Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
renqien

Uważajcie na zakupy z eBay zza wschodniej granicy!

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pewnie wszyscy wiecie, od 1 lipca tego roku weszły przepisy unijne, że każdy zakup spoza Unii Europejskiej jest obciążony VAT-em. Na eBay VAT jest doliczany z automatu:

1913082661_Zrzutekranu2021-08-03o13_46_13.png.f8a1d9356c417c0f3a55ea4bc46018c3.png

 

Jak się okazuje, Poczta Polska dolicza, niezależnie czy na deklaracji jest umieszczony identyfikator płatności IOSS czy nie, kwotę VAT plus 8,50zł za obsługę celną:

 

679245876_Zrzutekranu2021-07-30o23_03_43.thumb.png.7e062aaa438c5956a467be9bd47f9b13.png

 

Dziś przyszła kolejna paczka dla jednego z Kolegów z forum i również pobrany został VAT, pomimo że został zapłacony przez eBay. Jak łatwo się domyślić, załatwienie czegokolwiek na poczcie graniczy z cudem i wiąże się z nerwami, straconym czasem i brakiem szans na pozytywne rozpatrzenie. Nikt nic nie wie, nie ma winnych i nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za zaistniały bałagan. W dodatku, trudno oczekiwać, że prosty ukraiński chłop małorolny wysyłając Wam paczkę, będzie wiedział, że ma umieścić jakiś IOSS na deklaracji celnej. Domyślam się, że podobny burdel jest również w innych krajach EU i upłynie jeszcze sporo wody w Wołdze, zanim ktoś to ogarnie. Na dzień dzisiejszy lepiej wstrzymać się z zakupami spoza EU. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrku ciąg dalszy. Żeby reklamować podwójnie pobraną opłatę, muszę mieć pokwitowanie. Problem polega na tym, że "paczkowym" tych pokwitowań nie dają. Czyli odwołać to się mogę... przez okno. Tylko muszę uważać i za bardzo się nie wychylać, żeby nie wypaść :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w twoim adresie nie było podanego specjalnego kodu, informującego że ebay już pobrał opłatę?

Nie wiem jeszcze jak to działa w przypadku krajów unijnych, ale w adresach kupujących z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Australii, a ostatnio także Nowej Zelandii jedną linijkę adresu zajmuje specjalny kod informujący urząd celny, że podatek został już pobrany przez ebay.

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był ten kod, to się IOSS nazywa i jest na paczce widoczny zaznaczony czerwoną obwódką. Niestety, Poczty to nie interesuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie dziwię, że PP to nie interesuje. Jak Poczta ma identyfikować czy ebay cło i vat zapłacił nawet jeżeli jasno jest napisane, że opłaty zostały pobrane. Mają wierzyć na słowo? Po jaką cholerę ebay wprowadził te zasady, że od każdej transakcji z krajów spoza UE pobierane jest cło i vat z automatu? Oni nie są urzędem celnym i dobrze by były aby się poborem cła nie zajmowali. Kasują i tak dużo za dużo. Aby coś takiego było skuteczne konieczne by było, aby ebay miał wspólny system informatyczny z każdą pocztą z każdego kraju, aby wpłaty mogły być rozliczane automatycznie, a nie po wklepaniu czegoś z palca na klawiaturze. Ktoś tu wyszedł przed szereg i niestety z korzysćią dla klienta to nie będzie. 

Skoro PP odmawia reklamacji, to ja bym składał reklamację w ebayu, że pobrano opłatę 2 razy, albo dalej na poczcie tylko w przez inny kanał.

