Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Lolek71

Dylematy moralne obywatela podbitego narodu będącego prawie 6 lat pod okupacją hitlerowską

Rekomendowane odpowiedzi

Zaiste, znaczna ambiwalencja i ambitendencja. ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Paweł Bury. napisał(-a):

Jak się zegarek nie podoba albo historia to kupić Atlantica

Albo Pobiedu :)

Jednak najbezpieczniejsza jest chyba Bulowa, o ile ręki do niej nie przykładał jakiś Werner von Braun albo jemu podobny !


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma Panerai zaraz powinna się zamknąć, toż wg głoszonej przez nich historii produkowali zegarki dla włoskich płetwonurków a Włosi z tego, co pamietam przez lwią cześć II WŚ były po stronie Niemców. No jak żyć z zegarkiem Panerai na ręce pytam?

 

 

21 minut temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Albo Pobiedu :)

Jednak najbezpieczniejsza jest chyba Bulowa, o ile ręki do niej nie przykładał jakiś Werner von Braun albo jemu podobny !


Bulova produkowała A-11, które nosili amerykańscy piloci. Zaraz się okaże, że to zegarek, który zrzucił dwie bomby atomowe na Japonię.

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to widzę tak: Flieger'y są fajne bo zostały dobrze zaprojektowane i spełniały swoje zadanie. Odnoszenie ich do historii to tylko indywidualnie podejmowane wybory. Jak żołnierz aliancki zdobył lugera to go używał bo był świetny a nie wyrzucał jako złowrogą myśl nazistowską. 

 

Natomiast pokazywanie zegarka jako cool przeplatając to filmami z II WŚ mnie razi (trochę jakby recenzent płaszcza od HB dał w intro maszerujących żołnierzy z epoki jako przykład dobrego szycia). Może intencja autora była inna np przedstawienie wątku historycznego ale ja to odebrałem inaczej. Szczególnie że ludziom piszącym komentarze pod filmem to intro się podobało.

 

A idąc tropem odrzucenia produktów  firm które wzbogaciły sie/rozwinęły na krzywdzie innych to mamy dużo współczesnych marek i wcale nie trzeba cofać się do wojny.

Edytowane przez Jan

Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba chyba najpierw zrozumiec kontekst: jesli ktos reklamuje produkt odwolujac sie do malo chlubnych epizodow historii (hej, kup naszego b uhra - byl dosc dobry dla pilotow prowadzacych naloty terrorystyczne na miasta pelne cywili, dzieki temu znajdowali je i zrzucali bomby jeszcze celniej) to jest to naganne ale pokazanie w recenzji produktu jego poczatkow, nawet jesli historia ta jest gorzka, dla mnie nie ma negatywnego wydzwieku. Chocbysmy stawali na glowie te zegarki byly uzywane przez pilotow Luftwaffe a projekt tarczy jest taki a nie inny z okreslonych powodow.

 

Autor watku pouczajac wszystkich zapomina chyba, jak watpliwe standardy moralne sam aplikuje twierdzac, ze tarcza tylu A byla ok bo zaprojektowana przed wojna a typu B juz nie - bo to projekt 'wojenny'.

 

Finalnie wreszcie kazdy ma prawo wydania ostatecznego sadu wlasnym portfelem, nie podoba mu sie produkt, jego historia albo otoczka PR-owa - nie kupuje i juz.

Nie pojmuje czemu ostatnio wszyscy chca grzebac innym w majtkach, zyciu, portfelu, itp. dyktujac co dobre a co zle, zajmijmy sie wlasnym sumieniem i zostawmy sumienia bliznich w spokoju.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jan Hugo Boss szył elementy umundurowania i "zatrudniał" robotników przymusowych.

Nie włączam się do dyskusji ani nie oceniam tylko informuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wodolej
48 minut temu, mroova napisał(-a):

@Jan Hugo Boss szył elementy umundurowania i "zatrudniał" robotników przymusowych.

Nie włączam się do dyskusji ani nie oceniam tylko informuję.

Salamander, mam dziś zupełnie przypadkowo ich sztyblety na nogach, testował obuwie w trakcie marszów śmierci, odbywających się w niemieckich obozach zagłady, z przyczyn li tylko logistycznych, umiejscowionych na terenach polskich. Ja oceniam, buty bardzo lekkie i wygodne a historia jak z IX kręgu piekła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardzo mocno zastanawiam się nad fliegerem w kopercie z brązu od Stowy.
 
Wydaje mi się, że [mention=79519]Jebudu[/mention] ma dokładnie takiego pilota Stowy w brązie jak szukasz (z tarczą typu A) i chyba dojrzał wewnętrznie do pożegnania się z nim. Jak się wzajemnie porozumiecie, to może wysoka jakość wykonania i piękna koperta zegarka osłodzą Ci trochę jego historyczne konotacje.
Sam bym już pisał do kolegi na PW, gdybym od niedawna nie miał swojego egzemplarza w manualu.
 
ee8daba28d88eb03ba9f797d8b0d9902.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, cordi7 napisał(-a):

Firma Panerai zaraz powinna się zamknąć, toż wg głoszonej przez nich historii produkowali zegarki dla włoskich płetwonurków a Włosi z tego, co pamietam przez lwią cześć II WŚ były po stronie Niemców. No jak żyć z zegarkiem Panerai na ręce pytam?

