Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
radekzaj

Basen ogrodowy - jaka pompa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów ma basen w ogrodzie/na działce i może się wypowiedzieć, czy warto dopłacać do pompy piaskowej? Naprawdę jest taka duża przewaga w porównaniu do pompy kartuszowej i ma to odzwierciedlenie w cenie? Planuję w tym sezonie postawić basen stelażowy 305x76 moim chłopakom i im więcej czytam tym mniej wiem...

Chemię basenową mam ogarniętą, bo używałem w mniejszym basenie rozporowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki basen piąty sezon. Pompa dołączona wg mnie była mało wydajna i często filtr do wymiany. Po pierwszym sezonie zmieniłem na wydajniejszą od dwa razy takiego i daje radę bez problemu. Trzeba przyznać,że córka lubi zaprosić pół osiedla i w takim mikrusie jest siedem osób, a pompa bez problemu sobie radzi. Podstawa to i tak operowanie chemią 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej do max 3 osób jednocześnie będzie w takim basenie. Rozumiem, że "wydajniejsza" znaczy u Ciebie ta piaskowa?
Ten granulat raz nasypany starczy na jeden sezon? To jest ta przewaga, że nie trzeba co dwa dni czyścić jak w przypadku tego kartuszowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie piaskowa, tylko wydajniejsza na te większe filtry. Z reguły dołączają ja do basenów w prostokącie o znacznie większej pojemności. Przy tej dołączonej na start po wizycie ferajny dlugo przerabiała po dodaniu chemii. Ta robi to 3 razy szybciej. Piaskowej nie miałem nigdy, a to już trzeci basen. Kumpel ma blisko drzew i u niego super sprawdza się skimmer bo ładnie ściąga wszystko pływające z lustra wody, liście i owady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka dołączają do wyposażenia, ona ma 1250 litrów na godzinę. Gdybyś chciał skimmera to za słaba. Do niego musi mieć wydajność ponad 2000 litrow. Kupiłem dwa razy wydajniejsza polecona w hurtowni i śmiga lata. Ta co podałeś też da radę tylko mi się wydawało, że za wolno jej idzie. Taki mój kaprys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie będę brał basen i pompę osobno, czyli z taką wydajnością:
Screenshot_20210117-165200.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr piaskowy używam od kilku lat, wcześniej używałem klasyczny na papierowe wkłady.

Mając porównanie nie kupił bym drugi raz piaskowego bo.

Obydwa porównywalnie czyszczą wodę, ściemą jest twierdzenie że filtr paskowy sprawi że wodą będzie jak lustro przy zerowym nakładzie pracy.

Filtr piaskowy bardzo szybko się zamula i traci wydajność, a czyści się go na biegu wstecznym gdy to woda z basenu leci w kanał.

Czasami naprawdę sporo tej wody trzeba wylać żeby filtr przepłukać.

Filtr papierowy wytrzymuje pół sezonu a żeby go przepłukać wystarczy wiadro wody, a i wydaje mi się że nie traci wiele w wydajności jak jest brudny.

Jak dodajemy koagulat to po odciągnięciu syfu może piaskowy troszkę lepiej sobie radzi z resztkami ale pod warunkiem że ktoś szaleje w basenie i miesza wodę, niestety trzeba czyścić piach kilka razy.

 

 

I minus nad minusy.

Mam piaskowca bestway i po dwóch sezonach sparciały mi uszczelki, sklep gdzie kupiłem nie miał ich w ofercie i stwierdzili że nie da się dokupić.

Co prawda dobrałem jakieś w leroy ale to masakra płacić dość spore pieniądze za filtr i żeby uszczelek nie było.

Możliwe że teraz są nie wiem, ale wtedy to porażka była.

 

Ogólnie uważam że nie warto inwestować blisko 1000 zł w taki filtr, bo aby mieć czysty basen trzeba go samemu czyścić i używać chemię.

To fajny bajer i tyle.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, im więcej głosów z różnych stron barykady tym lepiej. Na razie jestem zdecydowany na ten co polecił mi kolega wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie licz tez na to że pompa powyżej będzie faktycznie miała taką wydajność.

Bo podejrzewam że te dane są z warunków laboratoryjnych, z czystym filtrem lub bez niego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale na moje potrzeby myślę, że będzie wystarczająca patrząc na wielkość basenu, dwójka dzieci korzystająca, do tego odpowiednia chemia, na noc pokrywa, poza tym codziennie wyławiałem też większe nieczystości siatką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam basen.

Jak go kupiłem traf mi się filtr jeszcze poprzedniej generacji sporo większy niż te obecnie dołączane, był dobry nie powiem.

Naczytałem się jednak mega pozytywnych opinii o piaskowym i kupiłem gada co ma niby ponad 3.5tyś litów na godzinę.

Po kilku latach nie widzę różnicy w czystości wody a, dużo dłużej czasu poświęcam samemu złożeniu i rozłożeniu piaskowca, i sama wydajność porównywalna w obu przypadkach.

Za to jak pisałem wygląda dużej maszyny bezcenny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.