Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
jaha

Prawo budowlane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam krótkie pytanie, czy do projektu zamiennego złożonego do Powiatowe go Nadzoru Budowlanego można złożyć projekt zamienny. Starostwo Powiatowe i Powiatowy Nadzór Budowlany nie są w stanie odpowiedzieć na to pytanie. 

Edytowane przez jaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w przepisie nie mam mowy, że nie, to można. Inna sprawa, że urzędnik będzie interpretował przepis dosłownie. Projekt zamienny to projekt, więc uważam, że można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo to zależy od PNB. W jednym powiedzą, że nie widzą problemu w innym Paniie, no nie dasię. Witamy w wolsce.

Po drugie primo, nie prościej nanieść korekty w projekcie zamiennym lub podmienić pierwotny projekt na finalny?


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to nie tak działa.

Po pierwsze projekt zamienny składasz do Starostwa Powiatowego w celu zmiany decyzji PnB ( wtedy, gdy w trakcie realizacji budynku planujesz zmiany kwalifikowane w prawie budowlanym jako istotne). W każdym innym przypadku, czyli tzw. zmian nieistotnych projektant nanosi na oryginalny projekt budowlany zmiany na czerwono, w zależności od potrzeb załącza dodatkowy opis tych zmian, a w oświadczeniu kierownika budowy o zakończeniu robót budowlanych wpisuje, że dokonano zmian nieistotnych. Z tak przygotowanymi dokumentami (oraz innymi, wymaganymi prawem do zakończenia budowy) idziesz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z zawiadomieniem o zakończeniu robót budowlanych, ew. z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie (czy masz obowiązek uzyskania PNU sprawdzisz sobie w decyzji PnB).

Urzędnik łaski nie robi, bo nie od tego jest 😉.

 

EDIT: Co do pytania o to, czy możesz złożyć projekt zamienny do już złożonego zamiennego, dla którego wydano Ci decyzję o zmianie decyzji o pozwoleniu na budowę to tak, możesz. Bez limitu. Prawo nie ogranicza ilości zmian decyzji PnB.

Edytowane przez Litus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że PNB wydał nowy dziennik budowy do projektu zamiennego jednakże chcę złożyć projekt zamienny do projektu zamiennego i tutaj PNB stwierdza, że nie ma takiej możliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Dziennik budowy jest jeden - uzyskujesz go po pierwszej decyzji o pozwoleniu na budowę. Potem zmieniasz sobie decyzję do woli, składasz projekty zamienne, ale jedziesz cały czas na jednym dzienniku budowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PNB wydał własny dziennik budowy, po przedłożeniu projektu zamiennego. Kupiłem budowę z takim dziennikiem, jednakże moja koncepcja budowy jest inna i stąd chcę złożyć projekt zamienny do projektu zamiennego jednak PNB twierdzi że nie jest to możliwe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mandaryn44 napisał(-a):

Złóż wniosek i niech Ci odmówią. Proste. Jak zapytasz to powiedzą że się nie da.

Kolega ma rację, z nimi się nie gada, tylko składa wnioski. Jak jeden z drugim ma się podpisać pod decyzją odmowną, to się dwa razy zastanowi nad podstawą prawną.

 

BTW piszesz, że PINB (Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego) wydał Ci drugi dziennik budowy do złożonego projektu zamiennego? Czy tam czasem nie było postępowania naprawczego w sprawie samowoli budowlanej albo zmian istotnych, które nie były objęte w odpowiednim czasie zmianą decyzji o pozwoleniu na budowę? Bo tylko w takich wypadkach PINB wydaje nowe papiery, zamiast Starosty / Prezydenta Miasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inwestor od którego odkupiłem budowę miał zatrzymane pozwolenie przez PINB, złożył projekt zamienny i PINB wydał pozwolenie na wznowienie budowy wraz z dziennikiem budowy. Ja chcę złożyć projekt zamienny do projektu zamiennego złożonego przez wcześniejszego inwestora ponieważ mam inną koncepcję budynku i w rozmowie z PINB usłyszałem - Panie to się nie da. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem PINB nie ma możliwości przyjęcia projektu budowlanego zamiennego. Można jedynie wprowadzić do niego nieistotne zmiany w trybie jak wskazał kolega @Litus.

Natomiast żeby dokonać zmian trzeba by uchylić pozwolenie na wznowienie robót i przejść procedurę pozwolenia na budowę od początku.

