Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Macsowhat

Pierwszy „poważny” zegarek

Rekomendowane odpowiedzi

Howk

 

Jako, że niedawno odhaczyłem 40tkę - nadeszła pora na zrealizowanie wielkiego marzenia od lat - czyli budowania swojej własnej kolekcji zegarków. 
 

na początek chciałbym przeznaczyć 4-6 tyś (chyba, że będzie coś mega super niesamowicie fantastycznego - to do lekkiego nagięcia) na zegarek spełniający poniższe kryteria: 

 

- ciemna tarcza

- nie mam konkretnego stylu - nie chcę zbyt spokojnego/klasycznego czasomierza (lubię chronografy/piloty) 

- pasek guma/skóra

- naciąg automatyczny

- Szwajcaria

- nie ma znaczenia czy nowy czy używany 

- nadgarstek 17,5-18 cm

- koperta okrągła

- dekiel przezroczysty

- najchętniej PL/UE


Niestety wszystkie „ wielkie” marzenia są zdecydowanie poza zasięgiem ( Omega Speedmaster Moonwatch Co-Axial Chronograph Dark Side of the Moon “Black Black”; Franck Muller gravity; IWC Aquatimer Chronograph Galapagos Islands IW379502; Zenith chronomaster el primero open itp). Stąd - prośba o pomoc/pomysły/sugestie - jest tak wielu producentów, że pewnie sam znam tylko kilku bardziej medialnych i na tym koniec. 
 

Zegarka nie planuję sprzedawać - ma pozostać pierwszym w kolekcji. 
 

myślałem o czymś ze stajni Longines / ML Pontos... ale nie mam jeszcze absolutnej pewności. 
 

dzięki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Jest jakiś szczególny powód, dla którego dekiel ma być transparentny? Czemu koniecznie "swiss made"? Tak z ciekawości pytam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transparentny dekiel - bardzo podoba mi się możliwość patrzenia na mechanizm (stąd też lubię skeletony) 

swiss made - nie jest konieczną koniecznością ale ich zegarki znam i miałem przyjemność podziwiać kilka pięknych kolekcji - to raczej przywiązanie. Plus nieznajomość innych regionów. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

To żeby nie było tak nudno, polecę coś innego niż "swiss made". Przyjrzyj się zegarkom od STOWY (niemiecki producent, z ciekawą historią), na Ecie w wersji TOP. Prawda jest taka, że gdy idzie o werki i transparentne dekle, to raczej nic ciekawszego niż Eta w wersjo TOP i tak w tym budżecie (nowy zegarek) raczej się nie trafi 😉

Edytowane przez fidelio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilot - chociaż nie chronograf. No i Made in Germany - ale w przypadku fliegera i Stowy to jak najbardziej na miejscu.

Tutaj w kopercie z brązu, ale jest też oczywiście i stal nierdzewna. No i tutaj Type-A ale jest również Type-B

 

obraz.png.877ce7371d87b483eab4f29f066e8606.pngobraz.png.e6cbdf0698d46adf1d7be792fd207e77.png

 

Natomiast jeżeli chodzi o szklany dekiel, to może lepiej mechanizm z naciągiem ręcznym. Często jest bardziej na co popatrzeć:

 

obraz.png.83e83f31cd586f3a487f1e8029e80a41.pngobraz.png.9b9c8e23678624eba099fb6323550023.png

 

1 minutę temu, fidelio napisał:

To żeby nie było tak nidno, polecę coś innego niż "swiss made". Przyjrzyj się zegarkom od STOWY (niemiecki producent, z ciekawą historią), na Ecie w wersji TOP. Prawda jest taka, że gdy idzie o werki i transparentne dekle, to raczej nic ciekawszego niż Eta w wersjo TOP i tak w tym budżecie (nowy zegarek) raczej się nie trafi 😉

 

Wygląda na to, że o tym samym w tym samym czasie myśleliśmy. 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio
1 minutę temu, Perpetuum Mobile napisał:

Pilot - chociaż nie chronograf. No i Made in Germany - ale w przypadku fliegera i Stowy to jak najbardziej na miejscu.

Tutaj w kopercie z brązu, ale jest też oczywiście i stal nierdzewna. No i tutaj Type-A ale jest również Type-B

 

obraz.png.877ce7371d87b483eab4f29f066e8606.pngobraz.png.e6cbdf0698d46adf1d7be792fd207e77.png

 

Natomiast jeżeli chodzi o szklany dekiel, to może lepiej mechanizm z naciągiem ręcznym. Często jest bardziej na co popatrzeć:

 

obraz.png.83e83f31cd586f3a487f1e8029e80a41.pngobraz.png.9b9c8e23678624eba099fb6323550023.png

 

 

Wygląda na to, że o tym samym w tym samym czasie myśleliśmy. 😁

 

Wielkie umysły myślą podobnie 😉👊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 
Stowa gdzieś mi się „obiła o uszy” ale niewiele wiem o tym producencie. I nigdy nie patrzyłem w tą stronę, ale... ten pilot jest piękny :) 

Naciąg ręczny - nie patrzyłem na niego od tej strony, a wszystkie naprawdę poważne zegarki jakie oglądałem miały automaty. 
Widzę czytając, że z zegarkami jest jak z whisky - panuje stereotyp że szwajcar jest najlepszy a potem okazuje się że od japońskiej Nikki Szkoci mogą się sporo nauczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogrzeb w Eposach :)

 

 

20200417_171129.jpg

20200620_174707.jpg

20200816_123046.jpg

Edytowane przez Passionat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Czemu nie 😉

3408_19_small.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Wielkie umysły myślą podobnie
Genialny, znasz podobne w niższej cenie? Rozmiar 40/42?

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Genialny, znasz podobne w niższej cenie? Rozmiar 40/42?

