Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Elob500

POLJOT 3133 do 1992 i później próba oceny oryginalności.

Rekomendowane odpowiedzi

To pobawmy się dalej. Stary szturman ,wciąż niestety niekompletny, ale przyjdzie na niego czas mam nadzieję :)

DSC03218.JPG

DSC03214.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:), Zanim coś napiszę oprócz tego, że to składak, koperta chrom?

to zrób dokładne zdjęcie tego co jest po prawej stronie od górnej części mostu w kierunku koronki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koperta stal, mechanizm jest niekompletny jak napisałem. Myślę że wszystko pozostałe widać. Pisz co widzisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj, lepsze zdjęcie tego kawałka obrócone w prawo o 90c

obraz.png.6e34ef8b955c5b0a74a3f01ee9572692.png

 

Koronka naciągowa chrom, przyciski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Elob500 napisał(-a):

Daj, lepsze zdjęcie tego kawałka obrócone w prawo o 90c

 

 

Koronka naciągowa chrom, przyciski?

Tak?

 

DSC03209.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak, nie masz składaka :).

Przód

Jest to tarcza Szturmańskiego która wychodziła w okolicy 78-86  duże cyfry na obwodzie tarczy.

Miejsca na lumę na Indeksach na 2 i 10 są wyraźnie większe. Jak widzę prawilny zegarek to można założyć, iż tak mógł być zmontowany, jak widzę składaka hm... zawsze istniej ryzyko zmiany, ale w Twoim przypadku jest OK, tak myślę.

Tył

Tu nie ma co się rozwodzić za wiele, numer czterocyfrowy bity w odwrotnym kierunku był od 1979 rok przez chwilę, może przez rok?

Potwierdzeniem tego jest przycisk zwalniający wałek z koronką, który był do około 1980 rok(zawsze o tym zapominam). Czyli werk 1979 lub początek 1980

Koronkę chromowana, chcesz stalową to daj znać.

Przyciski wyglądają mi tak jak koperta na chrom ale pewnie to tylko zdjęcie, gdybyś dekiel założył i zrobił zdjęcie od razu by było widać.

Stary bolec do zwalniania blokady do 1980 rok

obraz.png.f2c8142fa6138de2d7ca36a95c559866.png

Nowy

obraz.png.e38e6cbfdfbb1fe13592023e59f46a10.png

 

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy szturman. 

Te szturmany wychodziła w dwóch tarczach

1 z jasną obwódką tarczy

2. jak i z ciemną 

3. z Logiem szarym

4. Z logiem częściowa szarym, tak mam jedną taką tarczę, bardzo rzadka jest.

 

Ta poniższa tarcza jest rzadka nr 2. Bowiem wychodziła na początku zmian czyli końcówka roku 1986 i może rok 1987 i koniec, 

Ten model tarczy występował tylko w wersji z jedną koronką. 

Prezentowany zegarek ma wadę, otóż sekudnik jest niebieski, widać że nie pasuje?

Sekundnik powinien być dłuższy z cieńszym końcem.

Luma powinna być biała na indeksach, mam wrażenie nei popartem niczym że jak zeagrek nie jest naświetlany przez światło słoneczne to ta luma żółknie, lub beżowiej.  

Tył

W porządku po za jedną śrubką z krzyżakowym końcem o ile nie jest to błąd zdjęcia.

Werk był odkręcany pewnie w celu wymiany wskazówki, czemu ja potrafię to zrobić bez śladu? 

Reszta śrubek Ok, no ktoś się z jedną mocował co widać... 

Cena, staram się nie wypowiadać co do ceny, wyjściowa ze względu na braki trochę wygórowana ale setka, dwie setkli mniej czemu nie.

Rzadko widuję te zegarki więc jak widzę to kupuje. :).  

 

Zdjęcie 111 - Poljot Sturmanskie Vintage Watch 31659 Chronograph USSR

Zdjęcie 21 - Poljot Sturmanskie Vintage Watch 31659 Chronograph USSR

 

Jeden z moich.

image.png.a60c5e711b025c0eb387b52e13a5cab4.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zegarek do oceny 

p1.PNG.fdf3478caaa35e537de5a821c99267e2.PNG

 

p2.thumb.PNG.3e841fcaab278568071ea170923c9bd0.PNG

 

P O L J O T 3133  U S S R (rozstrzelenie liter i cyfr jest zamierzone i tak powinno być)

Potem było POLJOT (połączone litery) i US SR. 

A potem było  zmiana czcionki i USSR razem.  

Jest to wczesna wersja cywilnego Poljota z początku produkcji, 

jak widać ma sporo kół tzw stalowych, cecha charakterystyczna. 

Zegarek wygląda dość oryginalnie, 

minusy, sekundnik jest niebieskie z wersji z lat 1990 oraz ma wymienioną koronkę nakręcająca i 2 przyciski stalowe. 

Czy to wada? Raczej nie, bowiem te zegarki zwykle mają wytarte przyciski i koronkę a stali się nie wytrze, 

może wskazówki godzinowa i minutowa są wymienione (inny kolor niż indeksy)  może wada zdjęcia 

tak samo wskazówki chrona wydają się różne.

tarcza wygląda  na dobrze zachowaną. 

Werk z okolicy 1980/81 według mnie.  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zegarek z aukro

Tu nic do nie czego nie pasuje, warta jest koperta i może werk ze złamanym mostem... rysą? Czytający ten wątek powinni wiedzieć takiego zegarka nie było.

