Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yahagi

FMS vs RSM vs FWU - stare mechanizmy

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Yahagi napisał(-a):

Supper... wielkie dzięki za fajną galerię... To ostatnie zdjęcie jest szczególnie ciekawe. Czy masz więcej tego mechanizmu ? 

Jeśli to nr 37 _ 7 - to byłby to początek numeracji ciągłej. A gdyby oprócz napisu PATENT był jego numer gdzieś podany ... albo przynajmniej gdyby było wiadomo co tam jest patentowane - to można byłoby realnie coś datować :) 

 

 

242740659_Schnekenberger377.jpg.a535ff08d5bd715a836633f419004d26.jpg

Obawiam sie ze  przez  pomylke  wstawilem zdjecie 400  dniowego RSM,zostawmy  go  w  spokoju...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to trochę szkoda, że ten wątek dotyczy jednocześnie FMS i RSM ... bo trochę się informacje mieszają. No i jeszcze FWU do tego doszedł. Może jakoś uda się zapanować nad tym. 

Tym razem o RSM parę spostrzeżeń.... trochę 'szacowanie' (bo to nie jest statystyka).... trochę wróżenie z fusów. :)

Jakiś czas temu podjąłem dyskusję z Johnem Hubby (czapka z głowy za jego wiedzę i wnikliwość - on jest odpowiedzialny m.in. za aktualne tabele GB) na NAWCC na temat mechanizmów RSM 1-30. Mamy w tym zakresie całkiem rozbieżne opinie. 
Wg Johna - mech 1-30 wychodziły na samym początku historii RSM... i włączając wszystkie kombinacje (wagowe / chodziki / ... itd). Było ich łącznie zaledwie 210. Oznaczałoby to, że wszystkie 1-30 pojawiły się w 1882, max na początku 1883. Siedziałem nad tym chwilę... i bardzo trudno mi się z tym zgodzić. Przedstawiłem John'emu swoje argumenty i czekam na jego reakcję. 

 

Otóż od jakiegoś już czasu zbieram/dokumentuję/archiwizuje różnego rodzaju zegary / mechanizmy, ze szczególnym naciskiem na Freiburg i 'ciekawe-ciekawostki'. Freiburgami (z wyłączeniem GB) zajmuję się od trochę ponad 2 lat. W tym czasie (przy dużym udziale Tatyany, z którą wymieniamy się co jakiś czas zasobami) zgromadziłem taką bazę:

 

tabelaRSM11082021.jpg.666e59706efdaf061a152fd6331fc509.jpg

 

W wypadku Freiburgów zestawienie jest o tyle fajne, że +/- wiadomo gdzie (z jakim numerem) kończy się produkcja. 
Czyli ostatnia 'znana' PraBorussia to numer +/- 45 300 ... ja mam w archiwum 61 przypadków, czyli mam udokumentowany co-743-ci zegar :) (mam nadzieję że to czytelne). 

Patrząc na tabelkę, wychodzi mi, że przy sporych wysiłkach moich i osób mi przychylnych, licząc optymistycznie, po 2 latach kolekcjonowania udało się zgromadzić dokumentację średnio co-700-tnego mechanizmu/zegara z Freiburga.
Temat RSM 1-30 podjąłem dopiero niedawno, ale nawet gdyby przyjąć optymistycznie że udało mi się w taki krótkim okresie zgromadzić dokumentację RSM 1-30 w zakresie podobnym do Concordii / Endlera - to ten współczynnik użyty do 'szacowania' ilości niesygnowanych RSM daje efekt lekko zaskakujący. 

Wychodzi, że skoro mam już 110 przypadków RSM 1-30, to oceniając
optymistycznie, czyli mam co 700tny   - RSM wyprodukował ich     77 000

pesymistycznie, czyli mam co 1200tny - RSM wyprodukował ich   132 000

Wychodzą ogromne ilości, które mnie samego zaskoczyły. 
Do tego dochodzą jeszcze RSM 1-30 z sygnaturą ROSE, ale bez numeru seryjnego. Tych mam ledwie 12, ale już jeden suffix (22) mi się powtórzył.... licząc optymistycznie - daje to wielkość 8400. 

Przyjęte jest, że moment zmiany dużej róży na małą dla RSM to rok 1897, kiedy to Reinhold zaprzedaje się Müllerowi. W numeracji - ma to miejsce około 50 000... po tym numerze jeszcze parę razy pojawia się duża róża, ale sporadycznie. Tego okresu jeszcze nie przebrnąłem... więc nie wiem na 100% czy to się przypadkiem jakoś nie zazębia. Ale przyjmuję że nie. 

