Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mariooo77

ulysse nardin

Rekomendowane odpowiedzi

To wszystko gra, tylko zastanawiało mnie, czy taniej jest rolexowi wyprodukować platynową (tańszy materiał, droższa obrobka), czy złotą Daytone, i tylko marże ma wyższą, bo utarlo się że to platyna jest cenniejsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obu wypadkach zegarek /rolex/  kosztuje kilkakrotnie więcej niż koszty. A przy produkcji seryjnej materiał nie ma dużego wpływu na koszty obróbki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że sobie nabija ekstra marzę na tańszej platynie, a klient myśli że jest bardziej wyjątkowa i cenniejsza od złota. 

Swoją drogą ciekawe było by posiąść tajemna wiedzę na temat kosztów produkcji rolexa, z rozbicie na czynniki :) producenci aut wykazują ile zarabiają /tracą na danym modelu. Z takimi danymi dla zegarków się nie spotkałem. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty produkcji rolexa nie różnią się od kosztów np. tudora, a cena sprzedaży ...? To, że dziś platyna jest tańsza od złota to anomalia, zwykle cena platyny to 150 - 200 % ceny złota. Jeśli chodzi zaś o trudność obróbki platyny, to nie stosuje się w jubilerstwie czystej. Zwykle to stopy ze srebrem, złotem, irydem, palladem, rutenem, kobaltem . Proporcje i dodany do stopu metal pozwala osiągnąć odpowiednie cechy stopu. Zwykle w wyrobach z platyny jest 80% tego metalu i 20% innych. Taki przykładowy skład to 805 platyny, 15% palladu i 5% srebra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu bym polemizowal. 

 

Cena platyny skacze to w górę, to spada w dół, teraz już stabilnie od wielu lat jest poniżej złota, co widać na wykresie, który wkleilem. 

 

Kiedyś jeden forumowicze @opiotr pisał tak:

 

"Kiedyś oglądałem o platynie ciekawy filmik. W dawnych przedwojennych czasach cena platyny była bardzo niska a jednocześnie miała właściwości, że się idealnie miesza że złotem i srebrem. Dlatego złoto i srebro było nagminnie fałszowane platyną. Potem wszystko się obróciło i platyna stała się droższa. Ponoć często się zdarzało i dalej zdarza, że jubilerzy wyceniając jakieś rodzime złota sprawdzają przykładowo magnesem, na który platyna reaguje, dają do zrozumienia, że to nie złoto, srebra a jednocześnie dobrze wiedząc, że jest to teraz warte więcej niż złoto proponują śmieszną cenę i przejmują tak majątki..."

 

Poza tym najczęściej spotkałem się z puncami pt950 na zegarkach, co znaczy 95% platyny. Mogę wkleić wieke zdjęć przykładów zegarków z taką punca, pt805 nie kojarzę.  

 

Poza tym cena produkcji jednostkowej rolexa myślę, że jest wyższa niż tudora, inny mechanizm inne materiały i kontrola jakości. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, stosuje się stopy 950. Np z 5% dodatkiem kobaltu, albo rutenu. Albo 90 % platyny i 10 % irydu. Są też stopy platyny z miedzią. Zależy od tego jakie cechy chce się osiągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zegarkach rolex czy patek tylko pt950, żaden inny chyba? 

W zegarkach innych firm to nie wiem, ale zwykle w oczy rzucalo mi się pt950. Złoto w markach premium zwykle 18K (75%).

 

Może stop platyny 95% (zakładam, że stosowany najczęściej w zegarkach)  być jednak droższy niż stop złota 75% (stosowany najczęściej w zegarkach). Sam surowiec jest tańszy, ale więcej "cukru w cukrze". 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyka, a dokładnie arytmetyka.

Edytowane przez goral_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze platyny więcej idzie na tą samą objętość, bo jednostka rozliczeniową jest masa, a gęstość platyny jest większa o ponad 9%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do ceny. Złoty rolex kosztuje 150 k PLN. Jaki % w tej cenie ma kruszec?. Tudor to marka zależna rolexa, jesteś pewny, że jakość jest znacząco niższa?

