Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
zadra

Dugena-Matic początek2021 i uruchomienie2024

Rekomendowane odpowiedzi

Dugena-Matic 

Mechanizm 25kamieniowy, trafiła do mnie totalnie zalana olejem .

Taki efekt wd-40 na całym werku..

 

przy kontrolnym sprawdzeniu robi minutę w czasie 45sek...

 

Okazuje się, że to nie jest tylko sklejenie włosa..

 

Przesuwka regulacyjna chwyta 2-i zwój włosa. 

 

Mniemam, iż nie powinno tak być.

Czy ktoś wie ile zwoi i jakie wymiary włosa powinny być w mechaniźmie ETA 2873 ?

 

Może wszystko jest ok, albo macie pomysły w jaki sposób ratować to co jest?

Może to balans z innej Ety, kółko jakiś surowo obrobione...

 

zdjęcia:

 

16140085206581236146723466480582.jpg

1614008550549846270401952795855.jpg

16140086213326889012476151820721.jpg

16140087686366281494985569321993.jpg

16140088006936360566847177198358.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierw poprawnie ustaw włos w regulatorze ( pierwszy zwój..

 Wlos Berguet'a.. ma być ostatni zwój, po to jest to "przegięcie" włosa.

 Wyprostuj/wyprofiluj włos przy mocowaniu.

 Zobaczysz , że będzie dobrze...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, zadra napisał(-a):

......Przesuwka regulacyjna chwyta 2-i zwój włosa............ Mniemam, iż nie powinno tak być......... Czy ktoś wie ile zwoi i jakie wymiary włosa powinny być w mechaniźmie ETA 2873 ?.....

Może wszystko jest ok, albo macie pomysły w jaki sposób ratować to co jest?.............

 

26 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Pierw poprawnie ustaw włos w regulatorze ( pierwszy zwój..

 Wlos Berguet'a.. ma być ostatni zwój, po to jest to "przegięcie" włosa......

 

Nie każdy włos zagięty jest włosem Berguet'a i ten mi na takowy nie wygląda ;) .

Natomiast masz rację przesuwka powinna być na ostatnim zwoju. 

Izochronizm włosa na mniejszej długości jest większy i dlatego zegarek śpieszył.

Jeżeli wyprostujesz / ułożysz włos (tylko broń boże nie prostuj właśnie tego ostatniego odgięcia

tam właśnie powinny się znaleźć widełki chwytające) powinno być wszystko dobrze.

 

Miłego wieczoru 

Roman

 

p.s Włos Berguet'a jest specjalnie gięty w dwóch płaszczyznach (a tu odgięcie jest w płaszczyźnie włosa) ostatni, zewnętrzny zwój włosa bregetowskiego oraz punkt jego zamocowania znajdują się ponad spiralą. Celem takiego ukształtowania włosa jest zapewnienie mu współosiowego zwijania się i rozwijania oraz utrzymania jego środka ciężkości na osi balansu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko rozumiem co piszecie, ale martwi mnie to, że stan pokazany na zdjęciach to stan pierwotny - bezpośrednio po wyjęciu balansu.

Wniosek - ktoś to wcześniej tak wstawił, być może był wcześniej jakiś problem i było grzebane..

Ja nie mam pewności, czy sprężyna włosowa jest tu prawidłowa.

Chodzi mi o ilość zwojów, średnicę zewnętrzną... bo przesuwka ma swoją odległość od środka osi i trafia na niewłaściwy zwój włosa..

 

Jasne, że spróbuję to inaczej ułożyć, ale najpierw muszę rozłożyć te wszystkie płytki, mostki i trybiki w drobny mak, bo pływa w oliwie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Aktualizacja tematu.. 

Styczeń 2024r powoli się kończy, a ja biegnę z infermacją,  że po tych prawie 3 latach od pierwszego wpisu zegarek trafił na mój nadgarstek do testów.

