Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Szpindlakfan

zegarek z USA

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was kupował coś ostatnio na ebay-u z Ameryki? Chodzi mi o to jak teraz wygląda sprawa z VAT-em?

Zakupiłem starą kieszonkę, wbrew moim przypuszczeniom ebay nie pobrał od razu vatu przy płatności (może dlatego, że sprzedawca prywatny?) i sprzedający chce wysłać zegarek USPS-em, czyli operatorem po naszej stronie będzie poczta, stąd pytanie, czy urząd celny będzie się ze mną wcześniej kontaktował (zegarek powinien być opodatkowany stawką 8%), czy "znienacka" przyjdzie do mnie listonosz i przy doręczeniu zażąda płatności pełnego 23% vatu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet nie pytają co jest w paczce? Zegarek ma co najmniej 200 lat, więc stawka VAT powinna wynosić 8%. Z firmami kurierskimi nigdy nie miałem problemu, bo zawsze kontaktowały się ze mną przy odprawie, natomiast listonosz po prostu przychodził z paczką i odbierał opłaty przy doręczeniu, ale jak do tej pory nic droższego pocztą do mnie nie przyszło, a w tym przypadku 8 czy 23% robi 1500 zł różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie może być różnie. W tej chwili dla przedmiotów o wartości mniejszej niż 150€ nie wysyłają listu tylko od razu robią zgłoszenie do KAS na podstawie deklaracji celnej. Jeśli zadeklarowana jest sprzedaż, to doliczą 23%VAT i 8,50zł opłat pocztowych. Jeśli "gift" to tylko opłaty pocztowe. Dopiero przy zadeklarowanej wartości powyżej 150€ występują listownie o pełnomocnictwo i paczka przechodzi pełną procedurę celną.

 

Przy okazji, sprawdź dokładnie rozliczenie z PayPal, czy jednak nie pobrano VAT i czy nie podano numeru identyfikacji płatności IOSS. Jeśli tak, to sprzedawca powinien umieścić taką informację na deklaracji celnej, ale z doświadczenia wiem, że KAS i tak pobierze VAT, a Ty będziesz musiał się odwoływać do UCS. Mam teraz dwie takie sprawy, a trzecia już do mnie leci i wiem, że będą problemy. To złodziejstwo w biały dzień. Raz VAT pobiera eBay, od przedmiotu i kosztów wysyłki, drugi raz KAS od przedmioty, kosztów wysyłki i VAT-u doliczonego do wartości na deklaracji. Jakaś paranoja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały ten "ułatwiający życie" (taką słyszałem argumentację przy jego wdrażaniu :lol:) system poboru podatku VAT w UE to jeden wielki bałagan, wprowadzony w pośpiechu, niedokończony jednym słowem istny cyrk - mówię to z perspektywy przedsiębiorcy, bo jako kupujący będzie to dopiero moja trzecia transakcja :)

Dokładnie sprawdziłem kwotę przy płatności, bo byłem pewny, że ebay doliczy polski VAT, tak jak dolicza podatki kupującym z niektórych krajów na moich aukcjach, ale nie, tylko cena przedmiotu i koszt wysyłki - przynajmniej mam pewność, że nie zapłacę podatku dwa razy :)  Tylko nie wiem, czy będę miał okazję zwrócić uwagę celnikom, że ten zakup kwalifikuje się do preferencyjnej stawki opodatkowania...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest cyrk również od strony eBay. Ten sam sprzedawca, różne przedmioty i niektóre mają VAT, inne nie:

 

396306918_Zrzutekranu2021-08-11o09_40_59.thumb.png.6d36827d0cac07a2124b9090f09eee4c.png

 

Mało tego, ten sam przedmiot kupowany przez eBay.pl ma VAT w kosztach wysyłki, a przez eBay.com już nie. Starałem się doszukać, od czego to wszystko zależy, ale poległem. Nie ma zasady, loteria...

 

Jeśli, jak piszesz:

45 minut temu, Szpindlakfan napisał(-a):

w tym przypadku 8 czy 23% robi 1500 zł różnicy.

