Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ferencz89

Certina Powermatic

Rekomendowane odpowiedzi

Wielce Szanowni Forumowicze,

 

prosiłbym o opinie w sprawie tego zegarka :


https://www.zegarek.net/zegarki/certina/zegarek_certina_c029.407.11.031.00.html

 

Jest to Certina DS 1 na Powermaticu 80.  Wiem, że firma jest powszechnie chwalona i brałbym w ciemno, tylko niepokoi mnie ten nieszczęsny Powermatic na 23 kamieniach, czyli z plastikami w środku. Mam już Tissota z tym mechanizmem i po 3 miesiącach trafił do serwisu, gdzie go naprawiono ale niesmak pozostał. Czy może ktoś z tu obecnych ma i używa ów czasomierz a do tego chciałby podzielić się ze mną swoją opinią? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć . Mam Certinę na Powermaticu 80 od stycznia tego roku. Jest piekny, porządnie wykonany i narazie nie mam powodu narzekać , wszystko pracuje bez zarzutu. Oczywiscie ciężko jest mi jeszcze o pełną ocenę gdyż od stycznia nie nosze go w trybie ciągłym tylko rotuję z kilkoma innymi zegarkami. Jeśli chodzi o ten sławetny „plastikowy” wychwyt chyba...to ja bym się kompletnie tego mechanizmu nie obawiał . W porównaniu do szanownych Kolegów obecnych tu na forum to ja jestem jeszcze dość zielony z wiedzy o zegarkach ale z tego co wiem to te elementy nie są plastikowe tylko z tworzywa sztucznego chyba na bazie krzemu. Po drugie chodziło o osiągniecie efektu jak najmniejszej masy tych elementów żeby można było osiągnąć zwiekszona rezerwę chodu wiec użycie tego tworzywa to wręcz zaleta a nie wada. Po trzecie to jak zaobserwujesz na wizualizacji pracy mechanizmu P80 to sam zobaczysz ze te elementy nie są narażone na zużycie z uwagi na prace jaką wykonują wiec użyto po prostu adekwatnego materiału dla danego elementu. Poza tym Certina zaleca serwis tego mechanizmu co 5 lat wiec sam widzisz ze nie obawiają się trwałości tych elementów. Jak za 5 lat oddasz zegarek do serwisu i będzie jakieś zużycie elementów które Cię niepokoją to je wymienią i będziesz miał spokój na kolejne 5 lat😉  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie plastik to kompozyt Nie bój się tego mechanizmu.

 

Na forum temat tego mechsnizmu był  wiele razy poruszany, jak poszukasz znajdziesz sporo informacji.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Ferencz89 napisał(-a):

Mam już Tissota z tym mechanizmem i po 3 miesiącach trafił do serwisu

 Jeżeli przyczyna awarii był mechanizm z elementami tworzywa ( i do tego to był nowy Tissot ) to można sie nabawic awersji do tego rozwiązannia.

Są tez mechanizmy na 25 kamieniach ( bez kompozytu ) i rezerwa też wynosi 80 godzin. 

Nie ma mechanizmów niezniszczalnych.

Psuja sie nowe samochody, pralki, telewizory i co tam jeszcze jest skomplikowane w srodku - i co poradzisz

Kiedys ortodoksyjni miłosnicy zegarków traktowali  ten mechanizm bez poważania - teraz coś głosy krytyki ucichły .  

Zegarek sie podoba ? kupuj bez obaw .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ortodoksyjni, tylko tacy którzy mieli w tym cel (byli dystrybutorami np. marek spoza swatch group) lub nie mieli pojęcia o zegarkach. Wychwyt to nie jest element który się może w normalnym użytkowaniu bardziej uszkodzić z tego powodu że jest wykonany z tworzywa a nie metalu, ogólnie najczęstszymi awariami są te związane z łożyskiem wahnika, kołami naciągu itp. a nie problemy z wychwytem. 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Balansujący Na Osi napisał(-a):

To nie plastik to kompozyt Nie bój się tego mechanizmu.

 

Na forum temat tego mechsnizmu był  wiele razy poruszany, jak poszukasz znajdziesz sporo informacji.  

 

A cóż to takiego ten kompozyt, o którym piszesz? 