W tym tygodniu go rozłożyłem i złożyłem po myciu i smarowaniu.

Nie obyło się bez problemów i mechanizm nie jest w idealnym stanie, ale mimo wszystko udało się go przywrócić tymczasowo do życia.

 

Ad poprzednich postów - balans został ten sam, wyprostowałem włos, inaczej ułozyłem klocek włosa w widełkach i lekko musiałem obrócić klocek w regulatora, żeby włos był prawidłowo obejmowany. 

Wynik zupełnie inny niż pierwotnie uzyskiwany.

Nawet nieźle wystartował.. 

 

 

Screenshot_20240125-003121_Watch Accuracy Meter.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zadra

 

A co to za aplikacja?  Bo chyba to jest aplikacja na smartphone ? Nie znam sie.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak na androidzie działa. Na srajfona nie ma ( znaczy jest płatna).

 Dodatkow tak sobie działa...( testowałem...)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

@zadra

 

A co to za aplikacja?  Bo chyba to jest aplikacja na smartphone ? Nie znam sie.

 

pozdrawiam

tak, działa tak sobie ale można wyciągnąć pierwsze wnioski i ewentualnie kontrolować zmiany po poprawkach zmian szybkości chodu. Wymaga względnej ciszy a stukanie kotwicy wyłapywane jest przez głośnik telefonu zbliżony do mechanizmu.

Czasami jest tak, że zegarek wykazuje np plus 30s/dobę a aplikacja "plus 90s"  - robię wówczas korektę na minus 30s i zegarek powinien być blisko zera aczkolwiek aplikacja nadal będzie pokazywała swoje "plus 60s"

W zasadzie każdy zegarek pokazywało mi inaczej i nie biorę jej pod uwagę jako bezwzględnego wskaźnika poprawności chodu a raczej względny wskaźnik określający punkt początkowy dokonywanych zmian odchyłki.

 

tu przykład wskazań dla zegarka na UNITAS 6523 robiącym dobre wyniki na minus w czasie codziennego użytku a wskazania aplikacji są wyraźnie w plusie.

Akurat nie udało mi się na szybko zdemontować dekielka, bo go strasznie zassało więc tu pomiary przez zamknięty dekielek..

Przepraszam za nagrywany popękany ekran - córka jak to dziecko.. jak dba tak ma..

20240127_220345.jpg

Screenshot_20240127-220156_WatchCheck.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje. Wygląda na ekranie dobrze, pokazuje wszystkie interesujące parametry tylko dlaczego ( jak mówicie ) działa tak sobie ?

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

tylko dlaczego ( jak mówicie ) działa tak sobie

Potestuj, może wyciągniesz jakieś wnioski i podpowiesz 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem odpowiedz.

Posłuchajcie tych filmików:

 

a tu jest opinia jednego ze słuchaczy

 

Heya Mike, Sound engineer here. You were right to try a different microphone as I believe that's the primary difference between your time grapher unit and the app. In the end, they are both software using a hardware microphone. However you used the same type microphone as before, and I believe type matters quite a bit here. I understand the Weishi (pronounced way-shee by the way) uses a piezoelectric mic which is a little more sensitive to physical vibrations, less so for vibrating air as with the other mics. Piezos are often used as pickups in musical instruments, acoustic guitars for example. They generally don't pickup sound great, but pickup vibrations beautifully. And that brings us back to the Weishi mic, which is probably depending on physical contact with the watch to work well. The Weishi is probably also filtering the bandwidth so it 'specializes' in hearing ticking, not everything, as a phone mic will. So, without a specialized watch mic, I doubt the app will be properly testable as compared to the Weishi. Apples, oranges, you know. 👍

