Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Enkil

„Viesna”,- “ВЧЗ” Владимирский часовой завод czyli Władymirska Fabryka Zegarków

Rekomendowane odpowiedzi

    Zebrałem kilka informacji na temat fabryki zegarków Viesna, nie mam za wiele egzemplarzy tych zegarków w kolekcji (chyba jeden ;)  ) i ciekawi mnie opinia osób które się tym tematem interesują od dłuższego czasu. Może macie coś do dodania, a może ja się mylę w tym czy innym temacie? chętnie się czegoś nowego dowiem.  

image.png.260927bae64100ee1f5a745dd4338eea.png                                                                                                                            

 

“ВЧЗ” Владимирский часовой завод „Точмаш” czyli „WFZ” Władymirska Fabryka Zegarków „Toczmasz” Fabryka powstała w 1911r. jako papiernia, właścicielem i twórcą był Piotr Prokopiewicz Biełow. W latach 1917-1933  istniała jako tkalnia «Пионер» - „Pionier”. w 1933r. zakład oficjalnie przestaje być Fabryką kupca Biełowa i staje się Państwowym przedsiębiorstwem o nazwie Владимирский грамзавод - Władimirska Fabryka Gramofonów; w 1941 zakład ewakuowano do Pernu w obawie przed Niemieckim najeźdźcą w 1947r. rozpoczęto produkcję zegarów i zakład przyjął nazwę Владимирский часовой завод – Bładimirska Fabryka Zegarków. W roki 1977 zakład przyjął nazwę Владимирское производственное объединение «Точмаш» -  Władimirskie stowarzyszenie producentów „Toczmasz” - w 1998r. zaprzestano w zakładzie produkcji zegarów

Z fabryki wychodziły zegary «Весна» - „Viesna” oraz wysoce prawdopodobnie zegary pod logo «Владмир» - „Władimir”. Zegary Władimir posiadają zarówno na tarczy jak i na mechanizmie logo w postaci przeplatających się liter MSZ lub ZSM – nadal są w tej kwestii spory wśród kolekcjonerów na forach radzieckich, choć znaczna większość głosów uważa, iż chodzi o ZSM - ЗСМ Завод Среднего машиностроения Czyli ZSM Fabryka średnich maszyn( Tak opisywane są fabryki maszyn dla przemysłu jądrowego i obecny Toczmasz czyli Vesna tym właśnie się zajmuje). MSZ zaś oznacza „Fabryka Budowy Maszyn” «МСЗ - Машиностроительный завод».

Mechanizmy zegarów Vesna były logowane po prostu napisem Vesna.

image.png.4a928b68789ca27fe04a4013a6c2cbb1.png

Mechanizmy zegarów „Władimir” jak wspomniałem wyżej nosiły inne logo - na tarczy posiadało napis Władimir na dole, na mechanizmie zaś logo nie miało napisu, poniżej była data ( tu słabo widoczna) w typowym formacie 1-55.

 image.png.509d4c7c35a295af7dc2424c4ce704e4.pngimage.png.c0a671dadfc09380952aeb4131ea18bd.png

Zegary „Wiesna” nie były tak datowane na mechanizmach, poniżej widzimy trzy cyfry bez żadnych innych znaków - 190 – jest to prawdopodobnie 1kwartał 1990 roku.

image.png.654d3b960a439c3215bfd368561f3e68.png

Kilka ciekawych faktów dotyczących fabryki;

 

- Na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa Toczmasz podaje się, że w 1946 r. rozpoczęto przygotowania do produkcji zegarów, lecz nie istnieją żadne informacje odnośnie roku w którym zaczęto produkcję zegarków pod logo Władimir i w którym pod logo Viesna, zegary Władimir zaprzestano produkować w końcu lat pięćdziesiątych, zegary Viesna produkowano do 1998r.
-I Viesna i Władimir to jedynie marka zegarków i nie ma nic wspólnego z nazwą fabryki ( Władimir ma z nazwą miasta);
-I wiesna i Władimir mają zupełnie inne logo producenta na mechanizmie - przy czym żadne nie nawiązuje do Władimirskiej fabryki zegarków. 
- Logo Zegarków Władimir nawiązuje do przemysłu jądrowego, którym oficjalnie fabryka zajęła się w roku 1958 , zaś zegary Władimir są datowane znacznie wcześniejszymi datami 
 

 

I kartka z Historii.

