Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cyklotymik

Allegro -weryfikacja danych

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. jakiś czas temu Allegro, a dokładniej Payu, zażądało ode mnie przesłania zdjęcia dowodu osobistego, celem zweryfikowania moich danych. Do czasu kiedy tego nie uczynię, moje wypłaty z konta Allegro będą zablokowane. Dziwne jest to dla mnie, bo wcześniej potwierdzałem moje dane zwrotnym przelewem, w wysokości 1,01 złotych. Co sądzicie o tej akcji ? Miał ktoś taki przypadek ?     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo dziwne, ja szczerze mówiąc nie podawałbym swojego zdjęcia dowodu w internecie. Sprawdzałeś czy to aby na pewno PayU a nie jacyś złodzieje? Próbowałeś dzwonić gdzieś na infolinię?

Edytowane przez Matti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do Allegro. Pani potwierdziła ten fakt. Wydaje mi się, że przelew jest wystarczającym potwierdzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Co ciekawe trochę poza tematem, założyłem kiedyś konto na FB na fikcyjne nazwisko żeby czytać kilka serwisów /żadnych znajomych i nic z tych rzeczy/, po kilku dniach kazali również mi zrobić zdjęcie dowodu, żeby potwierdzić tożsamość inaczej logowanie niemożliwe... Oczywiście olałem to konto, pewnie go nie usuną tak prędko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Allegro kilka lat temu miało wyciek haseł. 

Wielu użytkowników którzy mieli to samo hasło do allegro co do skrzynki email, musiało się tłumaczyć z tego że ktoś wystawiał sprzęt z ich kont na allegro i okradał ludzi.

I jak można wysyłać skan swojego dowodu.

Do tego, te skany pozostają w skrzynce pocztowej więc też mogą wyciec.

 

Oczywiście warto wykupić sobie BIK Alert:

https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik?utm_source=google&utm_medium=search-cpl&utm_campaign=brand+produkt&gclid=CjwKCAjwtdeFBhBAEiwAKOIy53tFHaS7GLtPYxBU0_X13m29CaXVW4RF5AXjQHKfvL38U-VRLG1e1hoC9FgQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Biorąc pod uwagę łatwość z jaką oszuści zaciągają kredyty na czyjeś dane, BIK Alert powinien być dla każdego za darmo. 

No ale wtedy proceder wyłudzania kredytów zostałby znacznie ukrócony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy w praktyce ten BIK Alert działa tak jak powinien? Czyli błyskawiczne powiadomienie w przypadku próby wyłudzenia, ja wtedy telefon do banku i po temacie? Jest możliwe, że nie będzie można odkręcić kredytu? Remy: masz to wykupione?

Edytowane przez Matti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli konieczne będzie wysłanie zdjęcia/skanu dowodu to na fotce nanieść coś w stylu znaku wodnego, jakiś napis czerwonymi literami po przekątnej "Foto tylko do weryfikacji Allegro" czy coś w tym stylu. Utrudni to ewentualne posłużenie się takim zdjęciem w przypadku ewentualnego wycieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Matti napisał(-a):

Pytanie, czy w praktyce ten BIK Alert działa tak jak powinien? Czyli błyskawiczne powiadomienie w przypadku próby wyłudzenia, ja wtedy telefon do banku i po temacie? Jest możliwe, że nie będzie można odkręcić kredytu? Remy: masz to wykupione?


Tak.

Dostałem sms-a jak przechodziłem flow podpisania umowy na telefon na stronie T-Mobile.

Dostałem sms-a jak założyłem kolejne konto walutowe w swoim banku.

 

Po zalogowaniu do Bik było dokładne info dla każdego ze zdarzeń.

W razie czego możesz zablokować swoje dane w Bik i wtedy kolejne zapytania będą odrzucane i łatwiej oszusta złapać.


Co do odkręcenia kredytu to zapewne dużo zależy od kredytu.

Czasem to może być kilkuetapowy proces.

Ale to już jakiś specjalista określi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Bik Alert nie działa w przypadku "chwilówek".

 

Zdjęcie dowodu wysłałem, nie miałem wyjścia. Zamazałem pewne dane ze zdjęciem włącznie. Uzupełnienie danych, to "wymysł"  Payu, nie Allegro. 

