Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Wstawianie czopa=osi sekundnika

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę o krótki opis, jak wstawić oś sekundnika w kieszonce.

Z samym nawierceniem osi to sobie lepiej, lub gorzej poradzę.

Wstawię długi czop/oś i.......

Jak to polerować?

Na tzw. "czopiarce"  nie dam rady, bo podparcia są przeznaczone do krótkich czopów i polerowałbym tylko cześc przy osi..

Na tokarce ?? - To jak "podeprzeć, by polerować na całej długości?

 

NIE mam zielonego pojęcia, a w kieszonce z postu "kolejowa" właśnie jest w połowie urwana oś sekundnika.

 w Turku całkiem złamana...

 Chciałbym je naprawić ...

 

Mirek


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeden obrazek mówi więcej niż 1000 słów. Zapraszam na Stalową do Wawy.

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do drobnicy używam rolera:

 

20201215_153511.thumb.jpg.29543b54757c47844e7e80893988b4d6.jpg

 

Do grubszych, tokarka i to:

 

20201215_153605.thumb.jpg.aab24ade2a01ab5687be6c65b472963a.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolera mam, ale przecież gniazdo jest do klasycznej dłogości czopów... sekundnik ma 3x dłuższy czop...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim są wymienne prowadnice do dłuższych czopów.  W czasach gdy dopiero kompletowałem narzędzia, czopy polerowałem na podpórce do opierania noży tokarskich w której robiłem odpowiednie nacięcie i jakoś to szło. Ale nie polecam😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko 2 głowice ale czopy krótkie i dłuższe, ale nie tak długie jak oś sekundnika.

 Zastanawiałem się nad adapterem mocowanym do czoła głowicy, by już spolerowany kawałek był podparty, a mógłbym polerować kolejny odcinek i td., aż będzie cału ( tak na 3 x )


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to D#@a

Trzeba szukac gdzieś głowicy z długim prowadzeniem :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polerowania wymaga miejsce łożyskowania. Resztę nawet dość długą, można podeprzeć zwykłym kłem, jeśli nie ma innych sposobów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi dobrze.

 Ale, jak zwykle ale.

Wstawiam czop 0,20 i muszę peszlifować na 0,18..

 Jak?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, shreq napisał:

Do drobnicy używam rolera:

Do grubszych, tokarka i to: ....................

 

Bywają też do cieńszych ;) oraz w różnych wykonaniach materiałowych  :)

 

20201216_125035.thumb.jpg.05b6d2555158e80b9817391b3b21087c.jpg

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była tylko kwestia czasu, żeby się dowiedzieć co należy mieć w pracowni.:D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.12.2020 o 20:33, MaciejMM napisał:

Witam

 

Jeden obrazek mówi więcej niż 1000 słów. Zapraszam na Stalową do Wawy.

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej

Maćku,

To ja się piszę na wizytę. Najlepiej już z użyciem tego soku z buraków. Ja wezmę bukszpan i gruszkę.😉

 

Na zdjęciu proszę odnajdź mój polerownik z gruszy. Jako tło dałem fragment instrukcji obsługi windy co jest tematem tego wątku.

20201216_174656.thumb.jpg.868c82b41a0dfb6082eecd3453e1bd54.jpg

 

Pozdrawiam,

Janusz.

P.S.

Możesz pokaz urządzić u mnie to ja ci pokażę jak ostrzyć nóż szewski, od czegoś uczeń musi zacząć.

 

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szalony amator napisał:

Maćku,

To ja się piszę na wizytę. Najlepiej już z użyciem tego soku z buraków. Ja wezmę bukszpan i gruszkę.😉

 

Na zdjęciu proszę odnajdź mój polerownik z gruszy. Jako tło dałem fragment instrukcji obsługi windy co jest tematem tego wątku.

20201216_174656.thumb.jpg.868c82b41a0dfb6082eecd3453e1bd54.jpg

 

Pozdrawiam,

Janusz.

P.S.

Możesz pokaz urządzić u mnie to ja ci pokażę jak ostrzyć nóż szewski, od czegoś uczeń musi zacząć.

