Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Elob500

POLJOT 3133 do 1992 i później próba oceny oryginalności.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Pomyślałem, że mając sporo pytań na priv dotyczących oceny zegarków 3133 i braku czasu na odpisywania, wciąż tych samych kwestii, przy chroniczny brak czasu, wszak zegarki to nie jedyny cel życia... 

Założę wątek w którym raz pisane+zdjęcie (o ile się nie zmieni) zostanie potomnym i inni będą mogli z tego korzystać. Tak chyba łatwiej.

O mnie. 

Interesują mnie w 90% Poljoty 3133, mam ich sporo Okeah, Szturmany przed 1987 Szturmany po 1987, P O L J O T, POLJOT, P O L E T, POLET, srebrne, czarne, itd 

Mam też sporo katalogów informacji itd. Oczywiście nie wiem wszystkiego i nigdy ale to nigdy nie mogę i nie jestem na 100% pewny. 

Dodam, że w brew obiegowej opinii Internetu, produkcja Poljotów 3133 była logiczna i spójna aż do lat 2010... 

 

Liczę też na konstruktywną krytykę, która pozwoli się uczyć i wiedzieć więcej. 

       

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano jak znajdę czas ale bardzie tez mi chodziło o zapytania jakie do mnie trafiają,

Pisać tu, spróbuję ocenić. 

Wrzucę zdjęcie 3 zegarków.

Od prawej OKEAH (stal) około 78-79, Garbatko (chrom) 1976 oraz szturman okolice 78-79. (stal)

 

 

20210120_145133.jpg

3.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostki.

Luman na każdym z zegarków jest w każdym elemencie taka sama.

2 pierwsze mają pomarańczowe wskazówki, tak było do okolic 78-79 roku. 

Wtedy w latach 70 było modne pomarańczowe, zwróciee uwagę na różne zegarki z tamtych lat.

Ring garbatko ma czerwone cyfry z większą czcionką oraz kropką u podstawy. To był pierwszy bezel.

W Garbatko są przyciski stalowe, koronki chromowane. Nie wiem jak był w oryginale, nikt nie wie.

Szturman ma inne rodzaj cyfr na tarczy, obwoluta. Mam tylko jednego takie szturmana, bardzo poszukiwane są.

Zdjęcie oryginalnego Garbatko lewa koronka jest jakby ścięta ale może to być tylko ujęcie, prawa widać, iż chrom. 

gorbatko.jpg

       

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zasugerować, to może na początek oprócz pytań, wrzuć po kolei zdjęcia werków wg rocznika z tym, na co trzeba zwrócić uwagę. Czyli powiedzmy, jak ostatnio rozkminialiśmy werk z początku osiemdziesiątych lat:

 

received_305505907601776.thumb.jpeg.a4f906625d8fd2d8afd1109402483163.jpeg.0e419cbf52b276dfd7526a5d720dba32.jpeg.78c349449dd7d7e3b6854c464c290a50.jpeg

 

 

1. Regulowany mechanizm resetu występował tylko do roku 1986, potem już był na stałe i tego pizdryka ze śrubką nie było.

2. Napis w cyrylicy występował tylko do 1997 roku, potem już był po angielsku.

3. Oznaczenie werku na mostku 3133 trójkami z małym brzuszkiem.

1448273055_Zrzutekranu2021-04-21o20_15_32.png.8ba467f158aa3c607498e5a19e0b967f.png

To oznaczenie miało taki krój cyfr tylko do 1990 roku. Potem było SU 3133 w różnych krojach czcionki zależnie od rocznika, by znów w 1996 wróciły same cyfry 3133 ale zmienił się krój czcionki na taki z większym brzuszkiem:

1274725023_Zrzutekranu2021-04-21o20_14_30.png.30bfaca6f96a1d3d992ce1d807732bd4.png

Potem znowu była zmiana i jest P3133 aż do teraz.

Czyli, jeśli na mostku jest tylko 3133 bez liter, to po brzuszkach rozpoznajemy okres produkcji.

4. Czterocyfrowy numer seryjny występował tylko do końca osiemdziesiątych, gdzieś koło 1989 pojawiły się 5-cyfrowe numery seryjne.

5. Srebrne koła zębate mechanizmu stopera występowały tylko do około 1983 roku. Początkowo wszystkie koła były srebrne, im bliżej 83 roku, tym ich mniej, bo się wykańczał zapas w magazynie i zastępowano je złotymi. 

