Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Jędrula.wawa

Całe piętro zegarów

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim remoncie otworzyło swoje podwoje Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Mieści się w samym centrum miasta Kłodzko, ok. 200 metrów od ratusza. Na drugim pietrze wyeksponowano ciekawy zbiór zegarów. Warto obejrzeć ...

 

BB519E31-5569-4D73-BE1F-7100B7F372A6.jpeg

D0331EDB-DF7E-4F9B-8632-2F61E871A4AA.jpeg

FAB2AAE7-A991-4F0E-9EB3-45D4F824C9A1.jpeg

93407881-4506-4C44-B3FD-A01EDBDE877B.jpeg

269C1942-2249-4B8C-A1C0-DD3A4E1215DC.jpeg

B79AD2ED-E9D3-4A1B-80F3-F79539F94846.jpeg

Edytowane przez Jędrula.wawa

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szwarcwald, 2 połowa XVIII w., miał wychwyt wrzecionowy i wahadło przed tarczą.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brummer, Becker.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się kojarzy z pociskiem artyleryjskim. Nie tylko że względu na ogólny kształt, ale też przez atrapy pierścieni wiadocych w dolnej części

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Paweł Bury. napisał(-a):

Ten fajny 

 

FAB2AAE7-A991-4F0E-9EB3-45D4F824C9A1.jpeg

Prawdopodobnie nawiązuje swym kształtem do pocisku armatniego. Wszak Twierdza Kłodzka obok Srebrnej Góry to jedne z największych obiektów militarnych w tych rejonach.

W ogóle zegarów było mnóstwo, więc trudno się było skoncentrować na jakiś pojedynczych egzemplarzach. Ponadto na wejściu była informacja o zakazie fotografowania, więc tylko ukradkiem zrobiłem parę fotek dla zaprezentowania wystawy. :wub: 


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten budzik w kształcie pocisku to taki chwyt marketingowy ukazujący nam jakie było podejście ludzi na początku wojny, wtedy jeszcze nikt się nie spodziewał jaką katastrofą to się skończy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I słusznie Wam się kojarzy. To model wypuszczony w roku 1914 i 1915, a Brummer ("kaszlak"??)  to nic innego, jak potoczna nazwa haubic 21 cm oraz 42 cm (Big Bertha) wg ówczesnej klasyfikacji Minenwerfer.

 

Dicke_Bertha.Big_Bertha.jpg.5e0076998336c0549741bb59bf0b10d4.jpg1615129922_Screenshot2021-09-07at23-56-52WW1-GermanMortarUnserBrummerSilhouette38585471.png.2fe956f9d6ce0e8bf4288dd95f7a39d7.png

guns-used-in-a-battle-in-france-contemporary-postcard-RMCP34.thumb.jpg.c437fb3d05368058c62e867ed42b4247.jpg243828712_Image1.jpg.f06cbc49fa7c289d911ebfd84abb53ca.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, tarant napisał(-a):

I słusznie Wam się kojarzy. To model wypuszczony w roku 1914 i 1915, a Brummer ("kaszlak"??)  to nic innego, jak potoczna nazwa haubic 21 cm oraz 42 cm (Big Bertha) wg ówczesnej klasyfikacji Minenwerfer.

 

Określenia Brummer nie znałem, a mam się za znawcę epoki. Człowiek widać uczy się całe życie :) Dzięki!

Jeżeli chodzi o pozostałe określenia, to pozwolę sobie sprostować. Haubice 21 cm określano mianem "Mörser": https://pl.wikipedia.org/wiki/21_cm_Mörser_16

Według angielskiej Wikipedii (i jak sprawdziłem angielskiego internetu) rzeczywiście termin Big Bertha (o czym nie wiedziałem) dotyczył zarówno haubicy 42 cm, jak i armaty przeciwparyskiej: https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bertha

Nie mniej jednak po polsku w literaturze nazywa się to działo (formalnie "Krótką armatę marynarki" - tak dla zmyłki nazwane) "Grubą Bertą": https://pl.wikipedia.org/wiki/M-Gerät

Co do wspomnianej armaty przeciwparyskiej (21 cm kaliber zasięg ponad 100 km!): https://pl.wikipedia.org/wiki/Działo_paryskie

 

Odnośnie do terminu Minenwerfer, to są to moździerze, kiedyś zwane "miotaczami min" - nawet Wiki tak przekierowuje zapytanie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moździerz

 

Przepraszam za ten wtręt, ale na tym znam się o niebo lepiej niż na zegarkach i nie mogłem się powstrzymać ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się na wikipedii zbyt bezrefleksyjnie nie opierał, wszak na wszystkich materiałach z epoki jakie wskazał kolega Tarant jest określenie "Brummer"... A budziki Beckera "Brummer" były wręczane w formie prezentów weteranom I Wojny...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kiniol napisał(-a):

ja bym się na wikipedii zbyt bez refleksyjnie nie opierał, wszak na wszystkich materiałach z epoki jakie wskazał kolega Tarant jest określenie "Brummer".

