Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
greenmack

Dokręcanie koronką

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Dzisiaj odebralem zegarek RA-AP0003S10B i mam pytanie odbosnie dokrecania.

Kiedy wiadomo ze sprezyna jest juz nakrecona na maxa bo krece krece i ani opór ani dzwieki z zegarka sie nie zmieniają ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, greenmack napisał:

Kiedy wiadomo ze sprezyna jest juz nakrecona na maxa bo krece krece i ani opór ani dzwieki z zegarka sie nie zmieniają ?

 

Kręć... kręć... aż się zmęczysz - wtedy będzie sprężyna dobrze nakręcona :)

Po co kupowałeś zegarek z automatycznie nakręcana sprężyną jak teraz ją naciągasz manualnie? Nie lepiej było kupić coś na unitasie? "Dokręcanie" w automacie służy do wzbudzenia mechanizmu a nie do jego całkowitego "nakręcenia" w mechanizmach Orient'a w zasadzie mogło by go nie być bo wystarczy lekko ruszyć zegarkiem aby sekundnik zaczął "wędrować" po tarczy.

Mechanizm automatyczny jest tak zbudowany że nie ma oporu po naciągnięciu  sprężyny, jak jest naciągnięta na ful to następuje coś na kształt "wysprzęglenia". Podobno w przypadku ETA 2824 do pełnego naciągu sprzężny potrzeba 20 obrotów koronką ile wystarczy aby nakręcić Twój zegarek nie mam pojęcia.

Zadaj sobie nieco trudu i poszukaj informacji na forum - w sumie właśnie po to jest - może zacznij tutaj

 

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasem  noszenie zegarka przez 8 godzin nie wystarczy aby sie dostetecznie ''nakrecil'' i wieczorem trzeba troche pokrecic aby rano nie ustawiac godziny.

Ciekawi mnie tylko czy jest jakas oznaka ze sprezyna jest juz dostatecznie naciagnieta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, greenmack napisał:

Ciekawi mnie tylko czy jest jakas oznaka ze sprezyna jest juz dostatecznie naciagnieta.

 

Raczej tego nie odczujesz.

Zegarek noszony przez osiem godzin powinien przetrwać do następnego dnia bez dodatkowego dokręcania koronką. A Twój jest już teraz na pewno dokręcony na maksa. 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też możesz sobie poczytać:

 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Daito napisał:

 

Kręć... kręć... aż się zmęczysz - wtedy będzie sprężyna dobrze nakręcona :)

Po co kupowałeś zegarek z automatycznie nakręcana sprężyną jak teraz ją naciągasz manualnie? Nie lepiej było kupić coś na unitasie? "Dokręcanie" w automacie służy do wzbudzenia mechanizmu a nie do jego całkowitego "nakręcenia" w mechanizmach Orient'a w zasadzie mogło by go nie być bo wystarczy lekko ruszyć zegarkiem aby sekundnik zaczął "wędrować" po tarczy.

 

 

Nie powielaj bzdur. Nie ma zadnych przeciwskazan do tego, aby automatyczny zegarek nakrecac koronka.

12 godzin temu, greenmack napisał:

czasem  noszenie zegarka przez 8 godzin nie wystarczy aby sie dostetecznie ''nakrecil'' i wieczorem trzeba troche pokrecic aby rano nie ustawiac godziny.

Ciekawi mnie tylko czy jest jakas oznaka ze sprezyna jest juz dostatecznie naciagnieta.

 

Czasem czuc przeskok na bebnie, ale to zalezy od mechanizmu.


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź serwisu Doliński w sprawach jak wyżej lub jak niżej
 
Dzień dobry,
 
1.Czy dokręcanie koronką sprężyny w zegarkach automatycznych może
spowodować uszkodzenie mechanizmu? 
Gdyby ręczne nakręcanie zegarka miało uszkodzić mechanizm, producenci nie pozostawiliby takiej możliwości w konstrukcji zegarka. Można nakręcać poprzez koronkę zegarek automatyczny, który w swojej konstrukcji przewiduje możliwość nakręcenia poprzez koronkę.
Owszem są mechanizmy Seiko i Citizen, które nie mają możliwości nakręcania koronką i w ich przypadku sądzę, że producent z uwagi na jakość użytych komponentów zrezygnował z możliwości nakręcania poprzez koronkę.
Wracając do tematu należy pamiętać jednak, że zegarek automatyczny w założeniu ma się nakręcać sam, więc nakręcania koronką używamy do wstępnego napięcia sprężyny (5-10 obrotów), a następnie zakładamy zegarek na rękę i zespół automatycznego naciągu wykonuje już swoją pracę.
 


