Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Przmslwklt

Rakieta, prośba o pomoc w identyfikacji, części itp

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Jestem tutaj nowy, dlatego kłaniam się nisko. Mam na imię Przemek i jestem z Gliwic. Odkryłem forum jakiś czas temu, i trochę wkręciłem się w zegarki. 

 

Dostałem od mojego dziadka niedawno zegarek, który chcę odrestaurować i doprowadzić do jak najlepszego stanu. Nie mam niestety pojęcia co to jest za model zegarka, nie ma nigdzie żadnych oznaczeń modelowych a i na necie nie udało mi mi się znaleźć tego czasomierza ani niczego co mogłoby mnie naprowadzić na jakieś oznaczenie modelowe. Sam dziadek też nie kojarzy takich detali, powiedział mi jedynie że dostał go jakieś 50 lat temu. Na boku zegarka widnieje oznaczenie "AU20.-". Wszystkie zdjęcia załączam to tego posta.

 

Zegarek w środku wygląda jak nowy, co widać na zdjęciach, mimo to jednak nie działa - nie da się go nakręcić. Jak go dostałem to wskazówki (na zdjęciu już zdjęte) były mocno zagięte, przez co zablokowały się na jednym z indeksów i nie chciały iść dalej. W środku kręci się jakieś wahadełko (sorry, jeszcze uczę się nazewnictwa :D)

 

Wymiary zegarka:

Koperta:

Wysokość/Szerokość (Bez koronki) - 34 mm

Grubość - jakieś 3 - 4 mm.

Szerokość Paska - 20 mm

 

Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu co to jest za zegarek, czy może być tak że jest on złocony?

 

Poszukuję również części do tego zegarka:

  • tarczy, dokładnie takiej samej jak na zdjęciu,
  • szkiełka, oryginalnego albo zamiennika.

Jeżeli ktoś ma, lub kojarzy kto może mieć, to proszę o kontakt :)

 

Wszelkie rady, przemyślenia z Waszej strony jak najbardziej pożądane.

image3.jpeg

image2.jpeg

image1.jpeg

image0.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek Rakieta produkcji radzieckiej. Grubo pozłacana, warstwa 20 mikronów, ale widzę, że już mocno jest pościerana, zwłaszcza ranty. Koszty serwisu/naprawy przekroczą wartość zegarka. Jeśli jest to zegarek o wartości sentymentalnej, proponuję naprawić mechanizm. Szkiełko można samemu wypolerować (wielokrotnie opisywane to jest na forum).  Tarcze bym zostawił, koronkę również i cieszyłbym się pamiątką rodzinną. Wymiana wszystkiego nie ma sensu (ekonomicznego).


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Wielkie dzięki za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę że od strony ekonomicznej, jest to gra niewarta świeczki i liczę się z tym. Udało mi się wypolerować kopertę ściereczką z Aparta i wygląda już znacznie bardziej legitnie.

Koronka po wypolerowaniu, wygląda dosłownie jak nowa. 

W naprawę mechanizmu nie chcę się bawić samodzielnie, to z pewnością zostawię dla zegarmajstra.

Jeśli chodzi o szkiełko, to problem jest taki, że nie mam absolutnie żadnego- chcę kupić nowe albo używkę, stąd moja prośba o podrzucenie ew. kontaktu albo linka jak ktoś kojarzy gdzie to można znaleźć.

Tarczę chciałem wymienić, bo widziałem na necie nowe (albo wyglądające jak nowe) tarcze do wielu radzieckich czasomierzy, ale do tego jakoś nie ma :(

Mam takie małe marzenie, żeby iść w tym zegarku do ślubu (tak wiem, wiocha) dlatego chcę doprowadzić go do jak najlepszego stanu.

