Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Gio

Wątek dla miłośników wina

Recommended Posts

4 godziny temu, Watch-er napisał(-a):

A w 2 u Biro byłeś ?

Zamknięte było.

Posted (edited)
3 godziny temu, eye_lip napisał(-a):

Jak ten sikacz? 

Ostatnio miałem go w ręku ale się nie zdecydowałem. 

Jego pijalność w dużym stopniu zależy od temperatury otoczenia. W piękny, upalny dzień, zmrożona Retsin to jest to co lubię bardzo a żywiczny posmak to coś wspaniałego. ;)

Edited by Adi

6 godzin temu, Adi napisał(-a):

Jego pijalność w dużym stopniu zależy od temperatury otoczenia. W piękny, upalny dzień, zmrożona Retsin to jest to co lubię bardzo a żywiczny posmak to coś wspaniałego. ;)

tez od czasu do czasu pijam Retsine i ja lubie ale nigdy nie nazwalbym jej wspaniala ; )
jest po prostu oryginalna ze wzgledu na zywiczny smak, pozostala historia to zwykly
cienkusz przypominajacy greckie wina 'domowe' IMO ; )

Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Napisałem że żywiczny posmak to coś wspaniałego, akurat dlatego, że kojarzy mi się z miłymi chwilami a nie że to wino jest wspaniałe ;) 

Bardzo lubię te wino, nie drogie a dobre 

20210805_200659.jpg

Beware the fury of a patient man.

Dziś w Batumi niedaleko promenady był taki kiermasz wyrobów regionalnych m. in. świetnych serów i win. Tu zaznaczę, że na winach nie znam się zupełnie. Czasami pijam i albo mi smakują albo nie. 

Na tych stoiskach można było pogedustować i kupić zarówno wina jak i sery, co też uczyniłem. Wino pierwsze-bajka, drugie b. dobre, trzecie też bajka, ale może nie tak wciagajaca😁

DSC_0031.JPG

DSC_0032.JPG

DSC_0033.JPG

Posted (edited)

Co tu tak cicho? 

Zaczynam węgierski raport. Na początek zakup z węgierskiego Auchana. Żeby u nas supermarkety miały taką ofertę jakościowych win...

Musujący różowy Teleki Pinot Noir 2016

Teleki to winnica z bardzo wysoko spozycjonowanego regionu Villany. Szczycą się, że mają warunki klimatyczne jak Bordeaux. Faktycznie jest tam wielu producentów z naprawdę srogimi pozycjami w cenniku. Sam Teleki był do tej pory widoczny na niższych półkach z tanimi winami. Tym chętniej sięgnąłem po produkt z półki zdecydowanie wyższej. 6200 forintów to równo 80 zł. Butelka warta jest każdej tej złotówki. Wino robione metodą tradycyjną/szampańską z refermentacją w butelce. Wspaniały łososiowy kolor. Potężne jak na musiaka ciało, świetna kwasowość zbalansowana wyczuwalną odrobiną cukru resztkowego (sporą moim zdaniem jak na brut), niesamowita harmonia, rześkość i wigor w nosie. Czuć, że to nie jest świeżak tylko pięknie ułożone i dojrzałe wino.

Polecanko!

20210812_195018-01.jpeg

Edited by Gio

51 minut temu, Gio napisał(-a):

Co tu tak cicho? 

Zaczynam węgierski raport. Na początek zakup z węgierskiego Auchana. Żeby u nas supermarkety miały taką ofertę jakościowych win...

Musujący różowy Teleki Pinot Noir 2016

Teleki to winnica z bardzo wysoko spozycjonowanego regionu Villany. Szczycą się, że mają warunki klimatyczne jak Bordeaux. Faktycznie jest tam wielu producentów z naprawdę srogimi pozycjami w cenniku. Sam Teleki był do tej pory widoczny na niższych półkach z tanimi winami. Tym chętniej sięgnąłem po produkt z półki zdecydowanie wyższej. 6200 forintów to równo 80 zł. Butelka warta jest każdej tej złotówki. Wino robione metodą tradycyjną/szampańską z refermentacją w butelce. Wspaniały łososiowy kolor. Potężne jak na musiaka ciało, świetna kwasowość zbalansowana wyczuwalną odrobiną cukru resztkowego (sporą moim zdaniem jak na brut), niesamowita harmonia, rześkość i wigor w nosie. Czuć, że to nie jest świeżak tylko pięknie ułożone i dojrzałe wino.

Polecanko!

20210812_195018-01.jpeg

Zrozumiale opisane. Dobry jesteś👍

Do "cięższych" dań super.

20210812_210428.jpg

Posted (edited)
33 minuty temu, Kurzy napisał(-a):

Gio, piszesz już z domu, czy nadal bawisz?

Dopiero zacząłem 🙂 Na razie mam na rozkładzie umówione dwie degustacje w winnicach, w których jeszcze nie byłem i festiwal, który odwiedzałem do tej pory przez 11 lat.

