Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
itanos

3 lub 4 automaty do 4-5k

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Forumowicze, noszę się z zamiarem kupna nie jednego, a od razu trzech lub czterech zegarków automatycznych/mechanicznych. Od trzech miesięcy czytam forum, inne fora anglojęzyczne, oglądam pogadanki na youtubie, i im więcej się dowiaduję, tym trudniej podjąć mi decyzję. Jedyne zegarki, które mam, to kieszonkowe, przedwojenne (Tissot i drugi niejasnego pochodzenia), które są w bardzo dobrym stanie i nakręcam je regularnie, ale do noszenia na co dzień się zupełnie nie nadają. Wcześniej nosiłem jedno z tańszych casio (które zresztą nadal chodzi, po piętnastu latach od ostatniej wymiany baterii) i kwarcowy no-name na bransolecie za sto złotych, który nawet nie jest porysowany, chociaż nosiłem go codziennie przez parę lat, co może daje pewien obraz dotyczący mojego, raczej spokojnego, trybu życia. Od dziesięciu lat wcale nie noszę zegarka, ale jak siebie znam, kiedy już zacznę, to już bez zegarka nie będę się mógł obyć. 

 

Chciałbym koniecznie kupić jeden lub dwa zegarki codzienne (czyli nurek lub dwa nurki albo nurek i pilot), ponadto jeden niedrogi (do 500 PLN) zegarek, którego nie szkoda zniszczyć i zastąpić kolejnym, oraz jeden zegarek bardziej elegancki. Ten ostatni będę zakładał zapewne kilka razy w roku albo wcale, za to mam nadzieję, że będzie działał i za dwadzieścia lat. Zależy mi bardziej na solidnym wykonaniu/dobrych parametrach niż na marce. Odsprzedawać w przyszłości nie planuję.

 

Budżet na całość tej operacji to 4-5 tysięcy złotych i łamię sobie głowę nad tym, jak go optymalnie i z radością rozdysponować. Rozważam też w ramach niego zakup niedrogiego rotomatu.

 

Wymagania sine qua non (dotyczące jednego zegarka):
 

- automat/manual

- do 42 mm (nadgarstek 16 cm) i 50 mm l2l

- w forumowej skali stan 9 lub 9,5/10 albo nowy

- cena do 2500 z wysyłką/opłatami

- musi mi się wizualnie podobać (przykłady tego, co mi się spodobało dotąd, przedstawiam niżej)

- szafir z AR

- stop-sekunda

- WR 50

 

Wymagania zdecydowanie preferowane:

 

- niebieska tarcza lub niebieskie wskazówki

- pasek skórzany lub silikonowy/gumowy

- przyzwoita luma

 

Wymagania minimum dotyczące zestawu:

 

- 1 nurek

- 1 nie-nurek

- 1 zegarek do 800 PLN

 

Wymagania preferowane:

 

- trzy lub cztery różne mechanizmy (np. eta 2842-2 i podobne, orient z rezerwą chodu, NH35/36, miyota)


Wstępnie rozważam jako EDC coś z tego oto grona:


https://steinhart-zegarki.pl/pl/p/REEF-MASTER-BLACK-DIAL/358   (spodobał mi się, potem obejrzałem setki innych zegarków i nadal mi się podoba; szukam kontrargumentów)


https://longislandwatch.com/islander-automatic-pilot-watch-isl-17/ czy oryginalne laco jest na pewno lepiej wykonane?)


https://longislandwatch.com/islander-luminous-wave-dial-automatic-dive-watch-with-ar-dome-sapphire-crystal-and-lumious-ceramic-bezel-insert-isl-68/   (trochę się obawiam, czy ta tarcza na dłuższą metę nie okaże się nużąca)


https://danhenrywatches.com/products/1970-automatic-diver-watch   (tutaj moją wątpliwość wzbudza brak szafirowego szkła)