 

Tak trochę z innej beczki, ale trochę w temacie reklamacji. Miałem niedawno sytuację, że reklamowałem transakcję za którą zapłaciłem kartą kredytową. Poszedłem do banku i reklamacji mi odmówiono. Pani powiedziała mi, że skoro zatwierdziłem płatność to banku dalej nie interesuje czy sprzedawca wywiązał się należycie z umowy i poradziła mi abym sprawę zgłosił na Policję. Na Policję nie poszedłem, bo z góry założyłem, że nasza Policja w Chinach z pewnością oszusta szukać nie będzie. Złożyłem reklamację przez infolinię, papiery przeslałem elektronicznie i ku mojemu zdziwieniu została ona przyjęta. Co prawda bank nie rozpatrywał mojej reklamacji, tylko wysłał ją do Visy, co przeciągnęło sprawę, ale po 3 tygodniach otrzymałem zwrot całej kwoty.

 

Wniosek z tego taki, że o swoje trzeba się dopominać i nie odpuszczać. W końcu dowód na pobranie opłat 2 razy kolega ma. 


/iloveussrwatches/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Mislavo napisał(-a):

Po jaką cholerę ebay wprowadził te zasady, że od każdej transakcji z krajów spoza UE pobierane jest cło i vat z automatu?

Takie są przepisy unijne, że każdy sprzedawca spoza EU ale działający/sprzedający na terenie EU ma obowiązek pobierania VAT. Dlatego każda platforma handlowa jak aliexpress, ebay czy nawet allegro, ma obowiązek pobierania od sprzedawców spoza EU należnych opłat.

 

Po raz kolejny Unia wprowadziła przepisy, które są oderwane od rzeczywistości i w zderzeniu z realiami zawodzą. Przecież w Polsce to nie Poczta pobiera VAT i cło, jest jedynie pośrednikiem między płatnikiem, a KAS.

 

9 godzin temu, Mislavo napisał(-a):

Skoro PP odmawia reklamacji, to ja bym składał reklamację w ebayu, że pobrano opłatę 2 razy, albo dalej na poczcie tylko w przez inny kanał.

Problem jest taki, że na eBay za każdym razem piszesz z innym konsultantem, który poza swoim ojczystym suahili i łamaną angielszczyzną nic nie rozumie. Co mu po polskim pokwitowaniu, jeśli dla niego jest ono nieczytelne. W dodatku nie ma na eBay normalnego systemu reklamacji, ciągłości korespondencji itp. Za każdym razem zaczynasz od nowa, z nowym konsultantem, który kilkoma formułkami kopiuj/wklej spycha Cię dalej, żebyś znów zaczynał, z kimś innym. 

 

Z Pocztą jest jeszcze lepiej, bo na rozpatrzenie reklamacji, jeśli już uda się ją złożyć, mają miesiąc z możliwością przedłużenia. Z doświadczenia wiem, że po miesiącu zwykle przysyłają informację, że jeszcze nie udało się rozpatrzyć i procedura zostaje wydłużona o kolejny miesiąc. A jeśli ktoś myśli, że złożenie reklamacji na Poczcie jest proste, to się mocno myli. Bo to trzeba wiedzieć, że ścieżka wygląda tak: kontakt - reklamacje - formularz online - klient indywidualny - uwagi dotyczące personelu i usług - inne i dopiero zaczyna się droga przez mękę. 

 

Łatwo się nie poddam, ale walka nie jest łatwa, dlatego powstał ten wątek. Jeśli ktoś nie chce lub nie ma możliwości/czasu na takie walki, niech lepiej odpuści. Szkoda nerwów i pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę grzecznie do eBay, że na paczce był IOSS, wysyłam zdjęcia paczki, tłumaczę, że VAT naliczono powtórnie na poczcie, a oni mi:

 

