Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yahagi

FMS vs RSM vs FWU - stare mechanizmy

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, janekp napisał(-a):

DRGM 159350  Pendelstangen Kupelung 01.08.1901 to  jestv dolne  zdjecie  wg  mni.,dodatkowe  polaczenie  drazka  kotwicy



W który miejscu to dostrzegasz ? Bo nie bardzo wiem czego szukać ... (?)

(do reszty odniosę się potem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzeglądałem trochę... bez dokładniejszej informacji o co to chodzi - trudno się czegoś takiego doszukać. Na części mechanizmów pojawia się takie rozwiązanie:

2118083990_s-l1600(10).thumb.jpg.e800d3b5f6bbc3125a360053ae5a4438.jpg

 

Problem polega tylko na tym, że ono się pojawia od numeru 61245 tylko na dwugongach... i występuje nieregularnie. Natomiast od tego +/- numeru w tym miejscu pojawia się otwór przez obie płyty. 
Rozwiązanie dziwne... nie wiem czy pasuje do opisu patentu. 

Na pewno nie pasuje do czasu... 61245 to wg założeń JH 1892 (?) rok, a wg moich, znowelizowanych, to 1898. Tak czy inaczej przed nadaniem patentu. 
Ale gdyby była taka sytuacja, że najpierw rozwiązanie było 'trenowane' a potem patentowane - to i tak 1898 jest zdecydowanie bliżej 1.08.1901, kiedy to paten został złożony. 
Wydaje mi się, że patent dotyczy raczej czegoś innego... 

Natomiast co do 170328 - tu się wszystko zgadza.... przynajmniej w moim zestawieniu. Patent jest ze stycznia 1902 i pojawia się po raz pierwszy na 91543.. to jest około 12 000 mechanizmów od wprowadzenia patentu 113027 w marcu 1899. Dla mnie wszystko jak należy. (U JH pojawia się przed nadaniem patentu).

 

15 godzin temu, janekp napisał(-a):

Jezeli  chodzi  o  moje  zdanie odnosnie tych  mechanizmow  sygnowanych  od  1-30  bez  sygnatury  porducenta  to  uwazam  ze sa  to  mechanizmy roznych  producentow  i  ich  identyfikacja  bedzie  co  najmniej  niemozliwa,numerator  np  2  jest  inna  w  werkach,to moga  byc  mechanizmy produkowane  przez  duzych dla zakladow  zegarmistrzowskich  ktore chcialy  sprzedac  wlasny  produkt  w  innym  opakowaniu.

 

Janku ... chyba nie potrafię nawet jakoś konstruktywnie polemizować z takim założeniem. 

Piszesz, że być może różni producenci produkowali mechanizmy dla dużych zakładów zegarmistrzowskich, bo te chciały mieć własny produkt w innym opakowaniu...

To chyba trochę wychodzi poza zakres nawet moich dywagacji :). Ja mam świadomość, że obracamy się w obszarze poszlak i drobnych wskazówek... patentów, rozwiązań czy , tabliczek (i dokumentów zakupu :)) które próbujemy dopasować do tego, co widzimy na zdjęciach nie koniecznie  wykonywanych w celu takich analiz. Mnie akurat takie wnikanie sprawia największą frajdę... :) wręcz uwielbiam to ... zwłaszcza gdy uda się coś dostrzec...  i ogarnąć jakąś logikę czy konsekwencję :)


Ale te poszlaki - uważam - przeczą Twojemu założeniu, które oparłeś na 2 rodzajach fontów. FMS miał przynajmniej 3 rodzaje fontów  na niesygnowanych mechanizmach.... i nie sygnował ich aż poza połowę lat 1890tych ... a mimo to jest przyjęte, że to produkty Mauthe. Na podstawie czego ? Ano na podstawie cech je łączących. 


Z Carlem Wernerem jest podobnie... również przynajmniej 3 rodzaje fontów ... Nie zająłem się nimi jeszcze szczególnie... spora część jest niesygnowanych... i a te które są, nie koniecznie są sygnowane CW (ja mam na ścianie unikalną sygnaturę indianina, z którą nie wiadomo co zrobić. Ale nikt nie wyklucza go z linii produkcyjnej CW. Mam też GWilde... też produkt CW, ale na jakiej podstawie ? 

