Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gio

Wątek dla miłośników wina

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro jest wątek whisky i poświęcony piwom, to wypadałoby uzupełnić lukę w postaci napoju plasującego się pośrodku w skali zawartości "elementu baśniowości" jak mawia Marek Kondrat 🙂

Winopijcy i enoturyści - podzielcie się tym co lubicie, co znaleźliście, gdzie lubicie jeździć w poszukiwaniu nowych etykiet.

 

Żeby zacząć, wrzucę kilka słów charakteryzujących moją pasję. Bo obok fotografii i zegarków, wino jest zdecydowanie moim ważnym hobby. I nie jest to li tylko związane ze smakiem czy aromatem samego napoju, ale przede wszystkim wino jest dla mnie katalizatorem spotkań z ludźmi. Tymi pijącymi wino i tymi tworzącymi ten niezwykły produkt.


Moje ulubione szczepy to w kolejności:
Furmint

Riesling

Cabernet Franc

Sangiovese

Merlot

Pinot Noir

 

Eksploruję najbardziej takie regiony: Tokaj (moja miłość), Eger, Toskania, Burgundia, Dolny Śląsk, Gruzja w ogólności.

Zapraszam 🙂

Edytowane przez Gio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regiony, szczepy. Kto by zawracał sobie głowę. Rządzi i numerem jeden jest AMARENA.😋

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, van gunt napisał(-a):

Regiony, szczepy. Kto by zawracał sobie głowę. Rządzi i numerem jeden jest AMARENA.😋


Taaa... 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Ostatnio piłem białe wino wytrawne Solaris i tak mi zasmakowało że zamówiłem bezpośrednio w Winiarni Turnau kilka butelek. 
 

Polecacie jakieś dobre cenowo białe wytrawne wina? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solaris, Johaniter i Hibernal to hybrydowe szczepy, z których polscy winiarze nauczyli się robić znakomite wina. Turnau to faktycznie aktualnie ścisła polska czołówka. Tak pod względem jakości jak i skali produkcji. Ale w temacie białych win (chociaż nie tylko) zdecydowanie warto się rozejrzeć po Dolnym Śląsku. Stowarzyszenie Winiarzy Dolnośląskich robi doskonałą robotę integracyjną i promocyjną, chyba najlepszą wśród polskich regionów, a wina ze wspomnianych szczepów można brać w ciemno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, van gunt napisał(-a):

AMARENA.😋

 

Amarena potrafi zakleić klawisze kalkulatora stojąc zamknięta obok🤠 Z tanich pseudo win to Komandos był OK, jabłuszko sandomierskie też... No i igristoje👍 (patriotycznie dodam lokalne z Nieledwi).

 

A na poważnie: Podchodzą mnie gruzińskie w większości, Chianti lubię, pasują mnie owocowe z lokalnych winnic...

Na minus na pewno Muscat- jakbym wodę wkiatową pił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, petruss napisał(-a):

 

A na poważnie: Podchodzą mnie gruzińskie w większości, Chianti lubię, pasują mnie owocowe z lokalnych winnic...

Na minus na pewno Muscat- jakbym wodę wkiatową pił.


Gruzińskie z kvevri czy raczej te w bardziej europejskim stylu?

Muskat (lub hodowana u nas hybryda muscaris) to rewelacyjny szczep, z którego dobry winiarz potrafi wyczarować cuda. W Tokaju jest to trzeci najważniejszy szczep. Fakt że daje niesamowicie aromatyczne wina, jednakowoż na lato, wytrawny i zrobiony w lekkim stylu, to jest petarda. Może po prostu nie trafiłeś jeszcze takiego i stąd niezbyt pozytywne doświadczenia 🙂
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gruzińskie to raczej te popularne,... Muskatu z Węgier nie piłem, na tapecie były różne z Bułgarii i Mołdawii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem winiarzem, ale po dwukrotnym pobycie w Batumi( za tydzień znów lecimy) uwielbiam gruzińskie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też... jestem smakoszem- dobre wino to dla mnie to które smakuje. Nie znam się na bukietach itp. Lubię też etykietki🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja trzymam obecnie w szafkach blisko 50 butelek różnych win. Sam bardzo mało pijam, a wydaję je jako prezenty na najróżniejsze okazje typu impreza u znajomych, dodatek do kwiatów na urodziny, na święta, drobny gift - podziękowanie, itp.  