Hello,
Dziękujemy za skontaktowanie się z działem obsługi klienta serwisu eBay w sprawie podatku VAT . Nazywam się Priya i z przyjemnością ci pomogę.
Doceniam cię za skontaktowanie się z nami. Aby ci pomóc, sprawdziłem szczegóły i puszki zobaczyć, że zapłaciłeś VAT w wysokości "14,95 USD", która jest całkowitą kwotą "Podatek importowy: 9,20 USD + podatek importowy wysyłki: 5,75 USD". Rozumiem, że jest pani poproszona o zapłatę na rzecz firmy pocztowej. stąd. Za zakupiony przedmiot płacisz dwa razy podatek VAT.
Tutaj wydaje się, że sprzedawca zapomniał wspomnieć o szczegółach VAT w paczce przewozowej. Z tego powodu poproszono Cię o ponowne zapłacenie podatku VAT. W tym miejscu możesz udostępnić szczegóły podatku VAT do niestandardowego biura, aby mogły ci pomóc w tej sytuacji.

 

Tam chyba jednak nie Hindus siedzi, tylko jakaś sztuczna inteligencja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztuczna inteligencja stosowałaby polską gramatykę i jakiś logiczny sens wypowiedzi. Wygląda to na Hindusa, który 2 razy skorzystał z przekładu z polskiego na ichniejszy i z ichniejszego na polski korzystając z translatora googla😁. Wszystko straciło sens. Myślę, że powinieneś zacząć od początku, tylko w języku angielskim.

 

Co do poczty, to że sprawa rozpatrzenia reklamacji może potrwać dłużej to pikuś. U mnie bank również sprawę przedłużył, ale pieniądze odzyskałem w całości. Ważne aby to przyjęli i zaczęli coś odpisywać. Aby ich nieco zmotywować jak już będiesz miał jakiś numer sprawy, to ja bym napisał skargę do UOKiK lub do RPO. NIe wiem czy warto, bo pisaniny będziesz miał po uszy, ale na pewno PP zostanie wtedy poproszona o wyjaśnienia przez tą instytucję, a tam już będą musieli sprawę faktycznie zbadać przed udzieleniem odpowiedzi i może Ci to pomóc.

 

Poczta Polska jest ustawowo zobowiązana do wykonywania tego typu czynności w imieniu KAS. W przypadku portali internetowych typu ebay itp. to nie jest ich obowiązek tylko ich decyzja. Mogą ale nie muszą. Może w krajach anglosaskich to i działa, ale u nas jeszcze długo nie będzie. Dziwi mnie, że ebay w to wszedł, bo tym samym w dużym stopniu ograniczył sobie obroty. Ja np w lipcu nie zamówiłem żadnej paczki spoza UE, a zamawiawiałem zwykle 2-3 w miesiącu. Jest różnica, gdy zapłacisz cło i vat 1-2 razy w roku, a nie tak jak obecnie za każdym razem, a na dodatek podwójnie. Jak zwykle UE wprawadziła przepisy, tylko zapomniała dać narzędzi do ich egzekwowania. Powodzenia w walce o swoje.


/iloveussrwatches/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Mislavo napisał(-a):

Sztuczna inteligencja stosowałaby polską gramatykę i jakiś logiczny sens wypowiedzi. Wygląda to na Hindusa, który 2 razy skorzystał z przekładu z polskiego na ichniejszy i z ichniejszego na polski korzystając z translatora googla😁. Wszystko straciło sens. Myślę, że powinieneś zacząć od początku, tylko w języku angielskim.

Serio?

I would like to thank you for sharing the screenshot of the Vat which you have paid to Polish post. I also understand that Australia mail does not verify the VAT ID. Please do not worry, I will help you ahead.

:D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to walisz w odpowiedzi zwrotnej, że za pomoc uprzejmie dziekujesz i że Cię nie interesuje kto sie pomylił i dlaczego. Ty chcesz tylko odzyskać swoje pieniądze, a skoro ebay opłaty pobrał i skutecznie nie zostały one przekazane organom celnym, to niech ebay teraz je zwróci. Byle krótko i na temat.
Te pieniądze są na pewno do odzyskania tylko będzie przy tym sporo zachodu.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