Różne rodzaje fontów u RSM zgłaszałem dla początkowej numeracji z ROSE. Ale w tych przypadkach wszędzie jest ROSE .. jak widać w RSM się to zdarzało... 

Nawet JH nie kwestionuje rodowodu mechanizmów 1-30... tyle, że wszystkie pcha na 1882 rok. Zakładając, że Reinhold od razu wymyślił sobie ROSE. A na jakiej podstawie to założenie ? Jakiś konkretny argument, choćby na poziomie poszlak ? Chyba nie bardzo... albo ja coś przespałem / nie spotkałem się. Po prostu nie wiem dlaczego tak uważa... 

Napisałem, że dla mnie byłoby to dziwne, gdyby RSM wystartował z ROSE... napisałeś Lenz, JH, Hettish. Nie znam Hettisha, ale : 

Lenz, JH, CW, Mauthe, Kienzle, GB, Endler, Willmann, M&S, TH ... i jeszcze sporo innych - nikt z nich nie sygnował mechanizmów na początku swojej produkcji. Raczej nie robił też tego Amman. Pewnie znalazłbyś jakiś przykład kogoś, kto zrobił inaczej... niektórzy z nich w latach 1880tych używali sygnatur. Uważam, że nikt nie dostrzegał takiej potrzeby... nie było to w modzie (patrz wiedeńce). Dlaczego więc akurat uważasz, że robił tak Reinhold ? 

AD Twoje założenie...
Te mechanizmy 1-30 są w dziwny sposób jednolicie rozwijane. Jasne. można założyć, że u różnych producentów mogło się wszystko dziać w taki sam sposób .. nawet otwory technologiczne w płytach :) Różne zmiany następujące po sobie wg mnie da się sklasyfikować, na co sobie pozwoliłem... i co też umożliwia obserwowanie tych zmian. I wstępne datowanie, jak w przypadkach pokazanych przez JASI czy PM1122. Może datowanie to za duzo, ale 'kolejkowanie' :) . Zmienia się wieszak, kotwica, skrzynie, wahadła, wskazówki ... pewnie jest jeszcze wiele innych zmian, których ja nie dostrzegłem. 

JH uważa, że wszystkie one powstały na przełomie 1882/3, co wydaje się niezbyt racjonalne ze względu na ilość wspomnianych zmian jak również na ilość mechanizmów które pozostały tak oznaczone. Wykres słupkowy z postu  #127 pokazuje, że słabo się to broni.

Twoje założenia są jeszcze bardziej radykalne.... różni producenci dla różnych zakładów. A gdzie jest w tym miejsce dla RSM ? To, że te mechanizmy są tożsame z RMSami, że posiadają tak charakterystyczne/unikalne cechy (było o tym na początku wątku), że nie sposób ich pomylić z innymi - myślisz, że to przypadek ? Znasz producenta, który również miał tak charakterystycznie utrąconą blokadę prawej sprężyny jak RSM ? Jeśli tak - chętnie go poznam. 

No i gdzie w czasie te 1-30 chciałbyś umieścić ? Oraz przez kogo i dla kogo one mogły  być wykonane ? 
Bo, że gdzieś je umieścić w relacji z RSM trzeba - to myślę, że nie ma wątpliwości... Wieszak z brodą, który pojawia się pod koniec (wg mnie) 1-30, pojawia się też na 1-30 ROSE, i na normalnej numeracji z ROSE. Więc jak to skorelować ze sobą ? RSM jeszcze kogoś po drodze przejął ? A kiedy ? I kogo ? 

JanekP ... uważam, że to co zaproponowałeś to zupełnie błędny kierunek. Nie mam pojęcia jak poradzisz sobie z tymi pytaniami. To wg mnie zupełnie się nie broni... Zależy mi na tym (jak to ładnie ktoś tu ujął) żeby   odkrywać historię, a nie tworzyć ją.

