Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
ICTC

Ręcznie nakręcany, szwajcarski zegarek o małej kopercie.

Rekomendowane odpowiedzi

Rozsądna decyzja. Nie wszystko na raz. Naciesz się teraz bardzo fajnym Junghansem, a jeżeli któregoś dnia najdzie Cię ochota na powiększenie kolekcji, to zawsze możesz wrócić do tematu.

Natomiast kiedy już ogarniesz zegarek po dziadku, to nie zapomnij się nim pochwalić na Forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Dzisiaj zawożę go do zegarmistrza na pierwszy etap.
 

Niestety kolejka jest długa i nieprędko odbiorę.

 

Porobiłem na szybko zdjęcia aby móc porównać do efektu finalnego.

 

Może od razu zlecę polerkę szkiełka i koperty, a jeśli efekt nie będzie zadowalający to wtedy pozłocenie. A oto i sam pacjent chorowitek:

3A8C3DF3-A141-4239-9988-D879404E9809.thumb.jpeg.6ea357c6112d4fc12515f46fa6bfd7a4.jpeg
🙂.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zegarek jest zachowany w pięknym stanie (wizualnie). Przynajmniej na tym zdjęciu tak wygląda. Jak dla mnie, to potrzebuje on pełnego serwisu mechanicznego - czyszczenie, smarowanie, regulacja. Można przepolerować szkiełko - to hesalit więc można w 3 minuty zrobić to samemu w domu (z użyciem Polywatch), ale można też u zegarmistrza. Pasek też zawsze można zmienić, ale ten wcale nie wygląda źle. Koperty w takim stanie bym nie tykał. Nie polerowałbym, a o złoceniu to nawet nie wspomnę.

Zrób kilka dobrych zdjęć z bliska i wrzuć na wątku o radzieckich zegarkach albo na wątku o starych zegarkach. I zapytaj, czy ta koperta wymaga polerki (albo złocenia).

Nie sądzę, żeby taki pomysł zebrał wiele poparcia. Prędzej ktoś Ci zasugeruje, żebyś się od... od zegarka w takim doskonałym stanie i go nie demolował 😂.

Ja mam podobnego de luxa w podobnym wieku i w podobnym stanie. Do głowy by mi nie przyszło, żeby mu polerować kopertę itp..

 

Teraz ten zegarek starzeje się tak:

obraz.png.a0f2c8fca79af48b22080b37bb4aa5fa.png

I to jest OK.

 

Nie ma powodu, żeby ryzykować, że sprawy pójdą w takim kierunku 😉:

obraz.png.15992a2195494a7fe6123fc8511aa570.png

 

Oczywiście przesadzam i żartuję, ale... polerka, to taki pierwszy face-lifting.

 

 

Edytowane przez Perpetuum Mobile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Ten egzemplarz jest z pierwszej połowy lat 60 o ile dobrze pamietam. Zawsze o niego dbałem tylko nie miałem szczęścia do zegarmistrzów. Bez wdawania się w detale potrzebna jest naprawa mechaniczna u fachowca a nie tylko serwis i regulacja. 

 

Zdjęcia zrobione dzisiaj. Pierwsze sześć światło mieszane dzienne i sztuczne, kolejne 4 tylko dzienne. Szkiełko jest mocno porysowane, rys jest bardzo dużo ale nie są specjalnie głębokie - na pewno do wyprowadzenia polerką. Koperta również porysowana i punktowo odbarwiona. 
 

Przede wszystkim skupiam się teraz na mechanice. 
 

 

1809145E-49A8-49C1-A000-D0279127A5F3.jpeg

11C089E9-84D4-463B-BCE9-A866D9BB7AFA.jpeg

A3FC1BD6-9A5A-48C5-BBD2-200CC608E882.jpeg

82FB0620-E8E0-48BE-BCA9-48E9129D7D7C.jpeg

971E185F-DD5B-4FEA-9A96-0DB0E818E04D.jpeg

CB0FB1A9-619A-4581-A00D-0D0D3008AAEB.jpeg

4EB072E6-F350-41FE-B783-1915AC321CE0.jpeg

93FB4067-4061-40C5-A97F-A0F74D9DE5E8.jpeg

2DA75CBB-5AC8-48A8-BD86-131A579DC4D2.jpeg

0ADAC5A9-3537-4CC7-9270-AB3E094E78F4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ICTC napisał(-a):

Dziękuję. Ten egzemplarz jest z pierwszej połowy lat 60 o ile dobrze pamietam. Zawsze o niego dbałem tylko nie miałem szczęścia do zegarmistrzów. Bez wdawania się w detale potrzebna jest naprawa mechaniczna u fachowca a nie tylko serwis i regulacja. 

 

Zdjęcia zrobione dzisiaj. Pierwsze sześć światło mieszane dzienne i sztuczne, kolejne 4 tylko dzienne. Szkiełko jest mocno porysowane, rys jest bardzo dużo ale nie są specjalnie głębokie - na pewno do wyprowadzenia polerką. Koperta również porysowana i punktowo odbarwiona. 
 

Przede wszystkim skupiam się teraz na mechanice. 
 

