Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here
Sign in to follow this  
Maciek1984

Rotomat DIY

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Nie wiem, czy pytanie w dobrym dziale, jeżeli nie, to proszę o przekierowanie. 

 

Bije się z myślami, aby samodzielnie zbudować rotomat. Co do zasady sama konstrukcja nie wydaje mi się nazbyt skomplikowania. Inną kwestią, jest mechanizm/napęd. Przeszukałem YT i tam można znaleźć filmiki DIY, jednak ja nie jestm elektronikiem, a nawet elektrykiem. Nie bardzo się orientuję, które siliczki będą pasować i jak je wszystkie połączyć, że to działało. I tu pytanie, czy dysponujecie może jakimiś planami lub listą, co kupić, w jakiej ilości i jak to wszystko połączyć? 

Może, któraś z Koleżanek lub któryś z Kolegów już takie cudo budował i może podzielić się swoimi doświadczeniami? 

 

Pozdrawiam 

M.


Sekunda jest częścią minuty, minuta częścią godziny, godzina częścią zegara, a zegar częścią życia. . .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry.
Jakiś czas temu miałem podobny pomysł i nawet takiego potworka wykonałem kupując jedynie silnik i włącznik resztę materiałów użyłem "śmieci" i resztek po budowie i wprowadzce.

Podstawowe pytanie: ile czasu zegarek lub zegarki mają spędzać w rotomacie?
Jeśli większość życia ma mieszkać w rotomacie a noszony być na specjalne okazje to potrzebna jest dodatkowa elektronika do ustawienia obrotów i przerw. W moim przypadku było to włożenie na kilkadziesiąt minut do godziny żeby się nakręcił, więc więc nie mam żadnej regulacji. Dodatkowo czy ma wyglądać czy tylko działać?

Najprostsze wykonanie i części (czyli tak jak ja to zrobiłem nie wiem czy będzie to w tym przypadku rozwiązanie odpowiednie):

Silnik wolnoobrotowy wybrałem 5obr/min na 230V czyli podłączany normalnie do gniazdka około 30 zł na portalu aukcyjnym i to najdroższa część.
Kabel z wtyczką i włącznikiem (taki jak są przy lampkach nocnych) kilka zł
Deski, rurki wkręty - dostępne w domu

Wykonanie opiszę tak dokładnie jak mi się uda zdjęcia postaram się zrobić w wolnym czasie i dołączę to może dodatkowo rozjaśni temat.

Dwie deski akurat z panela podłogowego skręciłem pod kątem około 45 stopni czyli podstawa. Do jednej z nich na wkręty zamocowałem silnik - trzpień wchodzi w nawiercony otwór i wychodzi po drugiej stronie deski otwór musi być nieco większy żeby trzpień mógł się swobodnie obracać.
Kable od silnika połączone do kabla z włącznikiem - tu prosta sprawa przylutować albo na zaciski i taśmę izolacyjną czarny z czarnym i drugi z drugim ( może być brązowy lub czerwony czasem inny kolor)
Teraz połączenie silnika z hmm.. elementem obracającym się
Do trzpienia mocuję za pomocą wkręta blokującego od boku nazwę to roboczo "wysięgnik" oddalający zegarki od silnika (w celu zmniejszenia ewentualnych oddziaływań elektromagnetycznych)
Na koniec już na taśmie izolacyjnej do wysięgnika w poprzek przykleiłem rurkę z pcv na której zapinam zegarki.

Jeśli opis jest niespójny bądź niejasny to przepraszam ale zapraszam do kontaktu na P.W. Zdjęcia postaram się dodać w najbliższym czasie.

Powstały w ten sposób rotomat pewnie ma więcej minusów niż plusów ale jak wspomniałem dla mnie wystarczył. Obraca się ciągle i w jednym kierunku więc należy przełożyć zegarki po jakimś czasie żeby rotowały w drugim kierunku. Praca jest ciągła więc też nie można na nim zostawić zegarków na dłuższy czas raczej do kilku godzin.Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że Twój rotomat "kręci się" tylko w jedną stronę, prawda?

Ja bym chciał, aby miał on różne możliwości obrotu. do tego potrzebny jest jakiś programator lub przekaźnik?. 

Nie wiem właśnie jak to zrobić.


Sekunda jest częścią minuty, minuta częścią godziny, godzina częścią zegara, a zegar częścią życia. . .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, silnik obraca się w jednym kierunku już nie bawiłem się w programowanie tego wtedy pewnie koszty wzrosłyby kilkukrotnie.
Jeśli chodzi o obroty z różną prędkością i w obu kierunkach z przerwami to chyba taniej wyjdzie kupić gotowy rotomat. Do obsłużenia tego ruchu pewnie będzie potrzeba modułu Arduino albo jego klona od dalekowschodnich przyjaciół no i ruch ten trzeba oprogramować. Mam kilku kolegów po automatyce i robotyce na dodatek programistów więc w razie potrzeby nie byłby to pewnie kłopot jednak bardziej chodzi o koszty. Wątpię żeby taki projekt udało się zamknąć w 150-200 zł a rotomat na portalu aukcyjnym chyba poniżej 100 można znaleźć.
Chyba, że na kilka zegarków i jakieś nietypowe obroty lub dużo trybów pracy wtedy już może zacząć się opłacać.
Ewentualnie można pomyśleć o płytce drukowanej z obwodem i przełącznik potrójny do różnych trybów ale taki obwód też raczej trzeba będzie wymyślić zaprojektować i lutować, ja schematu takiego nie mam możliwe, że szukałem ale nie udało mi się znaleźć.
Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem temat i życzę sukcesów w projekcie.

Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silnik zamówiłem taki. Całość leży obecnie od dłuższego czasu zakurzona w kotłowni na regale, mogę postarać się zdjąć i jakieś foty cyknąć jak chcesz i podesłać na maila ca96d9166f4828d4d56ac5cb39e7da23.jpg

Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podaj na priv maila postaram się coś ogarnąć. No to moje koromysło z wyglądem normalnego rotomatu niema nic wspólnego ale kręci się, można zegarek zamocować więc swoje zadanie spełnia

Wysłane z mojego RMX1993 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.