Ja nie wiem co zrobić z numeracją 1-9000 ROSE... czy było ich kilka równoległych ? czy były po sobie ? czy były mieszane na różnych wersjach mechanizmów ? - przyznaję się, że nie wiem. Wiem co najchętniej bym zrobił, żeby moja tabelka mi się zgrywała. Ale do momentu kiedy nie spotkam 2 mechanizmów o tym samym numerze, ale o różnym rodzaju czcionki  - nie pójdę na skróty. Przyznaję, że nie wiem... i czekam. 

Pokazałem 2 mechanizmy z postępującymi po sobie numerami... zaproponowałeś startą cyfrę.
Nie obronił się ten pogląd...wychodzi, że jednak były równoległe numeracje dla różnych rodzajów mechanizmów. To natomiast uderza w założenia JH. I co teraz z tym robimy ? 

Nie broni się pogląd, że zegar FIBO to rok 1883. W takich samych stylowo skrzyniach były robione Kohlery. Ile to lat odstępu ? To trochę tak jakby najnowocześniejszy silnik na wodór wstawiać do Poloneza, prawda ? 

Nie broni się pogląd że CS został przez RSM zrobiony w 1882/3 na częściach Ammanna. Żeby nosiło to znamiona prawdopodobieństwa - musielibyśmy wiedzieć jak Ammanny wyglądały. A tego nie wiemy

Nie broni się (wg mnie) rozpiska datowania wg. JH Nie wpisują się w numery patentów i numerację mechanizmów które je posiadają. 

Janku ... Bardzo sobie cenie informacje, które podałeś... te o patentach i inne spostrzeżenia. Bardzo sobie cenię wszelkie wątpliwości jakie zgłaszasz, ewentualnie miejsca, gdzie mogą być nieścisłości. To zmusza do myślenia, reagowania, korygowania.... 

Ale nie podejmuję więc dyskusji na temat różni producenci produkowali mechanizmy dla dużych zakładów zegarmistrzowskich  
ale na pewno nie jest to RSM, bo nie pasuje do założeń JH ... (to już moje :)) - bo nie nosi to dla mnie znamion logiki czy nawet prawdopodobieństwa. Chyba że zaproponujesz kto za tymi 'różnymi' miałby się kryć... i jakoś to obronisz, choćby poszlakami. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Yahagi napisał(-a):

Ale nie podejmuję więc dyskusji na temat różni producenci produkowali mechanizmy dla dużych zakładów zegarmistrzowskich  
ale na pewno nie jest to RSM, bo nie pasuje do założeń JH ... (to już moje :)) - bo nie nosi to dla mnie znamion logiki czy nawet prawdopodobieństwa. Chyba że zaproponujesz kto za tymi 'różnymi' miałby się kryć... i jakoś to obronisz, choćby poszlakami. 

Nie znam  az  tak  dobrze  producentow  z  tamtych lat,nie  wiem,moze  i  RSM ale  nie  w  krotkim odstepie  czasu  jak  proponuje  JH ,ale  jak to  udowodnic

 

11 godzin temu, Yahagi napisał(-a):

Poprzeglądałem trochę... bez dokładniejszej informacji o co to chodzi - trudno się czegoś takiego doszukać. Na części mechanizmów pojawia się takie rozwiązanie:

 Gdyby  znalezc  ten  patent  na mechanizmie  moznabyloby troszke  pomoc  w datowaniu  ..Poczytam jeszcze  ale  nie  sadze  ze  zrozumiem ten techniczny  jezyk  z  tamtych  lat...

Pendelstange  Kuppelung  mit  Pendelfeder  Sicherung   und  schrager gleitflache  mit breiter  auflage  fur  den Haken des  Pendels  an Uhrwerken   --Sprzęgło drążka wahadłowego z zabezpieczeniem sprężyny wahadłowej i ukośną powierzchnią ślizgową z szerokim wspornikiem do haka wahadła na mechanizmach zegarowych

  To  bedzie  chyba to  co  zaznaczylem,nawet  jesli  to  zburzy  moje  datowanie  to  tak mysle... 