Złoto próby 750 to ok 170 zł/gram. Rolex waży cirka 150 gram. Odjąć mechanizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co znaczy dla ciebie znacząco niższa i jak ja definiujesz. Było wiele wątków na ten temat, nigdy nie było konsensusu, ani wspólnej definicji /100% obiektywnych kryteriów jej oceny w przypadku zegarków mechanicznych. 

Ocen sam dla siebie. Ja widzę różnice między np. rolexem i tudorem

 

 

 

Widać pewne obiektywne różnice jakościowe także w przypadku porównania tanich zegarków, mimo tej samej specyfikacji na papierze: seiko Nh35, stal, szafir. 

 

Zaostrzenie tolerancji wykonania, jakości wykończenia, kontroli jakości kosztuje. 

 

Nie dysponuje jednak danymi ile. Ale obstawiam, że np. rolexa submariner w jakości 1:1 oryginału, z tymi samymi materiałami i rozwiązaniami konstrukcjnymi wyprodukować się zbyt tanio nie da. 

 

Edit :

Cenę 170 zl/g podałeś że skupu złota, czy to cena za którą kupuje rolex od dostawcy? 

Edytowane przez StaryWilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już rozmawiamy o kosztach produkcji to nie zapominajmy o bardzo dużych kosztach reklam, sponsoringu, czyli budowania wizerunku marki, przede wszystkim klient kupuje ROLEXA a nie urządzenie do mierzenia czasu (kilka przykładów poniżej zdjęcia z natu) 😉

alexa-watches-daytona-speedway.jpg

Alt_6243_2_IRR07df_0666.jpg

rolex wimbledon.jpg

rolex-golf-2-1100x733.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Marża na rolexach jest na pewno bardzo duża.

 

Ciekawe też ile idzie na r&d i design, choćby mechanizmu, który gwarantuje najlepsze "osiągi", czyt. Dokładność wśród seryjnie produkowanych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionuję jakości Rolexa. Ale większa część ceny to marka. Właśnie złoty Rolex jest bardziej prestiżowy niż stalowy dla znacznej części klientów. Koszt produkcji różni się i kilkanaście tysięcy złotych, a cena o 90 tysięcy. Tu widać na czym Rolex zarabia. Tudor to marka zależna Rolexa, służy do tego, żeby zarabiać również na tańszych zegarkach nie psując rynku na Rolexa. Różnica jakości /niewielka/ nie uzasadnia różnicy w cenie. Rolex sprzedaje prestiż. Osobiście uważam, że jest na rynku wiele lepszych zegarków znacznie tańszych. Jeśli zaś chcesz mówić o wyjątkowej dokładności chodu, to tani kwarc jest dokładniejszy, nie mówiąc o radio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to wszystko co pisałem, to jest moje zdanie. Każdy może mieć swój  pogląd. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.11.2020 o 23:05, StaryWilk napisał:

 

A tak w ostatecznym rozrachunku sam producent sobie ustala ile będzie u niego kosztować gram surowca i mm obróbki materiału. Bo różnie to jest wyceniane, zazwyczaj im bardziej premium tym narzut większy, choć są oczywiście wyjątki. 

 

 

Nie rozumiem o czym piszesz... Kazdy producent kupuje surowiec po mniej wiecej tej samej cenie. Koszt obrobki zalezy od uzytej technologi stopnia skomplikowania projektu i tyle. Nie rozumiem jak wg Ciebie moze top byc "roznie wyceniane"...

W dniu 7.11.2020 o 13:55, goral_ napisał:

Wartość zegarka jest wynikiem kosztów produkcji i sensownej marży. Cena zależy od tego ile są w stanie klienci zapłacić. Czym bardziej prestiżowa marka, tym cena jest wyższa.