Czy materiał powstały przez połączenie dwóch lub więcej tworzyw sztucznych (plastików) przestaje być tworzywem sztucznym (plastikiem)? 🙂

 

5 godzin temu, basil napisał(-a):

Psuja sie nowe samochody, pralki, telewizory i co tam jeszcze jest skomplikowane w srodku - i co poradzisz

 

Złe porównanie!

Akurat te urządzenia projektowane są żeby wytrzymały tylko okres gwarancyjny, a niektóre mają to nawet zaprogramowane.

 

Edytowane przez Smurf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, Smurf, że dla Cienie wszystko złe... porównania innych kolegów i moje słownictwo opisujące materiał wychwytu w Powermaticu 80 ale to raczej Twój problem.

 

Dla autora wątku pytającego o ten mechanizm dodam tylko, że niezależnie od precyzji użytego słownictwa materiał, z którego wykonany jest wychwyt Powermatica to syntetyk wprowadzony w celu obniżenia oporów powstających przy pracy kotwicy, co umożliwia również zastosowanie cieńszej sprężyny, a tym samym wydłużenie rezerwy chodu i nie jest to krok wstecz w kierunku oszczędności ale raczej zdecydowanie krok w przód w doskonaleniu technologii produkcji zegarków.

 

 

Edytowane przez Balansujący Na Osi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Balansujący Na Osi napisał(-a):

Widzę, Smurf, że dla Cienie wszystko złe... porównania innych kolegów i moje słownictwo opisujące materiał wychwytu w Powermaticu 80 ale to raczej Twój problem.

 

Dla autora wątku pytającego o ten mechanizm dodam tylko, że niezależnie od precyzji użytego słownictwa materiał, z którego wykonany jest wychwyt Powermatica to syntetyk wprowadzony w celu obniżenia oporów powstających przy pracy kotwicy, co umożliwia również zastosowanie cieńszej sprężyny, a tym samym wydłużenie rezerwy chodu i nie jest to krok wstecz w kierunku oszczędności ale raczej zdecydowanie krok w przód w doskonaleniu technologii produkcji zegarków.

 

 

Syntetyk (tworzywo syntetyczne) - tworzywo sztuczne - potocznie plastki!!!

To są synonimy 😀

Chcialłes zabłysnać, poprawiając innych (Tobie oczywiście wolno!) ,  pisząc "mądrze" o "kompozycie" - ale Ci nie wyszło....

 

Edytowane przez Smurf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Pau’l napisał(-a):

Poza tym Certina zaleca serwis tego mechanizmu co 5 lat wiec sam widzisz ze nie obawiają się trwałości tych elementów. Jak za 5 lat oddasz zegarek do serwisu i będzie jakieś zużycie elementów które Cię niepokoją to je wymienią i będziesz miał spokój na kolejne 5 lat😉 

 

Gwarancja firmy Certina udzielana jest na 24 m-ce....

Nie będziesz miał "spokoju na 5 lat"  🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Smurf napisał(-a):

 

Gwarancja firmy Certina udzielana jest na 24 m-ce....

Nie będziesz miał "spokoju na 5 lat"  🙂


Oczywiście że dają 24 m-ce. A na ile mają dawać skoro na 24 m-ce dają na wszystkie modele, zarówno na te na P80 jak i na klasycznej Ecie2824-2 bez „plastikowych” elementów. 😊 To tylko potwierdza, że ten mechanizm jest tak samo taktowany jak i inne. 
Proponuję więcej apatii dla innych forumowiczów i szacunku do dużej wiedzy zegarkowej Kolegów którzy już wielu osobom pomogło cennymi radami. Nie pisze o sobie bo jestem tu jeszcze świeży ale skoro inni dobrze radzą Koledze używając merytorycznych argumentów to nie ma ich dezawuować. Kwestia elementów mechanizmu P80 została przeanalizowana tu na forum wzdłuż i wszerz i bardzo słusznie Balansujący na Osi odesłał Kolegę do tych analiz. 
Ja zabrałem głos bo mam Certinę na P80, Koledzy piszą bo się znają. Rozumiem, ze Ty również masz doświadczenie z tym mechanizmem😊

