Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Zaratsu

Wiertarkoszlifierka do polerowania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Coraz częściej mam ochotę samodzielnie spolerować jakieś drobne zarysowania z kopert, albo pozbyć się porysowanej warstwy antyrefleksyjnej ze szkiełka. Myślę o zakupie takiego taniego urządzenia w stylu Dremela:

Screenshot_20210608-180220_Chrome.thumb.jpg.5927a23f686031a4868f23f179f9957b.jpg

Screenshot_20210608-180315_Chrome.thumb.jpg.cc734a0c082c5a9a67c623b2b357b019.jpg

 

Jestem kompletnym laikiem i chciałem zapytać:

1. Czy to urządzenie posiada uniwersalne mocowania? Czy końcówki będą wymienne z systemów droższych producentów?  

2. Jaki zestaw końcówek i past polerskich powinienem kupić, żeby dokonywać drobnych zabiegów na stalowych kopertach (usuwanie płytkich zarysowań)?

 

Z góry dzięki za odpowiedź 

Edytowane przez Zaratsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam czegoś takiego, choć kiedyś miałem - też budżetowe urządzenie. 

Nie jestem przeciwnikiem, chciałbym powiedzieć, że droższe, bardziej firmowe byłoby lepsze, ale to to chyba wiesz. 

 

Zwrócę Ci tylko uwagę, że wysoka prędkość pracy nie będzie odpowiednią do polerowania plexi- szkiełek. 

Ja robię to ręcznie I gdy zaczynam od papieru #1500, #2500 a dalej pasta polerską, to zajmuje mi to nie więcej niż 15..20min.

Nie widzę potrzeby rozkładania sprzetów zwłaszcza, że wg mnie polerowanie szkiełka czymś takim byłoby cokolwiek nierozsądne a nawet niebezpieczne. 

Tu potrzebny jest mały nacisk, niskie obroty i delikatność. 

Co do kopert i innych bardziej żelaznych tematów, to przy dobrej końcówce można próbować szlifować ..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zadra chodzi mi raczej o usuwanie porysowanego antyrefleksu z szafiru. Do plexi mam Polywatch, a do głębszych rys faktycznie warto użyć wcześniej papieru. Co do kopert, to raczej chodzi mi o usuwanie rysek z powierzchni polerowanych, chociaż chętnie bym też poćwiczył i spróbował sił w odświeżaniu zmęczonych kopert. 

Czy do tego Parksida będą pasowały trzpienie Dremela 401 o średnicy 3,2mm?

https://www.dremel.com/pl/pl/p/trzpien-401-v216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w opisie masz ,że tuleje 2,4mm i 3,2mm


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie urządzenie dremelopodobne..

Praktycznie nie używam.... bo:

 z ręki

-to mozna polerując więcej zaszkodzić niż "polepszyc"

 lubi to "wyskoczyć" jeżeli jest tarcza blisko krawedzi i potem szloch , bo coś się uszczrbiło, coś się "skaleczyło" itp.

 Do wiercenia - to trzeba mieć odpowiedni statyw..

 do przecinania... no może być...

 

Jak usiłowałem polerować kawałek mosiądzu filcem z pastą to wszystko było uświnonione kropkami pasty, brudu, pełno farfocli ze zużytego filcu...

 sprzątania w #j

 leży w szafce ....

acha1

Jak ma być jako szlifiereczka miniaturowa to znowu potrzebny uchwyt, bu zapąc np. w imadło... jednym słowem zamocować, tak by element obrabiany był "pod kontorolą...

 No chyba, że ja jestem jakiś nie teges i nie potrafię tym się posługiwać...

 

acha 2

 użuwam trpieni i tych elementów scierajaco- tnących- polerujących , ale zakładam je do tokarki i wtedy jestem zadowolony....

:)

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wnikając w szerokopojęte grawerowanie to do większości prac typu szlifowanie, polerowanie wiercenie moim zdaniem wystarczy zakres 150..300obr/min bo inaczej jak wyżej Mirek napisał pasta polerska i materiał będą wszędzie tylko nie na powierzchni polerowanej..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkl1 właśnie myślę o zamocowaniu tego sprzętu, żeby w rękach mieć kopertę, a szlifierka w np. imadle. 

Jak tutaj:

 

A co do brudzenia, to pomyślałem, że użyję starego namiotu bezcieniowego i kawałka przezroczystej plexi, żeby ograniczyć syf, konieczność zakładania maski i okularów. Inspiracja od 0:10:

 

Edytowane przez Zaratsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To urządzenie Parkside ma płynną regulację obrotów, praktycznie od zera. 

Nie używałem tego do polerowania przy użyciu past. 

Polerowałem tym urządzeniem różne detale z mosiądzu przy użyciu gumek polerskich. 