6. Miedziana sprężynka występuje od roku 1979 (Piotrek musi zweryfikować, bo nie mam pewności) Wcześniej jest stalowa.

7. Logo Poljota na płycie werku występuje od 1981 roku. Wcześniej było umieszczane na mostku chronografu.

 

Reasumując powyższe, na moje jest to werk około 1981-83 roku. Jeśli ktoś ma zegarek z tego roku, to werk powinien z grubsza tak wyglądać. Oczywiście, ja nie mam praktyki i wiedzy na tyle, żeby wyłapać jakieś fuckupy w tym werku i być może jest coś, co nie pasuje. To już musi nasz majster się wypowiedzieć ;) Chyba nic nie pokręciłem.... UFFF 

Edytowane przez renqien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Oznaczenie werku na mostku 3133 trójkami z małym brzuszkiem.

1448273055_Zrzutekranu2021-04-21o20_15_32.png.8ba467f158aa3c607498e5a19e0b967f.png

To oznaczenie miało taki krój cyfr tylko do 1990 roku. Potem było SU 3133 w różnych krojach czcionki zależnie od rocznika, by znów w 1996 wróciły same cyfry 3133 ale zmienił się krój czcionki na taki z większym brzuszkiem:

1274725023_Zrzutekranu2021-04-21o20_14_30.png.30bfaca6f96a1d3d992ce1d807732bd4.png

Potem znowu była zmiana i jest P3133 aż do teraz.

Czyli, jeśli na mostku jest tylko 3133 bez liter, to po brzuszkach rozpoznajemy okres produkcji.

Było jeszcze z literą C 3133 i były tez bez niczego...ale to już lata 2005/15

4. Czterocyfrowy numer seryjny występował tylko do końca osiemdziesiątych, gdzieś koło 1989 pojawiły się 5-cyfrowe numery seryjne.

ano nie do końca, na początku były 5  cyfrowe ale w odwrotną stronę. Potem 4 (1979), a od 1989 5 cyfrowe i tak jakoś rozstrzelone. 

5. Srebrne koła zębate mechanizmu stopera występowały tylko do około 1983 roku. Początkowo wszystkie koła były srebrne, im bliżej 83 roku, tym ich mniej, bo się wykańczał zapas w magazynie i zastępowano je złotymi. Od około 1981/82 wstawiono koła złote, około 93/95 koła żółte.

6. Miedziana sprężynka występuje od roku 1979 (Piotrek musi zweryfikować, bo nie mam pewności) Wcześniej jest stalowa.

7. Logo Poljota na płycie werku występuje od 1981 roku. Wcześniej było umieszczane na mostku chronografu.

Niektórzy twierdzą, że ciut wcześniej 1979/1980?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek 3133.  Zapożyczone z forum Watchussek 

Poniżej jeden z bardzo rzadkich zegarków, myślę, że powstał po Okeahu ale po krótkiej serii został odpuszczony.

Koperta raczej stalowa. 

Widziałem do niego prawdziwe dokumenty. Jest to rzadkość jest małe ale...

Luma z z bezela nie pokrywa się z lumą z tarczy, 

Pomarańczowe wskazówki = czerowne cyfry lub w końcówce pomarańczowych wskazówek,  żółte cyfry tak jak w moim Okeahu.

 

Tak ciekawostka ten zegarek. JA bym kupił ale nie dałbym więcej niż za dobrego szturmana ze względu na bezel.

Będę pogrubiał ważne rzeczy.

 

 

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawostka.Poniżej zdjęcie z dzisiaj zakończonej aukcji Okeaha

https://www.ebay.pl/itm/265132319584?ul_noapp=true

Czy cena jest kosmiczna? Nie wiem ale zegarek warty tej ceny, choć sprzedający nie okazał werka. Ja bez tego bym nie licytował tak wysoko 1525USD!

I tak, czerwony bezel bez kropek, wskazówki są raczej pomarańczowe niż czerwone?

Luma jest wypalona na bezelu wskazówkach oraz indeksach. Co jest istotne, że od tej strony nie ma składaka.

Teraz ktoś czytając net powie, że lumy jest mało na indeksach, potem było więcej kładzione.

Tak, tak było ale pierwsze egzemplarze miały cienką lumę. Tak jak na garbatko.

Litera H na tarczy, belka w H nie jest symetryczna, jest nisko, to charakterystyczna cecha, wczesnych Okeahów.

Reasumując zegarek od tej strony jak najbardziej oryginalny. Werk zostaje tajemnicą ale myślę że można się spodziewać korony w środku.