2.Czy są mechanizmy wrażliwe na ten sposób nakręcania ( np w przypadku
gdy codzienne krótkie noszenie nie jest w stanie zapewnić prawidłowego napięcia sprężyny i trzeba ja
dokręcić ) ?
Wszystko zależy od sposobu użytkowania i uważności przy obsłudze zegarka. Są klienci, którzy od lat użytkują cienkie i eleganckie zegarki po ojcu lub dziadku i pojawiają się tylko co jakiś czas na profilaktyczny serwis, ale są też klienci, którzy potrafią w kilka miesięcy skatować wytrzymały, sportowy zegarek, że wygląda jak po kilku latach użytkowania w kopalni 🙁
Jeśli obchodzimy się uważnie z zegarkiem, trudno jest coś uszkodzić. Ale to już kwestia co kto uważa za ostrożność i uważność.
Jeśli zegarek jest noszony sporadycznie, a zależy nam na tym, aby zegarek cały czas chodził, można wyposażyć się w rotomat. Będzie on nakręcał za nas zegarek.
Można też po prostu uruchamiać i nastawiać zegarek przed założeniem go na rękę, jeśli się wcześniej zatrzyma.


3.Czy częste ( kilka razy w tygodniu ) dokręcanie koronka może obniżyć
trwałość mechanizmu w czasie np kilku lat użytkowania ?
I tu też uważam, że wszystko zależy od użytkownika. Oczywiście wszystko z czasem się zużywa, ale delikatne nakręcenie zegarka poprzez koronkę nie wyrządzi mu krzywdy.
Tak czy owak, po iluś tam latach użytkowania 5,7, czy 10 trzeba będzie przeprowadzić serwis, wyczyścić stare zużyte smary i oliwy, zakonserwować elementy mechanizmu, na nowo nasmarować i naoliwić poszczególne elementy. I wtedy właśnie zegarmistrz w powiększeniu ogląda każdą część i sprawdza jaki element w jakim stopniu się zużył i czy wymaga wymiany, czy jeszcze może pracować w mechanizmie.
Przy nakręcaniu koronką pracują tryby ręcznego naciągu i po jakimś czasie któryś może wymagać wymiany.
Ale przy automatycznym nakręcaniu poprzez wahnik, pracują koła zespołu automatycznego naciągu i po jakimś czasie wymiany mogą wymagać koła sprzęgłowe, czy łożysko wahnika ...


4.Czy nakręcając zegarek automatyczny ( np po długim okresie nieużywania) można nakręcać sprężynę do "oporu " ?
Mechanizmy automatyczne nie mają oporu. Zastosowany w nich zaczep cierny sprężyny o wewnętrzną ściankę bębna powoduje, że sprężyna przy prawie całkowitym ściśnięciu (nakręceniu) przesuwa zaczep po wewnętrznej ściance bębna.
Jeśli wystarczająco długo będziemy nakręcać koronką, jesteśmy w stanie niektórych modelach mechanizmów usłyszeć przeskakujący zaczep cierny.
Zwijającą się sprężynę jesteśmy w stanie zaobserwować np w zegarkach szkieletowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, SzefSzefow napisał:

 

Nie powielaj bzdur. Nie ma zadnych przeciwskazan do tego, aby automatyczny zegarek nakrecac koronka.