Do zegarów nie używałem. 

Doskonale nadaje się do wiercenia frezami diamentowymi 

w szkle, porcelanie i ceramice. 

Przy pomocy szczotek do oczyszczania detali. 

Jak to ma służyć do polerowania to lepiej polerka, 

bądź polerko-szlifierka stołowa, ale też z płynną regulacją obrotów. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, JASI napisał(-a):

ak to ma służyć do polerowania to lepiej polerka, 

bądź polerko-szlifierka stołowa, ale też z płynną regulacją obrotów. 

 No to moja mini wiertarka stołowa z alixxx się nadaje.. reguacja od 60 obrotów.. tyle że wrzeciono w pionie :)

Ale co tam.... kto mówił, że ma być łatwo  :)

 

Ma być ........

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy małych obrotach podczas polerowania po prostu nie daje rady silnik. Ja ustawiam nieco wyższe i dociskam mocniej żeby sie nie kreciło za szybko. Mała średnica tarczki to też mała powierzchnia styku. Generalnie do polerowania to średnio się to nadaje tak jak pisali koledzy, ale z braku laku... Ogólnie mi podobne narzędzie (z Biedronki) służy już parę lat choć nie używam intensywnie. Przydaje się.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwym narzędziem będzie stołowa szlifierka. Należy zdjąć tarczę i niestety część osłony, a założyć tarczę filcową o średnicy podobnej do średnicy tarczy. Tarcza filcowa może być jednolita albo złożona z kilku cienkich filców. Jakby kto potrzebował tanio, to może użyć taniego silnika o mocy około 200 W. Wskazane jest dorobić podstawki pionowe, poziome, ukośne, uchwyty umożliwiające obrót, bo bez tego przedmiot może się niepotrzebnie zaokrąglać. Te uchwyty nie muszą być bardzo dokładne, mogą być nawet z drewna. Jako pasta nada się zielony tlenek i inne według potrzeb.

Edytowane przez Safinowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sporadycznego usuwania rys używam teraz ściereczek CAPE COD.

Radzę sobie ale pod światło pozostają malutkie ryski na kopertach zegarków.

Z większych powierzchni to aż ręce bolą.

I zastanawiałem się nad użyciem takiej końcówki polerskiej tzw. filc polerski stożkowy.

Czy to się nada z wiertarką do spolerowania elementów koperty zegarka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2021 o 09:44, kaeres napisał(-a):

Do sporadycznego usuwania rys używam teraz ściereczek CAPE COD.

Radzę sobie ale pod światło pozostają malutkie ryski na kopertach zegarków.

Z większych powierzchni to aż ręce bolą.

I zastanawiałem się nad użyciem takiej końcówki polerskiej tzw. filc polerski stożkowy.

Czy to się nada z wiertarką do spolerowania elementów koperty zegarka ?

Zrób jak radzi safinowski 

Szlifierka stołowa z giełdy albo marketu za stówkę, filc polerski za 15zł castorama i pasta zielona w klocku (twarda) też castorama. Samodzielnie podstawki ze sklejki nawet no i gotowe. 

Miałem sam kiedyś taką ale już się nie bawię w polerki / naprawdę się sprawdzała 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.09.2021 o 21:46, Safinowski napisał(-a):

Jako pasta nada się zielony tlenek i inne według potrzeb.

 Pastę nakładać na przedmiot, czy na filcowe krążki?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

 Pastę nakładać na przedmiot, czy na filcowe krążki?

 

To jest zwykle twarda masa w kartonowej rurce. Dotyka się lekko do wirującego filcu, na którym widać nałożoną pastę, w małej ilości. Następnie tym obracającym się filcem polerujemy swoje skarby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać żeby nie "przepolerować" - warstwa chromu ma pewną grubość, ale też potrafi się skończyć..

Przy dłuższej pracy metal mocno się nagrzewa a plastik przypala - można nawet się poparzyć. 

Dobrze trzymać polerowany przedmiot - występujące tarcie może zaskoczyć a krążek polerski "zabrać" polerowany przedmiot wygrywając z ręki.

Uważać również należy przy polerowaniu elektronicznych gadżetów- podczas polerowania można zabić elektronikę napięciem statycznym- od tarcia można się "naładować".

Przed polerowaniem bardzo dokładnie przygotować powierzchnię - wszelkie rysy papierem na mokro albo w inny sposób. 

Polerka wszystkiego nie załatwi, trzeba jej pomóc.

Można polerować krążkami filmowymi, ale uważaj z dociskaniem- ja kiedyś nieodpowiednim dociskiem i brakiem uwagi zrobiłem rysy na płazie  chromowanego ostrza noża.

Pasta "w klocku" jest lepsza od mleczka - mleczko się rozpryskuje przy dużej prędkości polerki.. 

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.