 

 


Bulova produkowała A-11, które nosili amerykańscy piloci. Zaraz się okaże, że to zegarek, który zrzucił dwie bomby atomowe na Japonię.

Akurat w przypadku bombowca B-29, który zrzucił bombę na Hiroshimę, to jego pilot Paul W.Tibbets nosił zegarek Roamer Supershock😉. Ten zegarek jest teraz eksponowany w Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie.

MkwPfLOra-NirrX436ni8XNbwDuE-VMBvVaBYUCGsx4.jpg

Edytowane przez Scapin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lolek71
3 godziny temu, mario1971 napisał(-a):

Zasady moralne powiadasz...

Tak powiadam. Właśnie dlatego założyłem ten temat. Kiedy odrzucę przeszłość i skłonię się ku zegarkom typu b-uhr i Stowie po jakimś czasie wątpliwości wracają. Tak jak teraz. Miałem tak już kilka razy.

Edytowane przez Lolek71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Scapin napisał(-a):

Akurat w przypadku bombowca B-29, który zrzucił bombę na Hiroshimę, to jego pilot Paul W.Tibbets nosił zegarek Roamer Supershock😉. Ten zegarek jest teraz eksponowany w Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie.

 

O widzisz, dzieki za info - nauczylem sie czegos. Choc kto wie, nadal Bulovie nie ufam, B29 mialy 10 osob zalogi. 10 w Enola Gay i 10 w Bock's car minus 1 Roamer Tibbetsa to nadal daje 19 szans na Bulove :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lolek71
Godzinę temu, Scapin napisał(-a):

Akurat w przypadku bombowca B-29, który zrzucił bombę na Hiroshimę, to jego pilot Paul W.Tibbets nosił zegarek Roamer Supershock😉. Ten zegarek jest teraz eksponowany w Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie.

MkwPfLOra-NirrX436ni8XNbwDuE-VMBvVaBYUCGsx4.jpg

To jest jakaś myśl. Kupić zegarek jako przestrogę - żeby nie zapomnieć co wojny czynią ludzkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Lolek71 napisał(-a):

To jest jakaś myśl. Kupić zegarek jako przestrogę - żeby nie zapomnieć co wojny czynią ludzkości.

Jednak nie, przynajmniej dla mnie. Jeśli zegarek miałby mi się kojarzyć ze smutnymi lub tragicznym wydarzeniami, to wolałbym go nie posiadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Kolega opuścił nasze forum.

Jak to jest, nie lubić ciastek i chcieć je zjeść...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wodolej
36 minut temu, tarant napisał(-a):

No i Kolega opuścił nasze forum.

Trzeba przyznać, że konsekwentnie wybierał na "A" tym razem "A" jak absencja 🤭

Edytowane przez Wodolej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale trzeba mu przyznać że takiej konwersacji dawno nie bylo. Podpalił świat i patrzył jak płonie :D


Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 strony w 1 dzień.

 

Ja czytając dowiedziałem się przynajmniej coś o zegarku pilota, którzy pierwszy zrzucił bombę atomową na ten piękny świat, chociaż zapewne nie wiedział do końca co czyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieć rację nie sprawia żadnej przyjemności, jeśli nie można wykazać innym, że się mylą.


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie rozumiem, o jakim „dylemacie moralnym” można tu mówić. Po obejrzeniu tego filmu, dowiedziałem się wielu rzeczowych faktów na temat recenzowanego modelu. Wstęp, w żaden sposób nie gloryfikuje zbrodni hitlerowskiej, nie ukazuje też ogromu ludzkiej tragedii, bo to nie ma być film historyczny - a recenzja zegarka!
Autor recenzji, wnioskując po komentarzach, spotkał się z dość dobrym odbiorem w świecie. Mając kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń, chyba tylko my, w ten sposób debatujemy nad wymiarem historycznym marki… proponował bym przeniesienie tematu do kanału YouTube i rozpocząć dyskusje z autorem filmu.


"Jesteśmy architektami swojego przeznaczenia" Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, cordi7 napisał(-a):

 

Nie pojmuje czemu ostatnio wszyscy chca grzebac innym w majtkach, zyciu, portfelu, itp. dyktujac co dobre a co zle, zajmijmy sie wlasnym sumieniem i zostawmy sumienia bliznich w spokoju.

 

Bo wstali z kolan i im się należy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mario1971 napisał(-a):

Mieć rację nie sprawia żadnej przyjemności, jeśli nie można wykazać innym, że się mylą.

W punkt. Moja narracja jest najmojsza 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, desmo napisał(-a):

Bo wstali z kolan i im się należy ?


Tak właśnie chyba…

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem logikę że nie da się wszystkiego uniknąć co niemieckie, bo leki się kupuje i czasami w Lidlu też kupuję, ale co mogę to niemieckiego unikam. Nie muszę jeździć Mercedesem czy BMW, zegarków niemieckich nie kupuję a buty/ubrania też są inne. Jak robię zakupy to najpierw polskie a potem żeby nie było niemieckie.😀😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.