Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Elob500

POLJOT 3133 do 1992 i później próba oceny oryginalności.

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Elob500 napisał(-a):

Krótko

Garbatko to pierwszy czarny Полет 3133 - bo poleciał w kosmos ;).

Każdy inny czarny,który choć różnił się od Garbatko choć jednym wkrętem, nie był już Garbatko...

Ot coś tak na krótko.

Ładny? Ot takie nie pozorny zegarek...

 

Że Wiktor Gorbatko miał taki w kosmosie to wiemy. A Ty nadal mimo kilku postów z pytaniem nie chcesz napisać czym się różnił od zwykłych w cyrylicy. 😉 No trudno. Napisałeś gdzie indziej i ja już wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, Garbatko to był pierwszy czarny POLET. i tak został nazwany bo poleciał w kosmos. 

W tym czasie powstał srebrny POLJOT i wewnętrznie wyglądał tak samo, tak samo jak szturman i Okeah.

 

Jeśli Tobie o chodzi o różnice między tymi (czarny POLET, srebrny Poljot, Okeah i Szturman) wczesnym wersjami a innymi późniejszymi to było ich mnóstwo.

Aby to napisać trzeba było było epopeji i zdjęć, mam to prawie już zrobione... ale prawie czyni wielką różnicę ;).

 

Dalej uważam, że powinniście pozwolić na swobodne sprzedawania ludziskom (ileś tam postów czy punktów tak jak na watchussek)) zegarków, na drobne kwoty np. do 500, 800 1 tys...

np. z jednym warunkiem wskazówki muszą być na np. za 15 trzecia.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje zapytanie wystarczyło dodać swoje dwa zdjęcia (jedno dałeś) i kilka zdań zdań opisu :) Pozwolę sobie załączyć drugie (Twoje zdjęcie, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko) :) Dla mnie wszystko jasne i rozpoznam go teraz z kilometra na aukcji jeśli kiedykolwiek trafię co wątpliwe.

Garbatko.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko jeszcze trzpien zwalniający wałek z koronką można zaznaczyć jeszcze płyta pod balansem...

Tylko trzeba pamiętać że takie wnętrze miał i POLJOT i Okeah I Szturman.

np ten Okeah.

chatAttachment - 10

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Elob500 napisał(-a):

Spoko jeszcze trzpien zwalniający wałek z koronką można zaznaczyć jeszcze płyta pod balansem...

Tylko trzeba pamiętać że takie wnętrze miał i POLJOT i Okeah I Szturman.

np ten Okeah.

 

Produkowane jednocześnie więc zapewne werki zbieżne. Potrzeba zgodności za facjatą i cała filozofia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1979 1980?

Szturman jak to szturma. Patrze z kom wydaje sie ok. Chcesx kupic czy sprzedac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Elob500 napisał(-a):

1979 1980?

Szturman jak to szturma. Patrze z kom wydaje sie ok. Chcesx kupic czy sprzedac?

Ten ring to aby na pewno z tego kompletu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kchrapek napisał(-a):

Ten ring to aby na pewno z tego kompletu?

Raczej tak czerwone były wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już w mojej kolekcji, po prostu wrzuciłem, żeby wiedzieć czy jest z nim wszystko ok czy jest coś zmienione. Nad tym ringiem się też najbardziej zastanawiałem. Porównując werk do poprzednich zdjęć z tego tematu wydaje mi się, że wszystko z nim jest w porządku. Raczej to nie jakiś składak.

Edytowane przez Obłomow

Hutnik Nowa Huta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy moze mi ktos powiedziec jaki jest mniej wiecej rok tego zegarek, i czy wszystko jest tak jak powinno byc. Z gory dziekuje i pozdrawiam 

20220222_180516.jpg

20220222_180500.jpg

20220222_180315.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, raczej tak! 

Knopka górna ma skazę/kropki co to jest?

rok około 1991-1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Elob500 napisał(-a):

Tak, raczej tak! 

Knopka górna ma skazę/kropki co to jest?

rok około 1991-1992

Cześć @Elob500. A co powiesz o stop sekundzie?
Wydaje mi się że nie ma, a powinna być. 

Edytowane przez ridah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ridah napisał(-a):

Cześć @Elob500. A co powiesz o stop sekundzie?
Wydaje mi się że nie ma, a powinna być. 

