Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
kodkod3

Pytanie dotyczące nastawienia zegara

Recommended Posts

Witam, mam problem z nastawianiem zegara. Dołączam zdjęcia. Czy istnieje jakiś inny nastawienia go, niż przyciągnięcie kluczyka do siebie? Otóż nie mogę do przyciągnąć, a próbuję to zrobić z całej siły. Dodatkowe pytanie - co oznacza plus i minus, które mogę zmienić? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi, pozdrawiam.

IMG_20210406_120149.jpg

IMG_20210406_120249.jpg

Posted (edited)

proponuję więcej delikatności..

Kluczyk o którym piszesz służy tylko i wyłącznie do nakręcenia sprężyny głównej zegara. 

Do zmiany położenia wskazówek na tarczy służy pokrętło którego u Ciebie brakuje. 

Masz w obudowie otwór po prawej stronie na wysokości szczeliny (+   -)  w którym powinno być zainstalowane pokrętło.

Nie wiem co za zegarek, pokrętło może być nasunięte na trzpień w mechaniźmie, może też być chyba na gwint..

Nie wiem jak powinno być w Twoim przypadku...

Szczelina +- służy do precyzyjnej regulacji chodu zegarka. 

Jeśli zegarek śpieszy np ze 3min na dobę to regulujesz w kierunku minus, jeśli spóźnia to w przeciwnym.

Przy obudowie najprawdopodobniej masz "zasłonkę" a sama regulacja znajduje się w głębi obudowy dostępna np wykałaczką,  ale jeśli nigdy nie robiłeś, to nie ruszaj, bo popsujesz..

Najpierw poszukaj, dopasuj pokrętło regulacji wskazówek lub uruchom zegar w południe , to nie będziesz musiał kręcić wskazówkami, a dalej zobaczysz czy działa oraz jak chodzi..

Edited by zadra

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Gdyby temat przeglądał zegarmistrz z okolic Warszawy, to proszę o kontakt. Chodzi o dopasowanie i chyba wyregulowanie go. Nakręcany był dwa razy z ustawieniem maksymalnym na plus i spóźnia się ok. 1-1,5 na dobę.

Czyszczenie i smarowanie mechanizmu powinno pomóc.

Być może wyjdzie coś dodatkowo, ale to już zegaro-mechanizator gdy oddasz mu zegarek do warsztatu musi ocenić co i jak zadziałać i w którym kierunku pójść..

Poszukaj kogoś w okolicy..