Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cjareck

GUB kaliber 60 - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzątając mieszkanie po Mamie znalazłem w szufladzie takiego oto GUBa. O ile rozumiem oznaczenie, to ma on kaliber 60. Według tej strony:

https://www.glashuetteuhren.de/kaliberuebersichten-modelle/glashuetter-uhrenbetriebe/kaliber-60/

Zegarki te produkowane były w latach 1951-1958. Pewnie wcześniejsza wersja, bo bez systemu przeciwwstrząsowego.

Zegarek przeleżał długie lata (nie pamiętam go wcale) w szufladzie, co widać po strasznym stanie koperty. Tarcza jest w dobrym stanie, mechanizm udało się uruchomić po wizycie u zegarmistrza. Powiedział mi wtedy, że zegarek ma stałe teleskopy i dlatego nie można do niego kupić zwykłego paska. Nie byłem zadowolony, a teraz mnie to już denerwuje. Nie mniej jednak pomyślałem - i poczytałem na tym forum - że jest możliwa galwanizacja koperty zegarka. Czy byłoby to dobrym rozwiązaniem w tym przypadku? Jak rozumiem, chodzi o niklowanie, a nie chromowanie? Czy teleskopy są na pewno stałe? Różnią się kolorem, więc może dają się w jakiś sensowy sposób wymienić?

20210903_140828.jpg

20210903_141252.jpg

20210903_141548.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koperty sa chromowane.Przed chromowaniem mozna uciac teleskopy stale i nawiercic na wymienne.Ale to juz nie bedzie 100 % oryginal.Pozdrawiam.


leszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką propozycję btez złożył zegarmistrz. Nie mniej jednak odrzuciłem właśnie że względu na to 100%. Dla historyka byłoby to jednak dewastacją zabytku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, cjareck napisał(-a):

Dla historyka byłoby to jednak dewastacją zabytku

Podobnie jak poddanie koperty procesie obróbki i chromowania.

Musisz sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy zegarek ma zostać 100% pamiątką rodzinną, czy przedmiotem użytkowym do zadań codziennego odmierzania czasu.

Jeśli 1* to zostawiasz wszystko jak jest - myślisz tylko o ładnym paseczku z epoki,

jeśli 2* to nie zastanawiałbym się, tylko koperta do odnowienia, przy okazji teleskopy w nowym stylu i jazda na nadgarstek ;)

 

Nie wyceniam zegarków, może określę jego wartość zbyt nisko, ale przy 500zł wartości rynkowej, jeśli nie ma związanych z tym żadnych wyższych emocji, to jak do mnie przemawia opcja nr 2...

Pamiątką pozostanie zawsze, ale również będzie użytkowy.. Wymiana opony na nową bezdętkową w aucie z 1939r to tak jakbyś wymienił te stałe teleskopy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sporo racji. Nie mniej jednak ja pewne różnice dostrzegam - teleskopów ruchomych nie miał nigdy, a chromowany/niklowany kiedyś był. Skonsultuję to jeszcze z kolegą konserwatorem (skóry i papieru wprawdzie, ale tu o teorie chodzi).

W każdym razie dzięki za odzew!

(edycja)

Ale tak, wersja nr 1 bliższa jest memu sercu :)

Edytowane przez cjareck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urok starych przedmiotów polega na tym, że wyglądają staro :) Jeśli jakiś zegarek był wcześniej odnawiany lub jest w fatalnym stanie to nie widzę przeszkód aby go odświeżyć, ale coraz bardziej podobają mi się przedmioty, na których wyraźnie widać ząb upływającego czasu, piękną patynę do której po prostu trzeba dorosnąć ;) Twój zegarek wcale nie jest w bardzo złym stanie, a odpryski starej powłoki dodają mu charakteru, ja bym go nie ruszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chyba rzeczywiście ograniczę się do zdobycia dla niego jakiegoś fajnego paska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zegarki często były noszone na pasku z "podkładką"

cusik takiego

Oczywiście to tylko poglądowo, bo trzeba dobrać kolorystycznie i do swojego "podobania się"

 

image.png.e5efbad6e12f17f7813d44e6a23763a8.png

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, szukając rozwiązań, natrafiłem na podobne. Wybiorę sobie coś w tym stylu. Mam zdjęcie rodzinne z wesela z końca lat 50-tych i moja ciocia ma coś podobnego na ręku. Może to nawet ten sam zegarek..

img789.jpg

Edytowane przez cjareck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.