 

Czy wiesz może co to jest za model? Szukałem na wielu stronach i nigdzie nie ma takiego małego kwadratowego zegarka z dniem tygodnia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W katalogu z 1978 znalazłem podobny, wariacje tarcz mogą być różne jak to bywa w CCCP

 

obraz.thumb.png.961ebf1a5a348997f88f1e26adb2cd62.png

Zegarmistrz dobierze Ci szybko jakieś szkiełko i zrobi to lepiej, bo ma duży wybór a Ty kupisz albo za małe albo za duże. Koszt wysyłki i zakup będzie miał się nijak do całej wartości i taniej kupisz i zegarmistrza właściwe. Szybko i bezproblemowo. Zegarki z czasów CCCP rzadko miały jakieś oznaczenia modelowe, bardzie "przydomki" jak stadion, kopernik... i były różne wariacje tego samego modelu.

 

Co do obciachu jak tego tak nie ujmuję, to coś co ma ogromną wartość sentymentalną dla rodziny, ładnie dobrany pasek lub zrobiony na zamówienie (za niewielkie pieniądze) może ubogacić go znacznie i "przykryje" pewne jego wady wynikające ze starości. Wymiana tarczy spowoduje, że może będzie ładnie wyglądał, ale straci ten czar sentymentu. To coś co jest związane w pewien sposób z Twoimi przodkami. Może nie wygląda, ale ma więź.


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2614.H jest napisane na tyle mechanizmu tego zegarka i wychodzi na to że się zgadza, bo na tej karcie katalogowej również widnieje taki indeks! Bardzo dziękuję, to krok milowy.

Dzisiaj jestem umówiony na godzinę 17 do zegarmistrza, mam nadzieję że uda się dobrać szkiełko itp.

Zegarek nie ma jakiejś rodzinnej tradycji, dostałem go od dziadka u którego przeleżał ostatnie kilkadziesiąt lat w szafce. 

Sądzę, że jak uda mi się dorwać do polerki stacjonarnej i jakiejś pasty polerskiej, to koperta będzie wyglądała jak nowa. W tej chwili, po w miarę dokładnym acz pobieżnym polerowaniu ścierką jubilerską wygląda tak jak na zdjęciu :)

Co do tarczy, to zobaczę ;) 

 

Pięknie dziękuje Ci za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Przmslwklt napisał(-a):

2614.H jest napisane na tyle mechanizmu tego zegarka i wychodzi na to że się zgadza, bo na tej karcie katalogowej również widnieje taki indeks! Bardzo dziękuję, to krok milowy.

Dzisiaj jestem umówiony na godzinę 17 do zegarmistrza, mam nadzieję że uda się dobrać szkiełko itp.

Zegarek nie ma jakiejś rodzinnej tradycji, dostałem go od dziadka u którego przeleżał ostatnie kilkadziesiąt lat w szafce. 

Sądzę, że jak uda mi się dorwać do polerki stacjonarnej i jakiejś pasty polerskiej, to koperta będzie wyglądała jak nowa. W tej chwili, po w miarę dokładnym acz pobieżnym polerowaniu ścierką jubilerską wygląda tak jak na zdjęciu :)

Co do tarczy, to zobaczę ;) 

 

Pięknie dziękuje Ci za pomoc!

 

Broń Boże polerka maszyną!!!! Zetrzesz całe złocenie i będzie lipa! gdzieś czytałem, że noszenie zegarka pozłacanego to utrata warstwy 1 mikrona rocznie, oczywiście na rantach pewnie więcej.

 

NIE POLERUJ maszynowo, musisz to zrobić bardzo delikatnie z wyczuciem, ręcznie, obserwując co i jak się dzieje. Użyj pasty polerskiej (delikatnie to robiąc) lub są ściereczki CAPE COD.


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że jest to stosunkowo mało widywany model z początku produkcji tego mechanizmu - powinno być oznaczenie 2614, bez "H" tu już jest 2614H więc albo mechanizm lub sam mostek wymieniono, albo to jeden z ostatnich modeli, gdy już szła produkcja 2614.H.

Jesli wymieniony tylko mostek to łożysko bębna sprężyny powinno być rubinowe, jeśli nie jest, to jest to na pewno 2614.H.  Wskazówki powinny być płaskie, pełne i szerokie. 