Cena 1500 USD, można powoli myśleć, iż poniżej 1 tys USD Okeaha się nie kupi, czyli ceny mocno w górę.

 

Zdjęcie 11 - OKEAH  Automatic Chronograph Watch (Working)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny/cena pomału z d...y. Z całym szacunkiem dla fajnego zegarka którego wciąż nie mam  i wygląda że nie będę miał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wojak, to i cena taka. I tak na tle innych wojaków "ruskie" są jeszcze w średnio niskich cenach, bo jest ich sporo na rynku. Powiedzmy sobie szczerze, w tej cenie co OKEAN-y to chodzą lotnicze chrono z RAF-u ale... w kwarcu. Praktycznie każde wojskowe chrono mechaniczne będzie dużo droższe, więc można uznać, że ten zegarek był w całkiem znośnej cenie, gdyby nie groźba VAT-u i niewiadoma co w środku. Oczywiście, można znaleźć tańszą sztukę, ale to eBay i tutaj zawsze jest przynajmniej 20% drożej niż na innych portalach, bo jest bezpieczniej i zasięg większy. 

Edytowane przez renqien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywykliśmy do cen sprzed kilku lat, do cen z naszego podwórka itp. Niestety, u nas OKEAN-a praktycznie kupić się nie da, a jeśli coś się pojawia, to składane na kolanie z kilku cywili i tarczy od Chińczyka. Porządna sztuka na eBayu też jest rzadkością. Nawet na wschodzie znalezienie w pełni prawilnego zegarka wymaga miesięcy poszukiwań. Czas zacząć myśleć o OKEAN-ie w kategorii odległych planów zegarkowych odłożonych na najbliższe nigdy, albo jak w wypadku wielu rzadszych "rusków" zacząć zbierać części i kompletować klocki do złożenia samemu ładnej sztuki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena wydaje się wysoka, ale wydaje mi się, że te ruskie chronografy, jeżeli są w ori stanie, to w końcu zaczynają osiągać "właściwie" ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatniego miesiąca miałem w rękach dwa  OKEANy z czego miał u mnie zostać jeden. Niestety okazało się, że za mało wiem o tych zegarkach żeby zabierać się za kupowanie.  Za dużo tu kruczków, pułapek, kontrowersyjnych niuansów itd.  Ostatecznie obydwa zegarki zwrocilem właścicielowi. 

Żeby kupić ten zegarek nie wystarczy troszkę się znać - trzeba wiedzieć wszystko o tym zegarku a i to po zdjęciach nie będzie 100% pewności czy wszystko pasuje. 

1500$ za zegarek z niewiadommym mechanizmem to cena wzięta z kosmosu. 

Nawet jeśli wszystko jest oryginalne to i tak cena jest odjechana jak na mój gust. 

No ale jak mawia klasyk - taniej to już było 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę według mnie jest to wersja z lat 80, jedyny problem co tu robią pomarańczowe wskazówki? Jest na ebay, Ukraina coś około 1 tys USD.

Nie powinno ich tam być ale, wskazówka chrona najczęściej się luzuje więc wymiana na inną. Dobrze, że razem z minutową poszło do zmiany.

https://www.ebay.pl/itm/224431727844 

Litera H równa prawda? Lumy więcej jest OK, reszta też dobrze, rok 1982 około.   

Zdjęcie 11 - Okean Ocean Vintage USSR Russian Soviet watch Poljot Chronograph 3133 2899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrze z tel. Jest w porzadku z 1 malym ale luma jest zolta. Powinna byc biala... O ile to nie efekt moj tel. Druga sprawa ktorej jeszcze nie rozkminilem. Na moscie powinno byc bicie kwartal i rok produkcji. Mam taki tez i mysle ze na poczatku nikt tego nie bil ale pewnosci nie mam. Tarcza szara z szarym obramowaniem. 

Patrze przez tel jutro kukne przez kompa. Cena spora, jeszcze nie widzialem by po tyle poszedl. Cena raczej dla starszych szturmanow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem przez kompa i wszystko jest OK jeśli chodzi o tarczę.

Tarcza ma odpowiedni parapet w kolorze obramowania w okienku daty.

Przy okazji cechy charakterystyczne tych modeli.

Wskazówka sekundowa jest cienka na końcówce - tak ma być w tych modelach i tylko w tych (+okrągłe szturmany)

Myślę, że ten żółty kolor jest bardziej biały niż żółty, wada zdjęcia. 