 

to wartość przedmiotu przekroczy równowartość 150€ więc oczekuj od Poczty listu z prośbą o upoważnienie, zdjęciami paczki i deklaracji celnej i prośbą o skany aukcji i potwierdzenia płatności. Jeśli zakwalifikują Ci na 23% i cło, to moim zdaniem powinieneś przyjąć i później odwołać się do UCS, bo inaczej Poczta umyje ręce i każe Ci wziąć agencję celną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest niestety znacznie gorzej.

Kupiłem w stanach naręcznego Longinesa. 266 USD. Wysyłka 57 USD. 2.07

4.08 dotarł do DOZ w Lublinie i to mój pierwszy pech bo Lublin zajmuje się tym od niedawna ( z Zabrzem byłoby sprawniej). Ze względu na to że VAT idzie teraz od wszystkiego, a czy oclą to się muszą zastanowić, włączyli urzędy które miały do tej pory kilka odpraw w miesiącu i po prostu nie mają ludzi.

Po tygodniu dostałem pocztą zawiadomienie o przesyłce z prośbą o deklarację z mojej strony co jest w środku i jakieś potwierdzenia zakupu i opłaty.

Wysłałem na podanego maila wydruk potwierdzenia z PayPal.

Po kolejnym tygodniu dostałem prośbę o screeny ze strony aukcji i screen potwierdzenia ze strony PayPal.

Wysłałem.

Minęły 2 tygodnie w trakcie których wysłałem kilka maili z pytaniem czy coś jeszcze oraz usiłowałem dodzwonić się na podane telefony (nie odbierają).

Wczoraj dostałem maila że bardzo im przykro ale ponieważ jest to ZEGAREK o wartości powyżej 150 EUR poczta Polska nie może go odprawić (zegarki są na liście wyłączeń) więc muszę to zrobić sam przez Agencję celną. Z tego też chyba powodu nie da się kupić zegarka przez global shipping program z eBay

Miesiąc zajęło im stwierdzenie że w paczce z deklaracją sprzedawcy zegarek 266USD znajduje się zegarek o wartości powyżej 150 EUR.

na VAT i cło (w tym od kosztów wysyłki czego kompletnie nie rozumiem, ale tak jest) byłem gotowy ale fakt że muszę jeszcze dodatkowo zapłacić agencji celnej za obsługę około 200 PLN trochę mnie już wkurzył.

 

Edytowane przez bat73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to samo miałem napisać 😀 z tym, że u mnie w uzasadnieniu poczta podała, że nie odprawiają przedmiotów zabytkowych (starszych niż 100 lat) obdzwoniłem dzisiaj parę agencji i nikt nie chce się tego podjąć. Rada na przyszłość taniej, szybciej i wygodniej jest zamówić kuriera. 

Czegoś nie rozumiem odnośnie Twojej sytuacji, o ile nie wszyscy chcą się podejmować "strasznego ryzyka" odprawy przedmiotów, na które przysługuje preferencyjna stawka 8% o tyle w przypadku Twojego zegarka należy zastosować standardowy VAT, więc w czym problem? Nie potrafią dodać 23% do kwoty z faktury paypal? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym problem, ale żeby naczelnik urzędu celnego zwolnił przesyłkę musi ona zostać odprawiona. Poczta tego nie zrobi. eBay też. Obawiam się że żadna firma kurierska też nie. Stąd konieczność korzystania z agencji celnej, ale gdy agencja celna nie chce się podjąć to już rzeczywiście kłopot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ochotę na Glycina za 369usd z ashford, ale jak mają być cyrki to się odechciewa

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, rlego napisał(-a):

Mam ochotę na Glycina za 369usd z ashford, ale jak mają być cyrki to się odechciewa

Nie jest tak źle, tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość. Poczta tylko nie ma uprawnień do odpraw przesyłek podlegających opodatkowniu ulgowym vatem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem z ashford przed Świętami. Od zamówienia do momentu doręczenia paczki minęło 8 dni. Zamówione w piątek i doręczone w kolejny. Bałem się opłat z kosmosu a wyszło nawet trochę mniej niż sobie kalkulowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.12.2021 o 15:16, rlego napisał(-a):

Mam ochotę na Glycina za 369usd z ashford, ale jak mają być cyrki to się odechciewa
 

 

Ashford wysyła kurierem TNT. Też są trochę jaja, bo oczywiście koszt wysyłki do naliczenia VAT jest przez nich zawyżany, ale to już nie jest duża kwota. Poza tym idzie raczej sprawnie.