Jeśli by tak było to mamy:
1-30                   -                      77 000 sztuk (zaokrąglijmy do 80 000 ... myślę, że to nie będzie naciąganie)
1-30 ROSE        -                        8 400 sztuk (zaokrąglijmy do 10 000 ... też myślę, że to będzie uprawnione)
okres numerowany               50 000 sztuk (tu nie zaokrąglamy 50 000 zostaje)
                                                                                                           ------------------------

                                                                                                      140 000 sztuk - tak chyba można byłoby szacować łączną produkcję RSM. 

Biorąc pod uwagę, że zegary RSM trafiają się nie wiele rzadziej niż TH - myślę, że może to być szacowanie zbliżone do realiów. 
Tylko to niesie ciekawą konsekwencję.... RSM działał od 1882 do 1897 ... czyli 15 lat. Dzieląc produkcję liniowo (to już naciągane jest, bo na pewno tak nie było :)) 
wychodzi, że produkował rocznie około 10 000 mechanizmów. A to by powodowało, że 1-30 i 1-30 ROSE mogły się pojawiać nawet około 1891-92 roku. I w ogóle większość produkcji RSM była bez zarówno sygnatury jak i numeracji - tylko suffix. 


Takie tam przemyślenia szacunkowo/statystyczne. Nie są one niewątpliwie precyzyjne, ale tą ilość 80 000 dla 1-30 broni sporo zmian technologicznych (część dostrzeżonych opisałem) w mechanizmach tak oznaczonych. To wg mnie musiało wydarzyć się na przestrzeni lat, a nie miesięcy. 
Poniżej zestawienie 110 RMSmów 1-30 z wyszczególnieniem suffixów i ich ilości.

 

                                               

tabelaRSM11082021_2.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink::wacko: no to się pogubiłem Baby Reaction GIF


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LESKOS napisał(-a):

:blink::wacko: no to się pogubiłem Baby Reaction GIF

:)
 Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”
(Julek Słowacki)

 

... no i to wcale nie jest takie proste jak się jest informatykiem / programistą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Szacunkowo/statystycznie” się z wami zgadzam ... Tobą i Słowackim🤔🤭


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... dla 'bezpieczeństwa' jeszcze wróżenie z fusów dodałem :)
No nie mogę napisać, że jestem przekonany, bo mnie samego te cyferki trochę zaskoczyły. Pewnie czas pokaże, na ile są one realne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM

s-l1600 (22).jpg

s-l1600 (23).jpg

s-l1600 (24).jpg

s-l1600 (25).jpg

s-l1600 (26).jpg

s-l1600 (27).jpg

s-l1600 (28).jpg

s-l1600 (29).jpg

s-l1600 (30).jpg

s-l1600 (31).jpg

s-l1600 (32).jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

msg-27388-0-81376000-1549800005_thumb.jpgRSM roczny


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro 227 się powtarza - no to już wiadomo, że roczny, a sprężynowy - to były 2 osobne numeracje. 
Ciekawe jak było dla wagowych. 
U mnie zasoby bardzo wątłe. Z najwcześniejszych mam:
2,4,5,28 i jeden NN ... i wszystkie są z różą. Czyli to 1-30 ROSE.
Albo RSM nie robił wcześniej wagowych, albo ROSE sygnował od samego początku. Jeszcze za mało danych, żeby próbować cokolwiek wydedukować.

(potem mam 1290 , 5248 i 5784).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM

Dostałem od Tatyany trochę materiałów RSMowych.... nawet całkiem sporo. Jeszcze nie wszystkie ogarnąłem. Ale już się pojawiają pewne ciekawe wnioski... i muszę zaktualizować tabelki RSMowe.



Wychodzi, że zbiory Tatyany są bardzo obszerne... i to powoduje, że muszę zmienić ten współczynnik, który przyjąłem do tej pory... mianowicie, że mam udokumentowany co 700-tny mechanizm. Tak mi wychodzi w oparciu o wagowe RSMy. Najwyższy numer jaki widzę na wagowym, z różą i normalną numeracją, to 5404... a że mam ich teraz w archiwum 12 to wychodzi, że mam co 450-ty mechanizm. No i to przyjmuję do pozostałych 'szacowań', bo wydaje się aktualniejsze :)... co nie jest powiedziane, że nie trzeba będzie tego zmienić za jakiś czas. 