Dodalem  patent  Uhrenfabrilk  Muhlheim i  wzmianka  o  Amann  ze  idzie  w  prywatyzacje  z 1877  roku.

2118083990_s-l1600(10).thumb.jpg.e800d3b5f6bbc3125a360053ae5a4438.jpg

20210905_034610.jpg

612_002.jpg

612_001.jpg

DUZ  1877  Rupert  Aman prywatyzacja.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W imię nauki  :)  .... wyjąłem mechanizm z  ,, 15 "  i zdjąłem tarczę , by porobić zdjęcia przedniej płyty .

No cóż , żadnych innych znaczków , czy numerków nie znalazłem .( nawet na bokach , czy krawędziach )

Dorzucam też z tyłu , które już było , to będzie wiadomo co i jak .

IMG_8297-crop (Copy).JPG

IMG_8298 (Copy).JPG

IMG_8299 (Copy).JPG

IMG_8300 (Copy).JPG

IMG_8302-crop (Copy).JPG

IMG_8303-crop (Copy).JPG

IMG_5916 (Copy).JPG

IMG_5919 (Copy).JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, janekp napisał(-a):

Nie znam  az  tak  dobrze  producentow  z  tamtych lat,nie  wiem,moze  i  RSM ale  nie  w  krotkim odstepie  czasu  jak  proponuje  JH ,ale  jak to  udowodnic


Napisałem do JH prv pytanie dlaczego tak uważa... zobaczymy, może coś odpisze. Może ma jakieś mocne argumenty...

 

 

12 godzin temu, janekp napisał(-a):

  To  bedzie  chyba to  co  zaznaczylem,nawet  jesli  to  zburzy  moje  datowanie  to  tak mysle... 


Też biorę to pod uwagę... ale to musiałoby być stosowane przed nadaniem patentu... i to ładne trochę. Albo :
- m
ogło się tak zdarzyć, albo
- chodzi o coś innego... o jakiś inny element. 

Fajnie byłoby móc odkręcić coś takiego i zobaczyć czy ten numer patentu nie jest tam gdzies oznaczony. Najfajniej byłoby gdyby do 91 000 nie było go na tym elemencie, a po 91 000 już był :) wtedy by się wszystko zgadzało, a nawet lekko potwierdzało. 

Natomiast zastosowania 180249 - nie znalazłem. Wszystkie w zasadzie 2gongi mają kontynuację 113027. Sprężynowe mają bicie paryskie, a wagowy mam z takiej numeracji tylko jeden (135524):

20180613_132309.thumb.jpg.7c2345c6fedf09eba9bb7d9c3f1c0090.jpg20180613_210537.thumb.jpg.79a58637a0781980a66817e600954494.jpg

no i on niczego takiego nie ma. Może patent nie okazał się produkcyjny ?? Tak czy inaczej - nie znalazłem takiego. 

PM1122: 

Bardzo dzięki za dodatkowe photo 15. Nic nie ma pod tarczą... to też jakaś informacja, chociaż nie wiem jeszcze jaka :)

W międzyczasie pierwszy przypadek z nr 29 się pokazał:

 

241566036_3027099290951886_5876013783187094708_n.thumb.jpg.5c541ad39d42b34c63cde05e271487f4.jpg241366923_3027099350951880_1568543337478426115_n.thumb.jpg.d0f149102015c6e3f692ba94038bdbc0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Oooo , palety kotwicy też od strony tarczy.



Też... tylko nie widać czy kotwica garbata czy kanciata... i wieszaka też nie ma, więc szczególnie się nie przyda do naszych celów niestety... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 ROSE ... pierwszy z tym numerem. Zwracam uwagę na skrzynię tego zegara... 
:)

 

s-l1600 (2).jpg

s-l1600.jpg

s-l1600 (3).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FWU:

 

Żeby nie było że tylko RMS i RMS...