Jako bardziej elegancki:


https://www.chrono24.pl/orient/star-elegant-classic-automatic-power-reserve-sel09003d0-el09003d-mens-watch--id18646895.htm  (wiem, że staroświecki, ale w innych orient starach wskaźnik rezerwy chodu sprawia wrażenie ordynarnie doklejonego, co mnie nieodmiennie drażni, a w orientach nie-starach z kolei nie podoba mi się logo, chociaż kamasu – w kategorii EDC – trochę kusi)
 

https://www.chrono24.pl/all/meccaniche-veneziane-redentore-40-automaatic-1301008--id15615569.htm  (albo niebieska, albo biała z niebieskimi wskazówkami)


https://zegarownia.pl/zegarek-meski-roamer-soleure-automatic-545660-41-16-05set  

https://zegarownia.pl/zegarek-meski-vratislavia-conceptum-architekt-automatic-limited-edition-a-a


Jako beater, czy raczej, w moim przypadku, jako, że żadnych ekstremalnych aktywności raczej nie podejmuję, zegarek plażowo-wakacyjny:


http://rosyjskiezegarki.pl/pl/p/Amphibian-Classic-670923/435   (lub inny wzór)


Za wszelkie alternatywy, komentarze, inne rady lub próby zmiany toku myślenia będę niezmiernie zobowiązany! 

Edytowane przez itanos
uaktualnienie wymagań dot. poszukiwanych zegarków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, itanos napisał(-a):

 Od dziesięciu lat wcale nie noszę zegarka, ale jak siebie znam, kiedy już zacznę, to już bez zegarka nie będę się mógł obyć. 

 

Z zegarkami jest moim zdaniem jak z kołowrotkami wędkarskimi. Co roku kupujesz lepszy ( ze środkowej półki ) a sumarycznie wydajesz wiecej niz gdybyś kupił od razu porządny i trwały np Shimano  :)

Wydaje mi się , ze lepiej poszukaj jednego który Ci sie spodoba - wydaj na niego 4-5 k PLN  ( w tej cenie jest bogactwo wyboru nowych i uzywanych ).

Za te pieniądze kupisz trwałość , znaną markę , i dobry szwajcarski mechanizm , nawet namual 

 

Warto przeczytac ten wątek , evilym i inni sporo sie napracowali !

Edytowane przez basil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. Rozważałem to rozwiązanie, ale rzecz w tym, że po pierwsze właśnie wolę mieć kilka zegarków niż jeden, bo liczę na to, że każdy mnie będzie cieszył osobno i w różnych sytuacjach, a po drugie na razie nie umiem wybrać jednego-jedynego; chciałbym najpierw nabrać doświadczenia zegarkowego, sprawdzić, jak mi się co nosi, z czym, dlaczego; stąd taki, a nie inny pomysł na rozpoczęcie przygody z zegarkami.



 

24 minuty temu, basil napisał(-a):

Warto przeczytac ten wątek , evilym i inni sporo sie napracowali !

 

Czytałem ten, jak i dziesiątki innych wątków, z których wiele wyniosłem; dlatego też wyżej podałem wymagania, a do tego wymieniłem zegarki, które mi się podobają, przy czym zaznaczyłem, że szukam zestawu trzech lub czterech zegarków (co daje dużo więcej możliwości, ale też komplikuje sprawę), a nie jednego zegarka wedle ścisłych kryteriów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, itanos napisał(-a):

 Ten mnie powalił . Pierwszy raz widze na tarczy zegarka fragment obrazu " Wielka fala w Konagawie" -   żebym wiedział jak to bym zrobił wielkie oczy  :)

Reszta to porzadne zegarki z dobrymi mechanizmami. Najwazniejsze zeby sie dobrze nosiły 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2Q==.jpg

Chcesz i masz

@itanos
A nie chcesz np mojej Glycinki?

