Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mateusz_

Zegarki sturmanskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Ostatnio zainteresowałem się zegarkami firmy sturmanskie. Szczególnie spodobał mi się ten ref 2416-3805145. Czy ktoś ma zegarkek tej firmy i mógłby się wypowiedzieć co do jakości użytych materiałów, mechanizmu i jakie są ogólne wrażenia z jego użytkowania. Nie kosztuje bardzo dużo, ale chciałbym cokolwiek o nim wiedzieć. Na YT materiałów jest niewiele. Będę wdzięczny za każdy głos w sprawie tego zegarka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Mateusz_ napisał:

Witam, 

Ostatnio zainteresowałem się zegarkami firmy sturmanskie. Szczególnie spodobał mi się ten ref 2416-3805145. Czy ktoś ma zegarkek tej firmy i mógłby się wypowiedzieć co do jakości użytych materiałów, mechanizmu i jakie są ogólne wrażenia z jego użytkowania. Nie kosztuje bardzo dużo, ale chciałbym cokolwiek o nim wiedzieć. Na YT materiałów jest niewiele. Będę wdzięczny za każdy głos w sprawie tego zegarka.

 

Tutaj na naszym bazarku forumowym gość sprzedaje takiego - https://zegarkiclub.pl/forum/topic/191566-sturmanskie-gagarin-sturmanskie-pilot-nowy-automat/?do=findComment&comment=2876851

 

Napisać do niego, popytać a i może tutaj kupić  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

spacer.png

 

Bomba znajduje się pomiędzy osią a godziną szóstą.

Pięcioramienna czerwona gwiazda - zwycięstwo komunizmu na wszystkich pięciu kontynentach.

Szturman - dowódca statku powietrznego.

Kirow - jego imię nosi fabryka produkująca te zegarki - czekista, który zaplanował i zrealizował podbój i pacyfikację Kaukazu dla bolszewików.

 

Jeśli więc marzysz o zrzucaniu bomb w celu zaprowadzenia porządku komunistycznego na całym świecie - zegarek jest w sam raz dla Ciebie :(

 

 

Edytowane przez Zeno

Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę się z @Zeno zgodzić. Wiele zegarków niesie ze sobą pewną symbolikę i historię. Szturmanskoje i Komandirskie to klasyka takiej militarnej symboliki.

Sam chciałem kiedyś kupić chiński chronograf - reedycję Seagula 1963. Bardzo fajny zegarek, z pięknie zdobionym mechanizmem w atrakcyjnej cenie. Przeszkadzała mi jednak czerwona gwiazda na tarczy.

Kupiłem dopiero wersję bez gwiazdy, tylko z logo fabryki, którą to wersję znalazłem trochę później. Sam czerwonej gwiazdy nigdzie bym nie nosił, bo to mi się źle kojarzy.

 

Seagull 1963 - wersja najpopularniejsza - replika jednego z prototypów

 

obraz.png.4460a026b49e4ff5fbbe79e9a7ef5a9d.png

 

i moja wersja - replika innej wersji prototypu

 

DSC01175_3000_2000.thumb.JPG.47344bdf8f9ee7fe23ea9acf3dff53be.JPG

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Zeno napisał:

Podoba mi się ta bomba na cyferblacie!

 

https://dzieje.pl/artykulyhistoryczne/sowieckie-naloty-na-warszawe-zapomniany-epizod-ii-wojny-swiatowej

 

Czemu ludzie kupują zegarki wypełnione symboliką, nie zdając sobie sprawy z tego, co ona oznacza?

Kiedy polityka miesza się z pasją jaką są zegarki to nie jest dobrze.

Wtedy wiedz że coś się dzieje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję się też o delegalizację USAAF jako zbrodniczej organizacji, która zrzuciła dwie bomby atomowe na Japonię, USAF za napalm w Wietnamie, Jana Zumbacha za latanie jako najemnik w Afryce itp. itd. ... oraz wszystkie symbole graficzne związane z w/w oraz dostawców sprzętu na potrzeby w/w włączając w to zegarki używane przez personel latający. Longines, IWC, Omega, A. Lange & Söhne, Wempe, Laco, Stowa też odpadają jako dostawcy zegarków DH oraz B Uhrow dla sił zbrojnych III Rzeszy.

 

... a teraz może wrócimy do zegarków, będących tematem tego forum i zostawimy kwestie polityczno-ideowo-historyczne?