Więc wygląda na to, że historia produkcji RSM jest bardziej złożona niż się wydawało. Ocena początkowego okresu (1-30) dla sprężynowych w mojej opinii w zasadzie nie ulega zmianom (skorygowałem ilość... zawieruszyły mi się tam przypadki z innych kategorii).
Przybyło mechanizmów 1-30 ROSE... teraz jest ich 42. Mnożąc to x 450 - można przypuszczać, że cała produkcja tak oznaczonych i numerowanych mechanizmów to około 19 000.  Dość sporo, bo to by były jakieś 2 lata produkcji. 

image.png.048b5cbca141ffc562f4283c62619376.png

 

W zasadzie wszystkie mechanizmy 1-30 ROSE (sprężynowe) pojawiają się na takich samych wieszakach. 

Dla chodzika

image.thumb.png.9005b487c7050f4c5edf1378929a23f0.png

 

 

i

 

 

wieszak1_30ROSE2.thumb.jpg.a309a86cc9fd93b5cd5c72d3d5792503.jpg


dla tych z biciem. I tu można mówić o konsekwencji. 

Ciekawie wygląda temat wagowych, bo nie ma na ten moment przypadków oznaczonych tylko 1-30.... 

Natomiast jest 12 szt wagowych 1-30 ROSE.

 

image.thumb.png.915bc33c4c95b71da719772ea083a0d7.png

 

 

Tu również konsekwencja w wieszaku: 

 

1_30ROSE2WAG.thumb.jpg.d69c92a359ad22c53785045d7057bb4d.jpg


Skoro wagowe pojawiają się dopiero na wieszakach odlewanych - to zaryzykuję (wniosek z poprzedniego postu broni się) , że RSM nie robił ich zaraz po Ammanie...w latach 1880tych... tylko zaczął może gdzieś 1890-92 ?  A to prowokuje do wniosków, że Amman również takich nie robił. 

No i potem pojawiają się wagowe z normalną numeracją + suffix.... z których najwyższy numer to wspomniane 5404 i tych jest 12 szt. 

 

image.thumb.png.852df39eee452e9fb100fc90eb5b4973.png


Potem, w numeracji, pojawia się 2ga grupa wagowych, ale tu już numeracja przekracza 60 000 i róża robi się mała (jeden niewyraźny ma chyba 57 xxx), czyli można to powiązać już z okresem Millerowym, po 1897. 
Taka dziura w numeracji... i pojawienie się wagowych o tak dużych numerach pozwala zaryzykować wniosek, że zostały one wtedy włączone do 'numeracji głównej'.


image.png.c076e0239841eb87309c0ab624b49a40.png

 

 

Wygląda na to, że wagowy RMS z dużą różą - jest unikatem... tak by sugerował najwyższy zlokalizowany na ten moment numer. 

No ... i jest to wszystko ciekawsze i bardziej skomplikowane niż się spodziewałem :) Numeracja wagowych z różą to według mnie całkiem inna numeracja niż ta główna, dla sprężynowych. Dlatego w tabelce wyodrębniłem je w poz. 5.
Osobno są też roczne (poz 6)... jedyny przypadek który znam (pokazany niedawno przez  JANKP ma numer 227. Tatyana pokazała inny mechanizm z takim numerem, dlatego wywnioskowałem, że to tez inna numeracja. 
Poz 5 - przyjąłem, że okres bankructwa RSM i wejścia do firmy Müllera (1897)  to numeracja około 50 000. Tego jeszcze nie rozgryzłem dokładniej...  
Dość sporo tych 'innych numeracji', a to jeszcze nie wszystkie. 

:)

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2021 o 11:15, Yahagi napisał(-a):

Skoro 227 się powtarza - no to już wiadomo, że roczny, a sprężynowy - to były 2 osobne numeracje. 
Ciekawe jak było dla wagowych. 
U mnie zasoby bardzo wątłe. Z najwcześniejszych mam:
2,4,5,28 i jeden NN ... i wszystkie są z różą. Czyli to 1-30 ROSE.
Albo RSM nie robił wcześniej wagowych, albo ROSE sygnował od samego początku. Jeszcze za mało danych, żeby próbować cokolwiek wydedukować.

(potem mam 1290 , 5248 i 5784).
 

