Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Zbigu

Zegar stojący Kieninger produkcji Dobosz 2012r.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

niedawno zakupiłem od znajomej zegar stojący Kieninger Ares Parys , 3 wagowy, łańcuchowy. Zegar ma sekundnik na tarczy oraz fazy księżyca. Sam mechanizm chodzi idealnie choć jest z 2012 roku i nie było przeglądów. Problem to nie działająca opcja automatycznego wyłączenia bicia kurantów w godzinach 22-7. Jest tam specjalna dźwignia z prawej strony cyferblatu za pomocą której wybieramy jedną z 3 opcji. Całkowite wyłączenie bicia w pozycji górnej, automatyczne wyłączanie w godzinach 22-7 pozycja środkowa oraz kuranty całą dobę co kwadrans pozycja dolna. Nie działa opcja środkowa, zegar wybija kuranty całą dobę tak samo jak w pozycji dolnej. Pozycja górna, wyciszająca działa bez zarzutu.

 

Pytanie: Co mogło się stać, że ta funkcja nie działa? Jest tam coś co mogło się zaciąć i co mógłbym samodzielnie sprawdzić? 

 

Kolejne pytanie to co mnie zastanawia to fakt, że zegar ma nietypowy sposób pracy. Ma sekundnik wyskalowany na 60 sekund a w rzeczywistości wahadło ma 63 cykle z szybkością 63,6 BPM (oscylacji (tick tock). Nie wiem czy to normalne? Wg moich oczekiwań powinno mieć 60 cykli po jednym na każda sekundę ale może jestem w błędzie bo kompletnie nie znam się na zegarach. 

 

Czy jest ktoś z Warszawy , kto wykonuje przeglądy , konserwację takiego mechanizmu i mógłby się ze mną skontaktować przez to forum w celu wykonania takiej usługi czyszczenia i ewentualnej reperacji tej opcji jeśli okaże się to niezbędne. Proszę o kontakt. Zegar stoi na Białołęce w Warszawie.

 

nr mechanizmu SK017-3710151503   z 2012 roku.

 

pozdrawiam

Zbigniew

1631650360701.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jakoś odpowiedzi na Twoje pytania nie ma. Ale jak zauważyłem, to tu jednak rzadziej fachowcy zaglądają. 

Proponuję byś wszedł do działu,, Zegary" i tam już w temacie,, Porady potrzebuję " poprosił o pomoc. Nie przepisuj wszystkiego, bo starczy tylko napomknięcie i wskazanie, gdzie całość jest opisana. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, @PM1122, sprawa posuwa się do przodu. Rozmawiałem z Panem Doboszem i w przyszłym tygodniu jest szansa na wizytę jego specjalisty, który zrobi gruntowną konserwację mechanizmu i przegląd. Prawdopodobnie coś musiało się zaciąć i jest duża szansa, że zostanie przywrócona ta funkcjonalność automatycznego wyłączenia kurantów między godzinami 22-7. Pan Dobosz jest super miłym człowiekiem i chociaż ma siedzibę w Łasku to jednak pomoże mi w tej sprawie za co jestem mu bardzo wdzięczny.

Bardzo dziękuję za radę, można chyba założyć, że sprawa zostanie rozwiązana.  

 

Dowiedziałem się również dlaczego jest 63 a nie 60 oscylacji na minutę. Wynika to z odległości między środkiem ciężkości wahadła i jego mocowaniem. Nie zawsze jest to 1s jedna oscylacja. W zegarach gdzie jest ograniczone miejsce lub zastosowano inne odległości ta oscylacja jest różna. W tym modelu nieco ponad 63 jest jak najbardziej prawidłową pracą.

 

Pozdrawiam,

Zbigniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kwestii wahadła itd. nie chciałem już pisać, bo sądziłem, że gdy ktoś konkretnie odpowie, to i wyjaśni. 

PS. zapraszam do częstrzego zaglądania na stronę,, Zegary ", a napewno w wielu kwestich pomożemy, lub sam poczytasz interesujące zagadnienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat załatwiony. Przyjechał fachowiec z firmy Dobosz i w ciągu kilku minut znalazł przyczynę. Okazało się , że ktoś na siłę przestawiał dźwignię wyboru i w wyniku wygięcia drucika, przestawiła się zapadka. Pan podgiął drucik, ustawił zapadkę i wszystko działa jak należy. Przy okazji naoliwił wszystkie ważne miejsca i jest spokój na kolejne 8 lat. Zegar jest w pełni sprawny. Pozdrawiam,.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.