 

20200725_195335.jpg

20200703_180231.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@basil  Fala jak fala; w zasadzie czemu nie? 🙂 To taki, o ile dobrze zrozumiałem, mod Seiko SRX013.

@seb71 to jest GL0297 czy GL0299? Ma chyba 43mm? I czy ta powłoka (bo to jest powłoka, prawda?) się nie ściera?

 

Edytowane przez itanos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupowałbym  4 naraz bo tracisz frajdę z odkrywania pasji nie wspominając, że uczysz się z czasem co ci się podoba i co cię kręci... No ale nasz klient masz pan.

 

Zacznij od EDC, którym obskoczysz 90% okazji:

https://www.seriouswatches.com/collections/orient-star/products/orient-star-re-au0004b00b
 

Później bardziej casualowo - nurek:

https://www.seriouswatches.com/collections/orient/products/orient-ra-aa0001b-mako-iii
https://www.seriouswatches.com/collections/orient/products/orient-ra-aa0004e

 

Wreszcie elegant:

https://www.deutsche-uhrenfabrik.de/collections/weimar-moller-edition-9026/products/df-9026-05

 

A do tyrania na co dzień kup kostkę G Shock albo coś a la Casio F91W i gotowe.

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, itanos napisał(-a):


@seb71 to jest GL0297 czy GL0299? Ma chyba 43mm? I czy ta powłoka (bo to jest powłoka, prawda?) się nie ściera?

 

To jest GL299. Powłoka się nie ściera. Nawet na dekielku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cordi7, sęk w tym, że w tym orient starze i w wielu innych, jak wyżej pisałem, nie podoba mi się ta sub-tarcza z rezerwą chodu, a ściśle to, co jest pod tą sub-tarczą; wygląda jak skrawek papieru przyklejony klejem przypadkowo. Dlatego wstępnie wybrałem tę niebieską rzymiankę. Niemniej ogromne dzięki za link, bo znalazłem warianty, gdzie to jest rozwiązane, tak jak chcę,
na przykład ten: https://www.seriouswatches.com/products/orient-star-re-aw0006s i ten https://www.seriouswatches.com/products/orient-star-re-au0403l   Rozumiem, że orient star, Twoim zdaniem, to najlepsze rozwiązanie w tej kwocie?

Mako III/Kamasu jest na bazarku nawet za 800 (sic!). Rozważam od dawna. Wydaje się idealnym value-for-money, ale znowuż, z kolei, nie podobają mi się te czerwone akcenty (zwłaszcza dzień tygodnia i końcówka sekundnika) i logo orientu. Wygląda jakoś archaicznie. Nie wiem, może trzeba się przekonać na żywo. Ponadto, jeśli zdecydowałbym się na orient stara, wolałbym, jako nurka, coś innej firmy.

Trzeci świetny (zwłaszcza niebieska wersja), tyle, że kwarc, a kwarców nie chcę (a jeśli już koniecznie, to w istocie casio, ale wolałbym wcale nie).

@seb71 Pozwoliłem sobie wysłać prywatną wiadomość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to idealne rozwiązanie w Twoim przypadku - ale mam coś odzwierciedlającego Twoje wymagania z listy. 

Średnica 42 mm (nosi się jak 40mm), niebieska tarcza, przyzwoita luma, automat, stop sekunda, pasek skórzany. 

Myślę właśnie nad rozstaniem się z nim i wskoczeniem oczko wyżej na Tudora BB58.

spacer.png

 

Zostawiłoby Cię to z kwotą nieco poniżej 2k na pozostałe dwa zegarki, przy czym zastanowiłbym się czy w przypadku eleganta nie pójść w vintage - skoro nie masz zamiaru używać go na co dzień.

Może jakiś Tissot lub Certina? 