A! No i zdjęcia trochę robię 😉

received_1943123412522174.jpeg

received_4862606300422679.jpeg

Edited by Gio

Godzinę temu, Gio napisał(-a):

Dopiero zacząłem 🙂 Na razie mam na rozkładzie umówione dwie degustacje w winnicach, w których jeszcze nie byłem i festiwal, który odwiedzałem do tej pory przez 11 lat.

A! No i zdjęcia trochę robię 😉

received_1943123412522174.jpeg

received_4862606300422679.jpeg

Rewelacja! Dobrej zabawy☺

Pisz, jak dasz radę... 

Co to za miejsce?

1 minutę temu, Kurzy napisał(-a):

Rewelacja! Dobrej zabawy☺

Pisz, jak dasz radę... 

Co to za miejsce?

Węgierski Hobbiton 😜

Taka zwykła wioska na północnych obrzeżach węgierskiego Tokaju. (Węgierskiego, bo kilka lat temu cwaniacy ze Słowacji też się podłączyli pod ten region. Ale spuszczam zasłonę milczenia na tę żenadę.) Wioska nazywa się Hercegkút. Niedaleko miasteczka Sarospatak z pięknym zamkiem i źródłami termalnymi.

Posted (edited)
5 minut temu, Gio napisał(-a):

Węgierski Hobbiton 😜

Taka zwykła wioska na północnych obrzeżach węgierskiego Tokaju. (Węgierskiego, bo kilka lat temu cwaniacy ze Słowacji też się podłączyli pod ten region. Ale spuszczam zasłonę milczenia na tę żenadę.) Wioska nazywa się Hercegkút. Niedaleko miasteczka Sarospatak z pięknym zamkiem i źródłami termalnymi.

Dokładnie,  to samo skojarzenie.☺

Dziękuję za namiar.

Fotki super.

Edited by Kurzy

Mam pytanie do kolegów znających się na rzeczach akcesoryjnych. Nabyłem taki wiekowy korkociąg, który na dodatkową funkcję. Po przekręceniu skrzydełek o 90 stopni, korkociąg przekształca się w kranik. 

Czy spotkaliście się z czymś takim, to jakiś winiarski techniczny sprzęt czy jakaś wariacja konsumencka? Jest jakaś nazwa fachową?

IMG_20210814_174121942~2.jpg

IMG_20210814_173346222.jpg

Mam nadzieję że za chwilę wypowie się ktoś bardziej doswiadczony, ale wg mnie to nie jest korkociąg tylko właśnie „kranik”, który umożliwia czerpanie wina z beczki (raczej nie zmieści się do butelki) bez usuwania korka, czyli takie „otwarcie” beczki.

Posted (edited)
5 godzin temu, Christo napisał(-a):

Mam nadzieję że za chwilę wypowie się ktoś bardziej doswiadczony, ale wg mnie to nie jest korkociąg tylko właśnie „kranik”, który umożliwia czerpanie wina z beczki (raczej nie zmieści się do butelki) bez usuwania korka, czyli takie „otwarcie” beczki.

Dzięki za glos w tej sprawie. No właśnie bez problemu daje sobie radę jako korkociąg. No ale może do beczki? Czy beczki z winem zamyka się korkiem korkowym czy drewnianym?

Edited by Antiquarius

Niestety nie wiem. Ale jeżeli z powodzeniem wchodzi w korek w butelce tak jak piszesz, to raczej jest do zatyczek korkowych, drewno chyba jest zbyt twarde. Ale czekamy na kogoś z większą wiedzą, szybkie googlowanie nie przyniosło rezultatów...

Zatyczki do beczek mogą być drewniane, korkowe, a obecnie stosuje się również silikonowe.

Czyli możliwe, ze to może być taki "korkowciąg" -kranik do testowania wina z zakorkowanej beczki.

Zrobiłem mały research i okazało się, że jest to kranik do szampana. Ten model wkręca się w korek, ale są i proste wciskane, bez gwintu.

Posted (edited)
8 godzin temu, Watch-er napisał(-a):

Zrobiłem mały research i okazało się, że jest to kranik do szampana. Ten model wkręca się w korek, ale są i proste wciskane, bez gwintu.

Dzięki. A to ciekawostka. 

Faktycznie szukając  po słowach kluczowych 'tire bouchon champagne" wszystko jest już jasne.

Dzięki Kolego, jeśli pozwolisz wypiję zatem Twoje zdrowie!

Edited by Antiquarius

Panie i panowie, pomału kończę wakacje w Tokaju. Mimo 13 lat eksploracji sporo nowych odkryć. Będę opisywał jak w końcu zasiądę do kompa.

43 minuty temu, Antiquarius napisał(-a):

Dzięki Kolego, jeśli pozwolisz wypiję zatem Twoje zdrowie!

Na zdrowie ! 🍾

5 godzin temu, Gio napisał(-a):

Panie i panowie, pomału kończę wakacje w Tokaju. Mimo 13 lat eksploracji sporo nowych odkryć. Będę opisywał jak w końcu zasiądę do kompa.

Czekam☺