W kopercie z brązu i z bardzo dobrym mechanizmem - niemiecka Dekla za połowę ceny Stowy. Do tego bardzo duża możliwość dostosowania opcji zegarka do własnych potrzeb i preferencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Eposie ciekawy jest czarny skeleton, ale nie wiem czy nie jest na żywo zbyt barokowy. 
Znacie jakieś miejsce w Warszawie gdzie można przymierzyć Stowe (choć oni tylko www) albo Eposa ? 
A jak z  Longines czy ML ? Lub jakimiś zegarkami z drugiej ręki ?

 

9 godzin temu, Szyszkops napisał:

Prosz, prosz emoji6.png

F2C0DDF6-3D3A-4887-AF23-F5E5D7BFB4D4.jpg

Co to za model ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie wymóg transparentnego dekla to fajnym zegarem na start kolekcji w takim budżecie jest Eterna Kontiki - starsze referencje z „dużymi trójkątami”.

Ewentualnie jeżeli swiss nie jest obowiązkowy to spójrz na zegarki OrientStar. Na przykład model GMT Star Seeker, dużo dzieje się na tarczy, przeszklony dekiel, niewiele zegarków w budżecie do 5 tys jest w stanie konkurować ilością szczegółów i jakością wykonania.

Nowy OS Star Seeker kosztuje obecnie troszkę ponad 4 tys, na forum można znaleść sporo taniej.

Edytowane przez Reborn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio
8 godzin temu, Macsowhat napisał:

W Eposie ciekawy jest czarny skeleton, ale nie wiem czy nie jest na żywo zbyt barokowy. 
Znacie jakieś miejsce w Warszawie gdzie można przymierzyć Stowe (choć oni tylko www) albo Eposa ? 
A jak z  Longines czy ML ? Lub jakimiś zegarkami z drugiej ręki ?

 

Co to za model ? 

 

Ze Stową to będzie ciężko... Co do Eposa, to Salon "Od czasu do czasu" w Złotych, no ale teraz zamknięte. Generalnie mają spory wybór fajnych zegarków. W tym budżecie polecam także Balla, choć tam raczej pełne dekle - ale za to fajnie grawerowane 😉

16104356537672642528711806989849.jpg

16104357982006435940826915185620.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za model ? 

Longines Master Collection. Są tez z fazami księżyca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Macsowhat

Trzymaj się Szwajcarów. Nie, że to lepsze zegarki niż niemieckie czy japońskie. Dla pierwszego "poważniejszego" zegarka napis Swiss Made na pewno cieszy i sprawia satysfakcję :) Jeżeli wgłębisz się w świat horologii odkryjesz, że są inne równie ciekawe kierunki. Może pójdziesz w tą stronę, a może zostaniesz ze Szwajcarami.

 

Nie słuchaj też kolegi @fidelio ! Przeszklony dekiel to świetna rzecz i sprawi dużo radości nawet w zegarku w przedziale cenowym do 6 tys.

 

Jeżeli podobają Ci się chronografy to niestety do 6 tys. nie będziesz miał dużego pola do popisu. Pewnie coś ze stajni Tissot, Certina czy Hamilton. Ale jakoś nigdy nie byłem fanem tych marek.

 

Myślałeś o ML? Hm, mogę tylko polecić swojego :P

 

 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Tak, na pewno przeszklony dekiel sprawi w tym przedziale cenowym ogromną radość. W szczególności, jak będzie to podstawowa Eta 😉. W tym kontekście kierunek "made in germany" - Nomos czy Stowa, to zdecydowanie lepszy wybór. No i nie ma co z tym "swiss made" przesadzać. Sam się o tym przekonałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszklony dekiel i chronograf mechaniczny mogą dawać radość nawet za 1.000 PLN.

6bfd10569b46d1b75c9e8e5b47d9753e.jpg

ea1528dc4b3c88121130f7d603176a8e.jpg

no i prawie „Swiss Made”, bo mechanizm w środku ma szwajcarskie korzenie. ST19 to szwajcarski Venus produkowany w Chinach od lat 50-tych na licencji. Chińczycy kupili wtedy całą fabrykę ze Szwajcarii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, fidelio napisał:

Tak, na pewno przeszklony dekiel sprawi w tym przedziale cenowym ogromną radość. W szczególności, jak będzie to podstawowa Eta 😉. W tym kontekście kierunek "made in germany" - Nomos czy Stowa, to zdecydowanie lepszy wybór. No i nie ma co z tym "swiss made" przesadzać. Sam się o tym przekonałem...

Patrzysz ze swojego punktu widzenia - co jest dużym błędem przy doradzaniu :)

Podstawowa ETA która ma ładny rotor, będzie dla kogoś kto wdraża się w tematykę zegarków czym świetnym. Znam to z autopsji. Dla Ciebie, z klku-kilkunasto letnim doświadczeniem zegarkowym to już "tylko podstawowa ETA". Dla kogoś innego to będzie pierwszy (lub jeden z pierwszych) automat którym chce się nacieszyć. Tak, Nomos będzie miał ciekawszy mechanizm. Ale za automatycznego Nomosa trzeba już wycalować ok 10k :) i nie mają chronogafów.

 

ETA (Valjoux) 7750 to już legendarny mechanizm. Można było go spotkać w zegarkach Omegi, TH, Sinna, Breitlinga. Fajnie mieć zegarek za 4 tysiące wiedząc, że chodzi w nim taki werk :)

 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Oris ma ładny czerwony rotor 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oris został wywołany, to moja propozycja, wersja na 80-lecie istnienia modelu Big Crown Pointer Date. Zegarek z historią, niebanalny, a jak nie lubisz brązu to i wersje klasyczne są dostępne. 

 

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.