A do tego rzeczywiście field watch w stylu Glycine lub Hamilton Khaki Mechanical 😉

Edytowane przez wojtek91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojtek91, wielkie dzięki! Nader zacny zegar! Wymagania w istocie odzwierciedla z nawiązką, poza tym, o ile dobrze Cię zrozumiałem, dotyczącym maksymalnej ceny jednego egzemplarza, którego jednak chciałbym na początek się trzymać. Niemniej field watch + nurek to chyba rzeczywiście optymalna droga.

Orient star made in Japan też jednakowoż kusi. Czy Waszym zdaniem to lepszy jakościowo wybór niż, na przykład, nowy lub prawie nowy Tissot lub Certina Powermatic? Vintage musiałby być odnowiony, po przeglądzie, a o to też niełatwo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej na razie kupić jeden, niekoniecznie za 4-5k, zobaczyć jak się z nim czujesz, pocieszyć nim i potem planować następne zakupy? Gust zegarkowy szybko się zmienia, 4 zegarki naraz mogą się okazać niezbyt dobrym rozwiązaniem i możesz niedługo stwierdzić, że jednak to nie to. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, racja. Nie mówię wcale, że je zamierzam koniecznie kupić jednocześnie, tylko, że docelowo tak to widzę, powiedzmy, w ciągu kilku miesięcy (tygodni? 🙂 ), chociaż atrakcyjność samych propozycji forumowych, czy to prywatnie przesłanych (chętnie przyjmę kolejne!), czy tych z bazarku, skłania mnie ku przekonaniu, że szybko pójdzie.

Reakcji w rodzaju że to jednak nie to nie wykluczam, stąd taki, a nie inny, ograniczony budżet, który jednak, jak wierzę, w najgorszym razie pozostawi mnie z trzema czy czterema zegarkami automatycznymi/mechanicznymi na rózne okazje czy nastroje (plus wspomniane dwa kieszonkowce, które zdarza mi się używać zgodnie z przeznaczeniem).

Zakładam, że jeśli złapię bakcyla, to będzie dopiero początek zegarkowej przygody. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zaproponuje swoje Mako III z bazarku z dużą  lepsza niz oryginalna bransoletą 😁

Ewentualnie coś bardziej eleganckiego

Natomiast nie do końca trafia do mnie pomysł takich zakupów hurtowych. Zaczął bym od EDC z czarną tarczą na bransolecie.

Świetna propozycja od @cordi7 tj. RE-AU0004B00B - mam i polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padają tu bardzo mądre rady od doświadczonych Kolegów którzy niejeden zegarek pewnie zajeździli😉. Ja mam w swojej kolekcji 5 zegarków kupowanych po kolei od najtańszego do najdroższego zgodnie z zasadą o której Koledzy pisali. Też mi się wydaje nienajlepszym rozwiązaniem kupowanie od razu 3/4 zegarków. Jeśli już koniecznie chcesz więcej niż jeden to może rozwiązanie kompromisowe: kup 2 zegarki. Jeden do 2k z trwałym mechanizmem np 2824-2 którego Ci nie będzie szkoda na codzień. Drugi do 3k niech będzie już z ciut wyższej półki którego będziesz zakładał „od święta”. Później zobaczysz czy będą Ci potrzebne kolejne zegarki😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz_M, dziękuję, chociaż już widziałem, jak i wszystkie inne propozycje z bazarku. Certina trochę zbyt elegancka, o Kamasu już pisałem wyżej, dlaczego nie (a jeśli już, to na pewno nie na bransolecie, miałem zegarek na bransolecie i raczej do tego nie wrócę; bransoleta jest cięższa, łatwiej o coś zahaczyć, trudniej się ją zakłada i zdejmuje etc., a na domiar złego zegarki na bransoletach mi się zazwyczaj nie podobają). Tak, Orient Stara zdecydowanie chcę, przy czym nie wiem, czy od razu i niekoniecznie tego z doklejonym czymś pod rezerwą chodu. :) Chociaż
na bazarku jest jeden bardzo oryginalny, w którym mniej mnie to doklejenie razi i nad którym się poważnie zastanawiam.


