Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Krzysztocz

Gustav Becker - wagi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

mam pytanie odnośnie ciężaru oryginalnych wag do zegara Gustav Becker na werku P64. W Internecie jest wiele ogłoszeń o „oryginalnych” ciężarkach do GB, ale po zakupie okazuje się że każdy waży inaczej. Ostatnio zamieniłem ciężarki przy składaniu zegara po czyszczeniu i zaczął się zatrzymywać co kilkadziesiąt minut. Po zważeniu wag okazało się że każda waży inaczej, sprawdziłem jeszcze kilka które mam i wynik ten sam, każdy inny. Więc stąd moje pytanie: ile powinny ważyć i czy obie muszą być takie same?

 

pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . ..... Szkoda , że nie pokazałeś zdjęć i zegara , a głównie mechanizmu . Wówczas łatwiej byłoby można określić , co to za jeden i jakie wagi . 

Normalną rzeczą jest , iż są dwie różne wagi . Cięższa na bicie , a lżejsza na chód zegara.  Różnica jest , ale nie aż taka strasznie wielka. Co do samego ciężaru wag , to tak ogólnikowo powiem , że starsze zegary miały nieco lżejsze wagi . W późniejszym okresie produkcji Beckera , to wagi stały się już cięższe.

A ile Twoje ważą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Źle to napisałeś. Powinno być tak: Uważaj! Ważną, wręcz priorytetowej wagi jest kwestia, ile ważą Twoje wagi, równie ważny jest rok produkcji. Rok produkcji albowiem na odpowiedzi ile waga ma ważyć zaważy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za info, mój werk jest stosunkowo młody P65,5 numer seryjny ponad 2 miliony (sorry ale już go założyłem) więc wagi będą prawdopodobnie cięższe niż poprzednie. Testuje go w tej chwili, może to nie wagi, ale chętnie dowiem się ile powinny ważyć…

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czechosłowacki GB z roku 1920 mniej więcej, bijący "bim - bam". Cięższa waga na biciu, przy dobrym stanie werku powoduje trochę za szybkie bimbania...

20210818_203131.thumb.jpg.7ae582bf608734226ea7d44884537cd1.jpg20210818_203148.thumb.jpg.133739a8626b294e8b6ee75e7b7853fb.jpg

GB z 1886 roku. Cięższa zapewne przeznaczona do bicia. ;)

20210818_203857.thumb.jpg.fc651ce30f408c104e67a5d968c6879e.jpg20210818_203912.thumb.jpg.c06769209fd138f8b439a02acae72ea6.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przypuszczasz, że zegar zatrzymuje się z innego powodu niż wagi, to opisz szczegóły. np. zawsze o tej samej godzinie, minutach, czy inne przypadłości. Napewno coś poradzimy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tarant, super post z wagą i ciężarkami. Nie przypuszczałem że ciężarek może ważyć 1,7 kg, myślałem że oscylują ok 1,4 kg. Zegar drugi dzień już chodzi bez problemu więc chyba znalazłem przyczynę, ale jeszcze poczekam, niech pochodzi trochę dłużej.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że się wtrącam, ale to raczej nie jest normalny stan aby zegar z rezerwą chodu około 8 dni potrzebował wagi 1,7 kg , standardem dla takich mechanizmów Beckera była waga w okolicach 1350-1400 g. Przy mechanizmie w dobrej kondycji to było tam około 150-200g nadmiaru wagi jako rezerwy na "zużycie" się łożysk i przekładni i pokonanie zwiększonych oporów w miarę upływu czasu użytkowania mechanizmu. Na wadze 1800g to zegary miesięczne pracują. Częstym problemem jest w torze bicia wygięcie czopa na wiatraczku (przeważnie 0,3-0,4mm i przy zakładaniu łatwo podgiąć), a tam choćby minimalny opór ponadnormatywny może powodować zatrzymanie bicia. Oczywiście ten opór można "przezwyciężyć" zwiększając wagę , ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Podobną przyczyną może być zabrudzenie którejś przekładni lub korozja powierzchni, (czopa lub łożyska - szczególnie tych ostatnich łożysk czyli bliższych wiatraczkowi). Niestety nie mając zegara w ręce trudno stwierdzić co jest przyczyną asymetrii (mogą być też zwyczjnie zbyt duże luzy w przekładniach) . Jeśli mechanizm "rozchodzi" się to raczej przyczyną może być brud lub lekka korozja łożysk pracujących na sucho... tak mi się wydaje. 🤔 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego Beckera z Czech, wagi wydają się na 100% oryginalne, co ciekawe, ołowiane bloki owinięto cieniutkim papierem. Na chód wystarcza "klasyka". Nadwagę wagi do bicia wymusiła moim zdaniem konieczność napędzania zestawu 2 + 1 młotek, bijących w gong prętowy. Taki wariant spotyka się dość rzadko, zapewne był dość kapryśny w eksploatacji. Becker w pierwszej dekadzie XX wieku wprowadzał nawet sprężynowe wspomaganie bicia w linkowcach, głównie kwadransowych. Swoją drogą, co już pisałem, bije bez zarzutu i na tej lżejszej wadze, ale przeszedł kapitalny remont.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdadzą się , zdarzają się takie przypadki. Nawet pokazywałem takiego wiedeńczyka kwadransowego na dwóch wagach i jednym młoteczkiem obsługującym dwie spirale gongów ( przesuwał się ). Tam różnica jest znaczna  coś koło 1 kg. Energię skądś trzeba brać na różne fanaberie zegarmistrzów 😉😄🤭

🤓


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym z mechanizmów , to specjalnie na sucho założyłem wiatraczek . Chciałem spróbować , czy będzie wolniej wybijać godziny . Eksperyment pokazał , że na sucho , to bicie nie ruszało , lub zatrzymywało się w połowie.  Malusia kropelka oleju i bicie ruszyło . Waga 1350 g .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum bywają zegary stojące, ale nie za często, no i raczej nikt nie ma kolekcji takowych. Więc można powiedzieć, że co i jak powinno być, to raczej przyrównujemy do wiszących wagowych. Tu jest łańcuch, no i wagi cięższe, ale ogólne, to waga od bicia godzin jest nieco cięższa. W wiszących, to np. gdy chodu waży 1200g , to bicia 1250g. A więc tylko nieco więcej. Mam GB stojącego, ale dokładnie nie pamiętam ile wagi ważą - coś około 3500g.

No i w związku z tym, że to już jest trochę dużo, to główne pytanie - Kiedy miał servis ?... czyli, kiedy go choćby smarowano ? 

No i może zatrzymuje się, bo tyka nierówno  - więc regulacja kotwicy 

Że tak spytam - jakiej firmy mechanizm ? 

Więc głównie, to brałbym pod uwagę czyszczenie mechanizmu, a przynajmniej zapodanie oleju, by sprawdzić, czy się coś poprawiło. Bo zwiększenie ciężaru wag, to zarżnięcie mechanizmu. 

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przegląd. Ewidentnie. Kolega wyżej ma rację.

Ale ja jeszcze chciałbym odpowiedzieć na niezadane pytanie.

- Czy zegar wieńczący na drodze rezonansu mechanicznego (jest takie zjawisko) może zakłócać pracę innego?

- Tak, może.

Zakłócany to ten, który ledwie chodzi z powodów w/w przez PM1122.

Na zdjęciu widzę, że "napoleon" chyba chodzi, bo wahadło wychylone złapane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.