/iloveussrwatches/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swojej stronie PP twierdzi, ze jeśli na paczce jest informacja, że VAT został pobrany w systemie IOSS, to nie doliczy go powtórnie, a jedynie opłatę pocztową. Ale pewnie jak zwykle zawiodło szkolenie pracowników :(


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są jaja. Jedną przesyłkę mi podwójnie ovatowali, a co do drugiej (mechanizmy na części) napisali, ze nie mają uprawnień i mam sobie sam to załatwić w agencji celnej. Odpisałem żeby odesłali. To chyba koniec zakupów spoza UE


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedna przesyłka już od 15 lipca leży na Łączyny i nic. Reklamacja na inną złożona i nic. W międzyczasie kilka przesyłek przyszło normalnie. Masakra. Najlepsze, że od tego samego sprzedawcy na eBay część przedmiotów ma doliczony VAT, a część nie:

665482418_Zrzutekranu2021-08-11o09_40_59.thumb.png.ba0f0fda817184ef1e5e34e4e283ecf5.png

 

Najgorsze jest to, że niektórych rzeczy nie kupisz nigdzie w EU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech... na szczęście nie kupuję poza EU niczego, bez czego nie dam rady żyć. Szkoda. Ale trudno się mówi...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem zegarek na Ukrainie i na szczęście mi poczta drugi raz VATu nie naliczyła. Musiałem tylko zapłacić owe 8,50 zł za obsługę celną czegoś, od czego cło się nie należało. Obsługa celna polegała na tym, że paczka adresowana do Torunia pojechała z Warszawy do Pruszcza Gdańskiego, poleżała tam tydzień, stamtąd do Lublina i tam została rozliczona celnie i następnego dnia była już u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy VAT jest wliczany wyłącznie od ceny produktu czy także od przesyłki? W UK od początku tego roku wystarczy że coś kupisz spoza granic kraju i już masz wliczane 20%, bo wyszli z UE i w sumie nie ma się co dziwić. Kiedyś kupowałem dosyć często zza wschodniej granicy ale teraz się po prostu nie opłaca i musi mi na czymś naprawdę zależeć. Spotkałem się już z tym że na Ebay u niektórych sprzedawców pokazuje ceny już z wliczonym podatkiem a znowu u innych nie. Czort wie jak to działa, oni chyba sami mają bajzel w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VAT jest liczony od ceny produktu i wysyłki. Mało tego, poczta dolicza drugi VAT już od łącznej sumy, z VAT-em, bo taka jest podana w deklaracji celnej, chyba że sprzedawca był mądry i wpisał tylko wartość zegarka, bez wysyłki i VAT-u. Jak trafisz na melepetę, to możesz zapłacić jak ja, a wtedy już zaczyna się człowiek wk... Jeśli chodzi o wysyłkę z UK czy USA to możesz trafić na aukcję z programem wysyłki międzynarodowej i wtedy już zupełnie nie wiadomo, jak to jest liczone, ale wychodzi jakaś masakra, od której jak poczta doliczy swoje opłaty, to nie opłaca się zupełnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, renqien napisał(-a):

VAT jest liczony od ceny produktu i wysyłki. Mało tego, poczta dolicza drugi VAT już od łącznej sumy, z VAT-em, bo taka jest podana w deklaracji celnej, chyba że sprzedawca był mądry i wpisał tylko wartość zegarka, bez wysyłki i VAT-u. Jak trafisz na melepetę, to możesz zapłacić jak ja, a wtedy już zaczyna się człowiek wk... Jeśli chodzi o wysyłkę z UK czy USA to możesz trafić na aukcję z programem wysyłki międzynarodowej i wtedy już zupełnie nie wiadomo, jak to jest liczone, ale wychodzi jakaś masakra, od której jak poczta doliczy swoje opłaty, to nie opłaca się zupełnie. 

