Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Moraw

Proszę o pomoc w identyfikacji zegarka 1914r.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na forum nowy więc na wstępie chciałbym się przywitać, trafiłem tu przypadkiem, przeczesując internet w poszukiwaniach informacji na temat zegarka w którego posiadanie wszedłem już jakiś czas temu.

 

Proszę o pomoc w identyfikacji zegarka (tak - przeczytałem regulamin, i wiem, że nie wyceniacie tutaj zegarków, niemniej jednak chciałbym poznać chociaż szacunkową wartość tego przedmiotu, czy jest to jakiś zabytek historyczny o ogromnej wartości? czy raczej pospolity bubel z czasów wojennych których pełno na zagranicznych aukcjach? Ja niestety pomimo usilnych starań nie znalazłem ŻADNEJ informacji na jego temat)

 

Chodzi dokładnie o zegarek kieszonkowy, datowany na 1914r.

Widnieje na nim orzeł siedzący na mieczu a w tle maszeruje wojsko (prawdopodobnie niemieckie?)

U góry znajduje się napis "Wir deutsche fürchten gott sonst nichts auf der welt"

co według tłumacza oznacza "My Niemcy nie boimy się niczego na tym świecie?"

Na tarczy widoczna data 1914r. jest ona również wybita w środku pod mechanizmem.

Mechanizm oznaczony jako SIMON P.W.C, a na odwrocie cyfry 2215 51

Udało mi się go rozebrać, poniżej zamieszczam kilka zdjęć.

Liczę na jakikolwiek odzew i pomoc w identyfikacji tego cuda.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Jakub.

 

 

niemiecki1.jpg

niemiecki2.jpg

niemiecki3.jpg

niemiecki4.jpg

niemiecki5.jpg

niemiecki6.jpg

niemiecki7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumacz nie to, że nie zna niemieckiego, raczej ma problem z czytaniem.

Tekst brzmi: "My Niemcy oprócz Boga nie boimy sie niczego na świecie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikrolisk podaje:

image.thumb.png.3abc8564ec559d173a4c32f914530a93.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym pewien, że zegsrek jest akurat z 1914 r. Mógł powstać także w latach 1915-1918. Po prostu w 1914 r. (podobnie, jak w 1939) odtworzono Żelazny Krzyż i nadawano go przez cały okres wojny, każdorazowo jednak z datą 1914 r.

Orzeł jest pruski, wojsko pewnie też (armia cesarska składała się z kontyngentów pruskiego, bawarskiego, saskiego i wirtemberskiego). Żołnierze mają pickelhauby. W 1916 r. pojawiły się Stahlhelmy, ale taki np. cesarz Wilhelm II chyba nigdy go na głowie nie miał. W każdym razie jako symbol pickelhauba mogła by na zegarkach późniejszych, nawet jak żołnierze już ich w polu nie nosili.

 

Swoją drogą jako ciekawostkę mogę dodać, widziałem filmik z byłym askarysem z 1964 r., który mówi coś podobnego "my niemieccy żołnierze..."

 

(Edycja)

Dobra, zobaczyłem bicie :). Więc 1914, ale po wybuchu wojny w sierpniu.

Edytowane przez cjareck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio, były takie zegarki? Mi to śmierdzi bublem mającym udawać wojenny artefakt - ale tak tylko przypuszczam, bo NIE znam się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś taki ... odpustowy..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.