Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MieszkoMieszko

Citizen NB 1050-59L

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze kilka miesięcy temu nie spodziewałem się, że stanę się takim entuzjastą pewnej japońskiej firmy zegarmistrzowskiej. Niegdyś przeze mnie wzgardzanej, dziś będącej synonimem precyzji wykonania za bardzo rozsądne pieniądze. Dawniej pomijanej, ba nawet udawałem, przyznam się szczerze, że nie chce nawet o niej słyszeć. Dziś natomiast mam ochotę bez obaw stać się posiadaczem kolejnego wyprodukowanego przez nic czasomierza. To Citizen, obywatel Kraju Kwitnącej Wiśni stał się dla mnie odkryciem roku 2021. Producent, który odkąd w 1918 wyprodukował pierwszy zegarek naręczny konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku, dostarczając produktów powstałych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Począwszy od pierwszego zegarka z systemem antywstrząsowym Parashock (1956 r.) czy pierwszym japońskim wodoszczelnym zegarkiem Parawater, aż po wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań jak mechanizmy Eco-Drive czy użycie tytanu (jako materiału do budowy kopert i bransolet). Rozwiązanie te są nieustannie rozwijane i dzięki temu możemy obcować z coraz to lepszymi produktami.

 

Po niezwykle udanym modelu NB1041, do którego recenzji serdecznie zapraszam pojawiła się okazja by nabyć "jego następcę" o numerze referencyjnym NB1050. To właśnie ten model ostatecznie przekonał mnie, że to nie Seiko ani Orient jest najlepszym producentem japońskich zegarków. Dlaczego właśnie tak uważam? Postaram się Was przekonać w niniejszej recenzji.

 

Po wyjęciu z pudełka, identycznego zresztą jak w przypadku NB 1041, prostokątnego i na szczęście minimalistycznego (przechowywanie pudełek po zegarkach jest dla mnie tyle problematyczne co opakowań po whisky) od razu możemy zauważyć, że zegarek jest jakiś inny, mniejszy. To dobry znak, bowiem w czasach kiedy męskie zegarki naręczne rosną niekiedy do monstrualnych rozmiarów, mamy tu powrót do rozmiarów uniwersalnych i praktycznych. Koperta o wymiarach 38mm bez koronki to moim zdaniem przepis na doskonały zegarek codzienny. A gdy dodamy do tego odpowiednio wyprofilowane uszy to czegóż więcej potrzeba? Uszy te wypuszczone są od środka koperty czego nie ukrywam jestem wielkim fanem. Koperta zyskuje wtedy na jednolitej i spójnej linii. Gdy spojrzymy od boku to ujrzymy klika płaszczyzn. Boczna będzie szczotkowana z polerowanym podcięciem zarówno od dołu jak i od góry, przechodząc z kolei znowu w płaszczyznę w pełni szczotkowaną widoczną od góry. Te naprzemienne powierzchnie polerowane jak i szczotkowane dają niezwykle dobry efekt w świetle dziennym. Różna wrażliwość tych powierzchni na światło daje ukazuje ciekawą kombinację refleksów świetlnych.

Polerowana w całości luneta ma dwie powierzchnie z boczną z płaszczyzną równoległą do bocznej, szczotkowanej części koperty przechodzącą pod skosem kolejną mającą kontakt z płaskim, szafirowym szkiełkiem z warstwą antyrefleksyjną. Szkiełko tylko delikatnie wystaje do góry ponad lunetę.

Od dołu wkręcany,przeszklony dekiel z typowymi dla Citizena grawerami odnośnie modelu. Poza numerem seryjnym znajdziemy tu informacje o wodoszczelności ( 100m ), produkcji w Japonii, rodzaju szkła, mechanizmu, czy też zastosowanej powłoce – Duratect.

 

Powłoka ta, stale ulepszana przez Citizena to technika powlekania metalu mająca zwiększyć odporność na zarysowania. Dla większości znana jest z zegarków wykonanych z tytanu gdzie w połączeniu z SuperTitanium daje ponoć rewelacyjne efekty. W technologii Duratect Citizen stosuje cztery metody utwardzania za pomocą osadzania jonowego, utwardzania gazowego, zimnej plazmy czy dwustopniowe powlekanie. Nie doszukałem się jaka konkretnie technologia została zastosowana w tym egzemplarzu, aczkolwiek po dwóch tygodniach bardzo intensywnego użytkowania nie doszukałem się na razie żadnej ryski na moim zegarku. Nasuwa mi to wniosek iż powłoka Duratect spisuje się znacznie lepiej niż DiaShield od Seiko.