Chyba miałem zmęczone oczy od gapienia się w komputer cały dzień.
Dziś sobie przybliżyłem i widzę dzyndzel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2022 o 15:55, Elob500 napisał(-a):

Tak, raczej tak! 

Knopka górna ma skazę/kropki co to jest?

rok około 1991-1992

Sa to skazy w ktorych jest brud, i dzuekuje za odpowiedz :)

20 godzin temu, ridah napisał(-a):

Cześć @Elob500. A co powiesz o stop sekundzie?
Wydaje mi się że nie ma, a powinna być. 

I stop sekunda jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem temat o zegarkach na mechanizmie 3133 i na tej podstawie postanowiłem sam wybrać zegarek do zakupu. Wybrałem ten na zdjęciach. Ostatecznie nie doszło do zakupu, bo jeszcze nie zdecydowałem który model wybiorę.

 

I tu nadarza się okazja aby sprawdzić czy prawidło oceniłem ten zegarek. Czy ten zegarek jest w oryginale?

 

Analizując tarczę, po kroju czcionki i innych elementach oceniłem, że tarcza pochodzi z przedziału tuż przed rokiem 1982 do około 1987.

Spoglądając na mechanizm, pomijając inne cechy mechanizmu, zwróciłem uwagę na dwie rzeczy: regulowany mechanizm resetu o którym wyczytałem, że był do roku 1986 i dokładne sygnowanie datą mechanizmu o którym wyczytałem, że było tylko w roku 1987.

Na zdjęciu jest chyba jest jakaś data na mechanizmie. Nie widać jej dokładnie ale zakładam, że jest to 1 kwartał roku 1987?

Jeśli dobrze wnioskuje to ten zegarek powinien być z roku 1986 lub 1987.

 

3133a.jpg

3133b.jpg

3133c.jpg

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dobrze dwie uwagi, sygnowane mostki balansowe były tylko z nowszą wersją werka (tzw jednoczęściowy reset, czyli nie ten co na zdjęcie)  

Balans został wymieniony razem z mostkiem z nabitą datą

Druga, numery na mostku biegną na Twym zdjęciu w kierunku rubina czy od rubina ?

W tej wersji powinny biec w kierunku rubina. Nie mogę tego odszyfrować.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiają mnie czasami takie diagnozy jak powyższa (z całym szacunkiem oczywiście dla wiedzy kolegi) próbuje tylko........

 

Zegarki składane masowo z części pochodzących z różnych działów zakładu z magazynu itp... być może z różnych zakładów dostawców....

Stały sobie na regałach części i taki pracownik zgłaszał zapotrzebowanie na mostki chrono z zastrzeżeniem do magazyniera aby ten doniósł jeszcze te stare gdzie numer biegnie od rubina zamiast z nowej serii gdzie biegnie do rubina 

Czy aby nie są to zbyt daleko wysuwane wnioski z oceną oryginalności?

Rozumiem zamiana tarczy na współczesną   inne przyciski czy dekiel ale według was tam była aż tak restrykcyjnie prowadzona produkcja aby pokusić się dzisiaj o tak stanowczą ocenę?

Wychodzi z tych moich obserwacji forumowych że 9 na 10 tu wrzucanych to składaki 

W innych zegarkach 99 procent to zazwyczaj oryginały a w tych 3133 to same składaki.

Czy aby na pewno?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

6 godzin temu, Elob500 napisał(-a):

Wszystko dobrze dwie uwagi, sygnowane mostki balansowe były tylko z nowszą wersją werka (tzw jednoczęściowy reset, czyli nie ten co na zdjęcie)  

Balans został wymieniony razem z mostkiem z nabitą datą

Druga, numery na mostku biegną na Twym zdjęciu w kierunku rubina czy od rubina ?

W tej wersji powinny biec w kierunku rubina. Nie mogę tego odszyfrować.

 

 

Lepszego zdjęcia nie mam, było tylko jedno.

 

Ja długo zastanawiałem się z tym numerem na mostku czy on jest odwrócony tak jak w starszych mechanizmach czy też  nie? Ale nie pasowało to sygnowanie datą. Mechanizm był też za młody, złote niestalowe koła. Później zobaczyłem, że ostatnia cyfra jest niewyraźna, a numer można np.  czytać 293? i odwrócony 3552 .