 

Pojawił się nowy zegar... wszystko wskazuje na to, że to FWU. Niestety bez żadnych dostrzegalnych, kluczowych, nowych informacji... No ale tak wygląda:

 

241268356_4489419494456772_5202448161925999527_n.jpg

241334457_4489327727799282_8212473048617626812_n.jpg

241638364_4489419254456796_5492083326528521036_n.jpg

241651718_4489327641132624_3039326592630345217_n.jpg

241657886_4489327927799262_7110627151920047657_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FWU

A  tu taki przypadek. Wskazówki kierują do FWU. Poprosiłem sprzedawacza o dodatkowe zdjęcia. Skrzynia jak widać wtórna... ale uwagę przyciąga ten bloczek. Wg mnie nie znalazł się on tam przypadkiem
:)

554312366__57(2).thumb.jpg.8d669e3f24e0c606551e7be5738833c2.jpg

1113026350__57(4).thumb.jpg.97757e72c724b5debc4506ffb12dbed6.jpg

563279928__57.thumb.jpg.7267199fe2cce0178224e623a1758ad8.jpg

 

 

no i bloczek:

 

 

bloczek.jpg.463eef2754f7d3822e3285d7e3bfea7b.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka krótka wstawka... dziś znalazłem:

image.png.3ef3cdda132bd22bbcd51447a8722b6c.png

25 pracowników w 1871 roku. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to robił też zegary okrętowe 

i zatrudniał 25 pracowników... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, JASI napisał(-a):

O, to robił też zegary okrętowe 

i zatrudniał 25 pracowników... 

 

Pozdrawiam Jacek 

Robił jeden model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Supper... kolejny przypadek z ROSE :)

A mnie wczoraj szczęka opadła.... 
Szukałem informacji o RSM ... o właścicielu... no i nic nie mogłem znaleźć. Zastawiałem się czemu tak słabo.... Aż trafiłem na taką notkę z 1897:

 

RSM1897Richard.thumb.jpg.4bce4274a8159aab31c6dc0821f78c53.jpg

 

... wychodzi, że to był Richard ... czy to możliwe ? Richard a nie Reinhold ? 
Tylko 1 kffit na razie na niego znalazłem. Ale to imię pojawia się tu ponownie. 
Nie kojarzę, żeby przekazywał komuś interes... (?).

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ! ....... ale ja ja tu nie pomogę .

Mechanizm na aukcji , a sprzedający  podał ...  ,, cyt. mit Bildmarke, Reinhold Schnekenburger, Mühlheim (Donau) "

- nie wiem , czy opierał się na jakichś konkretnych danych , czy na prostym zerknięciu w mikroliska 

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FWU
 

Chyba mam pomysł na to kim był FWU...

 

Wydaje mi się, że błędnie założyłem, że U - to będzie UhrenFabrik... a przecież wcale tak nie musi być. Zwłaszcza, gdy się popatrzy na: 

RSM ... M to Mulheim ,,,
FMS ... S to Schweningen...

a więc w:
FWU ... U to będzie (?) ... 

 

... no i wyszło mi ULM :)

 

Przeczesałem trochę ULM... no i znalazłem tam takiego gościa:

 

image.png.3a2792c06bb89d0be7e78e10ec8ba31c.png


.... no i jest zegarmistrz, którego imię i nazwisko mi do tego pasuje. Gdzieś już to nazwisko widziałem. 

 

W książce Die uhrenindustrie des württembergischen Schwarzwalds

 

można przeczytać:

 

image.png.5097af1af9dffbe82d2b6dba921164cc.png

 

... co się wykłada:

 

Produkcja masywnych regulatorów wagi była szczególnie promowana przez warsztaty szkoleniowe Walcher'sche w Ulm.

Pod koniec lat 70-tych w Schwenningen powstała firma, która uczyniła produkcję tego typu regulatorów specjalnością.

 

No to jest to gość, którego szukałem :) Nie zgadza mi się do końca data... gdzieś wyczytałem, że Frederik Walcher

wystartował w 1871 i ... pewnie w Lexikon-ie Schmidta można byłoby coś więcej się doczytać. 


image.png.14735bd14313c8020616c94a59638c23.png
 

Gdyby ktoś miał dostęp i spojrzał - byłoby supper :)

 

W tamtych stronach 'regulatory' nie były raczej specjalnością. Masowo robił je Lenz... i nie koniecznie łatwo wymienić kogoś następnego. 
FWU robił ich dość dużo ... mniej więcej 1/3 całej numeracji. Jest to mniej niż Lenz, ale zdecydowanie więcej niż Kienzle, RSM... i nie wiem kto jeszcze ...  razem wzięci (w porównywalnym okresie). 

