Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Andrzej Wachowicz

Przystawka balansowa z wychwytem szwajcarskim w tachometrach szwajcarskiej firmy HASLER

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, ze rożki to wiedziałem i napisałem, ale ze nazywają się one także wąsami, tego nie wiedziałem.

I dla ścisłości bo tego nie sprecyzowałem to widełki składają się z drążka widełek i rożków, a widełki sa trzecim ramieniem kotwicy..

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejny raz poszerzyłem wiedzę.

Bardzo dziękuję 👍

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zadra

cieszę się, ze moje posty komuś się przydają. O twojej prośbie pamiętam, jeszcze troche cierpliwości.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam co robić, poczekam 'broń Boże' nie poganiam .. 

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi proszę, czy regulujesz czasami zmieniając długość włosa.

 Widzę , że w prezentowanych przystawkach włos jest już "zakuty" w odpowiedniej końcówce ( nie znam fachowej nazwy tego )

 Zdarza się jednak, że coś z włosem należy zrobić, a wówczas konieczne jest jego "przestawienie= skrócenie itp..

Stosujesz jakieś specjalne metody pomiaru prawidowej długości włosa, czy ustawiasz tak, aby palec przerzutnika był dokładnie w osi kotwicy ( w "momencie jej przejścia z lewej na prawą) ?

 Może pytania dyletanta. ale lepiej zapytać, niż udawać, że się wie i uznawać, że własna metoda jest "jedyna"

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1, @zadra

Ten temat mam w planach również, ale ponieważ koledzy już pytają, odpowiadam krótko ( ale wrócę na dłużej do tej kwestii później ). Otóż w omawianych przeze mnie przystawkach 1,2,3 i 4 post #1, we wszystkich tych przystawkach mamy do czynienia z ruchoma przesuwka ustawiania BE ( beat error ) błędu wychylenia. Proszę przyjrzeć się jeszcze raz, post #19 ( na końcu ).

Spirala jest zamocowana jednym końcem w virole'u a drugim końcem w piton'ie przy czym mocowanie w piton'ie jest albo tradycyjne przez zakołkowanie albo współcześnie zaklejone.

popatrzcie:

IMG_20210414_080859crop.thumb.jpg.df220cee686be6bdf18bdb20ec475de8.jpgIMG_20210428_143238crop.thumb.jpg.385fefe7f5e41e7850ace53af27c3716.jpg

 

W każdym przypadku piton jest przykręcony śrubka ( śrubeczką ) do ramienia regulacji błędu wychylenia ( BE ) mostka balansu ( coq'a ).

 

A teraz odpowiedz.

Czasami wykonuje regulacje zmieniając długość włosa, ale tylko jeżeli jest on zakołkowany i nie ma ruchomej przesuwki.

Z reguły długość włosa jest fabryczna i nie ma co sobie głowy zawracać jej pomiarem, chyba, ze ktoś cos pozmieniał wtedy patrzysz czy jesteś w zakresach regulacji czy nie.

 "......ustawiasz tak, aby palec przerzutnika był dokładnie w osi kotwicy ( w " momencie jej przejścia z lewej na prawa".

Dokładnie tak.

 

PS: Ja bede upierał się przy nazwie palec przerzutOWY.

 

pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.06.2021 o 14:56, Kieszonkowe napisał(-a):

 

Nie byłbym sobą ;)  gdybym nie dodał :) 

Rozki lub wąsy lub widełki kotwicy

 

Miłego końca weekendu 

Roman

  • Gabelhörner
W dniu 6.06.2021 o 14:56, Kieszonkowe napisał(-a):

 

Nie byłbym sobą ;)  gdybym nie dodał :) 

Rozki lub wąsy lub widełki kotwicy

 

Miłego końca weekendu 

Roman

  • Gabelhörner

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, janekp napisał(-a):
  • Gabelhörner

 

Większość pojęć w polskim zegarmistrzostwie to właśnie tłumaczenia z niemieckiego lub pojęcia gwarowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

...Spirala jest zamocowana jednym końcem w virole'u a drugim końcem w piton'ie przy czym mocowanie w piton'ie jest albo tradycyjne przez zakołkowanie albo współcześnie zaklejone.

popatrzcie:

 

Wybacz Andrzeju ;)  nie byłbym sobą gdybym nie dodał :D 

 

virole'u - czyli pierścieniu włosa

piton'ie - czyli klocku włosa

 

Miłego początku tygodnia

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kieszonkowe

 

Wybacz mi Romanie, ale jakoś łatwiej mi przychodzi używanie nazw francuskich lub angielskich niz......polskich.

W poście #24 opisałem wychwyt w 4 językach.

