Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Trafił mi się miesięczny Vosseler. Dosyć nietypowy, bo rozłożony do najmniejszego elementu. Miałem obawy, ale niczego nie brakuje.

Mam jednak dwie wątpliwości przy składaniu:

1-do którego słupka mocować sprężynę (sądzę, że na godz. 7, ale może też być na 5)? Zewnętrzny zwój opiera się (trze) o oś minutową -chociaż

  nie nakręciłem jej do końca. Może ma mieć taki mały zakres ekspansji- dlatego miesięczny? Sprężyna ma szer. 7 mm (jak w katalogu), ale opiera się/trze o   tylną płytę, co też budzi moje wątpliwości

2-gdzie nasadzić tą 4-ro ramienną sprężynę? Na oś minutową nie wchodzi.

Będę wdzięczny za doradztwo.☺️

 

 

Voss2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te werki sa w puszce schowane(te ktore ja mam) wiec zeby odpowiedziec na twoje pytanie trzeba zdemontowac zegar.

W tygodniu nie mam czsu na rozkrecenie zegara. Jesli do soboty nic nie wykombinujesz to daj znac- wyjme werk.

Na tym zdjeciu nie ma wszystkich czesci--przekladnia wskazan  gdzie jest?

 

Jesli dobrze pamietam to ta czarna podkladka sprezynujaca jest pod jednym z kol przekladni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekładnia wskazań jest (3 koła), założę oczywiście po zmontowaniu tego co na foto. Te otwarte sprężyny to kiepska sprawa.

Nie masz czasami wahadła do Vosselera? Może ktoś ma na zbyciu?  Bo tu było od Kieningera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wahadła i raczej małe szanse na kupienie. Zależy do jakiej obudowy potrzebujesz bo są 2 rodzaje dyskowego i 2 rodzaje kulkowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest taka, sądzę że powinno być dyskowe

Voss4.jpg

Edytowane przez erzlot
uzupełnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej obudowy dysk 

-był tylko z odwaznikani lub 2 wersja odwazniki i sterczynki.

Coś z tą obudowa jest chyba nie tak.

Słupki nie były dzielone i te kapselki na dole i górze też chyba nie są oryginalne.

Wieczorem zobaczę w swoim jak to wygląda.

Nie pamiętam teraz.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są z całymi łupkami i są z dzielonymi (rzadziej), spotkałem takiego na NAWCC.

Udało się poskładać.🤣 Ucho sprężyny powinno być na słupku "7" (patrząc na werk od tyłu tzn jak na foto).

Wtedy rozwijająca się sprężyna najpierw opiera się o słupek "5" i zegar staje.

Ale zakładanie takiej sprężyny z uchem to (dla mnie) problem, bo żeby ją włożyć do werku musi być dosyć napięta i jej utrzymanie w palcach to kłopot. Chyba jakiś przyrządzik (obejma?) byłby pomocny. Budzikowcy sądzę dobrze wiedzą jak to łatwo zrobić.

A ta spręzyna "gwiazda" pasuje tylko pod koło pośrednie w ćwiertniku i tam ją włożyłem - opiera się o przednią płytę (chociaż nie bardzo rozumiem jej funkcję w tym miejscu)😕

Edytowane przez erzlot
uzup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem to i sam sobie odpowiadam: ta sprężyna gwiaździsta daje mały opór na kole pośrednim ćwiertnika, co ma zapobiegać zbyt luźnemu mocowaniu/ruchowi wskazówek. Czyli spełnia tą samą funkcję co sprężynka "łódka" na osi minutowej w roczniakach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spręzyny...

Ja to robię tak.

Jeżeli sprężyna ma tylko ucho , a nie oczko to zwalniam całkowicie, dopycham zwolnioną sprężynę do osi koła i mocuję koło w łożysku, a potem lekko nakręcając (po złożeniu reszty i zamknięciu) zaczepiem ucho o odpowiedni słupek.

Jeżeli spręzyna jest z oczkiem , to prawie tak samo, tyle, że spręzynę już trzeba zamocować na słupku...

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepatrzylem dzisiaj kilkadziesiąt stron w poszukiwaniu tego typu obudowy i nie znalazłem. 

Masz może link  gdzie jest opis i zdjęcia tej obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link:  https://mb.nawcc.org/threads/a-vosseler-in-very-good-condition.157770/

i foto.

