Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Szpindlakfan

zegarek z USA

Recommended Posts

Czy ktoś z Was kupował coś ostatnio na ebay-u z Ameryki? Chodzi mi o to jak teraz wygląda sprawa z VAT-em?

Zakupiłem starą kieszonkę, wbrew moim przypuszczeniom ebay nie pobrał od razu vatu przy płatności (może dlatego, że sprzedawca prywatny?) i sprzedający chce wysłać zegarek USPS-em, czyli operatorem po naszej stronie będzie poczta, stąd pytanie, czy urząd celny będzie się ze mną wcześniej kontaktował (zegarek powinien być opodatkowany stawką 8%), czy "znienacka" przyjdzie do mnie listonosz i przy doręczeniu zażąda płatności pełnego 23% vatu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli nawet nie pytają co jest w paczce? Zegarek ma co najmniej 200 lat, więc stawka VAT powinna wynosić 8%. Z firmami kurierskimi nigdy nie miałem problemu, bo zawsze kontaktowały się ze mną przy odprawie, natomiast listonosz po prostu przychodził z paczką i odbierał opłaty przy doręczeniu, ale jak do tej pory nic droższego pocztą do mnie nie przyszło, a w tym przypadku 8 czy 23% robi 1500 zł różnicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie może być różnie. W tej chwili dla przedmiotów o wartości mniejszej niż 150€ nie wysyłają listu tylko od razu robią zgłoszenie do KAS na podstawie deklaracji celnej. Jeśli zadeklarowana jest sprzedaż, to doliczą 23%VAT i 8,50zł opłat pocztowych. Jeśli "gift" to tylko opłaty pocztowe. Dopiero przy zadeklarowanej wartości powyżej 150€ występują listownie o pełnomocnictwo i paczka przechodzi pełną procedurę celną.

 

Przy okazji, sprawdź dokładnie rozliczenie z PayPal, czy jednak nie pobrano VAT i czy nie podano numeru identyfikacji płatności IOSS. Jeśli tak, to sprzedawca powinien umieścić taką informację na deklaracji celnej, ale z doświadczenia wiem, że KAS i tak pobierze VAT, a Ty będziesz musiał się odwoływać do UCS. Mam teraz dwie takie sprawy, a trzecia już do mnie leci i wiem, że będą problemy. To złodziejstwo w biały dzień. Raz VAT pobiera eBay, od przedmiotu i kosztów wysyłki, drugi raz KAS od przedmioty, kosztów wysyłki i VAT-u doliczonego do wartości na deklaracji. Jakaś paranoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cały ten "ułatwiający życie" (taką słyszałem argumentację przy jego wdrażaniu :lol:) system poboru podatku VAT w UE to jeden wielki bałagan, wprowadzony w pośpiechu, niedokończony jednym słowem istny cyrk - mówię to z perspektywy przedsiębiorcy, bo jako kupujący będzie to dopiero moja trzecia transakcja :)

Dokładnie sprawdziłem kwotę przy płatności, bo byłem pewny, że ebay doliczy polski VAT, tak jak dolicza podatki kupującym z niektórych krajów na moich aukcjach, ale nie, tylko cena przedmiotu i koszt wysyłki - przynajmniej mam pewność, że nie zapłacę podatku dwa razy :)  Tylko nie wiem, czy będę miał okazję zwrócić uwagę celnikom, że ten zakup kwalifikuje się do preferencyjnej stawki opodatkowania...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest cyrk również od strony eBay. Ten sam sprzedawca, różne przedmioty i niektóre mają VAT, inne nie:

 

396306918_Zrzutekranu2021-08-11o09_40_59.thumb.png.6d36827d0cac07a2124b9090f09eee4c.png

 

Mało tego, ten sam przedmiot kupowany przez eBay.pl ma VAT w kosztach wysyłki, a przez eBay.com już nie. Starałem się doszukać, od czego to wszystko zależy, ale poległem. Nie ma zasady, loteria...

 

Jeśli, jak piszesz:

45 minut temu, Szpindlakfan napisał(-a):

w tym przypadku 8 czy 23% robi 1500 zł różnicy.

 

to wartość przedmiotu przekroczy równowartość 150€ więc oczekuj od Poczty listu z prośbą o upoważnienie, zdjęciami paczki i deklaracji celnej i prośbą o skany aukcji i potwierdzenia płatności. Jeśli zakwalifikują Ci na 23% i cło, to moim zdaniem powinieneś przyjąć i później odwołać się do UCS, bo inaczej Poczta umyje ręce i każe Ci wziąć agencję celną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest niestety znacznie gorzej.

Kupiłem w stanach naręcznego Longinesa. 266 USD. Wysyłka 57 USD. 2.07

4.08 dotarł do DOZ w Lublinie i to mój pierwszy pech bo Lublin zajmuje się tym od niedawna ( z Zabrzem byłoby sprawniej). Ze względu na to że VAT idzie teraz od wszystkiego, a czy oclą to się muszą zastanowić, włączyli urzędy które miały do tej pory kilka odpraw w miesiącu i po prostu nie mają ludzi.

Po tygodniu dostałem pocztą zawiadomienie o przesyłce z prośbą o deklarację z mojej strony co jest w środku i jakieś potwierdzenia zakupu i opłaty.

Wysłałem na podanego maila wydruk potwierdzenia z PayPal.

Po kolejnym tygodniu dostałem prośbę o screeny ze strony aukcji i screen potwierdzenia ze strony PayPal.

Wysłałem.

Minęły 2 tygodnie w trakcie których wysłałem kilka maili z pytaniem czy coś jeszcze oraz usiłowałem dodzwonić się na podane telefony (nie odbierają).

Wczoraj dostałem maila że bardzo im przykro ale ponieważ jest to ZEGAREK o wartości powyżej 150 EUR poczta Polska nie może go odprawić (zegarki są na liście wyłączeń) więc muszę to zrobić sam przez Agencję celną. Z tego też chyba powodu nie da się kupić zegarka przez global shipping program z eBay

Miesiąc zajęło im stwierdzenie że w paczce z deklaracją sprzedawcy zegarek 266USD znajduje się zegarek o wartości powyżej 150 EUR.

na VAT i cło (w tym od kosztów wysyłki czego kompletnie nie rozumiem, ale tak jest) byłem gotowy ale fakt że muszę jeszcze dodatkowo zapłacić agencji celnej za obsługę około 200 PLN trochę mnie już wkurzył.

 

Edited by bat73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie to samo miałem napisać 😀 z tym, że u mnie w uzasadnieniu poczta podała, że nie odprawiają przedmiotów zabytkowych (starszych niż 100 lat) obdzwoniłem dzisiaj parę agencji i nikt nie chce się tego podjąć. Rada na przyszłość taniej, szybciej i wygodniej jest zamówić kuriera. 

Czegoś nie rozumiem odnośnie Twojej sytuacji, o ile nie wszyscy chcą się podejmować "strasznego ryzyka" odprawy przedmiotów, na które przysługuje preferencyjna stawka 8% o tyle w przypadku Twojego zegarka należy zastosować standardowy VAT, więc w czym problem? Nie potrafią dodać 23% do kwoty z faktury paypal? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem w czym problem, ale żeby naczelnik urzędu celnego zwolnił przesyłkę musi ona zostać odprawiona. Poczta tego nie zrobi. eBay też. Obawiam się że żadna firma kurierska też nie. Stąd konieczność korzystania z agencji celnej, ale gdy agencja celna nie chce się podjąć to już rzeczywiście kłopot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.