W  sumie  dobrze  sie  stalo  ze  roczniak  i  sprezyna  znalazly  sie  na tej  liscie.Mechanizmy  numerowane  numerem  seryjnym i  sufixen od  1-30  to  poczatek produkcji i  male  zamowienia.

IMO  mechanizmy  firmy  RSM z  logo  produkowano  partiami  produkcyjnymi  oznaczonymi  od  1-30  ,gdzie  w  obszarze  jednej  partii  nie  bylo  roznic w  mechanizmach  tzn  byly  takie same.

Poszczegolne  partie  mogly  sie  od  siebie  roznic  ale  nie  musialy,to zalezalo  od  popytu lub  zamowienia.Mialoby to  sens  w  przypadku  szukania  czesci  zamiennych , napraw  itd.Jezeli  wyczerpala sie  juz  numeracja  od 1 do 30  to  rozpoczynano  kolejna partie  z  numerem 1  i  wtedy  moim zdaniem  powinien byc  juz wyyszy  numer  seryjny z  drugiej  partii 1   niz  w  pierwszej  1 .

 

Mechanizmy  numerowane  tylko numerem seryjnym  to  okres  przejecia przez  inna  firme lub wejscie  w  faze  produkcji  masowej .

 

Litery  B H X E  A  M  L   F  J lub inne   beda  oznaczaly  skrot  od istotnego szczegolu  konstrukcyjnego,polozenie  zapadki  bebna -  ktorego  my  jeszcze nie znamy, ( np  Hohltrieben, B Breite  .L-Links,R  Recht F-Feder   etc  ale to  my  musimy  wpasc  na  to  co  one  oznaczaja  na  podstawie nazw  technicznych  w  jezyka  niemieckiego).Poniewaz  jest  malo  zdjec  tego  co  pod tarcza  bedzie  to trudne.

Gdzies  napisales ze  palety  kotwicy przechodza  z czola  na  plecy  ,a  numeracja  od  1-30  dalej  obowiazuje ,teraz  pozostaje  tylko  uszeregowac  mechanizmy  wg  IMO  rosnacego  numeru  seryjnego. Taka  tabele  stworzyl  kiedyz  Mariusz  dla  Reschy  i  udalo  sie  zaszeregowac  dokladnie  ktore  mechanizmy  kiedy  produkowano  badz  precyzyjniej jaka  byla  kolejnosc  zmian konstrukcyjnych  w Resch.Wiedze  juz  mamy  trzeba  ja  tylko  usystematyzowac.Na poczatek  pewniaki  czyli  sygnowane  RSM  , Róza i  sufix (numer  serii  od  1-30).Warto  zaznaczyc  gdzie byly  te  wciecia  mostka,polmostka,dlaczego (wciecie  pod  wkretak,zeby  bylo latwiej wyjac  mostek  bez  koniecznosci  podwazania  do strony  przekladni  😀) ...

 

Gdzies  pokazales  mechanizmy  z  litera  L,prosze  o  wiecej takich  mechanizmow,przypuszczam ze  wszystkie  beda mialy duzy  otwor inspekcyjny  w  kierunku kola wychwytowego  ....Jezeli  mam  racje  to  bedzie  to  powtarzalnosc  znakowania  literami.

 

Mechanizmy  z  logo RSM i  tylkom  jednymm numerem na  plycie  to  beda  albo  poczatki  produkcji  seryjnej  ,po numeracji z  sufixami  albo  poczatki  produkcji  wogole (bardziej  prawdopodobne) 

 

Mechanizmy  UM  zostawiamy  w spokoju  ,to pozniejszy  okres .24040_03.jpgWklejam zdjecie  roczniaka  z  numerem 1084  bez  sufixa  oraz  numer 989   i  sufix  29

 

s73r5981-jpg.240311

 

 

S73R5981.JPG

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za udział w dyskusji. Każdy taki głos zmusza do analizy własnych założeń :)

Tak jak piszesz... UM na ten moment zostawiamy. Ja odkładam też roczne, bo totalnie się nie orientuje, a materiały w zasadzie mam zerowe. 

Już kiedyś zadawałem to lamerskie pytanie: 
Jaki był(by) sens tworzenia 'partii' (1-30) w których miały by być jakiekolwiek różnice. Nie ogarniam przyczyny. (u FMS były 1-20).

