Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
basil

stary Junghans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Według opowieści rodzinnych ten zegar jest u nas od poczatku XX wieku. Do lat 70 wisiał i pracował w Hrubieszowie. Teraz odpoczywa we Wrocku.

Czy na podstawie zdjęć mozna  określić  czas powstania zegara? Jak widac werk nosi ślady napraw przez Dziadka.

Będę wdzięczny za pomoc.

20201203_091115.jpg

20201203_091126.jpg

20201203_091132.jpg

20201203_091310.jpg

20201203_091325.jpg

20201203_091351.jpg

20201203_091404.jpg

20201203_091411.jpg

20201203_091513.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy 1890 a najprawdopodobniej 1900 rokiem. Skrzynia chyba nie jest oryginalna. Wskazówka minutowa z pewnością.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrzyni sa jeszcze "zwłoki " przedwojennych korników. Wskazówka,była wymieniana  15 lat temu, mam jeszcze  starą ale zegarmistrz nie mógł ( nie chciał )  jest zamontować.

Dzieki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zamkniętych drzwiczkach skrzyni, można by coś więcej powiedzieć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnego Junghansa ... ale z porcelankami .... taka miniatura zdjęć mechanizmu ...

IMG_1062.JPG


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że skrzynka jest Junghansowa - ale mechanizm normalnie wstawiany do skrzynki 68 cm został umieszczony w skrzynce 82 cm - Tarcza ma ten sam rozmiar. Pytanie czy przy sprzedarzy czy przy okazji jakichś zawirowań dziejowych. Wydaje mi się bardziej prawdopodobne to drugie. 😉

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, LESKOS napisał:

Miałem podobnego Junghansa ... ale z porcelankami .... taka miniatura zdjęć mechanizmu ...

 

 

Wskazówki od FMS ;)

 

A co do tytułowego - wahadło wygląda na takie od miniaturki, zaś skrzynia od "półminiatury"

Ale się nie upieram :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, LESKOS napisał:

Wydaje mi się że skrzynka jest Junghansowa - ale mechanizm normalnie wstawiany do skrzynki 68 cm został umieszczony w skrzynce 82 cm - Tarcza ma ten sam rozmiar. Pytanie czy przy sprzedarzy czy przy okazji jakichś zawirowań dziejowych. Wydaje mi się bardziej prawdopodobne to drugie. 😉

 

Spodziewałem się, właśnie takiej, jak Twoja. A tu większy rozmiar skrzynki. 

Potrzebna do niej tylko korona ( górka i sterczynki), i tak może być, bo tarcza pasuje, a mechanizm, to tylko tyle, że jest na krótsze wahadło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd  nazwa wytwórcy pisana cyrylicą ? Hrubieszów to kresy, blisko Rosji Czy Junghans miał wytwórnie zegarów Rosji carskiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, basil napisał:

Skąd  nazwa wytwórcy pisana cyrylicą ? Hrubieszów to kresy, blisko Rosji Czy Junghans miał wytwórnie zegarów Rosji carskiej?

A tego nie wiem .

Ale najprostsza myśl , to Hrubieszów był blisko Rosji , więc ludności rosyjskojęzycznej było więcej . Junghans sprzedawał swoje zegary na różne rynki , jak kierunek Rosja , to i napisy stosowne , a i często nie do końca zgodne z prawdą .

.... np. budzik z Bułgarii - niby G. Becker , ale tej firmy już nie było , bo dawno po przejęciu przez Junghansa

Budzik GB 1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że Junghans opisywał ten zegar?

 

image.png.4ad0de61b433be236b258f0dbc50fde7.png

 

Raczej sprzedawca tak sobie zazyczył

 Iwan Eftimof i Syn ze Starej Zagory..

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się wydaje, rynek bułgarski był bardzo chłonny na budziki. Na miejscu często umieszczano je w drewnianych, malowanych skrzyneczkach z otworem na tarczę. Kilka takich chyba jest w tym temacie.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , poprawiam się ,..... to raczej sprzedawcy . :)

.......... ale był jakiś określony - zastrzeżony wzór przez Junghansa .

3534712806 Podpbny budzik.jpg

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełny nadruk na deklu na zamówienie sprzedawcy wprowadził Junghans w budzikach produkowanych w dawnej fabryce Rescha w Ebensee.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.