Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Maliszki

Moj pierwszy antyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.Postanowilem dodac temat na temat mojego antyka ktorego nabylem pare dni temu.Zwracam sie do was z prosba czy moze ktos wie jaki to zegar(moze jakas nazwa) oraz jak wyczyscic ten zegar jakimis domowymi sposobami. Nie jestem pewny czy zegar jest sprawny (po uruchomieniu chwilke tyka i staje ale to moze kwestia ustawienia ,na pewno dzwon dziala) .Uruchomieniem zajme sie pozniej.Pozdrawiam 

IMG_20210616_144214.jpg

IMG_20210616_144222.jpg

IMG_20210616_144330.jpg

IMG_20210616_144703.jpg

IMG_20210616_145053.jpg

IMG_20210616_145100.jpg

IMG_20210616_144245.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co widać można strzelać, że w środku znajdziemy mechanizm HAU.


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, bajmar napisał(-a):

Po tym co widać można strzelać, że w środku znajdziemy mechanizm HAU.

 

Stawiam na mechanizm MIAU :) ale oczywiście mogę się mylić.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie jakiś kot... :)


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,dziekuje za odpowiedzi na zadany temat. Dodajac nowy temat poszedlem troszke na skroty.Tak wiem ze napewno duzo znajde w tym klubie dotyczace mojego zakupu.Musze niestety posiedziec i poczytac. Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam.Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę na podlinkowany tu temat "Jak zadawać pytania..." Proszę uzupełnić zdjęcia. :)

 

Tyle co do identyfikacji i prób datowania. O renowacji skrzyni i werku zaiste odsyłam do lektury forum. Nie da się w każdym nowym temacie pisać o tym samym...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się czegoś więcej dowieziec??

 Wyciągnij mechanizm ze skrzynki i zrób kilka fotek  np. tylnej płyty, a jakbyś jeszcze zdjął tarczę i pokazał przód to już raczej ktoś coś odpowie,,,


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar wygląda bardzo dobrze i chyba nie myślisz o renowacji, a jedynie o wyczyszczeniu. Więc szmatką, byle bez wody, może nieco benzyny lakowej.... a dalej, to znajdziesz jeszcze wiele sposobów na forum. 

A mechanizm, jak wyjmiesz, to zobaczysz... 

może dawno nie czyszczony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Zegar wygląda bardzo dobrze i chyba nie myślisz o renowacji, a jedynie o wyczyszczeniu. Więc szmatką, byle bez wody, może nieco benzyny lakowej.... a dalej, to znajdziesz jeszcze wiele sposobów na forum. 

A mechanizm, jak wyjmiesz, to zobaczysz... 

może dawno nie czyszczony. 

Zgadza sie...chcialem go tylko wyczyscic.Z nabyciem benzyny lakowej nie powinno byc problemu ale poszperam na forach to cos tam jeszcze  znajde.Dzieki za odpowiedz

Edytowane przez Maliszki
Blad w pisowni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mkl1 napisał(-a):

Chcesz się czegoś więcej dowieziec??

 Wyciągnij mechanizm ze skrzynki i zrób kilka fotek  np. tylnej płyty, a jakbyś jeszcze zdjął tarczę i pokazał przód to już raczej ktoś coś odpowie,,,

Jak wyciagne mechanizm to wrzuce fotki.Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.06.2021 o 19:51, mkl1 napisał(-a):

Chcesz się czegoś więcej dowieziec??

 Wyciągnij mechanizm ze skrzynki i zrób kilka fotek  np. tylnej płyty, a jakbyś jeszcze zdjął tarczę i pokazał przód to już raczej ktoś coś odpowie,,,

Witam serdecznie.Dorzucilem pare fotek mechanizmu (przod i tyl )

IMG_20210618_101419 (1).jpg

IMG_20210618_101457 (1).jpg

IMG_20210622_172715.jpg

IMG_20210622_172710.jpg

IMG_20210618_101523.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.06.2021 o 17:49, bajmar napisał(-a):

Po tym co widać można strzelać, że w środku znajdziemy mechanizm HAU.

No i nie myliłeś się  :) ładne sygnowanie HAU

 

To teraz ładnie umyć mechanizm ( rozbierając go oczywiście), potem poskładać , nasmarować tam gdzie się to należy , wyregulować i cieszyć się z pięknego zegara... 👍

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

No i nie myliłeś się  :) ładne sygnowanie HAU

 

To teraz ładnie umyć mechanizm ( rozbierając go oczywiście), potem poskładać , nasmarować tam gdzie się to należy , wyregulować i cieszyć się z pięknego zegara... 👍

 

Noo musze zaznaczyc ze boje sie rozebrac owy mechanizm. Przeczytalem tu na forum ze moze to byc mechanizm z roku 1892-1930 r.. Jeszcze chcialbym zauwazyc ze zegar przed rozebraniem nie chodzil poprawnie (20 min.po kazdej godzinie bil ok.30 razy) moze jest uszkodzony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi dokładnie- mam na myśli godziny/minuty..