@Pau’l dzięki, pomyślę jeszcze o tym, co kupić w jakiej kolejności. Rozumiem, co masz na myśli, ale to nie jest tak, że ad hoc postanowiłem, że oto kupię sobie kilka zegarków. Rozważam ten zamysł szczegółowo od kilku miesięcy, a zdarzało mi się o tym myśleć już kilka lat temu, przyznaję, dość zero-jedynkowo: że albo nie mam wcale zegarka, albo mam choćby niewielką kolekcję zegarków. :) Ja już teraz wiem, że żaden z tych zegarków nie jest mi naprawdę potrzebny, w końcu doskonale obywam się bez zegarka, ale nie w tym rzecz. Chcę mieć docelowo (chociaż nie upieram się, że w tym pierwszym, powiedzmy, rzucie) kilka zegarków, zróżnicowanych zarówno pod względem stylu, kraju pochodzenia, jak i mechanizmu (np, jeden na 2824-2, jeden na NH35/36, jeden Orient z rezerwą chodu, jeden na miyocie 9015, jeden pilot, jeden nurek, jeden wojskowy, jeden elegancki etc.), nawet jeśli będą sobie chodzić głównie w rotomacie, albo sam je będę uruchamiał tylko od czasu do czasu.  :) Liczę na to, że takie zróżnicowanie da mi jako-takie praktyczne pojęcie o tym, co lubię w zegarkach. 

Zmierzyłem jeszcze raz nadgarstek i tym razem wyszło mi bliżej 16 cm, więc domyślam się, że l2l 50 mm to absolutne maksimum, jeśli chodzi o wygodę noszenia, więc ewentualne dalsze propozycje najchętniej rozważę poniżej 50 mm l2l. 

Wasze posty, także te podważającę koncepcję, skłoniły mnie do przekonania, że chyba lepiej pójść w kierunku wyjściowo droższych, więc zapewne także lepszych, zegarków w stanie 9/10 niż zakupów sklepowych, więc takie używki-jak-nówki jak najbardziej wchodzą w grę; i że szafir z AR to jednak konieczność, tak samo jak stop-sekunda, więc uaktalniłem w pierwszym poście.
















 

 

 

Edytowane przez itanos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę rozmiar nadgarstka - może cos z tzw "kostek" . Wyżej masz watek który warto przeczytac jeżeli taki zegar Ci pasuje.

Szczupły nadgarstek  to nie tylko problem w  L2L ale tez grubość zegara , podgięcie uszu  , kształt dekla, pasek czy bransoleta  itp. Zegarki Glycine maja opinie dobrze leżących na szczupłych nadgarstkach

mimo swoich 42 mm albo 44 mm.

I ostatnie najwazniejsze : koniecznie przymierz przed zakupem  ! 

Bardzo dobry zegar z "manualem " nowy to tylko Steinhart  cena do 2,5 k PLN. Zawsze to Unitas i ładnie zdobiony

Edytowane przez basil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, itanos napisał(-a):

Zmierzyłem jeszcze raz nadgarstek i tym razem wyszło mi bliżej 16 cm, więc domyślam się, że l2l 50 mm to absolutne maksimum, jeśli chodzi o wygodę noszenia, więc ewentualne dalsze propozycje najchętniej rozważę poniżej 50 mm l2l. 

Dla mnie przy 16.5 cm max. to 38mm średnicy i L2L poniżej 48 mm. Jeszcze pozostaje oczyeiscie kwestia grubości zegarka. Wiadomo, że zależy jeszcze jak są uszy ukształtowane i jak płaski jest nadgarstek ale 50mm w uszach to raczej tak sobie będzie wyglądało. Ale musiałem trochę zegarków przezucic przez nadgarstek żeby to zrozumieć 😉

 Nie wiem czy już padło, ale przy takim nadgarstkku j niechęci do bransolet (której nie rozumiem, bo dobra bransoleta potrafi być wygodniejsza od niejednego paska) warto moim zdaniem spojrzeć na Hamiltona H70455533?