 

Moim zdaniem, w wiekszosci przypadkow, prawdziwa wartosc produktu pokazuje rynek wtorny

W dniu 7.11.2020 o 14:38, StaryWilk napisał:

To wszystko gra, tylko zastanawiało mnie, czy taniej jest rolexowi wyprodukować platynową (tańszy materiał, droższa obrobka), czy złotą Daytone, i tylko marże ma wyższą, bo utarlo się że to platyna jest cenniejsza. 

 

Widze, ze Kolega miesza rozne rzeczy... Czym innym jest koszt produkcji, a zupelnie czym innym jest cena sklepowa. Zaloz sobie, ze w zaleznosci od producenta, koszt wyprodukowania zegarka to od 5% ceny sklepowej, do jakis 50% w przypadku zegarmistrzow AHCI produkujacych 1-10 sztuk rocznie. Zaloz, ze koszt produkcji Rolexa to jakies 15%-25% ceny sklepowej. Wiec jesli w przypadku platyny i zlota koszt surowca jest prawie podobny, ale obrobka platyny jest 2 dluzsza - czyli 2 x drozsza to juz wiesz.

W dniu 7.11.2020 o 18:44, goral_ napisał:

Koszty produkcji rolexa nie różnią się od kosztów np. tudora, a cena sprzedaży ...? To, że dziś platyna jest tańsza od złota to anomalia, zwykle cena platyny to 150 - 200 % ceny złota. Jeśli chodzi zaś o trudność obróbki platyny, to nie stosuje się w jubilerstwie czystej. Zwykle to stopy ze srebrem, złotem, irydem, palladem, rutenem, kobaltem . Proporcje i dodany do stopu metal pozwala osiągnąć odpowiednie cechy stopu. Zwykle w wyrobach z platyny jest 80% tego metalu i 20% innych. Taki przykładowy skład to 805 platyny, 15% palladu i 5% srebra.

 

Nie jest to prawda, koszty produkcji Rolexow sa wyzsze, maja zupelnie inny stopien precyzji, jakosci obrobki. Proces produkcji kazdego Rolexa jest dluzszy niz Tudora. 

Z czym sie zgodze to z tym, ze koszt produkcji jest wyzszy zalozmy o 20-40% ale cena sklepowa o 100-300%

W dniu 7.11.2020 o 19:32, StaryWilk napisał:

Tu bym polemizowal. 

Poza tym najczęściej spotkałem się z puncami pt950 na zegarkach, co znaczy 95% platyny. Mogę wkleić wieke zdjęć przykładów zegarków z taką punca, pt805 nie kojarzę.  

Poza tym cena produkcji jednostkowej rolexa myślę, że jest wyższa niż tudora, inny mechanizm inne materiały i kontrola jakości. 

 

Nie spotkalem sie z zadnym innym stopem platyny niz PT950 stosowanym w zegarkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, goral_ napisał:

Wracając do ceny. Złoty rolex kosztuje 150 k PLN. Jaki % w tej cenie ma kruszec?. Tudor to marka zależna rolexa, jesteś pewny, że jakość jest znacząco niższa?

Złoto próby 750 to ok 170 zł/gram. Rolex waży cirka 150 gram. Odjąć mechanizm.

 

w zaleznosci od modelu wszystkie elementy zlote beda wazyc okolo 180g, wiec 25500zl  ten sam model z platyny okolo 220g

23 godziny temu, StaryWilk napisał:

A i jeszcze platyny więcej idzie na tą samą objętość, bo jednostka rozliczeniową jest masa, a gęstość platyny jest większa o ponad 9%.

 

Jakies 30% roznicy wagi miedzy PT950 a 18K, 11% miedzy czysta platyna i czystym zlotem ztcp

5 godzin temu, pawwd napisał:

Jak już rozmawiamy o kosztach produkcji to nie zapominajmy o bardzo dużych kosztach reklam, sponsoringu, czyli budowania wizerunku marki, przede wszystkim klient kupuje ROLEXA a nie urządzenie do mierzenia czasu (kilka przykładów poniżej zdjęcia z natu) 😉

 

 

To akurat jest wynikiem wiekszych marz na Rolexie niz na Tudorze. 