Zostają takie kwestie których nie potrafię rozstrzygnąć: 

1. Na moście powinien być bity numer rok i kwartału produkcji 

2. datownik w tym modelu jest z wersji werka z podwójnym resetowaniem (blaszka), czcionka jest okrągła a w tym werku była bardziej kwadratowa.

3. Nierówna luma na godzinowej ...

I jest tło jakby żółte (może znów efekt zdjęcia?) a jeśli zegarek wygląda tak dobrze to powinna być bialutka! 

Być może  (ale tego nie wiem) na wczesnym etapie produkcji tak było, tarcza daty z poprzedniej wersji + brak bicia na moście, raczej wątpię, tak jak pisałem Ruskie robili to składnie, po nich na łapucapu. 

4. Śruba mocująca balans jest uszkodzona (możliwa wymiana całąego balansu tak łatwiej jak to rzeźnik robił) oraz śruby mocujące werk (wymiana od strony tarczy datownika?), jedna lewa, i śruba mocująca sprężynkę blokady minutowej chrona, co oznacza, iż ktoś to odkręcał, ja potrafię to lepiej zrobić.

Zegarek wygląda na super stan a śrubki nie. Hm...  

I jeszcze jest minimalna różnica w kolorach wskazówek chrona, minutowa jakby wypłowiała.

Reasumując, ja mam spore wątpliwości, 50% że to składak jednak, wycofują swoją opinię wcześniejszą, nie wszystko trzeba kupić.

Ktoś kto chce mieć pewność oryginała na 100% powinien odpuścić.    

Za tę cenę by go nie kupił ze połowę + stówkę tak, może właśnie z tych powodów tak długo wisi na ebay? 

      

Image 1 - Shturmanskie 31659 Vintage USSR Russian Soviet watch Poljot Chronograph 5952

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

To są oryginały z tamtych lat. 

Brak żółtej lumy, bo to mnie frapuje..

obraz.thumb.png.bea796a5aca7e61e7d7205466d61aa44.png

A tu znalazłem podobny model wszytsko jest identyczne do tego modelu z ebay, stąd odpadam. 

Nigdzie ale to nigdzie nie widziałem katalogu z tym zegarkiem.

 

obraz.thumb.png.02b450ee8fc2d2f84d9478c114489ddf.png

 

obraz.png

Zółta luma z 2002 . Czyli w tym przypadku nie wiem nic dalej.

obraz.png.6504ef839526dac6fdfa5b729c5f47ba.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to mój bez w tej samej tarczy, wskazówka chrona oczywiście w innym kolorze.

Stąd  trzymam się swojego.Luma biała (tak jak w innych)

obraz.thumb.png.fed14a331ea4e129a460a4add8876cda.png

obraz.thumb.png.422921a272abcf86398ee57402afdc65.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat, dostałem pytanie.   

Stary Szturman  https://www.ebay.com/itm/193688880881?hash=item2d18c1c6f1:g:B-0AAOSwY8hfc53Z Cena 427 USD (ponad 1600 PLN) 

Przód jak najbardziej OK, proszę zwrócić uwage na ma małe cyfry na obwodzie tarczy, są takie zgrabne, ja już ich nie widzę bez patrzałek :).

Małe cyfry są charakterystyczne dla starych szturmanów z lat około 1976-1980.

Mam taki jeden zegarek, tylko jeden zegarek 

ale spójrzmy na werk.    

Image 21 - Shturmanskie Vintage USSR Russian Soviet watch Poljot Chronograph 3133 94375

 

Widzimy tu 5 cyfrowy numer, który był charakterystyczny dla werków z lat 1990-1992 (od około 1992 z oznaczeniem SU do około 1995).

Jednoczęściowy mechanizm resetujący ze złotymi kołami, Starych szturmanach NIGDY GO NIE BYŁO.

Dodatkowo sprężyna blokująca minutnik chrona jest chyba zespawana a śruby mocujące werk były odkręcane kilkukrotnie.

Co oznacza  SKŁADAK. Cena 1600 nie wchodzi w grę, myślę, że korpus i tarcza, dobre wskazówki coś koło 800-900 złotych jak dla mnie.

Po raz kolejny okazji nie ma. 

ps. jest jeszcze datownik nie pasujący do werka i pewnie coś bym jeszcze znalazł ale starczy... 

 

Image 71 - Shturmanskie Vintage USSR Russian Soviet watch Poljot Chronograph 3133 94375

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja wiedza na wagę złota :) Brawo Ty. Widać bez konsultacji lepiej nie zabierać się za kupowanie 3133


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo.

Polecam się. 