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straszne mądrości popisałeś Smurf  krytykując innych i "zabłysnąłeś" w swoim mniemaniu, tylko w jaki sposób odpowiedziałeś autorowi wątku lub pomogłeś wzbogaciłeś jego wiedzę? Biorąc pod uwagę Twoją skłonność od bezinteresownego czepiania się czuję się w obowiązku dodać, że jest to pytanie retoryczne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Pau’l napisał(-a):


Oczywiście że dają 24 m-ce. A na ile mają dawać skoro na 24 m-ce dają na wszystkie modele, zarówno na te na P80 jak i na klasycznej Ecie2824-2 bez „plastikowych” elementów. 😊 To tylko potwierdza, że ten mechanizm jest tak samo taktowany jak i inne. 
Proponuję więcej apatii dla innych forumowiczów i szacunku do dużej wiedzy zegarkowej Kolegów którzy już wielu osobom pomogło cennymi radami. Nie pisze o sobie bo jestem tu jeszcze świeży ale skoro inni dobrze radzą Koledze używając merytorycznych argumentów to nie ma ich dezawuować. Kwestia elementów mechanizmu P80 została przeanalizowana tu na forum wzdłuż i wszerz i bardzo słusznie Balansujący na Osi odesłał Kolegę do tych analiz. 
Ja zabrałem głos bo mam Certinę na P80, Koledzy piszą bo się znają. Rozumiem, ze Ty również masz doświadczenie z tym mechanizmem😊

pozdrawiam serdecznie

 

2 lata to wytrzyma pewnie  każdy zegarek, nawet najtańszy "chińczyk" 🙂

13 minut temu, Balansujący Na Osi napisał(-a):

Straszne mądrości popisałeś Smurf  krytykując innych i "zabłysnąłeś" w swoim mniemaniu, tylko w jaki sposób odpowiedziałeś autorowi wątku lub pomogłeś wzbogaciłeś jego wiedzę? Biorąc pod uwagę Twoją skłonność od bezinteresownego czepiania się czuję się w obowiązku dodać, że jest to pytanie retoryczne...

 

Wskazywanie nieścisłości, albo nieprawdy nie jest "krytyką innych"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem, ale słyszałem, że nie każdy powermatic ma "plastikowe" elementy wychwytu :P

"C07.1XX; these have a synthetic escapement. C07.6XX; these have a regular escapement. C07.8XX; these have a silicon hair spring."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, sa różne typy Powermaticow.

 

Ten, o który pyta autor wątku to werk na 23 kamieniach i ma syntetyczny wychwyt. 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta linia Certin jest bardzo sympatyczna, szczególnie nowa odsłona z pałermatikiem. Można dostać jeszcze starą wersję zegarka ze sprawdzoną ETĄ 2824-2 (skoro trapiący niektórych temat mechanizmu został poruszony po raz tysięczny 😉), ale moim zdaniem nie ma się co bać nowego werku. Poza tym, data na godzinie szóstej lepiej wygląda w moim odczuciu, niż na wpół do piątej, tak jak to jest w starszej DS-1. Jedyne czego mi brak w tym modelu to opcja z biała tarczą, nie metaliczną ale klasyczną białą-białą. Ale to już kwestia smaku.

Edytowane przez dak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Balansujący Na Osi napisał(-a):

Dla autora wątku pytającego o ten mechanizm dodam tylko, że niezależnie od precyzji użytego słownictwa materiał, z którego wykonany jest wychwyt Powermatica to syntetyk wprowadzony w celu obniżenia oporów powstających przy pracy kotwicy, co umożliwia również zastosowanie cieńszej sprężyny, a tym samym wydłużenie rezerwy chodu i nie jest to krok wstecz w kierunku oszczędności ale raczej zdecydowanie krok w przód w doskonaleniu technologii produkcji zegarków.

Tak czytam i się zastanawiam...

Po co w jednym stosować syntetyk a w drugim nie, jeżeli i tak te mechanizmy (jeżeli dobrze rozumiem) robią 80h rezerwy chodu? 

Więc argument trochę taki se, że nowatorskie rozwiązanie, że technologia itp. jeżeli mechanizm bez syntetyku robi dokładnie to samo.


Czy to nie jest próba obniżenia kosztów produkcji? Łatwości napraw serwisowych i pogwarancyjnych czy wręcz próba odstraszenia niektórych zegarmistrzów od serwisowania tych zegarków i niejako ukierunkowywania użytkowników do serwisu u producenta jak w rasowych in-housach?

