Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Butik

OLX - czy to może być złodziej(ka)?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szybki temat.

 

Wrzuciłem przed chwilą na OLX Omegę. Dosłownie minutę po wrzuceniu ogłoszenia dostałem wiadomość na WHATSAPP i zacząłem rozmawiać. Ale... zastanawiam się czy to nie podpucha, proszę o Waszą poradę...

 

 

IMG_3519.jpg

IMG_3520.jpg

IMG_3521.jpg

 

Tutaj wiadomość jeszcze od kogoś innego, szybko idzie i zadziwiająco podobne. Skłaniam się ku pewności, że to oszustwo...

 

IMG_3523.thumb.jpg.42b76574ec739dcff319be42ee24bf9e.jpg

 

IMG_3522.thumb.jpg.467eaec230457e2c7a72b883bb3cc183.jpg

Edytowane przez Butik

Kto rano wstaje ten leje jak z cebra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wałek, dostaniesz fałszywy link.

Polecam usunąć numer telefonu z ogłoszenia i pierwszy kontakt przeprowadzić przez wiadomość prywatną w serwisie.


instagram.com/average_watch_enjoyer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wywal numer telefonu z OLX. Ja niedawno sprzedałem zegarek na OLX, co prawda sporo tańszy, ale jak ktoś jest faktycznie zainteresowany to da radę to załatwić przez wiadomości OLX. To co pokazujesz to prawie na bank scam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Od razu wydało mi się to mocno podejrzane, stąd kontakt tutaj.

 

Numer telefonu mój usunięty, numery telefonów oszustów zgłoszone do Whatsappa i zablokowane.


Kto rano wstaje ten leje jak z cebra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLX bardzo mocno ostrzega przed takim oszustami. Jakiś czas temu info pojawiało się zaraz po zalogowaniu się.

 

Co ciekawe mnie zaczepili w identyczny sposób o starą Certinę żonki, którą miałem wystawioną za 300 zł.

W sumie się zastanawiałem po co kraść zegarek za 300zł? Do Lombardu go by zanieśli? Tam dostaliby z 50 zł.


"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta." - Stanisław Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowy scenariusz oszustów na olx i Allegro lokalnie. Chyba nawet z większym nasileniem na Allegro właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, fanfar19 said:

OLX bardzo mocno ostrzega przed takim oszustami. Jakiś czas temu info pojawiało się zaraz po zalogowaniu się.

 

Co ciekawe mnie zaczepili w identyczny sposób o starą Certinę żonki, którą miałem wystawioną za 300 zł.

W sumie się zastanawiałem po co kraść zegarek za 300zł? Do Lombardu go by zanieśli? Tam dostaliby z 50 zł.

 

Nie, ich nie interesował Twój zegarek, ale wkręciliby Cię w podanie numeru karty albo zalogowanie się do fałszywego konta bankowego. Tutaj więcej info jak to działa:

 

https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, logann napisał(-a):

 

Nie, ich nie interesował Twój zegarek, ale wkręciliby Cię w podanie numeru karty albo zalogowanie się do fałszywego konta bankowego. Tutaj więcej info jak to działa:

 

https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/

No tak. O to musiało im chodzić.


"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta." - Stanisław Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że powinniśmy podpiąć temat: Jak nie dać się oszukać na OLX i Allegro - wg linka 2 posty wyżej.

@Eugeniusz Szwed?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, fanfar19 napisał(-a):

OLX bardzo mocno ostrzega przed takim oszustami. Jakiś czas temu info pojawiało się zaraz po zalogowaniu się.

 

Co ciekawe mnie zaczepili w identyczny sposób o starą Certinę żonki, którą miałem wystawioną za 300 zł.

W sumie się zastanawiałem po co kraść zegarek za 300zł? Do Lombardu go by zanieśli? Tam dostaliby z 50 zł.

Przecież tu nie chodzi o kradzież zegarka a wyłudzenie od Ciebie danych , w tym numeru karty żeby wyczyścić Ci konto 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też taka sytuacja była - odpisałem, żeby się nie wygłupiali, bo ich znajdę i będzie niemiło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z wapp zawsze zapraszam na kontakt przez olx i jeszcze się nie zdarzyło aby kontakt był kontynuowany. A szkoda mi czasu na wysyłanie i pisanie na wapp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też to się przydarzyło. Próbowali zakupić stare buty narciarskie i to bez przymierzania.

Nawet próbowałem prowadzić dalej tę „grę operacyjną”, ale kiedy wymsknęło mi się „ale dlaczego nie prowadzimy tej rozmowy przez serwis olx, zamiast przez whatsappa?”, rozmówca stracił zainteresowanie i już więcej się nie odezwał.