 

Nie ma najmniejszej potrzeby zajmowania się kopertą, co najwyżej baaardzo delikatne odświeżenie nieagresywną pastą polerską. Mechanizm to 2209 poljota, mało skomplikowany w naprawach, dlatego dziwię się, że zegarmistrz tego nie ogarnął. Jedynie przy okazji naprawy niech majster dobierze koronkę bardziej na wzór oryginału - ta jest nieproporcjonalnie duża przy wizualnej lekkości tego zegarka. Szkiełko można zostawić oryginalne (nawet lepiej, bo trudno dobrać tak płaskie, a obecne zamienniki są liche jakościowo), tylko przepolerować. Każdy dobry majster nie będzie miał problemów, żeby ogarnąć ten zegarek. Nie daj się naciągać na nic więcej, zepsujesz przepiękną sztukę (sam mam ich dobrze ponad 15 sztuk i bardzo sobie to cenię)

Edytowane przez mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to masz tam złocenie 20mikronów (poprawcie mnie koledzy jeśli jednak koperta jest złota). Nie bawiłbym się w polerkę bo tylko uszczuplisz warstwę pozłocenia - a koperta w tym momencie wygląda bardzo dobrze. Tak jak wyżej wspomniano - serwis + koronka i jakiś fajny pasek. Masz bardzo ładnie zachowaną sztukę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydawało po zdjęciach że zewnętrznie jest ok i bym nie ruszał. Jeśli coś to tylko polerka szkiełka (przy odrobinie chęci zrobisz to sam). No i mechanika do ogarnięcia.

Reszta cud miód. Nie ruszaj.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkoch Niestety w dzisiejszych czasach spora część zegarmistrzów potrafi tylko wymienić baterię i pasek. 
 

Zapomniałem napisać, że chciałbym wymienić koronkę na orginalną. Dekadę temu jakiś barbarzyńca podczas „naprawy„ wymienił mi na to coś przy okazji psując co się da. Czy będziecie na tyle uprzejmi żeby wstawić zdjęcie jak powinna wyglądać oryginalna?

 

@wojtek91 Tak, 20 mikronów. 
 

@PaweelK Dziękuję. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ICTC napisał(-a):

Czy będziecie na tyle uprzejmi żeby wstawić zdjęcie jak powinna wyglądać oryginalna?

 

 

Proszę

post-81333-0-20568300-1512983949.jpg


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Bardzo zadbany, Twój? 
 

Oddałem przed chwilą zegarek do wyceny naprawy. Odradzono mi pozłacanie koperty... 😉
 

Gdzie można zdobyć oryginalną koronkę? Gdzie szukać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, ICTC napisał(-a):

Dziękuję. Bardzo zadbany, Twój? 
 

 

Tak, mój. Nieużywany


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda takiego ładnego nie używać. ;) Lubię cyfry arabskie na tarczy. Rozumiem jednak idee stojącą za kolekcjonerstwem, sam nie praktykuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recepta żeby Poljot/Łucz de luxe działał to go nie używać w "naturze", tylko co jakiś czas nakręcić.

Strasznie liche maja mechanizmy.

Miałem w prawdziwym (delikatnym) użyciu 7 szt. - tragedia, całe szczęście, że "za komuny" kosztowały nie tak dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Dziadek nie lubił tego zegarka, trzymał go w szufladzie odkąd pamiętam a używał innej marki. Jest w moich rękach od ćwierć wieku i ponownie większość tego czasu w szufladzie. Może łącznie przez dekadę go używałem lata temu, ale ciągle były problemy i coraz gorzej radzili sobie z nim zegarmistrzowie. Gdyby nie była to pamiątka po bliskiej mi osobie skończyłby tak samo jak wszystkie kwarce które kiedykolwiek zakupiłem - w śmieciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2021 o 13:33, ICTC napisał(-a):

...

Oddałem przed chwilą zegarek do wyceny naprawy. Odradzono mi pozłacanie koperty... 😉
 

...

 Aktualizacja. Po trzech tygodniach odebrałem. (Ponoć*) usunięto usterkę wymieniając element mechanizmu (otrzymałem stary, nie wiem cóż to jest), zrobiono pełen serwis. Wstawiono (ponownie ponoć) oryginalną koronkę, wypolerowano szkiełko (z kilkudziesięciu rysek zostały trzy-cztery) i dekielek oraz bardzo delikatnie kopertę - usunięto brzydkie przebarwienie, koperta ciut rozjaśniała. Zegarek dostał nowy pasek. W kiepskim świetle wygląda bardzo fajnie, w dobrym - OK. :)

 

*czas pokaże.

PLJDL.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.04.2021 o 16:28, ICTC napisał(-a):

 Aktualizacja. Po trzech tygodniach odebrałem. (Ponoć*) usunięto usterkę wymieniając element mechanizmu (otrzymałem stary, nie wiem cóż to jest), zrobiono pełen serwis. Wstawiono (ponownie ponoć) oryginalną koronkę, wypolerowano szkiełko (z kilkudziesięciu rysek zostały trzy-cztery) i dekielek oraz bardzo delikatnie kopertę - usunięto brzydkie przebarwienie, koperta ciut rozjaśniała. Zegarek dostał nowy pasek. W kiepskim świetle wygląda bardzo fajnie, w dobrym - OK. :)

 

*czas pokaże.

 

 

Piękny zegarek. Jakby miał szwajcarską metkę, to byłby klasyk na wieki. A że radziecki, to niedoceniony. Ja swojego de luxa, troszkę młodszego noszę z przyjemnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.