Z innej beczki:
Kiedyś robiłem usługę dla sieci biur kredytowych na płd kraju. To było kilkadziesiąt placówek. W rozmowie z właścicielem wyszło, że dba o to, żeby we wszystkich placówkach były takie same biurka, takie same szafki, komputery z tym samym systemem operacyjnym,... itd. Zapytałem dlaczego tak...
No i gość mi odpowiedział, że jeśli mu pracownica w Prudniku się rozchoruje, to on przerzuca tam dziewczynę z Nysy, która nie zadaje mu pytań gdzie co jest... które dokumenty w której szufladzie, bo wszędzie jest tak samo. To mu obniża koszty / podnosi sprawność. 

Czemu miałoby służyć tworzenie, bądź też akceptowanie jakichkolwiek różnic między zestawami montażowymi mechanizmów? To pytanie z którym sobie nie daję rady... Gdybym ja był odpowiedzialny za produkcję - dążyłbym do optymalizacji. Wiem, że mamy XXI wiek, ale myślę, że w XIX też wpadli na to, że takie różnice tworzą koszta. 
Dodatkowo wydaje mi się, że RSM był stosunkowo 'konserwatywny' jesli chodzi o zmiany. Pewne cechy, utrwalone i sprawdzone ciągnęły się przez lata. To tylko mój punkt widzenia naturalnie. 
 

4 godziny temu, janekp napisał(-a):

Mechanizmy  z  logo RSM i  tylkom  jednymm numerem na  plycie  to  beda  albo  poczatki  produkcji  seryjnej  ,po numeracji z  sufixami  albo  poczatki  produkcji  wogole (bardziej  prawdopodobne


Z tym trudno mi się zgodzić. Zarchiwizowane ilości mechanizmów 1-30 i 1-30 ROSE (na ten moment tylko o sprężynach) raczej sugerują coś innego. 
W 1-30 - jak pisałem wcześniej - pojawiają się 3 rodzaje kotwicy. Przynajmniej 3 wzory wieszaków... i przynajmniej 2 rodzaje wskazówek. Trudno - myślę sobie - włożyć to w 'początki produkcji' czy w ogóle w krótki okres. Tych mechanizmów ostało się zaskakująco dużo.
Te zmiany, których jest sporo - raczej wskazują że to trochę trwało, a ilość zarchiwizowanych przypadków wydaje się to potwierdzać (wg mnie naturalnie). Dodatkowo widać zmiany w formach skrzyń, w których te
1-30 się pojawiały. 

'Zakładając założenia' - wyszedłem od wieszaków. Pomyślałem, że najpierw były blachy, a potem odlewy. Taka reguła obowiązuje chyba w wypadku wszystkich producentów, więc pomyślałem, że czemu RSM miałby mieć inaczej (?). No i to założenie wydaje się trafne. Wieszaki odlewane pojawiają się przy 2giej wersji kotwicy, ale raczej nie od początku. Na ten moment uważam, że założenia z 

 

 

wydają się +/- być aktualne 

 

 

4 godziny temu, janekp napisał(-a):

Litery  B H X E  A  M  L   F  J lub inne   beda  oznaczaly  skrot  od istotnego szczegolu  konstrukcyjnego,polozenie  zapadki  bebna -  ktorego  my  jeszcze nie znamy, ( np  Hohltrieben, B Breite  .L-Links,R  Recht F-Feder   etc  ale to  my  musimy  wpasc  na  to  co  one  oznaczaja  na  podstawie nazw  technicznych  w  jezyka  niemieckiego).Poniewaz  jest  malo  zdjec  tego  co  pod tarcza  bedzie  to trudne.

Gdzies  napisales ze  palety  kotwicy przechodza  z czola  na  plecy  ,a  numeracja  od  1-30  dalej  obowiazuje ,teraz  pozostaje  tylko  uszeregowac  mechanizmy  wg  IMO  rosnacego  numeru  seryjnego.