Edytowane przez Łukasz_M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrzejp1242, dzięki, ale to jeden z wątków od których zacząłem i które mnie zainspirowały w kierunku poszukiwań wspomnianego tamże kręgosłupa kolekcji.

@basil kostka niekoniecznie, ku glycinie się skłaniam; dzięki za kolejny głos. Przy sprzedaży wysyłkowej przymierzanie nie wchodzi w grę. Manuala, jeśli będę szukał, to raczej vintage.

@Łukasz_M   Bardziej chodzi mi o wygodę, niż o to jak będzie wyglądało. Hamilton, wierzę, że dobry, ale nie zachwyca. Wygląda jak Seiko SNK. 

Nie wykluczam całkiem bransolet. Pomijając kwestie estetyczne (te same zegarki na paskach zawsze bardziej mi się podobają) podstawowe problemy, z nimi, dla mnie (a miałem zegarek na stalowej bransolecie codziennie na ręku przez kilka lat)  to  a) ciężar   b) to, że łatwiej o coś zaczepić c) nieprzyjemne, metaliczne uczucie przy noszeniu   d) trudniejsze niż przy pasku zapinanie/rozpinanie    (a chociaż był to zegarek pewnie za sto czy dwieście złotych, to zdejmowałem go w sytucjach, kiedy mógłby się uszkodzić, czyli kilka razy dziennie, może dlatego po tych kilku latach mimo mineralnego szkła w ogóle nie był porysowany) Niemniej może, kto wie, jeden kupię na dobrej bransolecie i zobaczę, czy coś się w moim odczuwaniu w tej materii zmieniło. Rozumiem argument, że warto kupić na bransolecie i potem zmienić ją na pasek, ale skoro się tej bransolety i tak nie użyje, to może lepiej kupić od razu na pasku (pożyczyłem ostatnio na kilka dni
sporego - 44mm - kwarca na gumowym pasku i mi się nosił dużo wygodniej).

Wybaczcie, że tak wydziwiam, ale może dlatego tak długo, mimo zainteresowania zegarkami, zwlekałem z zakupami (wszystkie wcześniejsze dostałem w prezencie, a darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby :)), że właśnie chciałbym, żeby wszystko było optymalnie i - co najważniejsze - zachwycało. Do przyjęcia jednej z propozycji jestem już w zasadzie na 100% przekonany,
więc tym większe zbiorowe dzięki, ale w poszukiwaniach nie ustaję.







 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym trzymać się tego budżetu i  3 zegarków to wyglądałoby to tak:

- Swiss Made (slogan wyświechtany, ale przy ograniczonej kolekcji fajnie mieć coś szwajcarskiego)

- Nurek Seiko (niestety może być problem z rozmiarem, ale to legendarna marka, robiące rewelacyjne nurki)

- Kostka G-shock (długo nie byłem do nich przekonany, ale klasyczna seria DW-56xx jest naprawdę fajna)


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, evilym napisał(-a):

- Swiss Made (slogan wyświechtany, ale przy ograniczonej kolekcji fajnie mieć coś szwajcarskiego)

- Nurek Seiko (niestety może być problem z rozmiarem, ale to legendarna marka, robiące rewelacyjne nurki)

 

Legendarność i rewelacyjność nurków Seiko opiera się na wspomnieniu niskich cen przy jakości porównywalnej do zegarków Swiss Made. Teraz tanie Seiko nie zawsze jakością dorównują szwajcarom...

 

 

W dniu 11.04.2021 o 16:53, itanos napisał(-a):

noszę się z zamiarem kupna nie jednego, a od razu trzech lub czterech zegarków automatycznych/mechanicznych.

