Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gostek74

Stary zegar z wachadłem

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o pomoc w sprawie mechanizmu.Wszystko chodzi bez zarzutu jednak daje się słyszeć drobne popiskiwanie.Jakies dwa latatemu przeszedł drobną renowację.Moje pytanie czy można psiknąć WD40 czy są inne specjalne preparaty ??

IMG_8521.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może szczury się zalęgły?

Drugi wariant, to c ocierające się w wahadle.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wd40 się nie nadaje...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przeca BABA, to jak baba to rozbieraj i wyczyść..

 Potem odpowiednio nasmaruj. i nie będzie jęczeć :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mkl1 napisał(-a):

To przeca BABA, to jak baba to rozbieraj i wyczyść..

 Potem odpowiednio nasmaruj. i nie będzie jęczeć :)

 

 

To już radziliśmy Koledze w roku 2016. Ale zwyzywał nas od "fachowców"  i przeprowadził "drobną renowację". Polegała zapewne na przebudowie zegarka w zegar i dodaniu owego "c" ;)  .


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No tak

 

W 2016 mnie tu jeszcze nie było...

 No taak widziałem.. temat. Nawet zdjęcie jest to samo.. ( łącznei z roślinkami) :)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ekstra zrobić nowe zdjęcie ? żeby przesmarować trzeba wyciągać mechanizm i wieźć do fachowca super .Jedyna sensowna podpowiedź to że wd się nie nadaje.dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 minut temu, Gostek74 napisał(-a):

żeby przesmarować trzeba wyciągać mechanizm i wieźć do fachowca super .

 Przecież "piszczy" prawda...

 Myślisz , że samo minie?

 Nie minie a bedzie jeszcze gorzej.

Do momentu, gdzy zegar się zatrzyma, a wówczas okaże się , że jest więcej do zrobienia, a i koszty się podniosą...

 Jeżeli Nie wiesz jak wymontować mechanizm, to po co zadajesz pytanie , "jak usunąć piski".. Myślisz, że "popsikasz " jakimś smarowidłem w areozolu i "szlus" ??

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , cóż , jak coś popiskuje , to nie da się odgadnąć , co , gdzie i dlaczego ........  dlatego koledzy i także ja , nic nie poradzimy i nic lepiej nie odpowiemy .

To jest z mojej strony , naprawdę bardzo życzliwa odpowiedź .

Przykładowo .... z autem będzie to samo . Żaden mechanik nie powie , co i gdzie piszczy i jak temu zaradzić . Poprosi o zostawienie auta , by mógł poszukać tej usterki.

Trzeba , po prostu , poszukać tej przyczyny........ a tu nie wiadomo nawet , czy mechanizm przeszedł kompletne serwisowanie , czy może został tylko spryskany WD 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
26 minut temu, Gostek74 napisał(-a):

Miałem ekstra zrobić nowe zdjęcie ? żeby przesmarować trzeba wyciągać mechanizm i wieźć do fachowca super .Jedyna sensowna podpowiedź to że wd się nie nadaje.dzieki

Hmm..

Ja dziennie wykonuję telefonem nie mniej niż 10 zdjęć, jak jestem w pracy to znacznie więcej (ale nie służbowo lecz jako backup prywatny).

Wykonanie zdjęcia w obecnych czasach nie powinno być problemem, ale jeśli jest, to ok. Ja mam problem np z łykaniem tabletek, ktoś może mieć inne problemy i nie powinno to nikogo dziwić.. 

 

Potwierdzę słowa kolegi.

WD40 nie nadaje się a może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Nie musisz oddawać mechanizmu do zegarmistrza; możesz poświęcić 2..3 dni (ktoś powie, że 2..3 godz ) i samemu rozebrać, wyczyścić i złożyć mechanizm łącznie ze smarowaniem.

Tylko, że gdy ja to robię, to wykonuję sobie zdjęcia podczas demontażu (robi tak chyba 80% amatorów) aby mieć punkt odniesienia podczas składania a Ty robisz jedno zdjęcie na 5 lat..

To może być problem ze złożeniem..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie to nie jest skrzypienie takie jak drzwi.Nie wiem jak to wytłumaczyć. Słychać co jakąś chwilę niewielki pisk -malutki.Był rozebrany i sprawdzony dwa może trzy lata temu.Chodzi super.Jak drzwi skrzypią w aucie to się rozbiera i smaruje czy może najpierw próbuje nasmarować czymś w spreiu.?Tak wiem to nie auto.Myślałem że to się nada.Pytam od najłatwiejszej strony.Pracuję poza domem nie mam czasu rozbierać i składać .Po co te sarkazmy ?

https://allegro.pl/oferta/ecochemical-hpg-5000-olej-mechanizmow-precyzyjnych-7903806461?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria_sport_bicycles&ev_adgr=Rowery&gclid=EAIaIQobChMI9PKWv_yq8AIVjNayCh00pwqTEAQYBSABEgKy7PD_BwE

Edytowane przez Gostek74

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zegarach smarujemy wyłącznie łożyska, w miejscach do tego przeznaczonych (większość od zewnętrznej strony płyt), bardzo delikatnie powierzchnie palet kotwicy i niektóre powierzchnie dźwigni mechanizmu bicia, tuleje itp. Nie oliwimy kół zębatych i zębników. Tak czy inaczej, trzeba wyjąć mechanizm, zdjąć wskazówki i zdemontować tarczę by to zrobić. Stosować powinno się specjalne oliwy do zegarów, są ogólnie dostępne. Oliwę nanosimy kropelkami za pomocą oliwiaków, ostatecznie może być i wykałaczka itp. Ale nigdy nie stosujemy preparatów w sprayu.