Hej, Mike, tu inżynier dźwięku. Miałeś rację, wypróbowując inny mikrofon, ponieważ uważam, że to główna różnica między urządzeniem do grawerowania czasu a aplikacją. W końcu oba są oprogramowaniem wykorzystującym mikrofon sprzętowy. Jednakże użyłeś tego samego typu mikrofonu co poprzednio i uważam, że typ ma tutaj duże znaczenie. Rozumiem, że Weishi (nawiasem mówiąc, wymawiane „show-shee”) używa mikrofonu piezoelektrycznego, który jest nieco bardziej wrażliwy na wibracje fizyczne, a mniej na wibrujące powietrze, jak w przypadku innych mikrofonów. Piezoelektryczne przetworniki są często używane jako przetworniki w instrumentach muzycznych, na przykład w gitarach akustycznych. Generalnie nie brzmią świetnie, ale pięknie odbierają wibracje. To prowadzi nas z powrotem do mikrofonu Weishi, którego dobre działanie prawdopodobnie zależy od fizycznego kontaktu z zegarkiem. Weishi prawdopodobnie również filtruje pasmo, więc „specjalizuje się” w słyszeniu tykania, a nie we wszystkim, jak robi to mikrofon telefoniczny. Zatem bez specjalistycznego mikrofonu do zegarka wątpię, czy aplikację będzie można prawidłowo przetestować w porównaniu z Weishi.

 

 

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przymierzam się do zakupu Weishi :)

Bo mnie szlag trafia ,ze pozłożeniu, nie moge sprawdzić co i jak, a słyszę na ucho w szklance, że cos ...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po złożeniu, jak usłyszysz, że nie jak trzeba to i tak musisz rozłożyć..  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 26.01.2024 o 07:26, zadra napisał(-a):

nie jest w idealnym stanie

Mechanizm trzyma dość dobrze odchyłkę czasu, natomiast wymaga ciągłego noszenia.

W czasie swoich prac zerwałem część sprężyny odpowiedzialną za blokowanie całości w bębnie.

Najwyraźniej zwój się ślizga, bo rezerwa chodu wynosi ok 7h.

Będę rozkładał mechanizm kolejny raz, bo do poprawki jest praca datownika to też i sprężynę wyjmę z bębna i spróbuję na jej końcu jakiegoś slimaka zawinąć po odpuszczeniu na palniku, żeby choć trochę blokował się we wgłęnieniach ścianek bębnowych..

 

Nawet nie wiem od czego by dobrać sprężynę napędową ani gdzie kupić taką do ETY i jak u nich z wymiennością z innych kalibrów.. 

 

24h później... 

Zrobiłem i datownik, i bęben. 

O mały włos pozbyłbym się balansu, bo trzęsące się ręce nie utrzymaly śrubokręta..

 

Na końcu sprężyny głównej zawinąłem takie coś i wziąłem zegarek na kilkudniowe nadgarstkowy testy.

Zobaczy się czy psu na budę ta robota.. 

 

 

20240130_153613.jpg

20240130_154940.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W bębnie wygląda następujaco: 

 

20240130_161007.jpg

20240130_160854.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne, napisz czy w bębnie zachowała się blokada sprężyny czy jest zerwana? Nie wiem jak w twoim zegarku ale zwykle w starych zegarkach w bębnie jest jakby wyfrezowanie i wystaje taki ząbek o który blokuje koniec sprężyny ale koniec sprężyny jest odwrotnie wygięty jak u Ciebie końcem wchodzi w blokadę, a w twoim jest jakoś dziwnie zagięty łuk sprężyny szoruje po wewnętrznej części bębna. Robiono jeszcze tak że między zagięty koniec sprężyny wciśnięty jest kawałek sprężyny i on blokuje się w ząbku w bębnie. Jeśli będzie zerwany ten ząbek w bębnie zegarek nakręcisz ale będzie sprężyna wyskakiwała z gniazda bo nic jej nie blokuje. Tak właśnie było w mojej kieszonce lanco zegarek się nakręcał nie słychać było zeskoczenia sprężyny ale chodził ok 20 godzin a powinien 30+. Całe szczęście że miałem taki sam mechanizm ale trupek i przełożyłem bęben i jeszcze okazało się że sprężyna była sztukowana w połowie mikro nitem, teraz zegarek śmiga aż miło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

9 godzin temu, graver napisał(-a):

zwykle w starych zegarkach w bębnie jest jakby wyfrezowanie i wystaje taki ząbek o który blokuje koniec sprężyny

Tak jest w zegarkach nakręcanych ręcznie.