Edytowane przez cyklotymik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może nie być wymysł, a wymóg UE. eBay robi to samo - rejestracja w systemie płatności eBay wymaga zweryfikowania się dokumentem ze zdjęciem i wyciągiem bankowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zapala się lampka czerwona, kiedy ktoś chce moje dane z dowodu. Być może, w tym konkretnym przypadku, niesłusznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie konta w banku - skan dowodu. Konto na XTB - skan dowodu lub dowód obok twarzy przy weryfikacji wideo. Jakieś duże towarzystwo ubezpieczeniowe też chciało skan dowodu.

W dzisiejszych czasach nawet największy bank nie gwarantuje braku wycieku tych danych co nie znaczy, że jest mi to obojętne dlatego zawsze watermarkuje swoje dowody osobiste aby w razie ich wycieku z banku, ktoś nie mógł się posłużyć w innym celu.

 

Inna opcja, to po serii takich weryfikacji, stary dowód zgubić w ognisku albo piecu, zastrzec go i wyrobić nowy. Ja ostatni raz wyrabiałem gdy był wyciek danych z bazy PESEL, mimo że to był wyciek danych tekstowych a nie skanów dowodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga to może być pułapka.

 Kiedy chciałem na allegro sprawdzić (z linku w poczćie ) stan wypłat z Payou, to rteż było hasło:

 w celu weryfikacji wpłać1.10 pln i wyślij skan dowodu..

 

Nie zrobiłem tego i spróbowałem ze strony allegro... sprawdziłem bez problemu a i na koncie była kwota wpłacona....

Może to kolejna fałszywka???

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie sprawdzam takich rzeczy z poczty. Robie to bezpośrednio przez Alle. Zanim wysłałem dane korespondowalem z pracownikiem Allegro i rozmawiałm, via telefon, z Panią z Payu. Myślę,  że to nie wałek, a raczej wymóg. Mam przynajmniej taka nadzieję.

 

Edytowane przez cyklotymik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, cyklotymik napisał(-a):

Myślę,  że to nie wałek, a raczej wymóg. Mam przynajmniej taka nadzieję.

 

Ustawa o zwalczaniu "prania" pieniędzy tudzież o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu czy jak to się zwie.

To nasze kochane Państwo z każdym rokiem chce o nas wiedzieć coraz najwięcej (gdzie mamy konta, ile mamy na nich pieniędzy, co z nimi robimy) i pilnuje, żeby nic się nie działo  bez jego wiedzy. A obowiązek zbierania informacji przerzuca w tym wypadku na instytucje finansowe. Moja żona wybierając ostatnio "większą gotówkę" z banku, z własnego konta, musiała zadeklarować na jaki cel tę gotówkę chce przeznaczyć. Jak odpowiedź się nie spodoba pracownikowi banku, to ma on prawo odmówić wypłaty. Tak się z każdym rokiem zawęża przestrzeń naszej wolności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można powiedzieć, że cel charytatywny - Radio Maryja/ TV Trwam.


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bank nie ma prawa pytać ma co przeznaczę pieniądze. Ustawa ma zapobiegać praniu pieniędzy i dotyczy każdej czynności obrotu wartościami powyżej 15 tys euro. Więc rejestruje takie transakcje ale nie pyta skąd i na co są pieniądze.

To jakoś nadgorliwy dureń był w kasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Ustawa o zwalczaniu "prania" pieniędzy tudzież o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu czy jak to się zwie.

To nasze kochane Państwo z każdym rokiem chce o nas wiedzieć coraz najwięcej (gdzie mamy konta, ile mamy na nich pieniędzy, co z nimi robimy) i pilnuje, żeby nic się nie działo  bez jego wiedzy. A obowiązek zbierania informacji przerzuca w tym wypadku na instytucje finansowe. Moja żona wybierając ostatnio "większą gotówkę" z banku, z własnego konta, musiała zadeklarować na jaki cel tę gotówkę chce przeznaczyć. Jak odpowiedź się nie spodoba pracownikowi banku, to ma on prawo odmówić wypłaty. Tak się z każdym rokiem zawęża przestrzeń naszej wolności.