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, petruss napisał(-a):

Ja też... jestem smakoszem- dobre wino to dla mnie to które smakuje. Nie znam się na bukietach itp. Lubię też etykietki🙂


Dokładnie tak! To najlepsze kryterium oceny wina. Albo smakuje, albo nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam, od jakiegoś czasu jak dla mnie najlepsze białe, polskie wino w rozsądnej cenie.

image.jpg

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Z Biedronki czerwone za dwie dychy. Piłem droższe które były o wiele gorsze. W mojej miejscowości to Biedronka w miarę zaopatrzona, polecacie jakieś pewniaki? Przetestowałem wszystkie z półki które poleca Makłowicz i wszystkie były słabe.
 

 

9437A802-962C-46FB-BF54-25D84DCD4C6A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Adi napisał(-a):

Polecam, od jakiegoś czasu jak dla mnie najlepsze białe, polskie wino w rozsądnej cenie.

image.jpg



Oj tak. Nie wskazywałem nikogo punktowo z Dolnego Śląska, ale Silesian to w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie i wina ze ścisłej czołówki. Cudowni ludzie przy tym i niesamowita posiadłość. Warto odwiedzić.

4 minuty temu, bazant napisał(-a):

Z Biedronki czerwone za dwie dychy. Piłem droższe które były o wiele gorsze. W mojej miejscowości to Biedronka w miarę zaopatrzona, polecacie jakieś pewniaki? Przetestowałem wszystkie z półki które poleca Makłowicz i wszystkie były słabe.
 

 

9437A802-962C-46FB-BF54-25D84DCD4C6A.jpeg

 

Z owada rzadko piję. Częściej z Lidla. Zwłaszcza białe można trafić bardzo pijalne i smaczne za niewielkie pieniądze. Np. Bolyki z Egeru w dość szerokim wyborze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bagieniec jest rzut beretem od mojej drugiej pracy. Winnica świetna. Ludzie też. 
 

A ja nie chwaląc się, co roku z 15 l wina z własnych winogron mam. 

image.jpg

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem konsumentem (daleko mi do eksperta) win włoskich i francuskich głównie (oryginał ze mnie, nieprawdaż?  ;) ), ale czasem sięgam po południowoamerykańskie (np. z Chile), lubię także niektóre portugalskie, hiszpańskie.

 

Polecam stronkę: https://winicjatywa.pl/author/robertmazurek/#


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adi napisał(-a):

Bagieniec jest rzut beretem od mojej drugiej pracy. Winnica świetna. Ludzie też. 
 

A ja nie chwaląc się, co roku z 15 l wina z własnych winogron mam. 

image.jpg

 

Szczęściarz. I konie też są!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno na prezent, jedno do spożycia🍇

IMG_4129.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jeste strasznym "fachowcem" ale wina umnie w domu idzie dużo. 

Głównie czerwone 

Lubie 

Chile 

California 

Argentyna 

Nasze lokalne ( z Okanagan) 

Australia. 

Przypuszczalnie źle trafiałem, ale nie lubię włoskich win 🤔

 


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musiałeś faktycznie źle trafiać. Włosi mogą się poszczycić wybitną ofertą. Poczynając od wszechobecnego Prosecco, poprzez Brunello, Vino Nobile, Chianti po królewskie Barolo. Znakomite regiony i wieki tradycji. 

Ale przy takiej ilości wina jaką się tam produkuje, jest też zapewne sporo dziadostwa. Jedynym chyba remedium jest kupowanie wina u zaufanych i sprawdzonych sprzedawców.

Edytowane przez Gio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie z francuskimi. Niby dobre (te w moim budżecie), ale konkurencja z Włoch lub Hiszpanii bardziej podchodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wiecie co? Niesamowicie się cieszę, że ten wątek tak ruszył z kopyta. Zakładając go nie miałem pojęcia, czy ktoś się odezwie. 

A skoro już się pojawił tutaj przedstawiciel Dolnego Śląska w postaci znakomitego Cuve z Winnicy Silesian, to podrzucę innego reprezentanta tego regionu. Wino pochodzi od Michała Pajdosza z Winnicy Jakubów. To moim zdaniem obecnie jeden z najzdolniejszych polskich winiarzy. Niesamowity gość, rewelacyjne wina.

 

20210722_171617.jpg

Edytowane przez Gio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żeby za bardzo ą ę nie było w upalne dni zapijam i to sporo  żywicznego sikacza, a na zdęciu moja ulubiona Malamatina. 

 

retsina-malamatina-05-liter.jpg

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzadko piję wina z Grecji, ale przerobiłem kilka etykiet i szczepów stamtąd, które mnie zauroczyły. Oferta w Polsce taka sobie z tamtego kierunku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.