Rozumiem, ze bardzo delikatnie sugerujesz mi abym używał nazw polskich, ale posłuchaj jak brzmi np chaussée ( szose) zamiast ćwiertnik ( z niemieckiego wzięte - sam wiesz )

albo plateau ( plato ), no może być roller albo hebelscheibe, a nie jakiś tam przerzutnik. Co to jest ten przerzutnik? Zgodziłem się na palec przerzutOWY, ale nie mogę się zgodzić na palec przerzutnika. Skąd ten przerzutnik !? W poście także  # 24  napisałem co ja rozumiem pod pojęciem  przerzutnik.

 

pozdrawiam Cie serdecznie Romanie.

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

Co to jest ten przerzutnik? Zgodziłem się na palec przerzutOWY,

 To ja tak napisałem... Nie wiem gdzie to usłyszałem/przeczytałęm i tak już u mnie zostało...

Przepraszam...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1

Nie masz za co przepraszać.

sprawdzilem: Podwapinski, Zegarmistrzostwo 6, strona 436

przerzutnik i palec przerzutowy

 

pozdrawiam

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

Wybacz mi Romanie, .......... W poście także  # 24  napisałem co ja rozumiem pod pojęciem  przerzutnik.

........pozdrawiam Cie serdecznie Romanie.

 

Witaj, dlatego dodałem emotkę ;) . Wiem,  widziałem post #24 i uważam że wielu Kolegów powinno sobie skopiować te zdjęcia.

Sam to chyba zrobię i będę wykorzystywał w dyskusjach (jeśli pozwolisz). 

W polskim zegarmistrzostwie współistnieją nazwy francuskie, angielskie i niemieckie i tak np. Plateau - Plato - Przerzutnik  jest często używany zamiennie.

To już np. virole chyba nigdy nie słyszałem. 

Ś.p. mistrz Wawrzyniec Podwapiński u schyłku swojego życia miał chyba nawet taki pomysł aby nazewnictwo zegarmistrzowskie unormować

Polską Normą - szkoda że mu się to nie udało. 

 

Wzajemne pozdrowienia - mam nadzieję że powoli kończy się szaleństwo covidowe - i może się jeszcze kiedyś spotkamy.

 

Miłego dnia 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spać już nie mogę ! 🙂 przez ten przerzutnik, ale o tym za chwile.

 

"Sam to chyba zrobię i będę wykorzystywał w dyskusjach (jeśli pozwolisz)."

Ależ oczywiście, przecież jest to wiedza ogólnodostępna!

Zresztą jak zauważyłeś, słowniczek ten jest niekompletny! ponieważ np brakuje w nim angielskiego słowa hairspring ( zreszta nie tylko tego ), ale powodem tego jest to, ze zaburzyłoby to moje poczucie symetrii, dlatego zdecydowałem się go nie umieszczać. 

Chodzi o to, ze użyłem tylko jednego określenia z danego jezyka, a tu dopisując słowo hairspring użyłbym dwóch określeń ....... no i miałbym bol głowy 🙂.

 

No ale wróćmy do przerzutnika:

koło wychwytowe i kotwica to jest właśnie przerzutnik, bo ..... palety kotwicy przerzucają zeby kola wychwytowego z lewa na prawo albo odwrotnie, ale ciągle w jednym kierunku.

A teraz popatrzmy jak taki przerzutnik pracuje.Pinceta tutaj robi za palec przerzutowy.

 

Jak już ten film oglądamy to chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedna sprawę. Otóż zauważcie, ze ręka trzymająca pincetę drga, widać, ze porusza się nieporadnie. Wynika to z tego, ze nie używałem dwóch okularów do obserwacji ( widzenie stereoskopowe ) tylko ekranu smartfona, gdzie obraz jest plaski i brak przez to wyczucia przestrzennego.

No dobra juz wiemy co to jest przerzutnik, ale idac dalej kombinujemy i wychodzi nam, ze wychwyt to jest przerzutnik ze wspolpracujacym z nim regulatorem .

Cholera eureka ! 🙂

 pozdrawiam

 

c.d.n.

 

@Kieszonkowe

 

PS: ".....mam nadzieję że powoli kończy się szaleństwo covidowe - i może się jeszcze kiedyś spotkamy."

Alez oczywiscie, ze sie spotkamy ! To jest tylko kwestia czasu.

Pozdrow malzonke. Mam nadzieje, ze mnie pamieta.

 

serdeczne pozdrowienia

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

......Pozdrow malzonke. Mam nadzieje, ze mnie pamieta.

serdeczne pozdrowienia

 

Oczywiście że pamięta :)  maniaka zegarkowego spotyka codziennie ;) a maniaka porcelano-zegarkowego nie zawsze  :D .

 

Odwrotne pozdrowienia 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.