Konstantin Fedoseewicz Grodner był pierwszym dyrektorem Władimirskiej Fabryki. Praktycznie zaczął ją tworzyć, adaptując stary budynek dawnej fabryki Pioneer do nowej produkcji i wdrażając budowę nowej siedziby. Budowa przebiegała ciężko: projekt często się zmieniał, finansowanie było opóźnione, a data premiery pierwszych produktów opóźniała się; z tego właśnie powodu dyrektora oskarżono o działania sabotażowe. Akta odnotowują również, że „Grodner prowadził wywiadowczą działalność szpiegowską na rzecz Niemiec, rekrutując się do pracy szpiegowskiej w 1932 r., kiedy to pracował w berlińskiej misji handlowej”. Nastąpiło aresztowanie, a następnie długie śledztwo, które odrzuciło wszystkie fakty aktywnego udziału K.F. Grodnera w pracy rewolucyjnej - wstąpił do Partii Komunistycznej w 1906 r., Uczestniczył w ustanowieniu władzy radzieckiej w mieście Yelets, w 1918 r. Spotkał się z VI Leninem”. Człowieka, który poświęcił swoje życie na ustanowienie nowego systemu politycznego, został uznany za wroga ludu. 30 września 1938 r. w Iwanowie odbyła się niejawna sesja sądowa wizyty wizytacyjnej Kolegium Wojskowego. Trwało to 15 minut. KF Grodner nie przyznał się do winy. Mimo to sąd skazał go na karę śmierci i jeszcze tego samego dnia został rozstrzelany. Rehabilitowano go w 1956 roku.

Oficjalna historia Władimirskiego Przedsiębiorstwa „Toczmasz” (nieoficjalnie zwanej Fabryką Zegarków Włodzimierskich) zaczyna się w 1933 roku kiedy na bazie fabryki tkackiej powstała firma .Владимирский грамзавод - Vladimirska Fabryka Gramofonów. Oznacza to, że rok 2013 był oficjalnym 80-leciem przedsiębiorstwa. Gramzavod produkował przenośne gramofony PT-3, których prototypem był angielski HMV (His Master's Voice) oraz igły. Produkcja osiągnęła 150 tysięcy gramofonów rocznie W 1940 roku zakład przestawił się na produkcję produktów obronnych: zapalników do bomb lotniczych, min, artylerii i rakiet. W październiku 1941 roku produkcję ewakuowano do Permu. Od 1947 roku rozpoczęła się masowa produkcja zegarów stołowych / ściennych . Od 1955 do 1958 produkowano zegarki naręczne marki Pobieda. W 1958 roku zakład rozpoczął produkcję urządzeń do wzbogacania paliwa uranowego. W latach 1977-1998 przedsiębiorstwo nosiło nazwę Stowarzyszenie Producentów Vladimirskich „Toczmasz”. Dwie główne linie działalności firmy to produkty obronne i wirówki do separacji gazów do wzbogacania uranu jako paliwa. Rozszerzono produkcję zegarów domowych „Vesna”, a także asortyment i wielkość produkcji samochodowych urządzeń elektrycznych. Obecnie „Toczmasz” wytwarza produkty dla przemysłu jądrowego i Ministerstwa Obrony FR, generatory jonów powietrza i gazomierze domowe. Zegarki nie są produkowane od 1998r. Toczmasz śćiśle współpracuje z ПАО «Машиностроительный завод» - „МСЗ” w mieście Elektrostal w obwodzie Moskiewskim, gdzie produkowane jest paliwo Jądrowe. Obie fabryki należą do holdingu Топливная компания «ТВЭЛ» — Kompania paliwowa „TVEL” - Rosyjskiego producenta paliwa jądrowego,  który z kolei jest częścią Państwowej Korporacji Energii Atomowej «Росатом» -Rosatom” .

W 1999 roku Виктор Юрьевич Костин, biznesmen z Włodzimierza, zdobył prawa do marki i kontynuuje tradycję produkcji zegarów stołowych i ściennych pod marką Viesna. Zegarki są wykonane z drewna lub plastiku. Projekt jest w przeważającej mierze klasyczny, „odpowiedni do eleganckich wnętrz”.

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty lubisz opracowywać, a my lubimy czytać takie opracowania :)

 

Jak wygląda Pobieda z tego zakładu, jakie ma sygnatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych danych na ten temat, ale patrząc na inne fabryki, np. Zlotoust czy Petrodworec, myślę że pobiedy miały sygnaturę 1мчз gdyż były we Włodzimierzu jedynie składane z dostarczanych gotowych części. 