Edytowane przez jacus

JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli było postępowanie naprawcze w PINB i w takiej sytuacji prawo nie przewiduje możliwości zmian istotnych, dla których możesz składać projekt zamienny. Procedura naprawcza to gest w stronę inwestorów mających ambiwalentny stosunek do prawa, aby nie atakować ich od razu nakazem rozbiórki - ale coś za coś. Innymi słowy: my Ci pozwalamy, o ile budynek spełnia przepisy, na dokończenie budowy, ale nie licz na możliwości, jakie daje tzw. normalny tryb prowadzenia inwestycji.

Kolega @jacus ma rację - najprościej wyeliminować poprzednią decyzję z obrotu prawnego i uzyskać nowe, "czyste" pozwolenie na budowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem skłonny do rozebrania budynku. PINB uważa jednak ze nie jest władny do wydania takiej decyzji. Architektura stoi na stanowisku że postępowanie w PINB nie zostało zakończone i też nie wyda takiej zgody. PINB widzi tylko możliwość dokończenia inwestycji zgodnie z planem zamiennym, odebrania do użytkowania a później mogę sobie dopiero przebudować lub burzyć budynek!!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że skoro jest to budowa w trakcie realizacji to można rozebrać, bez żadnych pozwoleń, zgłoszeń, konieczny byłby wpis kierownika budowy, iż inwestor zrezygnował z realizacji inwestycji. Natomiast nie ma  możliwości żeby pozostawić część obiektu i uzyskać pozwolenie na budowę.

Po całkowitej rozbiórce występujesz do wydziału Arch. Bud. i uzyskujesz pozwolenie na budowę a organ nie ma prawa odmówić jeżeli spełnisz warunki do wydania pozwolenia.  

Pozwolenie na budowę, czy pozwolenie na wznowienie nie jest decyzją nakazującą, można ją zrealizować ale nie ma takiej konieczności.

Edytowane przez jacus

JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, To Twoja decyzja, czy dokończysz budowę. Teoretycznie przerwa w robotach budowlanych na 3 lata bez wpisów do dziennika budowy spowoduje wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę i postawi PINB przed faktem, ale wątpię by ten scenariusz Cię interesował 😉. Kolega @jacus podał rozwiązanie - wpis do dziennika o rezygnacji z inwestycji + rozbiórka - kto bogatemu zabroni? Moim zdaniem można byłoby analizować scenariusz z pozostawieniem tego, co zostało wybudowane, a w nowym projekcie zacząć od inwentaryzacji stanu istniejącego i ekspertyzy technicznej tego, co stoi, ale to już musisz sobie ustalić na miejscu.

Edytowane przez Litus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnym z powyższych przypadków tj trzy lata przerwy lub wpis do dziennika o rezygnacji PINB nie chce wydać decyzji o zakończeniu postępowania. Szach mat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden szach mat bo PINB nie musi nic wydawać. To Twoja decyzja czy chcesz realizować inwestycję na podstawie dotychczasowego projektu zamiennego, czy rezygnujesz.  Pozwolenie na wznowienie to nie nakaz na wykonanie robót. 

Ważne jest żeby przepisać pozwolenie na wznowienie, na siebie gdyż stając się właścicielem nie stajesz się inwestorem. 


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę kontynuować budowy na podstawie planu zamiennego. Wydział architektury nie może wydać zgody ani na rozbiórkę ani na nowy projekt gdyż PINB nie zamknął postępowania w sprawie pozwolenia jakie wydał na plan zamienny, twierdzi że nie może wydać pozwolenia na rozbiórkę gdyż leży to w kompetencji architektury. PINB w żaden sposób tak twierdzi nie nie ma możliwości zamknięcia postępowania jeżeli nie dokończę inwestycji zgodnie z planem zamiennym, czyli zmusza mnie do czegoś czego nie chcę wybudować. Pozostaje więc odwołanie do WINB. PINB nie podaje jednak żadnej konkretnej podstawy prawnej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PINB nie musi niczego zakończać i nie musi nic wydawać. W sprawie istotnych odstępstw postepowanie kończy się decyzją o wznowieniu postępowania - KONIEC.

Pozwolenie na użytkowanie to jest odrębne postępowanie. Inwestor decyduje czy chce realizować decyzję o pozwoleniu na wznowienie (przywilej). 

Jeżeli jesteś inwestorem, wpis kierownika budowy w dzienniku o rezygnacji z inwestycji i rozbiórce pod jego nadzorem - KONIEC.

Następnie uzyskujesz warunki zabudowy, pozwolenie na budowę i nikt nie ma prawa Ci odmówić.

Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń do radcy prawnego w WINB i przedstaw powyższy plan działania, tam też są ludzie.

 

Edytowane przez jacus

JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.