Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Tolkki

Uniwersalny garniturowiec

Rekomendowane odpowiedzi

(Pierwsza część mojej wypowiedzi dotyczyła zasad formalnych: )

 

Sformalizowany dress code powstawał na przełomie XIX i XX wieku, a od końca lat 30. jest spetryfikowany. Przestrzeganie go wymaga - wymagało - noszenia fraków i kapelusza stosowanego. Niewłaściwy mundur dyplomatyczny mógł doprowadzić do konfliktu międzynarodowego. Podczas oficjalnych wystąpień konieczne jest - a właściwie było - noszenie złotych dodatków. Sygnetów rodowych, pierścieni uniwersyteckich oraz odznaczeń państwowych. Są one najczęściej wykonane ze złota. Zegarek bez złotych dodatków nie pasuje - nie pasował - do takiego stroju.

 

 

(Druga cześć mojej wypowiedzi dotyczyła stanu faktycznego: )

 

Dziś sformalizowany dress code jest niemożliwy - bardzo trudny - do przestrzegania. Zegarek może być dowolny: "Kup złoty zegarek. No chyba, że Twój ulubiony jest srebrny. Wtedy weź srebrny".

 

 

(Reasumując: )

 

Możesz oczywiście uważać, "że porządny zegarek garniturowy nie musi mieć złotych elementów", ale nie będziesz czuł się głupio mając "Złoty Krzyż Zasługi" na piersi i platynowy zegarek na nadgarstku?

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Zeno napisał(-a):

(Pierwsza część mojej wypowiedzi dotyczyła zasad formalnych: )

 

Sformalizowany dress code powstawał na przełomie XIX i XX wieku, a od końca lat 30. jest spetryfikowany. Przestrzeganie go wymaga - wymagało - noszenia fraków i kapelusza stosowanego. Niewłaściwy mundur dyplomatyczny mógł doprowadzić do konfliktu międzynarodowego. Podczas oficjalnych wystąpień konieczne jest - a właściwie było - noszenie złotych dodatków. Sygnetów rodowych, pierścieni uniwersyteckich oraz odznaczeń państwowych. Są one najczęściej wykonane ze złota. Zegarek bez złotych dodatków nie pasuje - nie pasował - do takiego stroju.

 

 

(Druga cześć mojej wypowiedzi dotyczyła stanu faktycznego: )

 

Dziś sformalizowany dress code jest niemożliwy - bardzo trudny - do przestrzegania. Zegarek może być dowolny: "Kup złoty zegarek. No chyba, że Twój ulubiony jest srebrny. Wtedy weź srebrny".

 

 

(Reasumując: )

 

Możesz oczywiście uważać, "że porządny zegarek garniturowy nie musi mieć złotych elementów", ale nie będziesz czuł się głupio mając "Złoty Krzyż Zasługi" na piersi i platynowy zegarek na nadgarstku?

 

 

W takim przypadku zegarek (jeżeli odznaczany planuje mieć zegarek w czasie takiej uroczystości) powinien być złoty, a nie mieć złote dodatki.

 

Napisałeś "Podczas oficjalnych wystąpień konieczne jest - a właściwie było - noszenie złotych dodatków" - tu raczej mowa o zegarku jako takim, który jest dodatkiem. Zegarek stalowy/platynowy/tytanowy/drewniany ze złotymi dodatkami IMO mógłby wyglądać co najmniej nie na miejscu. 

Chciałbym też zwrócić uwagę, że w swoim poście pisałeś o "porządnym zegarku do garnituru" - nadal uważam, że zegarek w kolorze srebrnym (np. stal, białe złoto, platyna), z cyframi zamiast indeksów, może być porządnym zegarkiem garniturowym. 

Złoty Krzyż Zasługi pewnie mi raczej nie grozi, ale gdybym miał go odebrać, to albo nie miałbym zegarka, albo miałbym złoty, zależnie od stroju, do którego taki zegarek byłby dodatkiem. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szuwi napisał(-a):

W takim przypadku zegarek (jeżeli odznaczany planuje mieć zegarek w czasie takiej uroczystości) powinien być złoty, a nie mieć złote dodatki.

 

No ba! Przecież tak napisałem:

18 godzin temu, Zeno napisał(-a):

- mieć złote elementy (chyba, że stać cię na cały złoty zegarek - wtedy oczywiście złoty)

 

 

Gdybym został źle zrozumiany, w bezpośrednie rozmowie, to błyskawicznie wyjaśniłbym nieporozumienie. Na forum internetowym - dowolnym - to nie działa. Brak bezpośrednie kontaktu zdaje się dawać pozwolenie na agresję. Tutaj wyjęty z kontekstu fragment jest oczywistym dowodem na to, że jestem guru, albo że się nie znam, albo że jestem wielbłądem. 

Nie, nie jestem wielbłądem :)

 

EOT


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do fraka nosi się, jeśli już, zasadniczo zegarek kieszonkowy, więc kwestia upada sama przez się. Zatrzymajmy się lepiej na poziomie smokinga.

 

Edytowane przez Sierżant Julian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że do fraka - zasadniczo - nosi się zegarek kieszonkowy wynika z faktu, że rozwój fraków - tak samo jak rozwój kultury balowej - zatrzymał się wraz z wybuchem I wojny światowej. Zegarków naręcznych wówczas nie było (tak, jestem świadom wyjątków).

 

Smoking to nic więcej, jak XIX-wieczny odpowiednik dresu: kurtka zakładana przez mężczyzn, żeby podczas palenia elegancka marynarka nie przeszła dymem cygara.

Lepiej się nad nim nie zatrzymujmy :)

 

 

 

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się już pogubiłem, ale przynajmniej fajnie, że dyskusja się rozwinęła.

Może warto przykleić na forum wątek dotyczący zasad doboru zegarka pod garnitur, tak aby nikt nie miał wątpliwości na jaki model może sobie pozwolić w danej sytuacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Tolkki napisał(-a):

Może warto przykleić na forum wątek dotyczący zasad doboru zegarka pod garnitur, tak aby nikt nie miał wątpliwości na jaki model może sobie pozwolić w danej sytuacji. 

 

Może jednak nie warto. 😉

Podstawowe zasady są dość proste. A szczegóły, jak widać mocno dyskusyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Och nie, polski smoking to diner suit. Smoking jacket to marynarka z aksamitu, o kroju zbliżonym owszem, do smokingowego (problemy terminologiczne przy przechodzeniu między polskim a angielskim). I smoking jacket mogę na przykład włożyć na nieoficjalną część imprezy, kiedy już damy wysłano na ploty do drugiej części domu, lub też zachloroformowano, a męski pierwiastek spokojnie może sobie usiąść, wypić, zapalić i pogadać, już bez szczególnego nacisku na etykietę.

 

 

smoking-jacket.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.