 

Zanim skomentujesz - przeczytaj proszę komentowany post ze zrozumieniem ;)

Pozdrawiam Serdecznie :)

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Daito napisał:

 

Zanim skomentujesz - przeczytaj proszę komentowany post ze zrozumieniem ;)

Pozdrawiam Serdecznie :)

 

Zanim zaczniesz kogos pouczac, sam prosze przeczytaj ze zrozumieniem oba posty 👍

 

 


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SzefSzefow napisał:

 

Zanim zaczniesz kogos pouczac, sam prosze przeczytaj ze zrozumieniem oba posty 👍

 

 

To może mnie oświeć co w tym co napisałem jest bzdurą bo widać za głupi jestem żeby sam się połapać... :)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Daito napisał:

To może mnie oświeć co w tym co napisałem jest bzdurą bo widać za głupi jestem żeby sam się połapać... :)

 

Sluze pomoca:

20 godzin temu, Daito napisał:

"Dokręcanie" w automacie służy do wzbudzenia mechanizmu a nie do jego całkowitego "nakręcenia"

 

 


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, SzefSzefow napisał:

Sluze pomoca:

 

Tak na szybko, bo nie chce mi się grzebać zbyt głęboko:

Ja autorytetem nie jestem ale, kilka postów niżej możesz przeczytać przytoczone przez @basil  "Odpowiedź serwisu Doliński" z której wynika iż:

 

"[...]należy pamiętać jednak, że zegarek automatyczny w założeniu ma się nakręcać sam, więc nakręcania koronką używamy do wstępnego napięcia sprężyny (5-10 obrotów), a następnie zakładamy zegarek na rękę i zespół automatycznego naciągu wykonuje już swoją pracę."

 

 

"Może się zdarzyć, że będziesz musiał wykonać kilka obrotów koronką, by uruchomić pracę mechanizmu, kiedy bieg zegarka ustał, niemniej jednak sprężyna dokręcana jest zawsze samoczynnie podczas regularnego noszenia."

https://www.swiss.com.pl/blog/post/jak-dziala-zegarek-automatyczny

 

Rozumiem że do serwisu Doliński już maila wypisałeś z pouczeniem odpowiednim, a do portalu "Magia Czasu" napiszesz za chwileczkę ;)

 

Pozdrawiam :)

 

 

 

 


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Daito napisał:

 

Tak na szybko, bo nie chce mi się grzebać zbyt głęboko:

Ja autorytetem nie jestem ale, kilka postów niżej możesz przeczytać przytoczone przez @basil  "Odpowiedź serwisu Doliński" z której wynika iż:

"[...]należy pamiętać jednak, że zegarek automatyczny w założeniu ma się nakręcać sam, więc nakręcania koronką używamy do wstępnego napięcia sprężyny (5-10 obrotów), a następnie zakładamy zegarek na rękę i zespół automatycznego naciągu wykonuje już swoją pracę."

"Może się zdarzyć, że będziesz musiał wykonać kilka obrotów koronką, by uruchomić pracę mechanizmu, kiedy bieg zegarka ustał, niemniej jednak sprężyna dokręcana jest zawsze samoczynnie podczas regularnego noszenia."

https://www.swiss.com.pl/blog/post/jak-dziala-zegarek-automatyczny

 

 

Prosze, pokaz mi palcem, bo widocznie nie potrafie czytac ze zrozumieniem, gdzie jest tam napisane, ze:

W dniu 17.11.2020 o 21:04, Daito napisał:

Dokręcanie" w automacie służy do wzbudzenia mechanizmu a nie do jego całkowitego "nakręcenia"

 

 

I rozumiem, ze wybiorczo czytasz cytowane przez siebie wypowiedzi:

9 godzin temu, basil napisał:

Gdyby ręczne nakręcanie zegarka miało uszkodzić mechanizm, producenci nie pozostawiliby takiej możliwości w konstrukcji zegarka. Można nakręcać poprzez koronkę zegarek automatyczny, który w swojej konstrukcji przewiduje możliwość nakręcenia poprzez koronkę.

9 godzin temu, basil napisał:

Oczywiście wszystko z czasem się zużywa, ale delikatne nakręcenie zegarka poprzez koronkę nie wyrządzi mu krzywdy.


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SzefSzefow ta dyskusja nie ma sensu - przytaczasz fragmenty w których jest mowa o tym że dokręcanie nie wyrządzi krzywdy mechanizmowi, podczas gdy ja nic takiego nie twierdzę czyli czepiasz się totalnie bez sensu i dodatkowo nie na temat, - ponad to w tej samej wypowiedzi (fragment przytoczony przeze mnie wyżej) jest napisane do czego służy dokręcanie i jest to stanowisko tożsame z moją wypowiedzią o której napisałeś że to bzdura... dziwne to jakieś...
Jasne że możesz pchać busa pod górę - nie uszkodzisz go takim traktowaniem, dobrze to zrobi na Twoje pośladki i łydki :) - tylko po co skoro ma silnik który można uruchomić np "na pych" i dalej wyjechać sobie wygodnie.