 Bo to , że wybija zbyt dużo, a połówek nie to kwestia ustawienia dźwigni bicia ( prawdopodobnie zaczep nie trafia w podziałkę i "przelata"... może coś jeszcze tam jest przestawione...

 To wszystko jest do "ogarnięcia" :)

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Ale chodzi dokładnie- mam na myśli godziny/minuty..

 Bo to , że wybija zbyt dużo, a połówek nie to kwestia ustawienia dźwigni bicia ( prawdopodobnie zaczep nie trafia w podziałkę i "przelata"... może coś jeszcze tam jest przestawione...

 To wszystko jest do "ogarnięcia" :)

 

 

Dziekuje za odpowiedz.No wlasnie wskazowka minutowa jakos dziwnie sie slizga  ok liczby 3-4 to tez wtedy tyle wybija. Hmmm byc moze ktos przede mna na sile krecil wskazowka minutowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak go masz wyjęty, to popatrz sobie i kręć pomału wskazówką minutową, tak byś mógł zaobserwować, co i jak się rusza, przesuwa, wskakuje ( chodzi mi o dźwignie, zapadki itp. mechanizmu bicia). Jeśli zdecydujesz się na samodzielną naprawę, to zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia..... każda czynność i zdjęcie. 

Ułatwi to składanie mechanizmu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Jak go masz wyjęty, to popatrz sobie i kręć pomału wskazówką minutową, tak byś mógł zaobserwować, co i jak się rusza, przesuwa, wskakuje ( chodzi mi o dźwignie, zapadki itp. mechanizmu bicia). Jeśli zdecydujesz się na samodzielną naprawę, to zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia..... każda czynność i zdjęcie. 

Ułatwi to składanie mechanizmu. 

A teraz jak wyciagnalem te wskazowki to jak je zaloze to jak bede wiedzial czy sa na poprwanie zalozone (bede wiedzial przy ilosci bicia). Bo go teraz uruchomilem bo chce zobaczyc jak bedzie chodzil. Byc moze zegar nie jest uszkodzony. Nie podejme sie rozebrania mechanizmu a tutaj w IRL. nikt mi go nie naprawi (brak fachowcow) .Pozosteje tylko Ojczyzna.Zdjecia bede dodawal jak tylko podejme sie zlozenia tych wskazowek

IMG_20210622_193914.jpg

IMG_20210622_193921.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej :

załóż je na dowolną godzinę ( ja to robię dla wygody na "3", "6" lub "9"

 Bo można ustawić ładnie minutową i godzinową..

Potem zwalnaisz zapadkę i tak długo ją zwalniasz aż wybije tą przysłowiową 3.

 Przu okazji bedziesz widział czy zapadka wpada w odpowiednie wycięcie koła podziałowego, czy też "chce" ale przeskakuje j jakiegoś powodu ( np. odgięta itp..)

 Jak Ci wybije 3 razy to potem juz powoli wskazówkami do półowki i następna godzina.. dalej patrzysz co się dziej z "biciem"

 

 i tak 12 razy +11 połówek :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej kolega napisał. 

Dodam.... gdybyś nie wiedział...., dźwignia zapadki, jest po prawej stronie mechanizmu i wystaje nieco na zewnątrz. ( oczywiście patrząc z przodu) 

Lekkie pociągnięcie w dół i rusza bicie. 

Tak się zgrywa ilość bić, z wskazywaną godziną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co w takim brudnym werku cokolwiek sprawdzać i regulować?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.06.2021 o 21:24, PM1122 napisał(-a):

Tak jak wyżej kolega napisał. 

Dodam.... gdybyś nie wiedział...., dźwignia zapadki, jest po prawej stronie mechanizmu i wystaje nieco na zewnątrz. ( oczywiście patrząc z przodu) 

Lekkie pociągnięcie w dół i rusza bicie. 

Tak się zgrywa ilość bić, z wskazywaną godziną. 

Witam,postaralem sie zrobic w miare dobre zdjecia.Wydaje mi sie ze dzwignia zapadki po uruchomieniu nie wpada dokladnie w kolo podzialowe (jesli tak to mam rozumiec) .Nie widze zeby cos bylo pogiete ,powyginane.Dodam ze mimo wszystko zegar bije tylko raz co pol godz.Teraz nie wiem jak to zgrac?

IMG_20210628_134030.jpg

IMG_20210628_134130.jpg

IMG_20210628_134808.jpg

IMG_20210628_133721.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim stanie nie ma sensu cokolwiek "zgrywać". Zegar wymaga rozebrania, wyczyszczenia, skasowania luzów na łożyskach, zmontowania i naoliwienia. Wtedy dopiero jest sens regulować kołeczki na ćwiertniku włączające bicie na pół i całą godzinę, docisk sprężynek itd.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.Zatem kto moglby sie podjac rozebrania itd.mechanizmu. Tutej nikt mi tego nieogarnie. Prosilbym o jakies szczegoly.Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.