 

W dniu 11.04.2021 o 17:30, itanos napisał(-a):

chciałbym najpierw nabrać doświadczenia zegarkowego, sprawdzić, jak mi się co nosi, z czym, dlaczego; stąd taki, a nie inny pomysł na rozpoczęcie przygody z zegarkami.

 

Ale chcesz to doświadczenie zdobyć od razu na czterech zegarkach? Kupisz sobie trzy dalekowschodnie zegarki tylko po to, żeby stwierdzić, że chodzą jak diesle? Albo trzy zegarki z WR=50 po to, żeby dowiedzieć się, iż nie możesz ich nosić w wakacje? Albo trzy zegarki na skórze, po czym okaże się, że spocony pasek śmierdzi niczym męska szatnia? To, że przeczytałeś całe Forum i pół internetu, nie znaczy, że dokonasz dobrych wyborów.

 

Może lepiej kupić jakiś uniwersalny zegarek w rozsądnej cenie - np. Certina DS na bransolecie z WR=100 - a potem pójść w dół lub w górę, w zależności od tego, co Ci się podoba? Np. w mikrobrandowe nurki z meteorytowym cyferblatem na NH35? Certina ma ten plus, że w zależności od tego w którą stronę pójdziesz, zawsze może służyć jako zegarek low/high endowy: albo elegant wśród diverów Seiko i G-shocków, albo wakacyjny EDC wśród Omeg i Rolexów ;)

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hamilton Khaki Field (manual)

 

Seiko SRP (żółwik) może być niebieski. lub wymieniony wcześniej Squale

 

G-Shock.. jak dobrze poszukasz to w stalowej lub tytanowej zakręcanej kopercie..

 

edit:" jeżeli podoba Ci się Dan Henry ,to w przystępnej cenie i podobnej stylistyce jest LIP Nautic-Ski."

 

 

 

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@evilym, (pierwszego) swiss made już od dziś mam, a mianowicie Glycine GL 0299, dzięki uprzejmości kolegi @seb71. :) Jest spory (43mm, 50mm l2l), ale płaski i na razie wygodnie się nosi.
Divery Seiko jakoś mnie nie przekonują, głównie uwagi na hardlex. W cenie tych z szafirem znajdzie się już, chyba, coś lepszego, nie sądzisz?
.Glycine1.thumb.JPG.0839a0bf7c3ba91abaad80663cc21dc0.JPGGlycine2.thumb.jpg.1d13a0cb5abf6df720ea3c4e99afa465.jpg

@Zeno, wiem, że nic nie wiem, dlatego właśnie chcę spróbować różnych zegarków. To jak z samochodami; po pierwszych dziesięciu różnych marek (niemieckich, włoskich,
japońskich, francuskich) z róznymi napędami, silnikami, etc., wie się, przyznasz, więcej o tym, co się w motoryzacji lubi, a czego nie. Ze swatchgroupowej trójcy Certina-Tissot-
Hamilton, najbardziej przekonuje mnie  ten ostatni, a ściślej polecany przez kolegów Khaki, tyle, że w wersji Scuba. Co masz na myśli sugerując, że polecany przez kolegów
i rozważany przeze mnie dalekowschodni Orient Star chodzi jak diesel?

@y60; Lip Nautic-Ski bardzo ciekawy. Jak jest z jakością i trwałością?

Jako drugi i trzeci zegarek rozważam zatem w tej chwili:

a) Hamiltona Khaki Navy Scuba https://www.chrono24.pl/hamilton/hamilton-khaki-navy-scuba--id19100137.htm
b) Orient Stara https://www.chrono24.pl/orient/orient-reloj-automatico-hombre-orient-star-re-au0402b-dial-negro-cristal-zafiro-correa-acero--id18356434.htm
c)  Lipa Nautic-Ski https://www.chrono24.pl/lip/nautic-ski-automatic-blue-671504--id18444767.htm
d) jakiegoś nurka na NH35/NH36, czyli, na przykład, wspomnianego Phoibosa Reef Master



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@itanos

Tak, jest spory, a brak bezela nie pomaga.