Jest opracowanie na temat rakiety, można zobaczyć tam fotki takiego egzemplarza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Enkil, dzięki za odpowiedź!

 

Masz może linka do tego opracowania? Chętnie obczaję ;)

Podsyłam zdjęcia wskazówek i samego mechanizmu - może uda Ci się z nich wyłuskać więcej informacji :) 

 

IMG_20211210_113930.jpg

image0 (2).jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki są ok. 

Tu link 

Ed. 

Mechanizm raczej podmieniony na nowszy. 

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

rozmawiałem z dziadkiem, powiedział mi że w zegarku nigdy nie było nic wymieniane. Jak rozwaliło mu się szkiełko, to przestał nosić i tyle.

 

W tej chwili, Rakietka jest u zegarmistrza, który robi jej serwis, wstawia nowe szkiełko i ogólnie odchamia zastane mechanizmy. Powiedział mi, że potraktuje złotą kopertę jakąś chemią i innymi czarami i może uda się ją jeszcze bardziej odpicować. Sądzę że samo moje ręczne polerowanie dało całkiem sporo, bo mimo iż porysowana, koperta odzyskała blask.

 

Ciekawe jest to, że szukałem dosłownie wszędzie zamiennej tarczy do tego zegarka, która byłaby dokładnie taka sama jak ta i autentycznie nigdzie nie znalazłem. A szperałem i po Allegro, OLXach polskich i ukraińkich, Amazonie, Ebayu i jeszcze po jakichś innych stronach i nic :(

 

Nie znacie może szanowni forumowicze kogoś kto może takie coś posiadać (i zechce opylić) ? Nie wiem, jakiegoś kolekcjonera radzieckich czasomierzy, który ma zasobny magazynek części zamiennych? Mega mi zależy na tym żeby przywrócić ten zegarek do stanu eleganckości, ale tej pierdzielonej tarczy nie ma nigdzie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, tu są tacy co latami, dzień w dzień przeczesują portale aukcyjne i ogłoszeniowe żeby trafić na szukaną rzecz.

Jeżeli bardzo Ci zależy to nic tylko robić tak samo. Prędzej kupisz cały zegarek w lepszym stanie.

Ja bym zostawił jak jest, tarcza z dziadkiem niejedno widziała. I nie wybłyszczaj już tej koperty, bo to wyciąga wszystkie najdrobniejsze ryski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka tarczę będzie bardzo trudno znaleźć. To ogólnie dość rzadki zegarek i nawet jeśli się gdzieś pojawia to raczej nie w idealnym stanie. Sam szukam już dość długo i wciąż nie mam. W Polsce to trudny temat. Łatwiej byłoby na Ukrainie lub w Rosji ale też nie leżą wszędzie. Oczywiście kwestia ceny, ja nie chcę przepłacać, a okazji trafić nie mogę :)

Był jeden w całkiem przyzwoitym stanie niecały miesiąc temu na olx ale już zniknął. Ten:

image;s=644x461.webp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.12.2021 o 19:01, Przmslwklt napisał(-a):

Cześć!

 

rozmawiałem z dziadkiem, powiedział mi że w zegarku nigdy nie było nic wymieniane. Jak rozwaliło mu się szkiełko, to przestał nosić i tyle.

 

W tej chwili, Rakietka jest u zegarmistrza, który robi jej serwis, wstawia nowe szkiełko i ogólnie odchamia zastane mechanizmy. Powiedział mi, że potraktuje złotą kopertę jakąś chemią i innymi czarami i może uda się ją jeszcze bardziej odpicować. Sądzę że samo moje ręczne polerowanie dało całkiem sporo, bo mimo iż porysowana, koperta odzyskała blask.