 

WD 40 lub czymś podobnym można spryskać bardzo brudny, zastały mechanizm, ale tylko po to, żeby doraźnie sprawdzić, czy ma ochotę działać. Potem mechanizm trzeba umyć.

 

No pięknie, w opisie podlinkowanego preparatu pokazano mechanizm zegarka. Nie podano tylko, ile psiknięć potrzeba...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Gostek74 napisał(-a):

 Słychać co jakąś chwilę niewielki pisk -malutki.Był rozebrany i sprawdzony dwa może trzy lata temu.

Więc , równie dobrze , ten malutki pisk , może pochodzić od wahadła - od miejsca , gdzie wahadło i mechanizm , przekazują sobie te wahania.

A może wahadło , w jakimś punkcie , dotyka - ociera o sprężynę gongu ....... ale kto to wie ?  To tylko jedna z wielu możliwości , bo i tak , jest to zgadywanie - zakładając , że z mechanizmem jest wszystko OK. 

Pracujesz poza domem , to i czasu nie masz , a tu trzeba usiąść przy nim i posłuchać , przypatrzeć się ..... nooo , takie przypatrzenie się , to nieraz zajmuje dużo czasu . I to wcale nie jest żart , bo nie jeden z nas sporo czasu stracił na znalezienie tego typu drobnych usterek .  No , ale jest to możliwe i w takiej sytuacji , psikanie , czy ponowne smarowanie mechanizmu , nie jest konieczne  .

Ps.

     Oczywiście , jeśli mechanizm przeszedł prawidłową konserwację , to smarowanie - olejenie , trzeba zrobić tak , jak kolega Tarant napisał .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że coś popiskuje.

Nie wiesz dokładnie co to jest ani w którym miejscu mechanizmu te dźwięki są generowane.

Chcesz użyć WD40.. tylko, że nie wiadomo co popsikać.. Zalanie całego mechanizmu (być może nawet nie wyjętego ze skrzyni) penetrantem który wypłucze i rozpuści 2 lata wcześniej wykonane smarowanie nie może przynieść długofalowo dobrych efektów.

Przepraszam za sarkazm - pewnie o mnie chodziło w Twoim wpisie, ale wynikał on z Twojego minimalistycznego podejścia do tematu.

Nie zrobię zdjęć - bo mam sprzed 5-u lat, napiszcie mi czy jak zapsikam zegar WD40, to (jakieś)piskanie ustąpi.

 

Aż chciałoby się napisać, że tak - i owszem.

Najlepiej cały mechanizm wraz ze skrzynią (bo nie mam czasu ani chęci wyjmować) zanurzyć w kadzi z olejem transformatorowym albo hydraulicznym, czy innym..

Wówczas na pewno piski ustaną, a zegar 2x dziennie pokaże idealnie punktualną godzinę i będzie zakonserwowany "na wieki"..

 

Nie tędy droga niestety.

Mechanizm zegara to nie zawias, który możemy nawet smalcem czy margaryną potraktować i nie dosyć, że zacznie chodzić płynniej, to przestanie trzeszczeć.

 

Musisz wyjąć mechanizm zegara ze skrzyni, później go ustawić na stojaku, meblu, parapecie - gdziekolwiek, gdzie znajdzie stabilne stanowisko w taki sposób aby mógł również pracować.

Dalej to tylko chwila zadumy nad pracującym mechanizmem.

Wystarczy wychwycić w którym momencie pracy mechanizmu występuje dźwięk i zdecydować, czy smarujesz tak jak jest, czy rozkładasz wszystko w drobny mak.

Tak naprawdę, to po wyjęciu mechanizmu będzie można określić jego stan - czy jest czysty, czy zaniedbany - ogólnie jak wygląda.

To, że przeszedł 2 lata temu "serwis" wcale nie świadczy o tym że będzie w dobrym stanie, bo serwis serwisowi nie równy, tak jak różne są standardy w różnych warsztatach..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem w pi@#u roboty, Ja mam tylko trzy wiszące, ale zadałęm sobie trud i mam "deskę do testowania"

 Wieszam  i "patrzę" co nie tak i dlaczego może być nie tak..

Wiem , trzeba kupić deskę

-trzeba ją zawiesić na porządnym haku

-Trzeba zrobić mocowania, lub przenieść wieszka mechanizmu

-trzeba wyciągnąć mechanizm

-Trzeba go zamocować na desca

- TRZEBA obserwować :)

 

rozruch1 (1).JPG


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.