Ja akurat mieszkam w UK i na szczęście jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło żeby poczta doliczała drugi VAT ale PP to trochę stan umysłu więc nawet mnie to nie dziwi no chyba że rzeczywiście jest jakaś luka w przepisach. Programem wysyłki międzynarodowej kilkakrotnie wysyłałem zegarki i zawsze się zastanawiałem ile kupujący tak naprawdę płaci za wysyłkę, bo sprzedający tylko wysyła do centrum wysyłkowego w swoim kraju ale myślę że poczta i Ebay muszą mieć między sobą jakąś umowę. Nie mam pojęcia jak to jest naliczane. Z US dalej normalnie jest naliczane cło oprócz VAT ale chyba też nie od każdej przesyłki.

Edytowane przez Progfan_87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta, dzisiaj taka sama sytuacja u mnie :-) Przesyłka z UK, zakup na ebay.  nie wiem czy warto się szarpać z pocztą w moim przypadku wyszło 25 zł. Na przesyłce jest info VAT Paid poczta i tak swoje naliczyła.

20211004_212036.jpg

Edytowane przez Rikimaru75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Rikimaru75 napisał(-a):

nie wiem czy warto się szarpać z pocztą 

Z Pocztą nic nie załatwisz, bo opłatę pobiera KAS, a Poczta tylko ją przekazuje. Musiałbyś pobrać potwierdzenie zgłoszenia celnego i z tym zapylać do Urzędu Skarbowego. Złodziejstwo jakich mało. Teoretycznie możesz jeszcze napisać do eBay i poprosić o zwrot nadpłaty, ale mnie nie oddali. Seria durnych formułek na email od jakiegoś Hindusa, że tak, że on rozumieć i pomagać i życzyć mnie i mojej rodzinie dużo zdrowia COVID, po czym cisza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, renqien napisał(-a):

Z Pocztą nic nie załatwisz, bo opłatę pobiera KAS, a Poczta tylko ją przekazuje. Musiałbyś pobrać potwierdzenie zgłoszenia celnego i z tym zapylać do Urzędu Skarbowego. Złodziejstwo jakich mało. Teoretycznie możesz jeszcze napisać do eBay i poprosić o zwrot nadpłaty, ale mnie nie oddali. Seria durnych formułek na email od jakiegoś Hindusa, że tak, że on rozumieć i pomagać i życzyć mnie i mojej rodzinie dużo zdrowia COVID, po czym cisza...

Za pierwszym razem sprzedawca oddał mi ze swojej kieszeni.  Teraz umieścił info na przesyłce ze VAT pobrany, ale to chyba za mało dla naszych pocztowców  🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie 

Mamy w kraju bardzo dużo programów plus to wszystko musi być z czegoś finansowane. Idzie 14nastka dla naszych seniorów powinniście być dumni że mogliście się do tego dołożyć. 

Cieszycie się nowymi nabytkami i jeszcze pomagacie 

Brawa

 

tapatalk_193193.gif.b18a8c0ad05139c4741abb96100b2a95.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten sam problem kwota 23 zł ale idzie mi jeszcze kilka przesyłek z eBay i nie wiem co z tym zrobić. Poczta twierdzi że ona tylko zgłosiła do urzędu skarbowego za co pobrała 8.5zl skarbowy twierdzi że nie powinienem zapłacić, ale jak się spytałem przez telefon to jak mogę to odzyskać to dostałem odpowiedź że nie mogę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, yahu1981 napisał(-a):

Witam mam ten sam problem kwota 23 zł ale idzie mi jeszcze kilka przesyłek z eBay i nie wiem co z tym zrobić. Poczta twierdzi że ona tylko zgłosiła do urzędu skarbowego za co pobrała 8.5zl skarbowy twierdzi że nie powinienem zapłacić, ale jak się spytałem przez telefon to jak mogę to odzyskać to dostałem odpowiedź że nie mogę. 

 

8,5 jest stałą opłata niezależnie od tego czy cło naliczą czy nie. Haracz który musimy płacić za to że przejdzie przez ręce poczty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.