Ale ja nie mam nic do terminu "Brummer"! jestem wdzięczny, że @tarant go podał, bo nauczyłem się czegoś nowego. Wikipedię podałem dla pozostałych określeń - tj. Gruba Berta, Minenwerfer czy Mörser. Zstrzeżenia miałem tylko przy nich. Wiki przywołałem jedynie ze względu na jej powszechną dostępność. Mam oczywiście bardziej fachową literaturę do niemieckiego sprzętu artyleryjskiego z tego okresu i chętnie pokażę, jeżeli jest taka potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, kiniol napisał(-a):

ja bym się na wikipedii zbyt bezrefleksyjnie nie opierał, wszak na wszystkich materiałach z epoki jakie wskazał kolega Tarant jest określenie "Brummer"... A budziki Beckera "Brummer" były wręczane w formie prezentów weteranom I Wojny...

Czy mógłbyś przybliżyć temat? Z tego co widzę te budziki są dość rzadkie, natomiast weteranów były miliony, rozdawano je tylko w początkowym okresie wojny, czy tylko tym specjalnie zasłużonym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okazjonalnie... Tak, na marginesie to z chęcią bym taki Brummer Wecker kupił... Mnie najbardziej podoba się zegar talerzowy, polichromowany, który nosi cechy zegara żuławskiego...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był taki zegar jakieś 2  lata temu w Leipzig na giełdzie staroci - zobaczyłem go z 20 metrów i lecę a tu Niemcy otoczyli sprzedawcę i d*pa.... Ale podobno i tak bym nie kupił bo był już odłożony. Cena startowa 400euro ale coś tam jeszcze widziałem ubił ale ile nie wsłuchałem się zresztą mój niemiecki to słaby - rozumiem tylko jak mówi masz, jak mówi daj to nie rozumiem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek. Kłodzki Brummer w roku 2008. Miałem go "w ręcach" za zgodą Opiekuna wystawy. Wewnątrz był w kiepskim stanie, kurz, muchy i pająki, podobnie jak kilka lat temu (może się zmieniło) znakomita większość zegarów w kłodzkim muzeum.

 

IMG_0783.thumb.JPG.6b3534e07131b24e87dbed333cc4e5ed.JPG


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pierwsze i ostatnie muzeum z takim stanem eksponatów zegarowych. W Pszczynie to samo - około 80 zegarów i w zasadzie żaden nie na chodzie , (wszystkie podobnym stanie jak i nie o wiele gorszym - bo rozszabrowane ...)

Nie mają te muzea ręki do zegarów, bo funduszy akurat w Pszcynie jest po sufit. Kompletny bilet do zwiedzania wszystkich elementów kompleksu zamku i otaczających budynków kosztuje blisko 120 zł, a stoi się po niego w kolejce dobrych kilka minut...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

Nie mają te muzea ręki do zegarów

Myślę że to kwestia skali. Żeby utrzymać w przyzwoitym stanie taki zbiór, trzeba by chyba zatrudnić konserwatora. Może o ile w takiej Pszczynie nie byłoby to problemem, o tyle w Kłodzku już chyba tak patrząc na ilość odwiedzających ;)

 


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

Nie pierwsze i ostatnie muzeum z takim stanem eksponatów zegarowych. W Pszczynie to samo - około 80 zegarów i w zasadzie żaden nie na chodzie , (wszystkie podobnym stanie jak i nie o wiele gorszym - bo rozszabrowane ...)

Nie mają te muzea ręki do zegarów, bo funduszy akurat w Pszcynie jest po sufit. Kompletny bilet do zwiedzania wszystkich elementów kompleksu zamku i otaczających budynków kosztuje blisko 120 zł, a stoi się po niego w kolejce dobrych kilka minut...

Przecież tymi zegarami opiekował się ś.p. pan Lis, przynajmniej tak mi się chwalił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.