 

Ciekawe jest to, że szukałem dosłownie wszędzie zamiennej tarczy do tego zegarka, która byłaby dokładnie taka sama jak ta i autentycznie nigdzie nie znalazłem. A szperałem i po Allegro, OLXach polskich i ukraińkich, Amazonie, Ebayu i jeszcze po jakichś innych stronach i nic :(

 

Nie znacie może szanowni forumowicze kogoś kto może takie coś posiadać (i zechce opylić) ? Nie wiem, jakiegoś kolekcjonera radzieckich czasomierzy, który ma zasobny magazynek części zamiennych? Mega mi zależy na tym żeby przywrócić ten zegarek do stanu eleganckości, ale tej pierdzielonej tarczy nie ma nigdzie..


I jak się miewa Rakieta?
Osobiście spróbowałbym lekko przemyć tarczę - może to dać niezły efekt (trzeba uważać na napisy!).
Od ok. roku jestem posiadaczem podobnej Rakiety - model (jak ustaliliśmy) prototypowy z samego początku lat 70.

IMG_20201022_100821.jpg.101237f56a5ca0232ae006ae2e47144d.jpg


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Walter_87 napisał(-a):


I jak się miewa Rakieta?
Osobiście spróbowałbym lekko przemyć tarczę - może to dać niezły efekt (trzeba uważać na napisy!).
Od ok. roku jestem posiadaczem podobnej Rakiety - model (jak ustaliliśmy) prototypowy z samego początku lat 70.

IMG_20201022_100821.jpg.101237f56a5ca0232ae006ae2e47144d.jpg

@Walter_87, czy mógłbyś potwierdzić,  że Twój ma 2614 lub 2614.H ?

Ja na zdjęciu @Przmslwklt widzę pod mostkiem balansu 2604 (częściowo) co oznaczałoby, że jednak mostek jest obcy albo coś innego się stało.. 

Ty też masz tak pod mostkiem balansu?

 

 

Screenshot_20220107-202900_Samsung Internet.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zadra napisał(-a):

@Walter_87, czy mógłbyś potwierdzić,  że Twój ma 2614 lub 2614.H ?

Ja na zdjęciu @Przmslwklt widzę pod mostkiem balansu 2604 (częściowo) co oznaczałoby, że jednak mostek jest obcy albo coś innego się stało.. 

Ty też masz tak pod mostkiem balansu?

 

 

Screenshot_20220107-202900_Samsung Internet.jpg

 to nie nr. werku tylko nr. seryjmy nabity na płycie. nr. werku masz na mostku naciągu. 2614.H a powinno być 2614

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, zadra napisał(-a):

@Walter_87, czy mógłbyś potwierdzić,  że Twój ma 2614 lub 2614.H ?

Ja na zdjęciu @Przmslwklt widzę pod mostkiem balansu 2604 (częściowo) co oznaczałoby, że jednak mostek jest obcy albo coś innego się stało.. 

Ty też masz tak pod mostkiem balansu?

 

 

 


Nie mogę potwierdzić, gdyż mój nie ma datownika, a zatem siedzi w nim 2609.H ;)

DSC_0975.JPG


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Enkil napisał(-a):

 to nie nr. werku tylko nr. seryjmy nabity na płycie. nr. werku masz na mostku naciągu. 2614.H a powinno być 2614

ok, poszukałem zdjęcia takiego, który faktycznie miał wielocyfrowy nr.

Zmyliła mnie zbieżność tych widocznych 3 cyferek..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim!

 

Sorry że długo nie odpisywałem. Rakieta jest po serwisie u zegarmajstra. Wszystko działa cudownie, poza tą styraną życiem tarczą, która niezmiernie mnie frustruje bo jest paskudna i odbiera cały blask zegarkowi. Szukam sobie na rozmaitych forach takiego samego zegarka żeby wymienić tarczę. Jak wrzucę do domu i nie zapomnę, to postaram się podrzucić jakieś fotki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.12.2021 o 08:50, Przmslwklt napisał(-a):

 

image3.jpegimage.png.b6a38ccec9cb3f6abbf0775e3437d50d.png

 

 

 


Mechanizm jest z innej bajki. w tej kopercie śrubka zaznaczona powinna być tam gdzie wskazuje strzałka-czyli poza mostkiem, nie w nim.