Mogło tak być. Chociaż nie wydaje mi się do końca.... jeśli literka powiązana byłaby z jakąś cechą - to warto zauważyć, że do tej pory nie 'wypłynął' mechanizm mający 2 literki jednocześnie. To tak jakby te bardziej charakterystyczne cechy nie mogły się pojawiać razem. Może to być błędne założenie... i może to jest rzeczywiście związane z jakąś cechą. 
Jak już przebiję się przez pozostałe materiały od Tatyany (wielkie dzięki) to spróbuję zaktualizować taką tabelkę z cechami... no i zobaczymy co z tego wyjdzie. Teraz zasoby są obszerniejsze... powinno się już udać coś dostrzec. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Yahagi napisał(-a):

 

Już kiedyś zadawałem to lamerskie pytanie: 
Jaki był(by) sens tworzenia 'partii' (1-30) w których miały by być jakiekolwiek różnice. Nie ogarniam przyczyny. (u FMS były 1-20).
Czemu miałoby służyć tworzenie, bądź też akceptowanie jakichkolwiek różnic między zestawami montażowymi mechanizmów? To pytanie z którym sobie nie daję rady... Gdybym ja był odpowiedzialny za produkcję - dążyłbym do optymalizacji. 

Wg  mnie  popyt na dany  rodzaj  mechanizmu,dwudniowe,dwutygodniowe,bicie  francuskie  czy  inne  wyposazenie,na poczatku  fabryka  byla  malo znana  i  miala  malo  zamowien,pozniej weszli  w etap  bardzo  duzych  partii  i  odeszli  od  bicia  sufixu  1-30

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, janekp napisał(-a):

Wg  mnie  popyt na dany  rodzaj  mechanizmu,dwudniowe,dwutygodniowe,bicie  francuskie  czy  inne  wyposazenie,na poczatku  fabryka  byla  malo znana  i  miala  malo  zamowien,pozniej weszli  w etap  bardzo  duzych  partii  i  odeszli  od  bicia  sufixu  1-30


No to tu właśnie mamy sporą rozbieżność. Nie kojarzyłbym suffixu 1-30 w jakikolwiek czytelny i wiążący sposób z upływem czasu. Na ten moment wg mnie liczyli 1 do 30 i zaczynali od początku. Być może był w tym jakiś  klucz, ale raczej nie był to czas. 

 

Przypomnę ten zegar, który był pokazany na początku:


20c55efd49a89c7d1f0f917ad302.thumb.jpg.39a159730a2dbc64eb60cc43d120cac3.jpg
6f31b64e414fb6f8040c42d3532a.thumb.jpg.60a568bed4ec31b2fadac733caf03f0f.jpg

d2bbc86d4a5cb2a02aaec9eeb2f2.thumb.jpg.c5037daf4bcb9022a97a827b800b27a6.jpgaaea1e4c4541b56feec2577dad4e.thumb.jpg.c931c970d48fd00ab66074e6a5f98c07.jpg

234df61845eb9070148f2731bd61.thumb.jpg.1687d992cbd11fa9fe0f8f1bb81f3c74.jpg

 

Ta data na plecach wydaje się być 'wiążąca': 13.12.(18)83. Czyli wtedy zegar już był. To bardzo początkowy okres po przejęciu interesu od Ammana. 
Uważam, że to jest najwcześniejszy wieszak jakim RSM się posługiwał (być może coś się jeszcze objawi...:). To są też najwcześniejsze wskazówki z których RSM korzystał. Skrzynia też raczej wzoru z początku lat 1880. 
Nie ma niestety dostępnych zdjęć kotwicy, ale uważam, że prawie na pewno jest to wzór garbaty z paletami od czoła. (przy innych mechanizmach na tym wieszaku tak jest).
Jednocześnie mechanizm ma już suffix 17. 

A tu inny mechanizm (niestety skrzyni brakuje):

 

bb4427cd40218d1bf157e7697f53.thumb.jpg.743bd036d48d40e46d3bfdc86388c734.jpg
d9c033544d289e22386477179d7a.thumb.jpg.e3101eef786eddffc6c289fa36faccee.jpg
 

4ec01b9943c3b65d51a2b8843711.thumb.jpg.8e343b15739b6d45d260a522948b3707.jpg

Wieszak jest poprawny, pojawiał się taki przy RSM, ale to już odlew. Wskazówki inne (wg mnie młodsze), kotwica jest kanciata z paletami z przodu ... to wg mnie 2gi etap. A numer suffix - niższy (6).  

Wg mnie te numerki 1-30 nijak nie przydadzą się do datowania. Po prostu były takie cykle. 

 

Co do wielkości produkcji...
Ponieważ Schneckenburger był handlowcem a nie zegarmistrzem - kupując interes od Ammana - uważam, że miał pomysł jak go rozbujać.
No i tu przypominam, że pojawiały się mechanizmy RSM 1-30 robione dla firm zewnętrznych. 
 