Bo na razie to autor wątku zapytał o konkretny zegarek a dostaje wykład pod tytułem „co JA uważam na temat zegarków X oraz ich symboliki i czy bym je nosił”.

 

PS. @Perpetuum Mobile trójkąt wpisany w okrąg to na ile ja się orientuję symbol / logo HK ED, który oryginalnie nic z 1963 nie miał wspólnego i robi współczesne interpretacje tych zegarków.

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, cordi7 napisał:

IWC, Omega, A. Lange & Söhne, Wempe, Laco, Stowa też odpadają jako dostawcy zegarków DH oraz B Uhrow dla sił zbrojnych III Rzeszy.

 

Nie o zegarek chodzi, ale o symbole na nim umieszczone. Gdyby A-Uhry i B-Uhry były robione ze swastykami na tarczy, to nie wiem, czy ich współcześnie repliki i homage ze swastykami byłyby dla nas takie neutralne. Pewnie o swastykach rozmawialibyśmy inaczej. A czerwona, radziecka, czy też chińska gwiazda to symbole podobne w wymowie do swastyki. Tylko bardziej oswojone, bo po II WŚ zwycięskie.

 

36 minut temu, cordi7 napisał:

PS. @Perpetuum Mobile trójkąt wpisany w okrąg to na ile ja się orientuję symbol / logo HK ED, który oryginalnie nic z 1963 nie miał wspólnego i robi współczesne interpretacje tych zegarków.

 

To nie symbol HK ED, tylko logo Seagulla. Poniżej dawne wersje D-304 z tym logo:

HK ED robi repliki jednej z wersji prototypowej a to co jest popularne na Ali, to podobno jeszcze inna wersja prototypu.

Ostateczna, produkcyjna wersja D-304 wyglądała właśnie tak:

 

obraz.png.f19634c8a92ef02c4d03139d155befdb.png

 

limitowana replika wypuszczona przez Seagulla w 2010 roku była dokładnie taka sama:

 

obraz.thumb.png.ab089f3e35b902b8084a766e8d2cbb53.pngobraz.png.5afc6cac72679daaa27de8f9fe2ad6c0.png

 

I jeszcze kilka muzealnych przykładów. Zarówno na pierwszym jak i na drugim zdjęciu widać dokładnie ten prototyp, którego replikę robi HK ED.

 

obraz.png.b950662bef493da75b7eae322bbb226b.pngobraz.png.d1c3270e2def11c3846b9dbd1d282c1a.png

 

Żeby było śmieszniej, to właśnie tej najpopularniejszej wersji z czerwoną gwiazdą nigdy nie widziałem w oryginale. Najprawdopodobniej nie było nigdy takiej wersji w przeszłości wykonanej w fabryce Seagulla, a czerwona gwiazda wylądowała na "replice" jako wizualna atrakcja dla potencjalnych nabywców z Zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Azji swastyka to manji - symbol buddyzmu, często używany na mapach do oznaczania świątyń:


https://pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka

 

EC6B8964-AC9E-4DA0-9F97-D9BAA769CEAD.jpeg.cd809abf283a276b5d65d517fd772b39.jpeg
 

Autor pyta o coś, odpowiedzmy może na pytanie. Nie brzmiało ono „co myślisz o tym symbolu i czy nosiłbyś taki zegarek”. Szanuję twoje zdanie - nie chcesz zegarka z czerwoną gwiazdą - super, zostawmy jednak decyzję każdemu indywidualnie. Dość chyba ostatnio wokół prób narzucania jedynego słusznego światopoglądu, niech każdy dokona swojego własnego wyboru.

 

Dzieki też za info o 1963, ja kojarzyłem takie oryginały:

FC5B8BFB-415B-4421-B825-FE5FA2CE8C6C.jpeg.651d3c3167476c9461eeed66e6637963.jpeg


5F99476E-6730-401C-A504-C6E4E02E77C3.jpeg.e10144810ef4327e52657d4906616781.jpeg

 

ale dzięki tobie wiem, że były i takie:

0785B1AF-9AEC-45A7-881A-7F8B8E0F6D89.jpeg.eb1c16fa34929a4d9bcbdecb8f12494d.jpeg

 

B390F210-64BB-47A6-993A-4C14243A3F65.jpeg.a0dd3c16f758812c7a150d5d032f2a4f.jpeg


https://www.watchuseek.com/threads/a-vintage-seagull-1963.72852/


Odnośnie tego niższego, bez gwiazdy:

 

I gave the pictures posted by Zhang on Jan. 11 2007 (and reposted here) to Seagull with the question "what do you know about this watch?"
I got only educated guesses as reply: Most likely from 1967, done for civilian use, maybe airline use. Case is different (see lugs). The logo on the watch above did not ring any bell, Seagull has used different logos (and even different names) through the times.