Robercie, przeczytaj uważnie mój poprzedni post, w którym wyjaśniam co i jak - skąd ten "ślimaczek" na sprężynie..

 

Ten u mnie to zegarek automatyczny na ETA 2873 .

Tu powinien być dodatkowo przygrzany wąs sprężyny który ma za zadanie blokować się we wgłębieniach ścianki bębna sprężyny, chyba podobnie (zgodnie z Twoim opisem) było w Twoim lanko, aczkolwiek piszesz o

9 godzin temu, graver napisał(-a):

ząbku w bębnie. Jeśli będzie zerwany ten ząbek w bębni

 

Takie rozwiązanie w zegarkach automatycznych powoduje, że sprężyna nakręcona maksymalnie ma możliwość uślizgu co przeciwdziała jej zerwaniu.

Zegarek automatyczny nakręca się non stop i zupełnie bez kontroli. Gdy nakręcasz zegarek ręką, to kontrolę masz w palcach - wyraźnie czujesz gdy koronka się blokuje po maksymalnym nakręceniu sprężyny.

U mnie ten dodatkowy wąs został "pęknięty" (gdzieś jest zdjęcie - chyba w "porady potrzebuję) a nieblokowana sprężyna pozwalała na pracę przez około 7h.

 

To ja "zawinąłem" w ślimaka tę końcówkę sprężyny w nadziei, że będzie większa szansa na przyblokowanie się tego zagięcia w bębnie a jednocześnie pozwoli w krytycznym momencie sprężynie się obrócić.

 

Teraz testuję - za kilka dni będę miał więcej informacji, czy ta prowizorka pomogła.

Niestety nie mam nic na podmiankę - ostatecznie spróbuję wstawić sprężynkę z poliota automata, ale nie sądzę żeby pasowała - kurcze, nie pomierzyłem tej z ETY a miałem kilkukrotnie w ręce..

 

20240131_183632.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dlaczego sądzisz że nie przeczytałem i nie wiem ze to automat? Moim zdaniem można by przynitować kawałek sprężyny by powstała zdublowana na końcu, owszem miała by tendencję do obrócenia się ale po złożeniu było by ok, no ale nie masz trupków by dobrać podobny kawałek sprężyny, można skrócić istniejącą ale będzie krótsza. Nie sądź że tylko ty rozbierałeś automat jakby co, ja także rozbierałem bo miałem podobny problem z tym że taka zapadka nie przesuwała  maleńkiego kółka by sprężyna się nakręcała i  poległem, dałem zegarmistrzowi  i zdziwił się że po kilku dniach zegarek stawał po kilku godzinach, i tak leży do dziś, można go ręcznie nakręcić ale sam nie daje rady nakręcać sprężyny za pomocą rotora, Podobno jest to częsty przypadek w Enicarach star jewels, kiedyś było to opisane tu na forum. 

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, graver napisał(-a):

Dlaczego sądzisz że nie przeczytałem

chodziło mi o to

W dniu 29.01.2024 o 22:43, zadra napisał(-a):

natomiast wymaga ciągłego noszenia.

W czasie swoich prac zerwałem część sprężyny odpowiedzialną za blokowanie całości w bębnie.

Najwyraźniej zwój się ślizga, bo rezerwa chodu wynosi ok 7h.

dlatego nie rozumiałem Twojego pytania

14 godzin temu, graver napisał(-a):

twoim jest jakoś dziwnie zagięty łuk sprężyny

 

Ale to już sobie umówiliśmy telefonicznie.

Spokojnej nocy .. 

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.