Nie rozumiem Twoich wątpliwości - to wręcz nieprawdopodobne, żeby ktoś ciął słupki i robił specjalne kieliszki (jeden wchodzi w drugi). To już chyba  zmieniłby górne zawieszenie włosa, bo jest bez regulacji/obrotu.

Voss6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są wątpliwości tylko nauczyłem się że w roczniakach jest wszystko możliwe.

Przerabiane werki,dorabianie wahadła itp. Zawsze szukam brata bliźniaka żeby potwierdzić oryginalność.

Kiedyś Badische Sputnik  to znaczy wahadło Koledzy uznali za nieoryginalne, dopiero jak znalazłem 2 taki zegar to okazalo się że to oryginał.

Wyjątkiem od bliźniaczej reguły jest dla mnie wahadło które pokazałeś z Koma.

Znalazłem identyczne ale przy zegarze o 40 lat starszym i nadal uważam że to garażowa produkcja- ale oczywiście to tylko moja opinia i może być błędna.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, ten elektryczny Bulle (na zdjęciu po prawej ) to z jaką baterią chodzi?

Widzę tam cewkę wahadła z dwoma dystansami , nad i pod cewką. Myślałem , że to jest rozwiązanie

stosowane tylko w nowszych Bullach które mają pręt  magnesowy typu U.  Widać byłem w błędzie.

 

Co do Vosselera to mój ma całe kolumny i wahadło dwukulowe.

Zdobycie nowego klosza jest sporym wyzwaniem.

20211110_233523.thumb.jpg.a986d63760f731f32c553a67a8bf1ed9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy twój to jest Vosseler czy Juf?

Tarcza ,wskazówki i wahadło takie same jak Juf 30 dniowy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Bulle Clockette chodzi na paluszku AA ponad rok (nie sprawdzałem dokładnie).

Klosz do tego Vosselera mam oryginalny, to duże szczęście, bo kilka lat temu szukałem przez parę m-cy i nie kupiłem pasującego. Kupiłem wtedy "z braku laku" o troche większej srednicy i "kolebał się" na podstawie, bo nie wchodził w rowek.

Ja kiedyś też pomyliłem JUFa "lunar" z Vosselerem. Obudowa i tarcza jest taka sama, ale wahadło i zamocowanie włosa inne. Moim zdaniem na oko to jest JUF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 1,5v to jest bardzo dobry wynik. Lubię elektryczne Bulle👍

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

W rzeczy samej to jest  JUF - mea culpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do Kolegów: mam szansę dorobienia wahadła do tego Vosselera, ale potrzebne są wymiary, więc może ktoś:

-wypożyczy mi na kilka dni takie wahadło w celu zrobienia inwentaryzacji (oddam z butelczyną)

albo

-poda mi podstawowe wymiary (ewent. zrobi szkic)

Chodzi o takie wahadło

 

Vosswahadło.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ogarniesz tematu do niedzieli to daj znać- zrobię jakieś zdjęcia z wymiarami 

Sterczynki na wahadle są takie same jak w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, to jedną rzecz/element już mam. Zostaje dysk, 4 ciężarki i środkowy słupek/zawiesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji składania tego Vosselera dowiedziałem się czegoś nowego dla mnie (dzięki Bartkowi, sam na to nie wpadłem).

Oś minutowa się oczywiście kręci (jest pierwsza po kole na sprężynie), ale nie napędza wskazówek! Robi to następna oś, która również wychodzi przed

przednią płytę i na niej jest właśnie ta "gwiaździsta" sprężyna opierająca się o wieniec ćwiertnika na obwodzie. Od niej idzie cały napęd przekładni minut

i godzin.  Natomiast oś minutowa kręci się "bezproduktywnie". Dziwne rozwiązanie dla mnie. W roczniakach chyba niespotykane.🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie roczniak tylko 30 dniowy.😁

Nadal potrzebujesz wymiary wahadła?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym Cię prosił, czekam z utęsknieniem i będę wdzięczny.😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem email- daj znać jeśli coś więcej mam zmierzyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, czytam z zainteresowaniem.Jakie są wymiary klosza? Ostatnio kupowałem do Louvre'a , niestety o 5 mm za mała średnica, czyli 185 mm, wys. 380 mm.Aby wyeliminować kolebotanie klosza musiałem w rowku umieścić wkładkę filcową. Jeżeli ktoś jest zainteresowany takim klosze, podam namiary.Zapłaciłem z dostawą ca 30 €

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.