Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pg

Regulacja Wołny.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 3 Wołny i wszystkie mnie denerwują :wink: , albowiem chodza regularnie, ale niepunktualnie.

Obserwowałem je od dłuzszego czasu, wszystkie spieszą się;- 1-sza idealnie!! 8 sek/dobę, druga, od 33 do 37 sek, trzecia od 27 sek do 31.

Warto więc wyregulowac je na 0, szczególnie tę pierwszą. Próbował to zrobic dwukrotnie z tą 2-gą zaporzyjaźniony i dobry zegarmistrz i niestety nie widać żadnego efektu.

Nie bardzo chciałbym mu tym zawracać głowę a więc spróbuję sam.

Mam wprawdzie pewną koncepcję, jak to robić, ale wolę przedtem skonsultować to z doświadczonymi PT. Kolegami,- co z tą łabędzią szyją ?

 

PS. Może ktoś ma np. na wymianę dobrą tarczę Wołny za tarczę Ałmaza w dobrym stanie ?


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale 7 sekund to super wynik. Czasami trafiają sie chronometry swiss made z gorszym wynikiem.

Osobiście nawet bym się nie dotykał, a robię to zawodowo. Pozostałe sztuki: możesz powalczyć.

W jakich warunkach robiłeś pomiary- pozycja?


Zegarki kwarcowe to maszynki do odmierzannia czasu a nie prawdziwe zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii nie. W praktyce... miesiąc temu miałem w rękach czteroletni chromometr za 1000 ojro, który miał odchyłkę prawie dwudziestu sekund.

Po konserwacji (czyszczeniu) wyregulowałem go do kilku sekund ok. 2, ale po zmianie pozycji z "na plecak" na "na boku" robił

różnice nastu sekund; czyli certyfikatu by już nie dostał a "chronometrer" na tarczy pozostaje :wink: .

 

a tu daje link do definicji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr

 

 

pozdro


Zegarki kwarcowe to maszynki do odmierzannia czasu a nie prawdziwe zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A z kąd był ten chronometr? Szwajcarzy się opuszczają w nauce Radziedzkie chronometry okrętowe były nieco dokładniejsze

Zegarek był szwajcarskiej znanej firmy, której nazwy nie chcę podawać.

Wpadki zdażają się każdemu :wink:


Zegarki kwarcowe to maszynki do odmierzannia czasu a nie prawdziwe zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bez urazy ale 7 sekund to super wynik. Czasami trafiają sie chronometry swiss made z gorszym wynikiem.

Osobiście nawet bym się nie dotykał, a robię to zawodowo.

 

Przepraszam za zwlokę w odpowiedzi, ale byłem w dalekich i ciepłych wojażach :(

Oczywiście wiem, ze błąd 7, czy 8 sek/dobę to niezły wynik, ale właściwie nie rozumiem, dlaczego uważasz, ze lepiej nie spróbować przełożyć go również na lepszą punktualność zegarka. W moim rozumieniu, wprawdzie tylko amatora, zawsze sądziłem, ze o jakości mechanizmu, jego potencjale świadczy przede wszystkim powtarzalność pomiaru czasu, czyli regularność chodu. I w omawianym przypadku właśnie regularność chodu jest na bardzo dobrym poziomie, odchyłka wskazań jest bowiem stała i wynosi 8sek/dobę z dokładnością ok. +/- 1sek. Dlaczego zatem nie spróbować przełożyć tej dokładności, regularności chodu na punktualność, czyli poprzez regulację, przy zachowaniu tej samej regularności po prostu nie zredukować stałego odchylenia dobowego z 8 sek na równie stałe odchylenie dobowe, ale wynoszace 0 sek :wink:

Przeciez, jak wynika z obecnej STAŁEJ odchyłki dobowej mechanizm ten ma potencjał do tego.

Ciekaw jestem opinii zawodowca, czy i gdzie popełniam błąd w rozumowaniu.

.

W jakich warunkach robiłeś pomiary- pozycja?

 

Oczywiście nie bawiłem się w Obserwatorium Astronomiczne w Neuchatel :wink: i robiłem pomiary w najprostszych warunkach, czyli tarczą do góry.

Na pewno w tym zegarku trudno spodziewać się, aby w pełni spełniał wymagania COSC, bo w końcu to prawie 50-letni mechanizm, a więc i to, co teraz potrafi to i tak doskonały wynik :!:


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A z kąd był ten chronometr? Szwajcarzy się opuszczają w nauce :( Radziedzkie chronometry okrętowe były nieco dokładniejsze :)

 

Nie musisz odnosić się aż do chronometrów okrętowych, - W zasadzie własnie zarówno Wołny, jak i Wostoki Precision (ten sam mechanizm) to sowieckie chronometry, tyle, ze badane wg norm GOST.

OIDP różniły sie one od norm COSC tym, ze w g nich próba trwała kilka (chyba 5) dni krócej i wymagania (chyba??) były w niektórych położeniach o 1 czy 2 sekundy mniejsze.


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo w końcu to prawie 50-letni mechanizm

 

Właśnie dla tego bym się nie dotykał... no może 10 lat temu kiedy

byłem młody i ambitny :wink: .

Jak chcesz próbować zanieś do zegarmistrza i przetestuj sprzęta

na chronokoperatorze i wszystko się wyjaśni :lol:


Zegarki kwarcowe to maszynki do odmierzannia czasu a nie prawdziwe zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.