Nie ma sensu pisać, pytania?

https://f.aukro.cz/images/sk1623775674900/sovetsky-vojensky-letecky-chronograf-poljot-sturmanske-102247426.jpeg

https://f.aukro.cz/images/sk1623775985893/sovetsky-vojensky-letecky-chronograf-poljot-sturmanske-102247927.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mostek to nic, najlepsza jest sprężynka dociskająca koło :D Rano mało się kawą nie udławiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, ta sprężyna w tym werku powinna być stalowa.

 

"Te szturmany wychodziła w dwóch tarczach

1 z jasną obwódką tarczy

2. jak i z ciemną 

3. z Logiem szarym

4. Z logiem częściowa szarym, tak mam jedną taką tarczę, bardzo rzadka jest."

 

4 Tarcza Szturmana, mam takową ale rzeźnik się nią bawił, lepszej nie widziałem, zatem pokazuję to co mam.

Obstawił bym, iż na początku produkcji ktoś bawił się logiem i tak to wyglądało.

A że zegarki trafiały na początku w ręce pilotów to nikt nie bawił się w dokumentacje.

Dwa zdjęcia dwa kolory, prawda? A zegarek ten sam.

 

20200214_171709.jpg

Screenshot_2020-02-11 Poljot sturmanskie Chronograf cal 3133.png

No i numer 3, pokazywałem go w innym wątku.

 

0fc12bdd-618c-454c-bddd-4787d3b98599.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre zdjęcie nie są widoczne ale prawdopodobnie były wstawione przez jakiś hosting. Te które są wstawiane z dysku zostają zawsze. 

Jak można to proszę o uzupełnienie - zawsze lepiej widzieć o jakim zegarku się czyta :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi pewnie o te z 18. czerwca, zrobię zbiorcze wolnej chwili.

Hm trochę nie fajnie że resztę dyskusji usnąłeś. Ja bym  zostawił. 

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj swoje posty od początku i jeśli się uda to uzupełnij zdjęcia - kilka zniknęło niestety.

Dyskusja nie była w temacie 3133 dlatego zniknęła. 

Zawsze taką dyskusje można otworzyć w temacie "dyskusje o wszystkim"  tylko  - tak jak pisałem - to było dyskutowane w innych tematach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUPER ... Elob 500 gratuluję olbrzymiej wiedzy , ja mam 2 sztuki podstawowego i i po przeczytaniu tego forum stwierdziłem że jeden jest chyba  składakiem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.09.2021 o 06:59, wlad2 napisał(-a):

SUPER ... Elob 500 gratuluję olbrzymiej wiedzy , ja mam 2 sztuki podstawowego i i po przeczytaniu tego forum stwierdziłem że jeden jest chyba  składakiem . 

 

Pokaż.

I dziękuje.

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o 31659 co do oryginalności. Tak 99% uważam że koło balansowe było wymienione, nie wpływa to bardzo na jakość zegarka.

Bardzo mało widuję zegarków oznaczonych 31659 z 5 cyfrowym biciem na mostku numeru.

Wskazuje to na okres tuż przed srebrnym kołem balansowym (lepszym) czyli 1989 do 2/3 kwartał 1990 rok  ale zwykle miały bicie który kwartał roku.

Choć widziałem bicie na mostku koła 2-90, co by znaczyły, że to było tuż tuż przed bo tak

albo co według mnie jest pewniejsze nastąpiła wymiana koła balansowego na wcześniejsze. 

Co jednak nie wpływa na ogólna ocenę.

 

2.jpeg

 

1.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kchrapek napisał(-a):

Dwa takie same to już raczej nie przypadek. Tu już nie szukałbym podmianek tylko stawiam tezę że tak wyszły :)

 

E. pracowałem w zakładzie wojskowym w tamtych latach przy obróbce skrawaniem jak stało napisane w dokumentacji,  zrobić tak i tak

to nie było lipy. Od 87 roku bity był kwartał i rok produkcji aż do srebrnego koła. To tak miał być jak nie to na sybir, i już :).

Po prostu ktoś to zamienił bo się balans popsuł i już, nawet ja potrafię to zrobić.

Mam chyba dwa takie z tamtych lat, bez bitego kwartału i rok produkcji 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Elob500 napisał(-a):

 

E. pracowałem w zakładzie wojskowym w tamtych latach przy obróbce skrawaniem jak stało napisane w dokumentacji,  zrobić tak i tak

to nie było lipy. To tak miał być jak nie to na sybir, i już :).

 

 

To żart rozumiem. Zgodność części z całą pewnością szła na drugi plan jeśli nie wypełniliby normy. Jeśli mieli wypuścić np w październiku ileś tam zegarków to to był priorytet. Jak nie było tych co powinny to dawało się co było byle normy wyrobić. A to nie było np Wołny z żółtymi werkami teoretycznie niezgodnymi bo szły do Wostoka Precyzyjnego? Sybir to był może był jakby nie było zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żart z Sybirem.

Reszta nie :), na innych zegarkach się nie znam.

Wybicie na moście kwartału i rok produkcji to nic wielkiego. To były chronografy numer jeden w Poljocie.

I w przypadku tych zegarków do roku 1992, nie było według mnie przypadkowości bo coś tam.

Balanse to słaby temat. łatwy do popsucia i łatwa cześć zamienna.

Po roku 1992 wiele zegarków była robiona na potrzeby rynkowe okazjonalne serie itd, potem problemy finansowe firmy, zmian udziałowców brak kontroli to może było coś nie tak. 

Tak jak wspomniałem i ja mam parę bez bicia kw i roku produkcji, ale uważam, że balanse były zmieniane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.