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Kacperek_77u napisał(-a):


Mechanizm jest z innej bajki. w tej kopercie śrubka zaznaczona powinna być tam gdzie wskazuje strzałka-czyli poza mostkiem, nie w nim.

Rozwiń proszę albo napisz dokładnie o co chodzi bo przynajmniej ja nic z tego nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kchrapek napisał(-a):

Rozwiń proszę albo napisz dokładnie o co chodzi bo przynajmniej ja nic z tego nie wiem :)

image.png.9730e974229ee0b002a71c84d2802d4a.png


Werki w tych kopertach maja bardzo wczesne mechanizmy, które maja jak na zdjęciu śrubkę obok mostka głównego, potem była on a pod wcięciem w tym mostku


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Kacperek_77u napisał(-a):

 


Werki w tych kopertach maja bardzo wczesne mechanizmy, które maja jak na zdjęciu śrubkę obok mostka głównego, potem była on a pod wcięciem w tym mostku

No ok, ale w zegarku z zapytania jest 2614 a nie 2609.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymon w
      Witam wszystkich. Czy ktoś może coś powiedzieć na temat tego zegarka. 




    • Przez Feymozim
      Ostatnio miałem przyjemność naprawiania Junghansa z lat 60 z systemem nastawczym chybotki. 
      Zegarek był w ciężkim w stanie ale pomimo tego że w ogóle nie chodził udała się reanimacja.






    • Przez Kacperek_77u
      Przeglądając forum zawsze brakowało mi tego tematu gdzie można by było pokazać aktualną wschodnią sytuacje z zegarkami lub pogadać o późnych rusach
       
      Jako pierwszy post odrazu zadam pytanko-co myślicie o tym?
      https://www.facebook.com/100064452019478/posts/pfbid0bdxJCFyPFup3ZVNeUDKFeFW1fi3KRnuatkL7mwytZbRBph2wfrwLBjMEzKUFNksdl/?sfnsn=mo
       
    • Przez R_Kruk
      Witam,
      Chciałbym opisać moją przygodę z jednym orientem.
       
      Jakiś czas temu znalazłem po dziadku zegarek. Był sprawny i zadbany oprócz bardzo porysowanego szkła i niewielkich rys na kopercie. Postanowiłem go odnowić aby mieć fajną pamiątke po dziadku.
       
       

      Orient przed polerką.
       
      Po doszkoleniu się na forum i zakupienia potrzebnych materiałów zabrałem się do pracy. Zaczełem papierem ściernym o gradacji 400 bo rysy były na tyle glebokie a szklo twarde ze wyższą gradacja robiłbym to 3 dni. Ścierałem okrągłymi ruchami na mokro aż wszystkie rysy znikły a powierzchnia zrobiła się matowa. Zajęło mi to 2 godziny. Następnie przeszedłem do papieru o gradacji 2000 i 2500 żeby wyrównać powierzchnię i przygotować do polerowania. Gdy powierzchnia zrobiła się gładka przygotowałem krążek filcowy i pastę automax (próbowałem też innymi m.in. Tempo ale ta dziala najlepiej). Polerowałem 3 godziny też okrągłymi ruchami dokładając pastę co 10 minut. Szkiełko jest jak nowe. Po tym przeszedłem do polerowania koperty i bransolety do tego użyłem tej samej pasty i ścierki z mikrofibry. Po chwili polerowania już można było się przejrzeć. Zegarek wygląda świetnie 😀
       

       
      Orient po skończonej pracy😁
    • Przez peterc89
      Witam Wszystkich Forumowiczów
      Zdecydowałem się z racji zbliżającego się własnego ślubu na kupno nowego zegarka na tą uroczystość. Budżet w ok. 1k. Przeglądając zegarki czy to w sklepach czy w internecie najbardziej podpasywały mi modele firmy Zeppelin. Liczę na pomoc w znalezieniu odpowiedniego zegarka z tej firmy lub podobnego. Z góry dzięki !
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.