Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Jan M. Krawczyk

Zegarek/Zegar Dent

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy

 

Znajomy poprosił mnie o jakieś informacje na temat zegara, który posiada od jakiegoś czasu. Niewiele udało mi się na ten temat znaleźć, stąd prośba o sugestie, gdzie szukać czegoś na ten temat. Poniżej zdjęcia:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

Janek


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.35a94e369b9aa7433988fa941497535e.png

 

 wygląda jak mechanizm z kieszonki wstawiony w obudowę ...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witaj,

Zegarek jak sama nazwa na tarczy wskazuje został wyprodukowany firmie londyńskiej rodziny zegarmistrzów Dent. Jest to rodzinna firma z tradycjami. Twórcy m.in. Londyńskiego Big Bena. Zegar zaprojektował Edmund Beckett Denison (z wykształcenia prawnik, prywatnie zegarmistrz-amator) i George Airy (matematyk). Niestety nie czuli się na siłach go wykonać i ogłoszono konkurs na wykonawcę.

1852 w konkursie zwyciężył Edward Dent, któremu powierzono budowę zegara. Dent  zostaje wyznaczony do zbudowania zegara według ich projektów. Niestety jego śmierć w 1853 roku spowodowała, że nie ukończył on zegara. Prace do końca doprowadził jego pasierb Frederick. Budowa zegara ukończona została w 1854 roku i kosztowała £2500. W kwietniu 1859 roku zegar został umieszczony na wieży.

Natomiast kto z potomków Denta wykonał Twój zegarek tego już nie wiem.

 

Miłego tygodnia

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaak, szacowna firma Dent.

Niewątpliwie. I ta tarcza Dent London.

Ale. To jest mechanizm wykonany w Szwajcarii. Ciekawy mechanizm z wychwytem chronometrowym tzw. pivoted detent.

Ciekawa obudowa.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jest tzw. pasówka... Werk szwajcarski prawdopodobnie Schwob Freres, oryginalnie znajdował się w złotej, kieszonkowej kopercie typu full hunter, tj. krytej...

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj się znowu wtrącę.

 Zakładam, że obydwa zdjecia przedstawiają ten sam zegar z tym samym mechanizmem.

Tarcza jest piekna i jest angielska. Wskazówki tak samo, angielska klasyka.

Dent i większość zacnych angielskich firm zegarmistrzowskich korzystały szeroko ze szwajcarskich mechanizmów.  Jest absolutnie możliwe, że ten mechanizm z tą tarczą i wskazówkami zostal sprzedany przez firmę Dent i to raczej w ich kopercie.

Czy złotej to nie wiem. Jak na chronometr pivoted detent to on najwyższej klasy nie jest.

Ale mogę się mylić bo zdjecie słabe, pamieć zawodna.

Co do obecnej obudowy trudno się wypowiadać.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz, że najwyższej klasy nie jest? Powiem Ci w wielkiej tajemnicy i zaufaniu, ma się rozumieć, że mam taki werk i jest on prima sort... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1.  a nuż ten jest na sprzedaż, wiec na wszelki wypadek zbijam cenę.

Lub

2.  podejrzewam brak kamieni osiowych (nakrywkowych) na osi koła wychwytu/impulsowego i na osi dźwigni.

 

Ale nie będę się spierał bo jak mówisz że  jest prima sort, to się zgadzam.

 

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skoro Krzysztof mówi że jest to "Prima sort" a Janusz że  "nic nie warty" to należy im wierzyć :D .

 

A tak na poważnie to firma Dent tak jak wspomniał Janusz brała mechanizmy od wielu firm szwajcarskich

m.in.od Billodes-a czy Zenitha i sprzedawała pod własną marką. Wiele firm z kontynentu musiało się na 

to godzić chcąc wejść na hermetyczny rynek królestwa. Podobnie było z marką IWC która na wyspach

była sprzedawana pod firmą 3S.

Natomiast czy jest to werk ze złotej koperty (czy tylko taka kalka językowa) nie wiem nie każdy mechanizm

nakręcany na 3 był w złotej kopercie ;) . Fakt że koperta wygląda trochę podejrzanie/współcześniej. 

Ale tu mogę tylko stwierdzić że mi się tak wydaje.

Miłego poranka

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czy jest się w takim razie w jakikolwiek sposób dojść do tego czy tak ten zegar wyglądał od nowości? Czy nie jest to produkcja późniejszych lat, wykorzystująca mechanizm i tarczę? Mogę zawsze tego znajomego poprosić o więcej zdjęć, gdyby mogło to pomóc.

 

Z góry dziękuję za informację.


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 

jeśli racje ma Krzysztof że werk pochodzi za złotej koperty (te częściej szły na przetop niż srebrne) a w swoim wnętrzu miały dość dobre mechanizmy.

To pierwotnie zegarek mógł wyglądać tak (to zdjęci zapożyczone z netu) lub skoro Krzysztof posiada ten zegarek w swoich zbiorach to może nam go pokaże.

 

dent1.thumb.jpg.2ccc044243329eb32dc985e69c41b9c5.jpg  dent2.thumb.jpg.ff35a162649da19cecd4826f53593c39.jpg

 

Pozdrawiam 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, szalony amator napisał(-a):

".... szukajcie a Roman znajdzie..."

 

Ba :D trzeba przeszukać piwnice i strychy Kiniola bo sam nie pokaże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Według informacji, do której dotarł znajomy, mechanizm od początku był w tej obudowie, a sam zegar był (nie wiem czy ten konkretnie czy ten model), montowany na statkach wycieczkowych. Czy wiecie gdzie coś takiego można zweryfikować?

 

Pozdrawiam


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Jan M. Krawczyk napisał(-a):

...... Czy wiecie gdzie coś takiego można zweryfikować?

 

Myślę że najprościej u źródła ;). Bardzo mili ludzie.

 

http://www.dentlondon.com/

 

Miłego popołudnia

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.