 

Bransoleta wykonana została z pełnych ogniw i na pierwszy rzut oka wydaje się dość masywna biorąc pod uwagę że grubość koperty zegarka to nieco ponad 10 mm. W NB1041 który miał 11mm ogniwa są cieńsze. Na pewno wyszczupla ją fakt ze przy uszach ma 19mm szerokości i zwęża się do 18mm przy zapięciu. Podobnie jak w NB 1041 zastosowano pełne endlinki z wypustką dla pierwszego ogniwa co wydłuża nieco rozmiar od ucha do ucha który wynosi 46mm. Ogniwa są prostsze w budowie niż w NB1041, gdzie każde ogniwo składało się z 5 elemetnów polerowanych i szczotkowanych połączonych pinem co ułatwiało ich demontaż oraz odświeżenie. Tu zdecydowano się na jednolite szczotkowanie od góry i od dołu oraz polerowane powierzchnie po bokach. System pin & collar został zachowany co daje łatwość w dopasowaniu bransolety, ale trzeba uważać aby nie zgubić malutkiej tulejki. Najsłabszym elementem bransolety jest zapięcie. Nie mam tu na myśli złej jakości, bo wykonanie jest bardzo dobre. Bo choć dolna cześć zapięcia motylkowego nie jest prasowania to jednak spodziewałem się, że będzie to rodzaj zapięcia w stylu SARXów od Seiko. Siłą rzeczy zapięcie delikatnie okala ostatnie endlinki bransolety i nie zabrakło tu miejsca także na grawer z logo Citizen. Chciałbym w tym miejscu wyraźnie podkreślić bardzo dobrą jakość wykonania oraz niezwykły komfort noszenia niniejszego zegarka. Brak tu niedoróbek czy luzów pomiędzy bransoletą a uszami ( do czego Seiko zdążyło przyzwyczaić) a całość jest perfekcyjnie spasowana.

 

Tarcza to kolejny element który nie tyle nie rozczarowuje co wręcz zachwyca jakością wykonania i czytelnością. Kobaltowy odcień ze szlifem słonecznym jest tak uniwersalny jak granatowy garnitur (jeśli ktoś uważa inaczej może wybrać wersję biała lub czarną) i pięknie mieni się w pełnym świetle. W zależności od rodzaju natężenia światła będziemy mieli możliwość obserwować zmiany barw od granatu po intensywny soczysty błękit. Indesky są nakładane i w całości szczotkowane. Dla wartości godzinowych 12, 6 i 9 maja podstawę wydłużonego trapezu, natomiast pozostałe są na planie prostokąta. Trójwymiarowy charakter został spotęgowany ładnymi podcięciami po bokachi w kierunku centrum tarczy. Od strony lunety mamy wcięcie, w którym nałożono warstwę luminescencyjną. Odcięcia idealnie pokrywają się z końcem prostych srebrnych kresek wyznaczających pozostałe wartości minutowe. Plus za precyzję. Na godzinie trzeciej umieszczono okienko datownika, którego obramowanie również jest szczotkowane. Data, a zasadzie koło datownika jest w kolorze srebrnym. Pod indeksem godziny 12 naniesiono szczotkowane logo Citizen a poniżej na szóstej nadrukowano srebrnym napisem „AUTOMATIC”. Wewnętrzna część koperty dookoła tarczy jest polerowana na lustro w którym odbijają się wszystkie elementy tarczy, łącznie ze wskazówkami. Są one proporcjonalne, fasetowane w dwóch płaszczyznach. Daje to efekt jakby na całej długości były zagięte pośrodku. Czytelności w warunkach ograniczonej widoczności dodaje warstwa luminescencyjna na wskazówkach umieszczona pośrodku w swoistych „okienkach” mniej więcej od połowy ich długości. Wskazówka sekundowa to klasyczna prosta sprawdzona forma z delikatną przeciwwagą.

 

Sercem niniejszego zegarka jest mechanizm automatyczny produkcji Citizena kaliber 9011. Dostajemy 4-hercowy werk z z około czterdziestogodzinną rezerwą chodu i dokładnością rzędu +10/-20 sekund na dobę. W rzeczywistości jest znacznie lepiej. Został on wykończony dokładnie tak jak w NB1041. Mam tu pasy genewskie na płytach i mostach, złote akcenty wykończeniowe napisów i wahnik z geometrycznymi perforowaniami. Oczywiście nie zabrakło miejsca dla stop sekundy, a dokręcanie odbywa się z poziomu koronki na godzinie 3 która jest prosta w formie z delikatnymi nacięciami.

