Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

Zegary cieszyńskie: Franke&Gronemann, Johann Franke, Świt, Orjon

Rekomendowane odpowiedzi

LUSYK ! Jak zwykle po oglądnięciu Twoich materiałów oraz zasobów w naturze, jestem w głębokim szoku. Pełen profesjonalizm !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gronemann dotrwał do Wielkiej Wojny. Jak widać miał w ofercie zegary z rieflerowskimi prętami, rtęciową kompensacją i co tylko...(maj 1914 r.)

post-6402-0-44359500-1415913901_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się, że Kolega wafelek pokazywał taki mechanizm z nr.82 xxx, ciekawe czy doszli do 100 xxx?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LUSYK ! Jak zwykle po oglądnięciu Twoich materiałów oraz zasobów w naturze, jestem w głębokim szoku. Pełen profesjonalizm !!!

 

To nie ja, to Piotr podał wszystko na tacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłysek ! napisz coś więcej, proszę, o przeniesieniu fabryki do Warszawy. To bardzo interesujące. Ciekawe do kiedy tam funkcjonowała ?

 

W 1920 roku fabrykę J.Franke przyznano państwu polskiemu w ramach reparacji wojennych.

Kupiła ją spółka ponad 300 akcjonariuszy o nazwie Cieszyńska Fabryka Zegarów "Świt".

Spółka upadła w 1931 roku, następcą był "Orion", nowe kierownictwo nie zdołało uzdrowić firmy.

Urządzenia i maszyny "Orionu" zakupiła żydowska spółka i przeniosła do Warszawy.

Fabrykę w Warszawie montował i szkolił załogę mistrz pracujący jeszcze u J.Franke Jan Ciompa.

Gotowa do produkcji fabryka została zbombardowana w pierwszych godzinach wojny. Niestety nie wiem, pod jakim adresem znajdowała się fabryka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłysek ! Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Jak widać, historia "cieszyniaków" jest niezwykle interesująca. Och !, żeby nie ta II wojna ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I gdyby nie ta żydowska spółka...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy, że maszyny przewieziono zapewne na rowerach.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Naklejka na firmowe listy/paczki, udająca lakową pieczęć :)

post-6402-0-13552400-1416432743_thumb.jpg

 

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Naklejka na firmowe listy/paczki, udająca lakową pieczęć :)

attachicon.gifskanowanie0005.jpg

Fajny! Czy material to gruby papier jak np stare fotografie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To klejka wielkości znaczka pocztowego wykonana z podobnego materiału. Nadruk wytłaczany był specjalną praską.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś mogłby mi pomóc w identyfikacji tego zegara(marka,model)
troche przeszukałem internet i ustaliłem ze moze to byc zegara z fabryki z Cieszyna ale nie jestem pewien.
nieposiadam klucza do niego ,czy mozna gdzies taki klucz dokupic?
Mam jezcze kilka pytan o konserwacje, czy moge o nie pytac tu czy w innym wątku?
pozdrawiam:)

 

fotki mechanizmu
jest troche brudny, bo niewem jak sie zabrac za jego czyszczenie.. :)?

 


I jeszcze cyferblat
poprzedni wlasiciel potraktowal chyba zegar bejca albo czyms takim przy okazji zapaćkał cyferblat i wahadło..
w jaki sposob moge usunac te plamy z cyferblatu i troche go odnowic
czytalem ze zegary z cieszyna majż malowane i zmywalne cyfry, ktos wie jakiej farby mozan uzyc zeby je troche poprawic??

post-85697-0-52050400-1445431283_thumb.jpg

post-85697-0-22745500-1445431342_thumb.jpg

post-85697-0-06633600-1445431809_thumb.jpg

post-85697-0-39102500-1445431820_thumb.jpg

post-85697-0-78312100-1445433927_thumb.jpg

post-85697-0-44575100-1445433994_thumb.jpg

post-85697-0-79053400-1445434402_thumb.jpg

post-85697-0-81990300-1445434446_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korbke dokupisz na Allegro na przykład. Tylko musisz zmierzyć wymiary trzpienia do nakręcania. Jak już będziesz to robić, wyjmij mechanizm i zrób mu zdjęcia. Bo jak na razie - moze Cieszyn a moze...czyzyk.

 

Edit, kiedy pisałem, nie było jeszcze zdjęć skrzyni. Skrzynia jest z Cieszyna :)

Werk też. Sądzę, że zegar wyprodukowano w XX wieku, przed I Wojną

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie robiłeś tego wcześniej i nie potrafisz, bym mechanizm wręczył zegarmistrzowi do konserwacji. To fajny zegar, warto się nim zająć. "Trochę brudny"- ładnie powiedziane  :D

A z tarczą- dużo zmiennych. Należałoby ustalić czym uwalana, w czym się toto rozpuszcza, jeśli to np. szelak barwiony, to czy tarcza nie jest pokryta bezbarwnym i wtedy zlezie wszystko do gołej blachy pod spirytusem... Dużo gdybania. Na malutkich powierzchniach by trzeba zrobić próby i coś wybrać. 

Cyferek bym nie domalowywał, tylko chyba spróbowałbym usunąć te maźnięcia i tyle. Po co robić nówkę ze starego zegara. To zresztą mogą nie być wcale ślady starej bejcy, tylko reakcja czegoś ze srebrzeniem etc.

Gratuluję znaleziska, bardzo mi się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Johann Franke Teschen, budynki tej fabryki istnieją jeszcze na ul. Korfantego w Cieszynie.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszego Allegro. Miniatura, sądzę że to Carl Gronemann.

 

post-6402-0-47298900-1449838964_thumb.jpgpost-6402-0-63706700-1449838974_thumb.jpgpost-6402-0-28281600-1449838990_thumb.jpgpost-6402-0-06731100-1449839002_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym zastanowieniu się twierdzę, że zegar to jednak produkt Johanna Franke. Przemawiają za tym m. innymi : gięty mostek kotwicy, krótkie ramię drążka kotwicy, numer seryjny przekraczający 100 tysięcy, kształt wskazówek, wieszak ze skośnie przebiegającym prętem gongu.

 

.

post-6402-0-18602900-1450825625_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem na terenie fabryki GF i powiem tak: fabryka stoi...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzieliłbyś się może jakimiś zdjęciami?

 

ps. Ja mam tylko jednego Gronemanna:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/114676-stary-zegar/

 A "zapętlając pętlę" Czy zegar ma numer seryjny na przedniej płycie?  Zrób, jeżeli możesz, wyraźne  zdjęcia przedniej i tylnej płyty, wieszaka i soczewki wahadła. .


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.