 

I żeby nie było. Nie jestem przeciwnikiem Powermatica z syntetycznymi elementami :) Zdecydowanie bardziej mnie w tym mechanizmie wkurzają 3Hz 🐌


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że taka oferta cenowa na ten zegarek jak poniżej, pomaga rozwiać wszelkie dylematy odnośnie mechanizmu. Z kodem DADSGRADS11 to będzie jakieś 1650 PLN już po wszystkich opłatach. Jak się podoba to brać. Sklep sprawdzony. Dostawa do Polski trwa jakieś 3 dni. Tak przynajmniej było z moim zegarkiem tam kupionym.

https://www.ashford.com/certina-c0294071103100.html

 

 

obraz.thumb.png.684247e99fa485e36a57dd9864c79ef2.png

 

albo jeszcze lepiej dołożyć jakieś 400 PLN i kupić chronometr. Certyfikowany COSC.

https://www.ashford.com/certina-c0294081608100.html

 

obraz.png.7f92d71bc9758e922c5055661cf9ce46.png

 

A jak syntetyczny wychwyt przeszkadza, to poprzednia wersja, 2mm mniejsza i na zwykłym ETA 2824-2 jest dostępna w cenie około 1370 PLN już po opłatach.

https://www.ashford.com/certina-c0064071603801.html

 

obraz.png.58a44d187ef7e275e30765bd8d55a3e0.png

 

Do wyboru, do koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam powermatica w ds action i w sumie nawet nie wiem, którą wersję - nowa wersja 38 mm divera z 2021 r. Natomiast ma on dla mnie jako mechanizm jedna ogromną zaletę - zegarek odłożony w czwartek wieczorem wczoraj po południu założyłem na rękę bez konieczności odkręcania koronki, ustawiania godziny itd. - dla mnie rewelacja. Natomiast dzisiaj rano upuściłem go na podłogę...chyba efekt fatalnego samopoczucia po drugiej dawce szczepionki...ciekawe jak to przeżyje mechanizm, bo zegarek wyszedł bez zadrasnięcia 😐

 

Natomiast ja nie bałbym się tego mechanizmu, nie słychać też na forum, żeby jakoś strasznie padały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Łukasz_M napisał(-a):

ciekawe jak to przeżyje mechanizm, bo zegarek wyszedł bez zadrasnięcia

 

Przykro mi, że upadł. ☹️

Za to teraz będziesz miał osobiste doświadczenia i wiedzę o tym, czy szeroko reklamowane systemy bezpieczeństwa Certiny DS przechodzą dobrze próby w rzeczywistym świecie.

Daj znać, bo sam jestem ciekaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Za to teraz będziesz miał osobiste doświadczenia i wiedzę o tym, czy szeroko reklamowane systemy bezpieczeństwa Certiny DS przechodzą dobrze próby w rzeczywistym świecie.

Daj znać, bo sam jestem ciekaw.

 

Moja Certina DS First Automatic zaliczyła kilka uderzeń i upadła co najmniej kilka razy, nim zablokował się w niej datownik. Zegarmistrz zreperował i chodzi jak złoto, mimo iż przesadna dbałość o zegarek bez wątpienia nie jest moją cechą. Mogę więc z własnego doświadczenia powiedzieć, że double security się sprawdza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.06.2021 o 09:27, evilym napisał(-a):

Tak czytam i się zastanawiam...

Po co w jednym stosować syntetyk a w drugim nie, jeżeli i tak te mechanizmy (jeżeli dobrze rozumiem) robią 80h rezerwy chodu? 

Więc argument trochę taki se, że nowatorskie rozwiązanie, że technologia itp. jeżeli mechanizm bez syntetyku robi dokładnie to samo.


Czy to nie jest próba obniżenia kosztów produkcji? Łatwości napraw serwisowych i pogwarancyjnych czy wręcz próba odstraszenia niektórych zegarmistrzów od serwisowania tych zegarków i niejako ukierunkowywania użytkowników do serwisu u producenta jak w rasowych in-housach?

