Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Gergoo

Certina DS-1 Big Date Poetmatic 80 - szuranie

Recommended Posts

Cześć. 
jest to mój pierwsze wpis jak i pierwszy automat. Od kilkunastu dni jestem użytkownikiem Certiny DS-1 Big Date Special edition. Zauważyłem ze kiedyś przykładam zegarek do ucha i pokrece słychać szuranie wahnika. Taki suchy dźwięk, jakby nie było nasmarowane. Wydaje mi się ze mogę to wyolbrzymiać ale jak wspomniałem, nigdy wcześniej nie miałem takiego zegarka. 
Proszę o opinie. 
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Dobry wieczór.

 

1. Zdejmij zegarek z nadgarstka.

2. Unieruchom bransoletę jeżeli ta wersja ją posiada tak by nie wydawała żadnego dźwięku i lekko potrząśnij w osi poprzecznej szkiełko-dekielek.

Jeżeli dźwięk, który usłyszysz będzie taki sam jak poprzednio to nie ma problemu. Jeżeli wyczujesz, że coś lata luzem i tłucze jak klucze wrzucone do puszki to może być problem.

3. Przyłóż ucho od strony szkiełka i wykonuj obroty koperty o powiedzmy 30...45deg. Po kolei powtarzaj tę czynność obracając o podobny kąt kopertę. Jeżeli szuranie we wszystkich pozycjach jest takie samo to znaczy, że poniosła cię wyobraźnia :) .

4. Jeżeli zegarek normalnie noszony i szurający ;) , nie straci rezerwy chodu, nie zatrzymuje się normalnie używany, bez żadnego innego dokręcania rotomatem przez tydzień to znaczy, że ...poniosła cię wyobraźnia :) .

 

Mechaniczne zegarki tak mają, że wydają z siebie dźwięki, które zwykle słyszymy przez pierwsze 2 tygodnie użytkowania a później stajemy się zupełnie nieczuli na ich grzechotanie.

Żonaci, im dłużej tym skuteczniej nie słyszą szurania w zegarku nawet jeżeli urwie się wahnik. W najgorszym przypadku słyszą go 1...3 dni ale nic sobie z tego nie robią. Takie przystosowanie antropomorficzne do okoliczności :) .

Edited by Ritter

Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz. Niby jest tak jak opisałeś. Nie ważne jak potrząsam, dźwięk jest ten sam „coś się kręci i wydaje surowy dzwiek”. Możliwe ze mi się wydaje i doszukuje się czegoś więcej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zegarek z automatycznym naciągiem nie jest zrobiony z plasteliny, to musi pracować ale bez obaw jest trwały. Co nie oznacza, że lubi gdy np. w nim rąbiesz drewno. Samo cykanie mechanizmu zapadki może być nieco irytujące na początku, szczególnie, że wtedy zwracamy na tego typu zachowania uwagę. Zapewne to pierwszy Twój automat i tak to wyszło?
Mechanizmy naciągu automatycznego są skonstruowane w różny sposób a co za tym idzie jedne są cichsze a inne nieco bardziej irytujące. Jeżeli pożycie z DS1 będzie na tyle trudne, że nie do przewyciężenia to zawsze możesz podjąć wysiłek i przerzucić się na inny automat np. Seiko5 z układem mikrozapadki typu "ciuchcia" ;) stosowanej również Orient-ach, które bywały w wersji garniturowej, albo używaną, w dobrym stanie Omegę.
Jeżeli znajdziesz czas to wybierz się do zegarmistrza zajmującego się zegarkami mechanicznymi. Spis znajdziesz tu na forum. Czegoś się dowiesz, obejrzysz dostępne używane zegarki po przeglądzie z gwarancją. Nie koniecznie z naciągiem automatycznym. Zabierz DS1 i porównaj z innymi. Zupełnie serio możesz zapytać o coś cichszego na co dzień a tego co masz to będziesz zakładał jedynie do kościoła by wszyscy wiedzieli, łącznie z księdzem proboszczem, co masz na nadgarstku ;) :) .
Potraktuj to jako wspaniałą okazję, masz już coś prestiżowego a teraz czas kupić coś co naprawdę ci się podoba :) .


Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz. 
Jeżeli o samo cykanie chodzi, to jest ono bardzo ciche. Bardziej chodzi o moment kiedy „pokręcę” nadgarstkiem i jak się wsłuchał to słyszę (najprawdopodobniej) wahadełko. 
Dziekuje również za informacje o zegarmistrzach. Szczerze nie wiedziałem o takiej zakładce. Nawet z samej ciekawości sprawdzę. 
Pozdrawiam 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.