W końcu pomyślałem, że numer nie jest odwrócony tylko nie widać dokładnie ostatniej cyfry - analogicznie jak w sygnowaniu na mostku datą trudno zobaczyć rok 87.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem -  chodziło Ci o to że numer na mostku w kierunku rubina to  jest numer  nieodwrócony, tak jak w nowszych mechanizmach a odwrócony, tak jak w starszych mechanizmach jest od rubina?

 

Nie mniej jedna to bardzo ciekawy składak i może nawet,  po zastanowieniu zdecydowałbym się go kupić gdybym ze 2 miesiące wcześniej zaczął się zastanawiać nad tymi zegarkami - ale w moim przypadku to było za wcześnie na taką decyzję.

 

 

 

 

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.11.2022 o 14:02, art_69 napisał(-a):

 

 

 

Lepszego zdjęcia nie mam, było tylko jedno.

 

Ja długo zastanawiałem się z tym numerem na mostku czy on jest odwrócony tak jak w starszych mechanizmach czy też  nie? Ale nie pasowało to sygnowanie datą. Mechanizm był też za młody, złote niestalowe koła. Później zobaczyłem, że ostatnia cyfra jest niewyraźna, a numer można np.  czytać 293? i odwrócony 3552 .

W końcu pomyślałem, że numer nie jest odwrócony tylko nie widać dokładnie ostatniej cyfry - analogicznie jak w sygnowaniu na mostku datą trudno zobaczyć rok 87.

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem -  chodziło Ci o to że numer na mostku w kierunku rubina to  jest numer  nieodwrócony, tak jak w nowszych mechanizmach a odwrócony, tak jak w starszych mechanizmach jest od rubina?

 

Nie mniej jedna to bardzo ciekawy składak i może nawet,  po zastanowieniu zdecydowałbym się go kupić gdybym ze 2 miesiące wcześniej zaczął się zastanawiać nad tymi zegarkami - ale w moim przypadku to było za wcześnie na taką decyzję.

 

 

 

 

Większość numeracji biegała do rubina, były tylko jedne chyba roczny (teraz już nie pamiętam) 1981? 1980? czas gdy biegły w drugą stronę i te z koronami na mostku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.11.2022 o 09:00, Paweł Bury. napisał(-a):

Zastanawiają mnie czasami takie diagnozy jak powyższa (z całym szacunkiem oczywiście dla wiedzy kolegi) próbuje tylko........

 

Zegarki składane masowo z części pochodzących z różnych działów zakładu z magazynu itp... być może z różnych zakładów dostawców....

Stały sobie na regałach części i taki pracownik zgłaszał zapotrzebowanie na mostki chrono z zastrzeżeniem do magazyniera aby ten doniósł jeszcze te stare gdzie numer biegnie od rubina zamiast z nowej serii gdzie biegnie do rubina 

Czy aby nie są to zbyt daleko wysuwane wnioski z oceną oryginalności?

Rozumiem zamiana tarczy na współczesną   inne przyciski czy dekiel ale według was tam była aż tak restrykcyjnie prowadzona produkcja aby pokusić się dzisiaj o tak stanowczą ocenę?

Wychodzi z tych moich obserwacji forumowych że 9 na 10 tu wrzucanych to składaki 

W innych zegarkach 99 procent to zazwyczaj oryginały a w tych 3133 to same składaki.

Czy aby na pewno?

 

Paweł tak na pewno.Pisałem już o tym

Tak się składa, że pracowałem za komuny w firmie "mechanicznej" gdzie każdy proces budowy czegoś był technologicznie dokumentowany i restrykcyjnie przestrzegany. 

Nie było możliwości smowolki. Szczególnie w firmach gdzie cześć produkcji trafiała do wojska.Kontrola jakości byłą na wysokim poziomie.

Mimo wszystko radziecki przemysł był dobrze opracowany, pierwsi byli w kosmosie.

Nie mam zamiaru udowadniać tego popatrz na dokumentację 3132 gdzieś tu wisi, i pomyśl jak wyglądały fiaty 125p po wyjechaniu z fabryki a jak te co już jeździły.

Dziś szukając oryginały z tamtych lat można się naszukać lub dobrze zapłacić, tak też jest z tymi zegarkami.

 

Wszystkie te mity o tym, że pracownik brał części jaki mu pasowały narosły w etapie po produkcyjnym gdzie brak części zamiennych powodował sięganie po to co było.

I pracownicy na własne potrzeby kradli co się dało i robili z tego zegarki. Tak samo było w Polsce, rynek TV oficjalny i nie oficjalny Unimor Radmor, Tonsil.....