 

I żeby nie było. Nie jestem przeciwnikiem Powermatica z syntetycznymi elementami :) Zdecydowanie bardziej mnie w tym mechanizmie wkurzają 3Hz 🐌

Też chciałbym wiedzieć, czemu w niektórych powermaticach stosują syntetyk a w innych nie.  Niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi a pytałem też na forach obcojęzycznych.

W dniu 14.06.2021 o 09:35, Perpetuum Mobile napisał(-a):

Ja myślę, że taka oferta cenowa na ten zegarek jak poniżej, pomaga rozwiać wszelkie dylematy odnośnie mechanizmu. Z kodem DADSGRADS11 to będzie jakieś 1650 PLN już po wszystkich opłatach. Jak się podoba to brać. Sklep sprawdzony. Dostawa do Polski trwa jakieś 3 dni. Tak przynajmniej było z moim zegarkiem tam kupionym.

https://www.ashford.com/certina-c0294071103100.html

 

 

obraz.thumb.png.684247e99fa485e36a57dd9864c79ef2.png

 

albo jeszcze lepiej dołożyć jakieś 400 PLN i kupić chronometr. Certyfikowany COSC.

https://www.ashford.com/certina-c0294081608100.html

 

obraz.png.7f92d71bc9758e922c5055661cf9ce46.png

 

A jak syntetyczny wychwyt przeszkadza, to poprzednia wersja, 2mm mniejsza i na zwykłym ETA 2824-2 jest dostępna w cenie około 1370 PLN już po opłatach.

https://www.ashford.com/certina-c0064071603801.html

 

obraz.png.58a44d187ef7e275e30765bd8d55a3e0.png

 

Do wyboru, do koloru.

Dziękuję bardzo, w polskich sklepach ten zegarek jest już chyba  całkowicie wyprzedany. 

W dniu 13.06.2021 o 09:40, basil napisał(-a):

 Jeżeli przyczyna awarii był mechanizm z elementami tworzywa ( i do tego to był nowy Tissot ) to można sie nabawic awersji do tego rozwiązannia.

Są tez mechanizmy na 25 kamieniach ( bez kompozytu ) i rezerwa też wynosi 80 godzin. 

Nie ma mechanizmów niezniszczalnych.

Psuja sie nowe samochody, pralki, telewizory i co tam jeszcze jest skomplikowane w srodku - i co poradzisz

Kiedys ortodoksyjni miłosnicy zegarków traktowali  ten mechanizm bez poważania - teraz coś głosy krytyki ucichły .  

Zegarek sie podoba ? kupuj bez obaw .

Serwis nie powiedział co było przyczyną awarii natomiast w opisie prac gwarancyjnych mam napisane wymiana wskazówek. Myślę jednak, że robili coś przy mechanizmie, bo przed naprawą późnił się 3 s/24h , teraz natomiast spieszy się 4s. Swoją drogą wolę go po naprawie bo regulować wskazania mogę stopsekundą bez przestawiania wskazówek. A do tego rotor płynnie chodzi. Może coś naoliwili . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu producentow tak ustawia szklo - chodzi o to, ze szafir sie trudniej rysuje niz stalowa lunete, np. Nomos w modelu Club:

 

58BCA64E-EE83-45F9-A3D2-6876783FCA0C-e15

 

Co do wyszczerbienia - dac sie da na pewno ale mysle, ze trzeba by sie mocno postarac plus ten model to raczej elegancki zegarek, tyrac go raczej nie bedziesz?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, cordi7 napisał(-a):

Wielu producentow tak ustawia szklo - chodzi o to, ze szafir sie trudniej rysuje niz stalowa lunete, np. Nomos w modelu Club:

 

58BCA64E-EE83-45F9-A3D2-6876783FCA0C-e15

 

Co do wyszczerbienia - dac sie da na pewno ale mysle, ze trzeba by sie mocno postarac plus ten model to raczej elegancki zegarek, tyrac go raczej nie bedziesz?

 

Hm... trochę mnie Kolego uspokoiłeś, jednakże szukając na forach watchuseek wacgtpatrol itp ludzie pokazywali swoje uszkodzone zegarki i to np. Rolex lub Longines właśnie w ten sposób, ze gdzieś tam szkiełko się wyszczerbiło. U mniw w Tossocie wystaje tylko odrobinę ale na to konto jest bardzo cienkie, więc juz nie wiem co gorsze. Tu jak widze szkło pancerne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.