 

 

 

Jasiu, jak w banku masz wizytację w przyszłym tygodniu. Jak mnie jutro nie wykończą, to zrobię i uwiecznię "podpórkę" stosowaną na Stalowej przy długich i grubych czopach omawianych w temacie. Ciekaw jestem jak Twój drewniany wynalazek sprawdza się w połączeniu z zieloną pastą węglową. Kupiłeś wspomniany olejek?

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej

Edytowane przez MaciejMM

Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szalony amator napisał:

Maćku,

To ja się piszę na wizytę. Najlepiej już z użyciem tego soku z buraków. Ja wezmę bukszpan i gruszkę.😉

 

Na zdjęciu proszę odnajdź mój polerownik z gruszy. Jako tło dałem fragment instrukcji obsługi windy co jest tematem tego wątku.

20201216_174656.thumb.jpg.868c82b41a0dfb6082eecd3453e1bd54.jpg

 

Pozdrawiam,

Janusz.

P.S.

Możesz pokaz urządzić u mnie to ja ci pokażę jak ostrzyć nóż szewski, od czegoś uczeń musi zacząć.

 

 

 

Rozumiem, że moje koła są już gotowe... Bo się gów.nami Kolega zajmuje zamiast konkretnymi działaniami... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajmuje mnie od dawna wykańczanie swoich prac na najwyższym możliwym poziomie.

Dyskusja i dzielenie się wzajemne dobrymi pomysłami i rozwiązaniami uważam za niezwykle cenne.

Proszę ocenić na zdjeciach co jest gów...em a co konkretnym działaniem.

 

20201217_192441.thumb.jpg.bc7776e3c3302091833849d999df0a40.jpg

 

Oś do czegoś tam z maleńką dziurką wychędożona zupełnie przyzwoicie na stali, mosiądzu i drewnie. Jeszcze nie idealnie ale prawie prawie. 

 

Vs. 

Koła 20201217_163135.thumb.jpg.4dbb71d29ac10545226b042d7cfd9098.jpg

 

Małe toto, wyszczerbione i w dodatku jeszcze nie wiem jak do tego podejść.

Naturalnie w mechanizmach zegarowych to koło napedza zębnik a tutaj jeszcze nie wiem jaka była konfiguracja i kierunek napedu.

Zniszczenia mogą świadczyć o przeciwnym kierunku. Jeżeli w tym zwalniaczu koła napedzają zebniki  ( 6 zebów!! ) to powinienem wiedzieć przed projektem.

 

Sie zrobi, kochanienki...

Kończę jeden projekcik i te gówienka będą następne. 

 

Zawsze nad piłowaniem ceniłem sobie porządne chędożenie. Choćby sztuczek.

Mam nadzieję że to rozumiesz Krzysztof.

 

 

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na ostudzenie emocji proponuję załączone, obiecane obrazki (można się pośmiać, ale działa) i naturalnie wspomniany przez Janusza sok z buraków. Prezentowany czop jest bardzo duży (średnica 0,6 mm), jednakże testowany był także na czopie fi 0,15 z dobrym rezultatem. Zwykła, cięta tulejka. 5 do 10 minut pracy. Przed użyciem naturalnie wypolerować. Czop fi 0,18 przy odrobinie wprawy można wypolerować na pomocą kamieni i innych środków ściernych bez podpierania (część walcowa jest bardzo krótka i blisko zębnika, a zbieżność i wykończenie stożka jest sprawą drugorzędną). 

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej 

 

Ps. Jasiu, piękna oś! Minutowa?

 

Ps.' Krzysiu, jak będziesz chciał przywrócić swojego "repetiera" do życia, kalibrownica i frezarka podziałowa czekają.  

KMZiZ.jpg

KMZiZ2.jpg


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa obrazki zastępującały wykład.. dzięki 👍


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, mkl1 napisał:

Dwa obrazki zastępującały wykład.. dzięki 👍

 

Proszę uprzejmie. Skoro Twój czop ma obecnie 0,2, a docelowo planujesz 0,18, proponuję, abyś wykonał sobie taką panewkę w otworem 0,2 ew. 0,3 jeśli nie uda Ci się kupić takich wierteł. Dno możesz wypolerować np. zaostrzoną wykałaczką z odrobiną pasty polerskiej, nawet chromowej (popularna, zielona pasta). Przy rolowaniu rowek co pewien czas oczyszczać.  Smarowanie czymś lekkim wg uznania, nie narzekam na nowo odkryte zastosowanie popularnego WD40 (dla polerownika stalowego), szafir nie jest tak wybredny. Ostatnio polecono mi olejek Golteriowy. Bardzo dobrze sprawdza się podczas polerowania stalowym polerownikiem. Literatura wspomina coś o chłodziwach typu borolej i oleju do maszyn do szycia, ale nie uzyskałem przy ich pomocy dobrych wyników. Powodzenia! 