 

A wracając do tematu zegarkowego, jak chcę sobie nakręcać zegarek to mam taki z mechanizmem naciąganym manualnie ALBO z rezerwą chodu która mi pokazuje jak długo mam kręcić, a jak kupuję automat to po cholerę mam go nakręcać? Zawłaszcza że mechanizmy automatyczne Orient'a nakręcają się szybko i bez komplikacji - do pełnego nakręcenia Orient'a M-force wystarczą 4h normalnego użytkowania ze średnią aktywnością albo dwie -trzy godziny spaceru, Ray nakręca się w podobnym czasie, podobnie Orient Star więc obstawiam że bohatera tematu też nie trzeba zbyt długo nosić aby sprężyna się nakręciła. Oczywiście ktoś inny może kupować automaty żeby sobie koronka pokręcić tyle że... po co kupować busa do pchania?

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daito napisał:

@SzefSzefow ta dyskusja nie ma sensu - przytaczasz fragmenty w których jest mowa o tym że dokręcanie nie wyrządzi krzywdy mechanizmowi, podczas gdy ja nic takiego nie twierdzę czyli czepiasz się totalnie bez sensu i dodatkowo nie na temat, - ponad to w tej samej wypowiedzi (fragment przytoczony przeze mnie wyżej) jest napisane do czego służy dokręcanie i jest to stanowisko tożsame z moją wypowiedzią o której napisałeś że to bzdura... dziwne to jakieś...
Jasne że możesz pchać busa pod górę - nie uszkodzisz go takim traktowaniem, dobrze to zrobi na Twoje pośladki i łydki :) - tylko po co skoro ma silnik który można uruchomić np "na pych" i dalej wyjechać sobie wygodnie.

 

Pytasz sie autora, dlaczego kupowal automat jesli chce nakrecac go koronka. Twierdzisz, ze dokrecanie w automatach nie sluzy do calkowitego nakrecnia zegarka, linkujesz tematy w ktorych propagowane sa bzdurne teorie.

Tak, to co napisales jest bzdura. Zegarek automatyczny mozna nakrecac koronka i tyle.

 

 

2 godziny temu, Daito napisał:

A wracając do tematu zegarkowego, jak chcę sobie nakręcać zegarek to mam taki z mechanizmem naciąganym manualnie ALBO z rezerwą chodu która mi pokazuje jak długo mam kręcić, a jak kupuję automat to po cholerę mam go nakręcać? Zawłaszcza że mechanizmy automatyczne Orient'a nakręcają się szybko i bez komplikacji - do pełnego nakręcenia Orient'a M-force wystarczą 4h normalnego użytkowania ze średnią aktywnością albo dwie -trzy godziny spaceru, Ray nakręca się w podobnym czasie, podobnie Orient Star więc obstawiam że bohatera tematu też nie trzeba zbyt długo nosić aby sprężyna się nakręciła. Oczywiście ktoś inny może kupować automaty żeby sobie koronka pokręcić tyle że... po co kupować busa do pchania?

 

Ty nie nakrecasz zegarka automatycznego koronka, bo nie widzisz w tym sensu, ale nie odbieraj tej mozliwosci innym, dajac do zrozumienia, ze cos sie moze stac z mechanizmem.

 

Tyle ode mnie :)


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 21:11, greenmack napisał:

czasem  noszenie zegarka przez 8 godzin nie wystarczy aby sie dostetecznie ''nakrecil'' i wieczorem trzeba troche pokrecic aby rano nie ustawiac godziny.

Jeżeli przez te osiem godzin np. siedzisz przy biurku, a zegarek był wcześniej "niedokręcony", to faktycznie może się tak zdarzyć, ale jeśli w tym czasie ruszasz cokolwiek rękoma, to spokojnie powinien chodzić przez dobę... Przejdź się na spacer przed snem, albo po prostu poruszaj zegarkiem, jeśli do rana zegarek się zatrzyma to raczej coś jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.