Jak kupujesz na Ashford, to nie zapomnij skorzystać z kodu zniżkowego. Jakieś 10%-12% zwykle można zaoszczędzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszło sprawnie. Cena spadla do 319$, wiec sie nie zastanawialem + kod = zarobilem na transport. Zamowienie w poniedzialek, bylby u mnie w piatek, ale UPS mial wolne w sylwestra. Oplaty standard. Razem znacznie tanij niz na chrono24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2021 o 11:05, Szpindlakfan napisał(-a):

Właśnie to samo miałem napisać 😀 z tym, że u mnie w uzasadnieniu poczta podała, że nie odprawiają przedmiotów zabytkowych (starszych niż 100 lat) obdzwoniłem dzisiaj parę agencji i nikt nie chce się tego podjąć. Rada na przyszłość taniej, szybciej i wygodniej jest zamówić kuriera. 

Czegoś nie rozumiem odnośnie Twojej sytuacji, o ile nie wszyscy chcą się podejmować "strasznego ryzyka" odprawy przedmiotów, na które przysługuje preferencyjna stawka 8% o tyle w przypadku Twojego zegarka należy zastosować standardowy VAT, więc w czym problem? Nie potrafią dodać 23% do kwoty z faktury paypal? 

No właśnie też mam dylemat bo chce kupić zegarek z USA z Ebay który ma 95 latek i sie zastanawiam czy jak kupie to nie będę miał jakiś problemów przy sprowadzeniu go i czy to jest legalne ? i czy gdzieś agencja celna nie zatrzyma mi go ? a chce kupić po przez GSP 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zakup zegarka jest legalny :)

Poczta polska nie odprawia takich przedmiotów, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z usług jakiejś agencji celnej (koszt ok. 250 zł)

Dodatkowo do kwoty za zegarek (cena przedmiotu + koszt wysyłki) zostanie doliczone 23% VAT-u. Jeśli udowodnisz, że sprowadzany przedmiot ma ponad 100 lat, wtedy przysługuje niższa 8% stawka VAT-u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A który sklep z USA jest lepszy Jomashop czy Wachmaxx? Ceny wydają się lepsze w pierwszym ale czas oczekiwania i dostępność chyba w drugim. Jakieś wasze doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Szpindlakfan napisał(-a):

Oczywiście zakup zegarka jest legalny :)

Poczta polska nie odprawia takich przedmiotów, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z usług jakiejś agencji celnej (koszt ok. 250 zł)

Dodatkowo do kwoty za zegarek (cena przedmiotu + koszt wysyłki) zostanie doliczone 23% VAT-u. Jeśli udowodnisz, że sprowadzany przedmiot ma ponad 100 lat, wtedy przysługuje niższa 8% stawka VAT-u.

Jak wybiorę GSP  ( global shipping program )  to już żadnych opłat nie będzie, bo przy kupnie zegarka na Ebay od razu płace tez cło podatki itd... ( Opłaty Importowe )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, makaveli napisał(-a):

Jak wybiorę GSP  ( global shipping program )  to już żadnych opłat nie będzie, bo przy kupnie zegarka na Ebay od razu płace tez cło podatki itd... ( Opłaty Importowe )

Jest taka opcja i wiem, że na początku były z tym problemy (vat był naliczany podwójnie i przez ebay i przy odprawie), teraz powinno być lepiej, ale niech się wypowie ktoś kto ma aktualne doświadczenie z tą procedurą. 

Ja z USA jak do tej pory kupiłem tylko ten jeden zegarek, który był przyczynkiem do założenia tego wątku ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.