Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
rk7000

دوستی / Dotsy / Przyjaźń

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję Roman zegarka, jest to z pewnością ciekawostka kolekcjonerska. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Przemek. 

Jest to ciekawostka - tak naprawdę to do końca nie wiem czy tak wyszedł w oryginale ale  pisałem o tym z Radkiem - przedstawił mi sporo zdjęć na których są różne wersje Poljota na Afganistan a ta jest co najmniej  u kilku kolekcjonerów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na bank oryginał. W dodatku wyjątkowy, bo te zegarki nigdy nie trafiły na otwarty rynek, zawsze były rozdawane jako, jak to określił duffessian1776, odpowiednik bombek i koralików, którymi Europejczycy obdarowywali rdzennych Amerykanów. Pierwsze egzemplarze, z datownikami w wężyki, rozdawane były politykom i przywódcom. Były wśród nich Slavy, Poljoty Stadion... Tarcze miały mniej kształtne napisy na tarczy, jakby były dopiero dopracowywane. Późniejsze egzemplarze, które trafiały do niższych urzędników, przywódców plemiennych i głów rodów, miały już prawdopodobnie normalne datowniki i napisy na tarczy bardziej dopracowane. Co ciekawe, ponieważ przyjaźń pisze się tak samo w kilku językach tego regionu, wcale nie jest pewne, czy zegarki te nie trafiały również do innych krajów. 

Jedna tylko poprawka się należy, to nie jest język perski tylko afgański. Perski to Farsi, a afgański to Dari. No i nazwa to Dosty, nie Dotsy. Podobnie, ale ja bym nie ryzykował, bo diabli wiedzą co u nich znaczy dotsy, a to bardzo rozrywkowy naród i cholera wie, co przyjdzie w następnej paczce. 

Mega zegarek i naprawdę cieszę się, że mogłem go na żywo zobaczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duffessian czy duffhessian1776 ( :) ) pisze Dosty, Mroatman -  Dotsy,   https://www.watchuseek.com/threads/afghan-treasures-iii.3857802/

podobnie jeśli chodzi o język - w jednych artykułach jest afgański a w innych perski. 

Na szczęście ogólny sens jest ten sam :) 

Dzięki Radek raz jeszcze  - dzięki Tobie ten zegarek jest u mnie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, to jest duffhesian, zjadłem literkę przez ten upał. To jest człowiek, który tam mieszka i pracuje, zbiera te zegarki i tak naprawdę od niego większość wiadomo. Bo poza nim praktycznie mało kto coś wie. To taki egzotyczny raczej temat. W tym wątku między innymi piszą chłopaki co nieco https://www.watchuseek.com/threads/afghan-treasures-iii.3857802/post-36761266

Gugiel Ci tak znajduje, bo tłumacz w ogóle nie zna Afgańskiego :D Nie ma takiego miasta Londyn, jest Lądek, Lądek Zdrój ;) 

1567536875_Zrzutekranu2021-07-18o20_58_34.png.699ac4f603988b3093ef61c7abc3a6f4.png

 

Z resztą nawet Wiki, jeśli dobrze pamiętam, twierdzi że Dari to odmiana perskiego, a jak widać człowiek tam żyjący pisze, że tylko jest podobny. Diabli wiedzą, nie byłem. 

Ooo, znalazłem i już wiadomo https://www.watchuseek.com/threads/afghan-treasures-iii.3857802/post-36620282 Czyli prawda leży po środku :D Jedzą kozy i ryż ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to drobiazgi ale  dzięki temu wiemy że taki zegarek też Radzieccy wyprodukowali 🙂 

I o to chodziło w tym temacie. 

Przy okazji zmusiłeś mnie do pogrzebania w odległych  zakątkach internetu a to nie jest łatwe ostatnio 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM I JA!!!

 

IMG_4845.thumb.jpeg.c43bd46b725fc3c4bb990c2fe2d2488b.jpeg

 

Poljot na 2616.2H, w środku wygląda tak (jeszcze przed zmianą paska i oczyszczeniem z piasków Afganistanu):

 

1770690062_Zrzutekranu2021-09-13o17_04_00.png.34df63ac660a85c237138e1f53601b1a.png

 

Zachowany w takim stanie, że myślałem, że to stal, a to jednak chrom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach uzupełnienia informacji wrzucę w miarę nowy nabytek, jaki mi się trafił aż w Pakistanie:

 

IMG_9080.thumb.JPG.d315174cc35f429c700bc4897a64b387.JPG

 

Jeden z najrzadszych Dosty, tym bardziej cieszy. Taki trochę "cygan", ale w sumie fajna błyskotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś przeoczyłem ten wpis więc odkopię - miałem w rękach ten zegarek  - san niemal idealny.  Gratuluję raz jeszcze :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.