 


1913736182__57(11).thumb.jpg.750dd3e5999d564cf4b054f3578c3063.jpg
1441970518_s-l1600(10).thumb.jpg.0d8d924ae41bceccf353b6be312dd909.jpg

801340922_s-l1600(8).thumb.jpg.516753c7c898a20031237e5c1fbdbf8c.jpg1676686831_s-l1600(6).thumb.jpg.44b9eac147b879df0f80727f0f1ec604.jpg



Myślę, że już w początkowym etapie produkcja była całkiem spora. Być może przesadziłem z jej szacowaniem... zjechałem we wczorajszym wpisie z 1:700 do 1:450 ... co dało 48 000 mechanizmów w wersji 1-30. 
Zbiory Tatyany są obszerniejsze niż się spodziewałem. To wymusza inną interpretację pewnych faktów... niemniej nadal uważam że produkcja 1-30 to było ładnych kilka lat oraz kilkadziesiąt tysięcy mechanizmów. 


 


 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tu właśnie mamy sporą rozbieżność. Nie kojarzyłbym suffixu 1-30 w jakikolwiek czytelny i wiążący sposób z upływem czasu. Na ten moment wg mnie liczyli 1 do 30 i zaczynali od początku. Być może był w tym jakiś  klucz, ale raczej nie był to czas. 

 

Dokladnie tak wlasnie  jest  ,zakonczyli serie  do  30  i  od  Nowa  mteraz  tylko  uporzadkowac te  serie....

Jak  masz  tabele  z numerami  seryjnymi i  sufixami  to Ci  uloze  chronologie  produkcji,tak  mysle.....Bez  dat  ale  kolejnosc  produkcji.

 

 

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, janekp napisał(-a):

Jak  masz  tabele  z numerami  seryjnymi i  sufixami  to Ci  uloze  chronologie  produkcji,tak  mysle.....Bez  dat  ale  kolejnosc  produkcji.


eee... jak na mechanizmie są numery i suffix-y - to wszystko wydaje się być czytelne. Obowiązuje numer, a suffix jest tylko dodatkiem (potwierdzeniem).

Natomiast same suffixy (1-30) - jak napisałem - uważam, że 'kręcą się w kółko'... i żeby jakąkolwiek kolejność próbować ustawić - to trzeba patrzeć na cechy... m.in. te, które wymieniłem... A te numery nie mają nic do tego. 
Nie wiem czy się tu dobrze rozumiemy (?).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Yahagi napisał(-a):


eee... jak na mechanizmie są numery i suffix-y - to wszystko wydaje się być czytelne. Obowiązuje numer, a suffix jest tylko dodatkiem (potwierdzeniem).

Natomiast same suffixy (1-30) - jak napisałem - uważam, że 'kręcą się w kółko'... i żeby jakąkolwiek kolejność próbować ustawić - to trzeba patrzeć na cechy... m.in. te, które wymieniłem... A te numery nie mają nic do tego. 
Nie wiem czy się tu dobrze rozumiemy (?).
 

nie  rozumiemy  sie  ....


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, janekp napisał(-a):

nie  rozumiemy  sie  ....


??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I numery i sufix mają znaczenie jak znajdę czas to postaram się to do kupy złożyć wg mojego pomysłu.Ci nie znaczy że jest to poprawne myślenie.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ....... tak czytam i myślę , że skoro dwa pomysły , to trzeba spróbować . Może nie teraz , ale za jakiś czas zacznie się coś krystalizować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PM1122 napisał(-a):

Panowie ....... tak czytam i myślę , że skoro dwa pomysły , to trzeba spróbować . Może nie teraz , ale za jakiś czas zacznie się coś krystalizować .


A pewnie że tak ... wcale nie upieram się, że moja interpretacja jest poprawna. To nadal odkrywanie historii... sporo tu się wciąż okazuje nowego i zaskakującego. Więc ja jak najbardziej czekam na spostrzeżenia JANKAP
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad ranem  zrobilem  sobie  moja  baze ponad  100   mechanizmow  RSM ,zgadzam  sie  z  JH  co  do  sposobu  znakowania-tylko  trzeba  to  po  polsku  opisac  ,na  tej  podstawie  mozna  plus minus  okreslic  wielkosc  produkcji  i  ewentualna  tabele  z numerami  przyporzadkowanymi  do  roku  ,biore pod uwage patenty  RMS , znane  nam  ,roczniaki z  wahadlem  torsyjnym  z  patentem  wypadaja  z  tej  tabeli  oraz  pierwsze  mechanizmy  bez  logo  RSM.Szczegoly  pozniej.....