Ratuję go tylko fakt że to pilot. 

Jeżeli nadal będziesz się interesował zegarkami, czytał artykuły i recenzje to predzej czy później będziesz chciał go sprzedać :)

Imo dla nie-nurka powinieneś poszukać czegoś ok. 38-39mm. 

 

Co do nurków Seiko to najnowsze modele mają już szafir. Niestety te tańsze to 44mm+ więc będą dla Ciebie za duże. 

Idealne to SPB185 czy SPB143, ale to już drożej, gdzie zaczyna się konkurencja z ciekawymi modelami Swiss Made. 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Petru23
      Mam nowego Elements ale ma jedną istotną wadę. Ze względu na kształt koperty (spodu) i rozmiar koronki potrafi się ona (koronka) wysunąć podczas noszenia. Zahaczy o ubranie, mankiet czy cokolwiek. Problem dotyczy m.in. Beringa o podobnym kształcie koperty.
       
      Pytanie, czy jest możliwość jej wymiany i czy zegarmajster to powinien zrobić. Jaki może być koszt? Oddać raczej go nie oddam (skróciłem bransoletę).
       
       
       

    • Przez red_fork
      Witam wszystkich serdecznie,
       Jestem właśnie w trakcie zakupu zegarka Roamer Competence skeleton III. W  trakcie, ponieważ miałem trochę przejść jakościowych i zegarek był wymieniany. Zauważyłem, że różne egzemplarze miały różne mechanizmy. Jeden to na pewno STP6-15, drugi zakładam, że Soprod P024 (wkładany obecnie do nowszej serii Skeleton IV). Na początku tego modelu był jeszcze SwissTech, ale pomińmy to… Z tego, co się dowiedziałem oba mechanizmy to klony ETA, zapewne „entry level”. Specyfikacje mają podobne z dokładnością do rezerwy chodu (38h soprod i 44 stp) i jednego kamienia więcej w STP. Prośba o forumowiczów o poradę, czy któryś z tych mechanizmów jest wyraźnie lepszy jakościowo? Mam obecnie 2 egzemplarze z oboma mechanizmami i waham się który odesłać….
      Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. 




    • Przez Friedrich
      Cześć!
      Jeśli posiada ktoś tarczę jak na poniższym zdjęciu w dobrym stanie, to proszę o kontakt.


    • Przez Depipi
      Dzień dobry
       
      Poszukuję zegarka do noszenia na co dzień do pracy.
      Interesuje mnie wyłącznie mechanizm automatyczny, preferuję zegarki japońskie- perfekcyjnie wykonane.
      Do tej pory chodziłem w Seiko SARB065 jednak ze względu na wypukłe szkło, w dodatku nie szafirowe boję się, że uszkodzę to dzieło sztuki- dlatego zakładam go jedynie na wyjątkowe dla mnie okazje.
       
      Podsumowując, interesują mnie:
      -szkło płaskie, szafirowe
      -made in Japan (nie Japan movement)
      -wodoszczelność przynajmniej 50 BAR
      -mechanizm automatyczny
      -skórzany pasek
       
      Wpadły mi w oko dwa modele zegarków z serii Orient Star.
      Pierwszy to RE-AV0115B00B
      Minusem dla mnie jest sportowy design (szukam czegoś do koszuli) jednak wygląda sensownie.
       
      Drugi to  RE-AY0107N
      Dużo wyższa cena. Wygląda pięknie.
       
      Oceńcie proszę oba te zegarki.
      Czy jest sens dopłacać by mieć RE-AY?
      A może ktoś ma pomysł na jeszcze coś innego.
       
      Zakładany budżet to maksymalnie 6500, chociaż nie mam nacisku by być w jego górnej granicy.


    • Przez Tasmanoss
      Kupię Orient Star Gmt 22 WZ0071DJ.  
      zapraszam 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.