Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
graver

WĘŻYDŁO

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam, proszę o wyjaśnienie co to jest te wężydło czemu nie nazywa się łożysko wstawiane w otwór osi minutowej jak ma luz (falowanie wskazówek po tarczy) Z góry dziękuję za odpowiedź ew rysunek jak to wygląda także dla potomnych

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak się nazywa nie wiem.

Bo zawęża otwór ???? Może jakieś tłumaczenie wprost z innego języka  ????

Moim zdaniem prawidłowo powinno się to nazywać PANEWKA :) .

 

A dla potomnych wygląda to tak :D 

 

20210620_115036.thumb.jpg.3e2658306caab638fce0094c54667ab7.jpg   20210620_115307.thumb.jpg.3cffc7dd733726e11017d3d156775cfb.jpg

 

 

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tulejka... tuleja, tulejowanie zużytego łożyska...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W angiekskim to nazywa się bushes, myślałem że wężydło to cuś innego podobnego do- łożyska tulejki czy panewki, w słowniku forumowym brak takiego określenia. A zegarmistrz który mi to powiedział "nakręca zegary w belwederze" 🤐

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, graver napisał(-a):

W angiekskim to nazywa się bushes, myślałem że wężydło to cuś innego podobnego do- łożyska tulejki czy panewki, w słowniku forumowym brak takiego określenia. A zegarmistrz który mi to powiedział "nakręca zegary w belwederze" 🤐

Dobrze mu tak... ;):P Jarek Durski?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kiniol napisał(-a):

tulejka... tuleja, tulejowanie zużytego łożyska...

 

Każda panewka jest tuleją nie każda tuleja będzie panewką :) :) 

 

2 godziny temu, graver napisał(-a):

W angiekskim to nazywa się bushes, ........

 

bushing -> panewka, tuleja

 

2 godziny temu, graver napisał(-a):

....... A zegarmistrz który mi to powiedział "nakręca zegary w belwederze" 🤐

 

A to już trzeba być zegarmistrzem (z dwoma fakultetami i czterema językami :D :D ) żeby nakręcać zegary w belwederze ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kieszonkowe napisał(-a):

 

Każda panewka jest tuleją nie każda tuleja będzie panewką :) :) 

 

 

bushing -> panewka, tuleja

 

 

A to już trzeba być zegarmistrzem (z dwoma fakultetami i czterema językami :D :D ) żeby nakręcać zegary w belwederze ;) 

Nie prawda, nie każda panewka jest tuleją... panewki wałów niedzielonych nie są tulejami gdyż składają się minimum z dwóch części... :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kieszonkowe napisał(-a):

Czemu tak się nazywa nie wiem.

Bo zawęża otwór ???? Może jakieś tłumaczenie wprost z innego języka  ????

Moim zdaniem prawidłowo powinno się to nazywać PANEWKA :) .

 

A dla potomnych wygląda to tak :D 

 

 

 

Pozdrawiam

Roman

 

Jak zwykle w zegarmistrzostwie, "przybliżone" tłumaczenie z języka niemieckiego. Czasopismo Techniczne Nr 15, 1926.

 

1931268318_Screenshot2021-06-20at18-53-10CzasopismoTechniczne1926nr15-ct1926_nr15pdf.png.8e4cb96666d090eafd8cf910d6039106.png


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kiniol napisał(-a):

Nie prawda, nie każda panewka jest tuleją... panewki wałów niedzielonych nie są tulejami gdyż składają się minimum z dwóch części... :)

 

Witam, 

tak przepraszam wiem że n.p.  panewki wałów turbin okrętowych, wałów korbowych silników samochodowych są dzielone :) .

Ale wydawało mi się że jesteśmy na forum zegarkowym i mówimy o zegarach (co prawda nie wiem jak jest z osiami zegarów wieżowych - nie znam się na nich ;) )

Ale jednak jakby nie popatrzeć to nawet te dzielone panewki po złożeniu tworzą tuleję w której dzięki poślizgowi obraca się wał / oś.

Natomiast jeśli wykonamy tuleję z niewłaściwego materiału / brązu to nasza oś nie będzie się w niej obracać tylko się zatrze :( . Taka tuleja panewką nie będzie.

 

12 godzin temu, tarant napisał(-a):

 

Jak zwykle w zegarmistrzostwie, "przybliżone" tłumaczenie z języka niemieckiego. Czasopismo Techniczne Nr 15, 1926.

 

Większość pojęć w zegarmistrzostwie polskim pochodzi z zapożyczeń/tłumaczeń z języka niemieckiego lub francuskiego (języki dominujące w Szwajcarii kolebce zegarmistrzostwa)

 

Tu ciekawa anegdota o powstaniu książek Zegarmistrzostwa  - o. M.W. Podwapińskiego  które wielu z  nas tak lubi przeglądać. Podwapiński nim trafił do klasztoru w Niepokalanowie zajmował

się już trochę zegarmistrzostwem, Niepokalanów właściwie stworzył o.Kolbe. Jego idea była stworzyć klasztor który byłby w miarę samowystarczalną jednostką. Dlatego w klasztorze działały m.in. duża drukarnia "Niepokalanej" , straż pożarna, piekarnia i wiele innych jednostek.

Jak o. Podwapiński trafił do klasztoru to za namową przełożonego (o.Kolbe) zaczął uczyć kilku braciszków zakonników zegarmistrzostwa. Prowadząc swoje lekcje korzystał z podręczników niemieckich które tłumaczył braciszkom na język polski. Ponoć podczas jednych z takich zajęć do sali wszedł o.Kolbe i zapytał "dlaczego ty tłumaczysz obce podręczniki - dlaczego nie napiszesz własnego w języku Polskim" i tak ponoć powstało największe opracowanie o zegarmistrzostwie. Szkoda tylko że nie udało się o.Podwapińskiemu znormalizować polskie słownictwo zegarmistrzowskie co było jego przedśmiertną ideą  aby ująć to Normą Polską - "My Polacy swój język mamy"

 

Miłego tygodnia

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taak powstał całkiem spory ciekawy dyskus o wężydle,  nie zaśmiecając forum poproszę o poradę jak mierzy się otwory w wskazówkach zegarkowych, osie wskazówkowe suwmiarką, a...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, graver napisał(-a):

Taak powstał całkiem spory ciekawy dyskus o wężydle,  nie zaśmiecając forum poproszę o poradę jak mierzy się otwory w wskazówkach zegarkowych, osie wskazówkowe suwmiarką, a...  

 

a... Albo czymś takim :) 

 

20210621_074934.thumb.jpg.8cd5eb81eb35a4c1e95fd91c98cb1b8a.jpg

 

Albo czymś takim :) :) 

 

20210621_075204.thumb.jpg.3aa5369910a043764a4ee8cc3ef7371d.jpg

 

Albo czymś takim :) :) :) 

 

20210621_075031.thumb.jpg.925c70428fc3acf05ce747bfb5c20248.jpg

 

i oczywiście nie mówimy tu o otworach wskazówek zegarów wieżowych ;) :D .

 

Chłodnego dnia

 

Roman

 

p.s. To ostatnie mam gdzieś zdublowane w moich szpargałach (ale nie jest to tania zabawka)

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź  i pokazanie fotek przyrządów pomiarowych '' musiałem się tu rozpisać by ktoś nie zażartował sobie" Poza tym wyjaśnienie będzie także dla potomnych😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.