PS. Z tego, co wiem Seagull w ogóle robi te modele tylko na eksport, na rynku chińskim nie są w ogóle dostępne.

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Mateusz_ napisał:

Będę wdzięczny za każdy głos w sprawie tego zegarka.

Pomyślałem, że symbolika jest ważna, a może nie wiesz, co ona oznacza.

 

Ja nie nosiłbym zegarka propagującego bombardowania w imię komunizmu (szczególnie w kraju, gdzie wciąż żyją ludzie ten komunizm pamiętający). Tak samo, jak nie nosiłbym zegarka propagującego bombardowanie Hiroszimy, czy propagującego nazizm.

Jak widzisz jednak nie wszyscy dzielą moją wrażliwość, niektórym to nie przeszkadza.

 

Decyzja jest Twoja :)

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cordi7 ta korespondencja, którą przytoczyłeś na końcu, to jest kwintesencja sytuacji z zegarkami Project-304/Seagull 1963. Sami Chińczycy z fabryki Seagull nie wiedzą już dzisiaj jak to z tymi zegarkami było i jakie wersje były produkowane. Seagull, to nie szwajcarska manufaktura, która wszystko kataloguje i gdzie panuje jaki-taki porządek, a blisko sześćdziesiąt lat, to szmat czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Perpetuum Mobile napisał:

@cordi7 ta korespondencja, którą przytoczyłeś na końcu, to jest kwintesencja sytuacji z zegarkami Project-304/Seagull 1963. Sami Chińczycy z fabryki Seagull nie wiedzą już dzisiaj jak to z tymi zegarkami było i jakie wersje były produkowane. Seagull, to nie szwajcarska manufaktura, która wszystko kataloguje i gdzie panuje jaki-taki porządek, a blisko sześćdziesiąt lat, to szmat czasu.


Pełna zgoda. Osobiście też wolę logo jak w HK ED :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Zeno napisał:

Pomyślałem, że symbolika jest ważna, a może nie wiesz, co ona oznacza.

 

Ja nie nosiłbym zegarka propagującego bombardowania w imię komunizmu (szczególnie w kraju, gdzie wciąż żyją ludzie ten komunizm pamiętający).

 

 

Traktuję to jako oznaczenie radzieckiego lotnictwa i nic poza tym. Myślę, że do "propagandy bombardowania w imię komunizmu" jest dość daleka droga...

A raczej dla mnie jest to nawiązanie do zegarka używanego w kosmosie, bo powstała też wersja poświęcona Hermaszewskiemu...

Ale rozumiem, że znajdą się tacy, co wiedzą, że "to był wybuch "... 😉

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, oprzemyslaw napisał:

Myślę, że do "propagandy bombardowania w imię komunizmu" jest dość daleka droga...

 

Dla mnie połączenie spadającej bomby, czerwonej gwiazdy i nazwy "szturman" kojarzy się jednoznacznie.

Indyjski symbol szczęścia, niemiecka nazwa przewodnika wycieczek i środki owadobójcze - gdy przedstawiasz je indywidualnie - są nieznaczące. Ale razem?

 

Jak napisałem: są ludzie o różnej wrażliwości.

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesja wielkanocna w Portugalii:

97C8800B-6C55-4AA6-9A84-A792A2531321.jpeg.88211214e526f4ff893c3be0ea5272ab.jpeg

 

Procesja wielkanocna w Hiszpanii:
9B0A982F-B1D4-484A-A04B-3CC462765DFA.thumb.jpeg.4ca559d04635148f415239274f255e8d.jpeg

 

Ku Klux Klan w akcji:

29AB5ADC-ACF6-414C-822F-DA8D77786350.png.4c28b466333fdb719e5d9c5bde15ebaa.png

Grunt to uznać, że nasz punkt widzenia świata to jedyny słuszny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Zeno napisał:

 

Dla mnie połączenie spadającej bomby, czerwonej gwiazdy i nazwy "szturman" kojarzy się jednoznacznie.

Indyjski symbol szczęścia, niemiecka nazwa przewodnika wycieczek i środki owadobójcze - gdy przedstawiasz je indywidualnie - są nieznaczące. Ale razem?