Edytowane przez T Atomicus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na OLX jest "Bożena", która negocjuje krótkimi zdaniami i kupuje na przelew. Koniecznie do danych konta potrzebuje te adresu. Podejrzewałem jakiś wałek więc podałem fake adres. Oczywiście wpłata nie wpłynęła. Kontaktu brak. Sytuacja po kilku tygodniach się powtórzyła. Tym razem  operacyjnie poprosiłem najpierw o adres na który mam wysłać, ale wtedy kontakt się urwał. Dziwne, może wiecie o co chodzi o dane adresowe z numerem konta? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie prośba o adres może być próbą oszustwa, swego czasu niektóre banki wymagały podania adresu (nie wpisanie w okienko powodowało brak możliwości dokończenia transakcji) i Poczta Polska też (tak, są jeszcze osoby, które wypisuja przelew na poczcie ;) np żeby "księgowa" nie widziała ruchów na koncie). Poza tym będąc kupującym podajesz dane adresowe do wysyłki, bezpiecznym wydaje się wiec "rewanż" ze strony sprzedającego -z drugiej strony transakcji też są oszuści, którzy po wpłacie znikają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak to są próby wyłudzenia (kradzieży) danych rachunków bankowych. Sprzedawane przedmioty ich nie interesują.
W żadnym razie nie klikać żadnych linków. 


"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa" - Julian Tuwim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale od poznania numeru rachunku do kradzieży droga jest chyba daleka? W necie są miliony znanych numerów rachunków. Zresztą, każdy urząd, czy fundacja publikuje numery swoich rachunków.

 

Z drugiej strony - są osoby, które chorobliwie strzegą swojej prywatności. Onegdaj musiałem zrezygnować z zakupu zegarka którego sobie upatrzyłem. Sprzedający (zdaje się, jakiś kolekcjoner), najpierw stanowczo odmawiał transakcji z przesyłką OLX, a potem się tłumaczył, że nie posiada rachunku bankowego, bo nie ma zaufania do banków.

Jak Leon Zawodowiec, albo znany powszechnie polityk, kierujący naszym państwem. 
Ja jednak uznałem te tłumaczenia za zbyt dziwaczne i podejrzane i zrezygnowałem z zakupu mimo atrakcyjnej ceny.

Edytowane przez T Atomicus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o same numery tylko o dostęp do tych rachunków. 😩 

Można sobie w necie poczytać jak to działa. 

Edytowane przez agremi

"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa" - Julian Tuwim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.10.2021 o 18:24, T Atomicus napisał(-a):

Ale od poznania numeru rachunku do kradzieży droga jest chyba daleka? W necie są miliony znanych numerów rachunków. Zresztą, każdy urząd, czy fundacja publikuje numery swoich rachunków.

 

Z drugiej strony - są osoby, które chorobliwie strzegą swojej prywatności. Onegdaj musiałem zrezygnować z zakupu zegarka którego sobie upatrzyłem. Sprzedający (zdaje się, jakiś kolekcjoner), najpierw stanowczo odmawiał transakcji z przesyłką OLX, a potem się tłumaczył, że nie posiada rachunku bankowego, bo nie ma zaufania do banków.

Jak Leon Zawodowiec, albo znany powszechnie polityk, kierujący naszym państwem. 
Ja jednak uznałem te tłumaczenia za zbyt dziwaczne i podejrzane i zrezygnowałem z zakupu mimo atrakcyjnej ceny.

Jak to było przed 2009 to żałuj, miałbyś zegarek najważniejszego obecnie polityka w kraju 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Christo napisał(-a):

żałuj, miałbyś zegarek najważniejszego obecnie polityka w kraju 😉

A tak z ciekawości, podejrzał ktoś co Jarek nosi (o ile oczywiście ma i nosi) ⁉️


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, oszolom napisał(-a):

Atlantica w kwarcu. Lech miał za to fajnego IWC.

https://zegarkiipasja.pl/artykul/19461-zegarki-polskich-politykow

Dzięki. Z przyjemnością przeczytałem :)

 


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podobna wiadomość dotarła do mnie. Propozycja opłacenia towaru i generacji etykiety InPost. Podejrzany link bo inpost-pl.(szereg cyfr).space/track(szereg cyfr). Strona wygląda wiarygodnie - potwierdzenie z mojej strony, przeniesienie na stronę wyboru banku i nagle pytania o login hasło banku oraz PESEL.

Moje pytanie jest następujące - czy taki niebezpieczny link może zainfekować telefon z androidem? Gdy napisałem do oszusta o zgłoszeniu jego zamiaru - telefon wyłączył się w mgnieniu oka..

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.