Dodam, że te szturmany są bardzo poszukiwane i kupowanie takiego zegarka nie jest złe, pytanie dla kogo i drugi pytanie za ile? 

Jak na rękę to co szkodzi, że jest taki werk? Co więcej te werki (ze srebrnym kołem jeszcze bardziej ) są lepiej działające, jako chrono i dokładniejsze. 

Ja no co dzień zwykle noszę nowo ruskie 3133 i uważam, że warto je kupować, bo za kilka lat będą droższe. Ta marka się skończyła. 

To tak jak z autami, w garażu siedzi klasyk na niedzielę a na co dzień nowe masowe auto a jak się ma fajne masowe auto to może kiedyś stanie się klasykiem? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

OK teraz na podstawie zegarka renqien, okragłego szturmana, którego wypatrzyłem dla kolegi. 

Najpierw kilka zdjęć.

1.

- tarcza Szara/odcień z obramówka białą,

- okienko daty z dolnym białym parapetem,

- wskazówki mnutowa i godzinowa, cienkie ostre końce.

- wskazówka sekundowa z wyraźną ostrą końcówka - tylko w wersji szturmańskiej (okrągły jak i klasyczny)

- datownik, ja go nazywamy kwadratowy. przypomnę od 1987 roku,

- wskazówki chrona, czerwone! i tylko takie jak na zdjęciu, mają podobny kolor!

- wskazówka chrona sekundowa, prawie prosta belka, na końcu, 

- logo niestety ale było nie zmienione aż do lat 2000,

- oczywiście wersja w chromie i tylko chromie, widuje się stalowe korpusy ale myślę, że to twór lat przed 2000, choć głowy nie położę,

- luma w oryginale biała, ten egzemplarza ze względu na wystawienie słoneczne przeszedł w kolor łososiowy lub rdzawy,

- luma na indeksach, nie regularna,

IMG_4473.thumb.jpeg.a07dc79f72db5dc7f1292eb41f659b73.jpeg

 

2. Tył.

- 31659 werk ze stop sekundą,

- reset chrona jednoczęściowy,

- po lewej stronie mostu widać ząbek, to stop sekunda! jak i w okienku po prawej bliżej bolca zwalniającego wałek koronki, ale tego nie widać na tym zdjęciu

- numer 5 cyfrowy i brak oznaczenia na moście mówi, że to okres 90-91

- koło balansowe żółte, (od około 91-92 jest srebrne),

- koła zwykłe złote i żółte, od lat 89/90 pojawiły się żółte, jedno stalowe!

- w tym egzemplarzy widać, iż śruby mocujące, dźwignie były, były odkręcane   

image.thumb.jpeg.e9e14c5cd7d9f8a8e30b8b1dc7d76a88.jpeg

 

3. Szkło

- tak wystaje! i to sporo, potem je trochę wgłębiono by się tak nie rysowało.

obraz.thumb.png.25c0cafe8a804c54cbb7e5ac848ebc6b.png

 

Ocena.

Zegarke full ORYGINAŁ, lata 90, owszem były próba regulacja dziwigień chrona ale reszty już nikt nie dotykał!

 

 

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spróbujmy!

Przód.

- Napis P O L E T jak najbardziej,

- Wskazówki G i M pasuje do lumy na indeksach, tak to widzę na swoim kompie.

- Indeksy grubo lumy tak pół na pół, charakterystyczna dla lat 76-80 ale nie zawsze,

- bezel czerwone litery, lata 76-79 (może 80),

- datownik okrągły dobrze!

- sekundnik, nie oryginalny 

- sekundowa chrona nie oryginalna,

- minutowa chrona .... pomarańcz wyblakły?

Ja stawiam na tezę,  iż czerwony bezel = wskazówkami chrona w kolarze pomarańczowym

Te dwie wskazówki najczęściej się luzują, Twoja wersja to cywilna więc nie musiał być super dobra, myślę że to by II gatunek, bo nie dla Wojska tylko dla ludu,  

Tył.

5 kół stalowych, dobrze! 6 to bajka! Balans tylko złoty.

Poprawny charakterystyczny dla okresu 76-79 (pomarańczowe wskazówki!)

Odkręcany był tylko po to by wymienić wskazówki! Kiedyś zdjęcie szkła (by o tej strony to zrobić to mega problem)

Uszczelka zmieniona na czarna (oryginał żółte lub zielone zależy kto co widzi)

Generalnie Dobrze tylko wskazówki zmienić, te co pisałem i już.

Koperta  koronki i przyciski to chrom.Dobrze!

 

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.