 

Jak napisałem: są ludzie o różnej wrażliwości.

 

Gdyby to była kwestia tylko wrażliwości, to nie znalazłyby się w polskich sklepach... 

Raczej powiedziałbym, że kwestia przywiązania do pewnych symboli... To jest podobnie jak z tzw. pacyfką - dla jednych symbol pokoju, dla innych krzyż Nerona...

Rozumiem punkt widzenia i tok rozumowania, ale go nie podzielam 🕊️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, oprzemyslaw napisał:

 

Traktuję to jako oznaczenie radzieckiego lotnictwa i nic poza tym. Myślę, że do "propagandy bombardowania w imię komunizmu" jest dość daleka droga...

 

 

Też tak myślę.

 

Wracając jednak do pytania założyciela wątku, to nie kupiłbym tego zegarka, bo

mi się nie podoba, choć to akurat kwestia gustu,

bo wspołczesne rosyjskie zegarki delikatnie mówiąc są umiarkowanej jakości,

bo w tej cenie można kupić lepszy zegarek, bardziej renomowanej firmy, staranniej wykonany, z lepszym mechanizmem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^

^^

To go nie podzielaj!

 

Zostało zadane pytanie na temat zegarka. Uprzejmie odpowiedziałem, że ma on pewne symbole, które mogą się źle kojarzyć. Taki jest fakt i nie ma co udawać, że jest inaczej. Ani próbować robić kabaret, ani mieszać do tego polityki.

 

To tak, jak ze słowem "Cygan": niektórzy uważają, że obraża; inni twierdzą, że jest OK; jeszcze inni mają to w nosie. Jeśli jednak go używasz, to musisz być przygotowany, że znajdzie się ktoś, kto zrozumie je jako deklarację ideową albo brak wyczucia kulturowego, lub ignorancję.

Edytowane przez Zeno

Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, 
Ostatnio zainteresowałem się zegarkami firmy sturmanskie. Szczególnie spodobał mi się ten ref : 2416-3805145. Czy ktoś ma zegarkek tej firmy i mógłby się wypowiedzieć co do jakości użytych materiałów, mechanizmu i jakie są ogólne wrażenia z jego użytkowania. Nie kosztuje bardzo dużo, ale chciałbym cokolwiek o nim wiedzieć. Na YT materiałów jest niewiele. Będę wdzięczny za każdy głos w sprawie tego zegarka.
 

Ad rem.
Odnosząc się do zapytania, w mojej ocenie przyzwoite wykonanie, trochę współczesny vintage, użytkowo może przeszkadzać brak szafiru, luma słabsza niż Seiko, nie trzyma całą noc.
Wychodzą dobrze wyregulowane, więc trzymają nieźle czas. W przypadku gdy kupujesz, sprzedajesz, to na nich raczej nie zarobisz. Jeśli nie zamierzasz sprzedawać, to powinieneś być zadowolony. W mojej ocenie bardzo niedoceniane.
Sprzedający z bazarku pewny, bez obaw, kupowałem już u niego kilka razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Mateusz_ napisał:

Witam, 

Ostatnio zainteresowałem się zegarkami firmy sturmanskie. Szczególnie spodobał mi się ten ref 2416-3805145. Czy ktoś ma zegarkek tej firmy i mógłby się wypowiedzieć co do jakości użytych materiałów, mechanizmu i jakie są ogólne wrażenia z jego użytkowania. Nie kosztuje bardzo dużo, ale chciałbym cokolwiek o nim wiedzieć. Na YT materiałów jest niewiele. Będę wdzięczny za każdy głos w sprawie tego zegarka.

 

 

Wykonanie rosyjskich zegarków jest z reguły adekwatne do ich ceny, z małymi wyjątkami - oczywiście to nic złego bo w przypadku zdecydowanej większości producentów zegarków jest dokładnie odwrotnie, cena zegarka ma się nijak do jego jakości wykonania i faktycznej wartości materiałowo technicznej innymi słowy są przeszacowane - jeśli Ci się ten Rus podoba i stać Cię na niego to go kupuj i wyrobisz sobie zdanie sam czy wart uwagi czy nie...

 

A co do postów odnośnie "ideologi", "strasznych historii" i innych "magicznych znaków" powiem tylko że jak się każdego chłopa z widłami traktuje jak Posejdona to znaczy że najwyższy czas sięgnąć po sympatykomimetyczne leki - bo to już ten czas. ;)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.