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.. :) Będę dziergał .( wiertełka mam )


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to krótka podpowiedź.

Zadanie jest zrobić dziurkę w pręcie stalowym o średnicy 7 mm, taki proponuję bo pasuje jak ulał do konika  jaki masz a ze stali da się utwardzić i dłużej posłuży.

Dziurka ma być centralnie.

Ja to robię tak

Pręt z ciasnym luzem mociję w koniku a posów wymuszam z suportu.

Zamiast suportu może być prosta dźwignia. Tutaj nawiertak 

 

20201101_150308.thumb.jpg.e81e7307e4b4f753242ccd4a02ef1a0b.jpg

 

Następnie wiertło

 

20201219_005009.thumb.jpg.ef865c4436a8e6be71b37061290b7cdb.jpg

 

Potem trochę frezowania. To możesz zrobić pilnikiem. Tutaj akurat końcówka żeńska do toczenia w kłach.

 

20201101_163334.jpg

 

Jedyny problem to przygotować pręt 7 mm 

Ja kupuję gotowe szlifowane i .....mam tokarke 10 mm gdzie do 7 mm pręt przechodzi przelotowo przez uchwyt.

 

Pozdrawiam,

Janusz

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, MaciejMM napisał:

......Na ostudzenie emocji proponuję załączone, obiecane obrazki (można się pośmiać, ale działa) i naturalnie wspomniany przez Janusza sok z buraków.

.......Prezentowany czop jest bardzo duży (średnica 0,6 mm), jednakże testowany był także na czopie fi 0,15 z dobrym rezultatem. Zwykła, cięta tulejka. 5 do 10 minut pracy.

 

10 godzin temu, szalony amator napisał:

No to krótka podpowiedź.......Zadanie jest zrobić dziurkę w pręcie stalowym o średnicy 7 mm, taki proponuję bo pasuje jak ulał do konika  jaki masz a ze stali da się utwardzić i dłużej posłuży.

......Dziurka ma być centralnie..............Ja to robię tak..............

 

Witam, kiedyś kiedy nie było firm produkujących narzędzia zegarmistrzowskie a później hurtowni które je rozprowadzały starzy zegarmistrzowie sami robili sobie narzędzia.

(Jak widać teraz też są takie osoby które potrafią to zrobić :) ). Jedyne co trzeba mieć to sporą wiedzę, zapas odpowiedniego surowca i umiejętności ;) .

Właśnie z tych wymyślanych przez fachowców narzędzi powstaje później oferta "profesjonalnych" narzędzi oferowanych na rynku zegarmistrzowskim.

Są one już wtedy dopracowane technologicznie przez odpowiednich konstruktorów/technologów i oczywiście odpowiednio kosztują.

 

Jeśli nie chce się wydawać pieniędzy na takie uniwersalne i przemyślane końcówki jakie pokazał Kol. "shreq" czy ja,

to można się zaopatrzyć w takie wymienne kły do konika lub jak sugeruje Janusz samemu je sobie zrobić z kawałka pręta fi 7

 

20201219_103246.thumb.jpg.90cac08e73472c748be2fed84f745712.jpg

 

Jedyny problem że trzeba ich zrobić kilka z rowkami różnej średnicy, więc nie wiem

co będzie tańsze kupienie jednego mimośrodowo przekręcanego polerownika

czy robienie kilku/kilkunastu kłów. Na pewno frajda z zrobienia własnoręcznie narzędzia jest duża.

Natomiast cenowo ???? - Jak to kiedyś w jakiejś rozmowie powiedział nasz forumowy Kolega "Stafinowski"

 

"Kto nie ma miedzi niech w domu siedzi"

 

- idę wydawać pieniądze :D na choinkę - miłego weekendu

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.