Edytowane przez SzefSzefow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, SzefSzefow napisał:

 

1. Nie rozumiem o czym piszesz... Kazdy producent kupuje surowiec po mniej wiecej tej samej cenie. Koszt obrobki zalezy od uzytej technologi stopnia skomplikowania projektu i tyle. Nie rozumiem jak wg Ciebie moze top byc "roznie wyceniane"...

 

2. Widze, ze Kolega miesza rozne rzeczy... Czym innym jest koszt produkcji, a zupelnie czym innym jest cena sklepowa. Zaloz sobie, ze w zaleznosci od producenta, koszt wyprodukowania zegarka to od 5% ceny sklepowej, do jakis 50% w przypadku zegarmistrzow AHCI produkujacych 1-10 sztuk rocznie. Zaloz, ze koszt produkcji Rolexa to jakies 15%-25% ceny sklepowej. Wiec jesli w przypadku platyny i zlota koszt surowca jest prawie podobny, ale obrobka platyny jest 2 dluzsza - czyli 2 x drozsza to juz wiesz.

 

 

Ad.1. Wyraziłem się nieprecyzyjnie, chodziło mi o to, że w produkcie gotowym o wadze samego złota 18k np. 100 g, u rolexa trzeba dopłacić do stali np. 90 000 zł, a w merce mniej premium np.  40 000 zł.

 

Ad.2 czyli co pomieszalem? Ma Kolega dokładne dane jak się rozbijaja poszczególne składniki kosztu produkcji jednostkowej Daytony z platyny vs tej że złota 18k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, goral_ napisał:

Nie kwestionuję jakości Rolexa. Ale większa część ceny to marka. Właśnie złoty Rolex jest bardziej prestiżowy niż stalowy dla znacznej części klientów. Koszt produkcji różni się i kilkanaście tysięcy złotych, a cena o 90 tysięcy. Tu widać na czym Rolex zarabia. Tudor to marka zależna Rolexa, służy do tego, żeby zarabiać również na tańszych zegarkach nie psując rynku na Rolexa. Różnica jakości /niewielka/ nie uzasadnia różnicy w cenie. Rolex sprzedaje prestiż. Osobiście uważam, że jest na rynku wiele lepszych zegarków znacznie tańszych. Jeśli zaś chcesz mówić o wyjątkowej dokładności chodu, to tani kwarc jest dokładniejszy, nie mówiąc o radio.

 

Jesli mowisz, ze roznica jakosci miedzy Tudorem a Rolexem jest niewielka to znaczy, ze malo miales do czynienia z obiema markami.

I nie, tak jak nie jestem fanem Rolka, to jesli chodzi o jakosc, bija na glowe bardziej utytuowane marki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SzefSzefow napisał:

 

Jakies 30% roznicy wagi miedzy PT950 a 18K, 11% miedzy czysta platyna i czystym zlotem ztcp

 

 Dzięki za tą daną, bo rzeczywiście mogłem wpisać w Google - gęstość 18k, czy gęstość platyny pt950, a tego nie zrobiłem. 

 

Z tym że dla czystej platyny vs. Czyste złoto wygooglowalem ok. 9% roznicy w gęstości. Platyna 21090 kg/m / złoto 19300 kg/m³ = 109.3%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, StaryWilk napisał:

 

Ad.2 czyli co pomieszalem? Ma Kolega dokładne dane jak się rozbijaja poszczególne składniki kosztu produkcji jednostkowej Daytony z platyny vs tej że złota 18k?

 

Nikt takiech kosztow produkcji nie poda. Nawet jesli bym je mial, takze nie moglbym ich opublikowac.