 

Reasumując Citizen tym modelem utwierdził mnie w przekonaniu, że decyzja o porzuceniu „Seikomanii” była dobrym posunięciem. To kolejny po NB1041 model który w cenie ok 3000 PLN dostarcza niezwykłej jakości i dbałości o detale w tym także spasowaniu poszczególnych elementów. Zegarek trzeba sprowadzać z Japonii co wiąże się z dodatkowymi opłatami jak VAT i cło. Jednak jest on tego wart. Dzięki idealnym rozmiarom nosi się go świetnie. A gdy dodamy mocno świecącą lumę i technologię Duratect to mamy niezwykle czytelny i praktyczny zegarek na co dzień. Może zapięcie bransolety mogłoby być lepsze, ale nie można mieć wszystkiego. Citizen mocno wszedł w segment gdzie brylowało kiedyś Seiko udowadniając że w tej cenie można dać to czego Seiko dać ostatnio nie może/ nie chce / nie potrafi (niewłaściwe skreślić). Brawo Citizen!

 

 

 

 

Nie posiadam na ten moment swoich zdjęć daltego wklejam dostęp do dosbrych zdjęć z sieci. 

Jak tylko będę miał mozliwość, wrzucę swoje. 

 

https://www.chrono24.com/citizen/citizen-nb1050-59a-automatic-9011--id20026710.htm

19860056-8nex7m5k1p55e4elfnga5utt-Zoom.jpg

19860056-s6sg94t88dahv7xneaqfwkfo-Zoom.jpg

19860056-rypglczag4aku82n5ojhsv94-Zoom.webp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac IMO nawiazania do topowej linii The Citizen - piekny zegarek i fajna recenzja, dobrze sie czytalo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozytywny odbiór.
Rzeczywiście o tym nie pomyślałem ale masz rację. Przypomina mi trochę ten model. Koperty nawet jakieś takie podobne bardzo. ae4ca66429994b33e0e743ea8c7fe306.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten miałem na myśli :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem winien małe sprostowanie. Indeksy są szczotkowane na górze. Fazowane i cieniowane boki i przód indeksu są polerowane. Zauważyłem to dziś podczas pracy w recepturze. To tylko jeszcze bardziej podnosi jakość i dbałość o detale30df54fe1ebdb0fb306a3f857c22a9c2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tez tak myślę. Tutaj został zrobiony kawał świetnej roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem że wrzucę trochę zdjęć.
W ramach zabawy aparatem w tel pobawiłem się trochę makro.

Przy okazji dowiedziałem się że ten model utwardzany jest metodą powlekania jonowego.

2e6e32c5388b723ea995bb009982129f.jpg10d4cb7c72d98336692371f6842b21c6.jpgcffb577676c9e79cff5a89ec7de91897.jpgd2e482bc695962e39dbbceff8e05c9a9.jpg5ba075c6654788cbe4e42246039717df.jpg21c1aee3f0c187e54b69d71ba7c04e71.jpgd7034520f73e9b0b7da6746a710092b9.jpge198d031adb73d0b1de10cebd624180f.jpg12e98657bb1530ba6177c20035191835.jpg4dcd4db0ee2dd71fd088f0b56919f958.jpg7ee3edb46eb4cfc7ee7eca5ba979fde6.jpgf04f962df3931cd33cb4fe0862c4b44e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Od sierpnia minęło na tyle dużo czasu, że mechanizm powinien się dotrzeć. Jak obecnie wygląda typowa odchyłka dobowa a jeszcze lepiej tygodniowa bo zwykle w takim cyklu dokonuje się korekty zegarka mechanicznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak leży robi +4s

Jak go noszę +6 czasem +7
w sumie nigdy nie korygowałem czasu albowiem noszę go w cyklach dwutygodniowych naprzemiennie z NB1041 a po dwóch tygodniach wskakuje inna para

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny jest, nie mogę się napatrzeć. Jak bym szukał SARBa teraz to voilla :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny zegarek i ciekawa recenzja. Chyba znalazłem kolejny cel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2021 o 23:12, MieszkoMieszko napisał(-a):

Teraz już wiem...

Mieszko jak z dokładnością chodu na przestrzeni tych kilku miesięcy w tym modelu? - świetna recenzja ;)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio plus 4 sekundy. Nie inaczej jest w nb1041 tam ok 5 sekund na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zegarek jest niesamowity. Na zdjęciach i na pierwszy rzut oka może szału nie robi ale każde spojrzenie na niego powoduje, że dostrzegam kolejny detal. Niespotykana jakość do ceny.

16392304883002047730382604161271.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiesz Kuba dlaczego mój ma dożywocie? Cieszę się że Ci przypasował.

Myślę że Citizen wykreował tu model na miarę legendy niczym SARB od Seiko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AR jest ale nie taki jak w starych OS z SAR czy Series 8

W series 8 jest efekt braku szkla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.