 

No i teraz czy można skojarzyć Walchera z Mauthe ? Bo jak już pisałem - wg mnie FMS zaczął swoje pierwsze wagowe robić w oparciu konstrukcję mechanizmów, którą na końcu robił swojej działalności FWU.... 

 

Otóż jeśli się cofnąć w historii, to okazuje się, że Frederik Walcher w 1844 roku ... pracował u Fryderyka Mauthe... razem z Jakobem Hallerem. Mam notkę o takiej treści (ale nie wiem skąd to :))

 

Pierwsza fabryka Mauthe reprezentowała wynajmowaną halę przemysłową z 10 pracownikami, wśród których pracował dwóch zegarmistrzów: Jakob Haller i Friedrich Walcher. Główne produkty zostały wyprodukowane mechanizmy i części do zegarów ściennych. 

 

Więc obaj Fryderykowie się znali...:) Wygląda na to, że nie mieli na siebie 'kosy'. 
Nie rozgrzebałem jeszcze końca działalności FWU ... mam wrażenie, że gdzieś w okolicach 1880 Frederik Walcher umiera... a jego sprawy przejmuje (chyba) jego syn Paul Walcher. I jak już wspominałem (naturalnie to moja teoria tylko) około 1888 -9 roku (?)... odsprzedaje (?) albo coś podobnego - działalność zegarową firmie FMS. 

Po stronie FMS owocuje to pojawieniem się w ofercie mechanizmów wagowych. Wcześniej - uważam - nie mieli ich. 

 

Dwa linki godne uwagi w temacie:

 

https://mb.nawcc.org/threads/post-your-mauthe-clocks-here.54369/page-4#post-551588


https://mb.nawcc.org/attachments/mauthe-1893-jpg.90851/

 

Gdyby FMS miał wcześniej wagowe - pochwalenie się nimi na targach w 1893 (za Zepernikiem) nie robiłoby raczej wrażenia.... gdyby robili je od dziesięcioleci. 

Nie dokopałem się jeszcze w którym roku skończyła się FWU, ale mam wrażenie, że Paul Walcher pojawia się w latach 1890-tych jako kupiec, a nie jako zegarmistrz. 
Podejrzewam, że to kolejna, 'odważna' wizja, którą trudno w 100% udokumentować. Chyba że znajdzie się mocniejsze powiązanie sprzedaży FWU na rzecz FMS. 