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM 

O ... i super, że widać jakąś 'konsekwentność'.... może coś uda się tu poustawiać. 

Ja tym razem 2 zdania o jeszcze innej grupie mechanizmów RSM, które wg mnie też żyły sobie niezależną numeracją. 
W materiałach od Tatyany daje się wyodrębnić jeszcze jedną grupę mechanizmów, która odstaje od tego, co do tej pory ja widziałem. Wyglądają tak, jakby powstawały w dużym stopniu niezależnie od tego, co RSM do tej pory robił. Nazwałem sobie je roboczo dwu-gongi (pewnie jest na to lepsza nazwa :)). 

- 2 gongi - to nie jest wg mnie jakaś przyczyna do rewolucji konstrukcyjnej

- prawa blokada bębna - nie jest utrącona... jak widać to konsekwentnie w konstrukcjach 1-30 aż do normalnej numeracji RSM

- płyty mechanizmów wydają się być większe
- design skrzyń - wydaje się odbiegać od tego, co do tej pory RSM robił. 
- inny sposób montowania mechanizmów w skrzyni. 2 gongi - uważam - nie usprawiedliwiają tego

- no i całkiem inne gongi. 


Niemniej ..
Mechanizmy są podpisane... są numerowane na modłę RSM.... mają mostek z wcięciem. 
Tu przykład:
1069180468_s-l1600(11).thumb.jpg.7390433816564ec9342ca8c97ea60525.jpg

1731155829_s-l1600(3).thumb.jpg.791ce80f505ba7bc1807a3d05de73b04.jpg

 

4fbb671840b2bd59cfc88bd78235.thumb.jpg.d423c2e8e12988cbf5f0e5d2b94159f4.jpg

I teraz pewien szczegół... na poziomie dwu-gongów 4xxx pojawiają się mechanizmy skręcane. 

 


e93a01-Historismus-Wanduhr-Regulator-mit-Pendel-und-Schlussel-_57.thumb.jpg.a8f7f8c16a157af13114c882d2b8f52c.jpg

W jednogongowych nie widzę takiej metody montażowej aż do 50 000. Dlatego wnioskuję, że to też całkiem osobna numeracja. 

Jeszcze jedno zdjęcie... jest w archiwach 1 dwu-gong, który oznaczeniach pasowałby do numeracji 1-30 ROSE.... Tzn. jest róża i tylko suffix... więc tak jakby w tamtym okresie dwu-gongi też się pojawiały. 

 

 


1055175694_RSMP105002328Medium29.thumb.jpg.8b1da42e021a3390122a6c90857ceec8.jpg1801950540_RSMP105002428Medium29.thumb.jpg.5c8a69cc72a01e2579cf25b09311b2b0.jpg


Poniżej skrzynie w jakich 2-gongi się pojawiały. One - wg mnie - odstają od typowych projektów używanych przez RSM dla zwykłych rozwiązań. Być może te gongi jakimś patentem są zastrzeżone... Fajni by było. 

 

442:
89821714_1_x.jpg.a0d1e964bdaaac709db78cc6624afc96.jpg

 

569:

0_567.thumb.jpg.ab9aff93a8621acbf2111bb915aa621c.jpg

 

715:

s-l1600.thumb.jpg.3ac5a7f2b33671fbcb644ac1a61b667f.jpg

 

1618:

1154537226_s-l1600(6).thumb.jpg.67bc5a27bfcd292609dac13052526c58.jpg

 

4561:

208723457_e93a01-Historismus-Wanduhr-Regulator-mit-Pendel-und-Schlssel.thumb.jpg.cb59ff171b2c9f5b6aef1c60a287cb84.jpg

 

10740:

48368231_s-l1600(3).thumb.jpg.502be90017c95b260ba2f0718bb7ad8f.jpg

 

 

Będę wdzięczny za komentarz... czy to tylko moje wrażenie, że dwu-gongi to całkiem inna bajka... (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam RSM, wymuszony kwadrans, z tabliczką srebrną przybitą do skrzyni. Wygrawerowane info dla kogo, z jakiej okazji i data. Bodaj 1896?. Po powrocie do domu, wieczorem spróbuję zrobić fotki i wrzucić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.