Cena sklepowa zegarkow jesz zalezna od wielu czynnikow. Kosztow produkcji, operacyjnych, dystrybucji, czy pozycjonowania na rynku. Jaki % ceny sklepowej to koszty napisalem powyzej.

Teraz, StaryWilk napisał:

 Dzięki za tą daną, bo rzeczywiście mogłem wpisać w Google - gęstość 18k, czy gęstość platyny pt950, a tego nie zrobiłem. 

 

Z tym że dla czystej platyny vs. Czyste złoto wygooglowalem ok. 9% roznicy w gęstości. Platyna 21090 kg/m / złoto 19300 kg/m³ = 109.3%

 

Wszystko mozliwe, ze to 9,3%  🙂 nie sprawdzam dokladnie danych, pisze z glowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, SzefSzefow napisał:

 

Moim zdaniem, w wiekszosci przypadkow, prawdziwa wartosc produktu pokazuje rynek wtorny

 

 

Co znaczy "prawdziwa wartosc"  w przypadku zegarków luksusowych, dzieł sztuki, obrazów, czy rzeźb artystów? 

 

Ta zasada sprawdza się moim zdaniem bardzo często, ale w świecie dóbr/produktów "użytkowych". 

 

Bo jeśli ceny Nautilusa podskoczyly do 2.5 x retail, na rynku wtórnym, znaczy że jego prawdziwa wartosc wzrosła, a producent wyceniając produkt nie doszacowal jego wartości ("się pomylił")? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, StaryWilk napisał:

 

Co znaczy "prawdziwa wartosc"  w przypadku zegarków luksusowych, dzieł sztuki, obrazów, czy rzeźb artystów? 

 

Ta zasada sprawdza się moim zdaniem bardzo często, ale w świecie dóbr/produktów "użytkowych". 

 

Bo jeśli ceny Nautilusa podskoczyly do 2.5 x retail, na rynku wtórnym, znaczy że jego prawdziwa wartosc wzrosła, a producent wyceniając produkt nie doszacowal jego wartości ("się pomylił")? 

 

Mysle, ze to kwestia odrobine plynna, ale wartosc danego produktu okresla zazwyczaj rynek wtorny i dla dobr uzytkowych i dla luksusowych. 

Pomijam spekulacje, ale jesli sa osoby, ktore placa za 5711, 80-90 tys chf, bo takie byly ceny, to znaczy, ze tyle byl wart. Jesli ktos za HYT placi na rynku wtornym 15 tys euro, zamiast sklepowych 80 to znaczy, ze tyle jest wart. Kwestia ceny sklepowej jest dosc skomplikowana, bo mozesz miec faktycznie produkty "niedoszacowane" przez producentow, moim zdaniem takim produktem sa Rolexy, ale mozesz miec produkty na ktorych jest banka, jak w przypadku Nautilusow 😉

Do czego zmierzam, w przypadku zegarkow, rzadko to cena rynku pierwotnego jest okresleniem wartosci danego produktu, natomiast rzeczywista wartosc okresla rynek wtorny. 

Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego Vacheron na rynku wtornym ma taka pozycje, a nie inna...? Dlaczego stare Speedmastery kosztuja o wiele wiecej niz nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Rolexy są przeszacowane przez rynek. Ale nie każdy kto nosi Rolexa jest szemrany, to każdy szemrany nosi Rolexa jeśli uda mu się go zdobyć.

 

 

 

 

 

.

Żartowałem.

Edytowane przez goral_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, goral_ napisał:

Moim zdaniem Rolexy są przeszacowane przez rynek. Ale nie każdy kto nosi Rolexa jest szemrany, to każdy szemrany nosi Rolexa jeśli uda mu się go zdobyć.

.

Żartowałem.

 

Sam mialem takie zdanie poki nie zaczalem posiadac i wspolpracowac z Rolexem. Znam wiele osob (w tym wielu zegarmistrzow), ktorzy mieli podobnie - negatywna lub neutralna opnie poki nie zaczeli miec stycznosci z produktami 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.