Teraz można chwytać za pomidory
:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Friedrich Walcher nahm mit seinen Regulatoren 1873 an der Weltausstellung in Wien teil.
Im Ausstellungskatalog wurden fur seinen Betriev 20 Mitarbeiterr genannt, verbunden mit den Vermerk, dass Friedrich Walchers Betrieb sich seit dern Jahr 1870 ganz auf die Fertigung von Regulatoren spezialiesiert hat. Fur das Jahr 1871 wurde eine Fertigung von 600 Uhren und ein Umsatz von 14000 Gulden genannt. Die Zahlen lassen auch einen Schwerpunkt in der Fertigung von Uhrenteilen und Rohwerken vermuten, da der Umzatz in Vergleich zu der Zahl der fertigen Uhren ausgesprochen   noch ist.
Friedrich stelhe 1877 einen Regulator mit konstanter Kraft und freischwingendem Kompensationspendel vor, der im folgenden Jahr in der Deutschen Uhrmacherzeitung ausfuhrlich besprochen wurde. Im Jahr 1880 beteiligte sich Friedrich Walcher mit seinen Regulatoren an der Weltausstellung in Sidney. Germass der Bericht der Handels- und Gewerbekammer Ulm wurden im Betrieb von Friedrich Walcher im Jahr 1881 etwa 50 Arbeiter beschafttigt. Der Sohn Paul lernte bei senem Vater das Uhrmacherhandwerk und trat dann ebenfalls in den Betrieb ein.
Nach den Tod von Friedrich Walcher fuhrte die Witwe Louise Walcher zusammen mit dem Sohn offene Forderung der Wurttembergischen Zentralstelle fur Gewerbe und Handel in Hohe von 800 Gulden (vermutlich noch aus der Zeit der Ausbildungswerkstatt) wurde der Witwe Louise Walcher und ihrem Son Paul 1882 auf eine schriftliche Eingabe erlassen.
Nach Abschluss des Konkursverfahrens in November 1884 wurde der Betrieb von Paul Walcher vorzugsweise als Uhrenhandlung weitergefuhrt.
Dieser meldete im Jahr 1901 die Marke "Harnisch" fur die Herstellung von "Uhren aller Art" an, sienen Betrieb bezeichnete er bei der Registrierung immer noch als "Uhrenfabrik und Uhrenhandlung". Paul Walcher starb 1908; der Betrieb wurde darauf auf den Kaufmann Otto Walcher angemeldet, vermutlich ein Vetter von Paul Walcher.
Der offensichtlich immer noch verschuldete Betrieb wurde im Jahr 1911 von der Witwe Ottilie Walcher an den Uhrmacher Friedrich Vetter verkauft, der beim Kauf aber keine Schulden und offenen Forderungen ubernahm. Friedrich Vetter fuhtte den Betrieb noch viele Jahre unter dem Namen "Paul Walcher, Inh. Friedrih Vetter" weiter.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki....
:)
Wg mnie to będzie to... tzn. FWU = Friedrich Walcher z ULM ... wszystko wydaje się pasować. Może kiedyś uda się to udowodnić, a nie tylko 'typować'. 

 

Notkę nawiązującą do tego zdarzenia z 1884 - mam:

 

image.png.337b0d52f05f31265db49f66b3aca20b.png

 

To trochę wcześniej niż się spodziewałem ... no ale może tak było (?). 

Ciekawe czy uda się jakoś skojarzyć 'zakończenie postępowania upadłościowego' z 11.1884 z FMS. Bo jeszcze tego jednego elementu mi brakuje do całości układanki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o Amannie jeden wpis. Coś'tam opatentował chłop...

 

6991 KLASSE 83
 

Amman1871_01.jpg.221d47658ab11e605b7813ab0d829c63.jpg

 

Ciekawe, że pod tą datą, pod tym numerem, tą klasą, jest to samo, tylko dla kogoś innego :

 

image.png.4fef15ca61edd5605838a0ef0ba35e92.png

 

 

Nie wiem ... może ktoś jakiś pomysł ? O co to może chodzić ? Patent-macherów pomylili ? czy jak ? 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było o tym w tym temacie 

 

 

 

O ile dobrze rozumiem,

to Amann nabył patent od firmy Braci Kreuzer. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie FWU może jeszcze 2 zdania.
Nie wiem ... bo może to już ustalone, ale wg mnie jest w zasadzie pewne, że te 'zakręcone' mechanizmy też są autorstwa Walchera. 
Wydaje mi się, że one wcześniej były Mauthe przypisywane... 

Font numeratora, otwory technologiczne, kotwica, sprężynki.. w zasadzie druty sprężynujące, i te charakterystyczne 'rybki' na ich końcach - kierują uwagę na FWU właśnie. 

 

Bez-nazwy-2.jpg.5afa61295fae4b040db75c55bff75848.jpg

Bez-nazwy-8.thumb.jpg.54c446f7ff8d87a0caa5f87c18050ed0.jpg

1137026140_20_101_.thumb.jpg.93ae53ee114042721275251f31312ef6.jpg898478474_20_101_.thumb.jpg.e2b462b03951a59fe7a457715c0f9907.jpg



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM

 

Z mojego punktu widzenia ta informacja zamyka dyskusję na temat tego, kiedy pojawiła się ROSE. 
Można jeszcze dyskutować, czy Reinhold posługiwał się nią przed tą datą, ale nie wiem czy byłoby to sensowne. 

Muszę przerobić tabelkę w takim razie... 
:)

rsm_1894_rose.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.