 

Może chodziło o ochronę przed "pazernymi wnuczkami" itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mandaryn44 napisał(-a):

Bank nie ma prawa pytać ma co przeznaczę pieniądze.

 

Wygląda na to, że teraz ma nawet obowiązek. Zbywającą odpowiedź w stylu: "Dla syna na lody", zdecydowanie jej odradzono.

 

Godzinę temu, mandaryn44 napisał(-a):

powyżej 15 tys euro

 

Kwota była poniżej 15 tys. EUR

 

Godzinę temu, mandaryn44 napisał(-a):

To jakoś nadgorliwy dureń był w kasie.

 

Niestety nie. Jeżeli już, to nadgorliwy był cały bank, bo było w to zaangażowanych kilka osób z obsługi. Nie tylko kasjerka, ale też opiekun klienta i ktoś w centrali banku wyznaczony do autoryzacji takich operacji. Kasjerka musiała skontaktować się z osobą odpowiedzialną za autoryzację w centrali, podać deklarowane przeznaczenie środków i poczekać na odpowiedź z centrali. Dopiero po takiej autoryzacji mogła wypłacić pieniądze. Planowana wypłata była zgłoszona w oddziale dzień wcześniej. Był to jeden z pięciu największych banków w Polsce.

 

Te wymagania co do spowiadania się ze wszystkiego różnym urzędom, urzędnikom, służbom itp. zmieniają się tak szybko i rozszerzają się w każdej strefie naszego życia tak nieustannie, że sami ledwo nadążamy zauważyć w jak bardzo kontrolującym państwie żyjemy.

Jeżeli ktoś pracuje w finansach i księgowości, to wie ile dodatkowych obowiązków co do różnego rodzaju raportowania i spowiadania się przybyło w ostatnich kilku latach (JPK, MDR, dokumentacje cen transferowych, rejestr beneficjentów rzeczywistych, biała lista rachunków bankowych i wiele, wiele więcej).

Polska administracja państwowa rozwinęła się w obszarze informatycznym w ostatnich latach ogromnie. Trochę trudno nam to zauważyć, bo ten rozwój w niewielkiej skali dotyczył cyfrowych ułatwień dla obywateli. Za to przebiegał przede wszystkim w obszarze masowego zbierania i gromadzenia informacji o przedsiębiorstwach i o obywatelach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A według przepisów, wypłacając kwotę powyżej 15000 Euro muszę podać jej cel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):Zbywającą odpowiedź w stylu: "Dla syna na lody", zdecydowanie jej odradzono.

A jeżeli chodziło o lody „ekipy”?

Kwota by się zgadzała 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba podawać żadnego celu. I interesuje ich tylko kwota od 15 tys euro. Chyba że robisz kilka powiązanych wypłat jedna po drugiej.
Bank nie ma prawa pytać o żaden cel.
Jak mówię - nadgorliwi albo źle zrozumieli szkolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem niedawno przelew za kupno mieszkania, ten sam bank pkobp. Po kliknięciu i podaniu kodu wszystko zaakceptowało ale pojawił się napis że przelew będzie zweryfikowany przez konsultanta telefonicznie. Odbiorca sprawdził i przelewu nie dostał (choć to ten sam bank) u mnie zeszły z konta ale wisiały w okienku oczekujący przelew. 

Po godzinie zadzwoniła pani - pytała czy robiłem taki przelew i musiałem podać swoje dane imię i nazwisko data urodzenia - sam podałem co było w tytule przelewu że zapłata za transakcję kupna sprzedaży mieszkania (tu adres lokalu) 

3 minuty później sprzedający miał kasę na koncie. 

Dla mnie to dobre rozwiązanie bo nikt nie puści ci za plecami większej kwoty. 

3 lata temu puszczałem siostrze 35tys i też dzwonili ale tylko czy to ja robiłem przelew a nie po co na co. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się,mój ojciec ma konto w PKO BP i też jak przelewał coś około 80000 zł to za kilka sekund telefon czy to on zrobił. Ale formalnie przelew chyba nie był zablokowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.