Ewentualnie biorąc pod uwagę powiązania z 2мчз mogły mieć sygnaturę z 2 МЧЗ choć myślę że to jednak była pierwsza Moskiewska, bo zaopatrywała wiele fabryk zanim zaczęły własną produkcję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubo biorąc 1965 rok, to rok w którym wszyskie fabryki produkujące zegary dokonały zmian swoich nazw:

 

Орловский часовой завод  - stał się Jantarem

Первый Московский >> Poljot

Второй Московский часовой завод >> Slava

Сердобский часовой завод >> Majak

Ереванский часовой завод >> Sevani

Ростовский часовой завод >> Vitiaz

Владимирский часовой завод >> Vesna

Златоустовский Часовой Завод >> Agat
Челябинский часовой завод >> Molnija

 

Dlatego wszystkie zegary produkowane przez Владимирский часовой завод tak grupo do roku 1965 były pod marką Vladimir.

Często możno spotkać vizualnie identyczne zegary albo jeszcze pod marką Vladimir, albo już pod marką Vesna, widocznie z okresu przejściowego:

 

image.thumb.png.d7ddb6d83c70310abc29ef754c4c5bdd.png

image.thumb.png.4d4bb1616b232ce511587a70ca4eb013.png

image.thumb.png.4398a2be1dafbc60fd33783e774710c2.png

image.png.2b709c4d4ee8598a319d799312b48749.png

image.thumb.png.8fa68521c812dfefffb1cc9a5ae623cd.png

image.png.67bbae2948237ddaecbf45eff525ea26.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem że wypowiesz się w tej kwestii :) przeglądałem fotki twoich Zegarów :)

W kwestii Wladimira jednak sytuacja jest inna;

-Fabryka nie zmieniła nazwy na wiesna,

- Zegarki wiesna były produkowane od początku produkcji zegarków, jednocześnie z zegarkami Wladimir 

-I viesna i Wladimir to jedynie marka zegarków i nie ma nic wspólnego z nazwą fabryki ( Wladimir ma z nazwą miasta) 

-I wiesna i Wladimir mają zupełnie inne logo producenta na mechanizmie - przy czym żadno nie nawiązuje do wladimirskiej fabryki zegarków. 

:)

 

PS. 

Super zegarki, mogę pożyczyć kilka fotografii twoich zegarków do ewentualnej publikacji? 

 

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Enkil napisał(-a):

Super zegarki, mogę pożyczyć kilka fotografii twoich zegarków do ewentualnej publikacji?

 

Oczywiście tak :)

 

Ale z tym Vesna <> Vladimir nie jestem pewny. Wiem że dużo gdzie cytują http://ussr-watch.com/tochmash/ , a konkretnie "С 1947 года налажен массовый выпуск настольных/настенных часов под названием «Весна»." Opracowanie pod tym linkiem moim zdaniem bazuje się na http://www.vpotochmash.ru/about/history/ ale tam takiego zdania nie ma, ciekawie skąd autor wziął te dane. Może są jakieś linki albo opracowania na rosyjskim?

 

Ekspozycja muzem terazniejszego Точмаш:

 

image.png.705866955d63717f4094a5d953da2812.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba masz rację i nalezy w moim tekście wprowadzić poprawki - przez watch.ru dotarłem do tekstu gazety z miasta władimir w którym to "stoi":

Еще в 1947 году завод во Владимире начал выпускать часы, к 70‑м годам точмашевские часы «Весна» были почти в каждой владимирской семье.

Настала атомная эра. И с 1958 года завод приступил к выпуску газовых центрифуг для получения топливного урана, и с тех пор имеет прямое отношение к атомной индустрии.

Czyli jest powiedziane że zaczęto budowę zegarków w 47r. i że w latach 70-tych Viesna była popularnym zegarkiem, a więc nie jest jasno powiedziane że była budowana pod logo Viesna od początku.  Z drugiej strony ZMS jako taki może istnieć od 58r. gdyż wtedy zajęto się produkcją urządzeń dla przemysłu jądrowego a więc przed tym rokiem logo ZSM było by stosowane na wyrost?

 

edycja. 

Poza tym na watch.ru właśnie kilka osób pisze iż początkowo zegary logowano jako ZSM a dopiero potem Viesna, jenakże nikt nie podaje źródła poza jedną tabelką, w której w sumie nie wiele widać zaś Viesna wg. niej produkowana jest od około 1954r.

image.thumb.png.f7191a6104b5a281b2f05dfd5654ccce.png.55966b8c8389ab73f904e4eda17d820c.png

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , też mam jeden Władymiriec , był montowany w radioodbiorniku Рассвет  i sprzęcie technicznym... ma funkcję załączania i wyłączania , oraz bardzo długi czas chodu ok. 30 dni.

100_2499.JPG

100_2512.JPG

Edytowane przez wlad2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Enkil napisał(-a):

... ciekawy egzemplarz. 

Ciekawy temat. Przeczytałem w całości :wub:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.