Budowa elektrowni Żarnowiec (całe osiedla nowych domów powstały z tych materiałów) ...stocznie...ech ...

 

Tu masz skrajność.

https://www.ebay.de/itm/325414133226?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D777008%26algo%3DPERSONAL.TOPIC%26ao%3D1%26asc%3D243323%26meid%3Db6fcdef388db4854972be0f10abdaa65%26pid%3D101524%26rk%3D1%26rkt%3D1%26sd%3D275534908818%26itm%3D325414133226%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2380057%26algv%3DRecentlyViewedItemsV2%26brand%3DPoljot&_trksid=p2380057.c101524.m146925&_trkparms=pageci%3A9cb37e08-625e-11ed-92cf-3e4dc3fbaba3|parentrq%3A6ad121581840a45b09bda544fffd864e|iid%3A1

 

albo tu Numeracj w drugą stronę a i brakło pina do luzowania wałka naciągu więc wsadzono kawałek czegoś... 

No i samo kłamstwa. Nie wspomnę o braku korony na obudowie (wtedy powinna być na moście) chińskich wskazówka e tam szkoda pisać reszty.

Jak ja bym sprzedawał takie zegarek napisałbym POLJOT w werkiem 3133...

https://www.ebay.de/itm/374331836899?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D242683%26meid%3D0258672142aa4fa88859638ca0a2fa07%26pid%3D101195%26rk%3D2%26rkt%3D12%26sd%3D325414133226%26itm%3D374331836899%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2047675%26algv%3DSimplAMLv11WebTrimmedV3MskuAspectsV202110NoVariantSeedKnnRecallV1%26brand%3DPoljot&_trksid=p2047675.c101195.m1851&amdata=cksum%3A3743318368990258672142aa4fa88859638ca0a2fa07|enc%3AAQAHAAABIMFr2e4EmAnM%2ByHZkULYKDIJ4L66fOjNL0iupgt%2BzO1%2F3AE1t3mNirUYB96NktMCicMagiS6mbeTl0xquGODv9l08b6cGiv97XF26mzKP7IC2rcHlvAjauEHRI50Z4E%2BC7vrLKbu8DkZU7DqqndN9q4ZempmE5zTYei8uktH0RIEu6xSGN9tmQLY6UPFldy6RxqvxJVf8H7%2BRXhhc9%2BLJjF58Ab6k%2FNsYMoGSIZwi%2BZRj1y7k8hxdI5OQqwfDHcLd3zZ1kdZlKkV0bDtJAvGBsyav0Lx72RbMSnUGst9JuVvd39tMmoYe62HFmtFLSt3RFNayC29kSUo57sM9rYBYHQCYAvqKyr3s71p866sXt4Bxo5%2FNAK14uoYS009thRMsg%3D%3D|ampid%3APL_CLK|clp%3A2047675

 

 

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak często występowało dokładne datowanie mechanizmów? (słyszałem i widziałem rok 1987)

Ostatnio znalazłem taki mechanizm z datowaniem 1992.

20221117_150125.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, art_69 napisał(-a):

Nie wiem jak często występowało dokładne datowanie mechanizmów? (słyszałem i widziałem rok 1987)

Ostatnio znalazłem taki mechanizm z datowaniem 1992.

20221117_150125.jpg

Nie  ostatnio tylko dzisiaj lub wczoraj :).

Według mnie do2 albo 3 kwartału 1992 gdy zaczęto dawać srebrne koło wycofano nabijanie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Elob500 napisał(-a):

Nie  ostatnio tylko dzisiaj lub wczoraj :).

Według mnie do2 albo 3 kwartału 1992 gdy zaczęto dawać srebrne koło wycofano nabijanie.

 

Tak masz rację.:)

- - -

To przejrzę sobie spotkane mechanizmy pod względem sygnowania datą. Jakie daty wybijali.

 

Wiele zwykłych, starych zegarków z lat 50 było sygnowane datą: Mołnia,  Pobieda, Start, Kama ...

Jakoś nie kojarzę zegarków z lat 80 sygnowanych datą, pewnie są...

 

A tutaj  3133 w zaskakuje mnie to. Z jakiego powodu wrócili do tego. Dlaczego nie wszystkie mechanizmy.

Dlaczego akurat niektóre modele?

 

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.