Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
ladek22

Skąd pochodzimy?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma na forum takiego tematu, więc postanowiłem założyć :)

 

Kilka dni temu natknąłem się na kanale YouTube na filmik z kurdyjskiego wesela, który to filmik bardzo mnie zainteresował. Tutaj można obejrzeć materiał: https://youtu.be/Edf0Xsk3kUo

 

Bardzo ciekawi ludzie, o bardzo ciekawej kulturze, z ciekawym tańcem. Obejrzenie kilku takich filmików skłoniło mnie do refleksji.

 

Kilka lat temu, oczywiście na tym forum, prowadziłem transakcję i natknąłem się na osobę, którego nazwisko wskazywało arabskie pochodzenie.

 

 

Teraz mam małe pytanie :)

 

Klubowiczu, skąd pochodzisz? Może masz korzenie poza granicami Polski? Jeżeli tak, to jakie, skąd Twoja rodzina się wywodzi?

 

Jeżeli chodzi o mnie to nic mi nie wiadomo, aby moja rodzina miała korzenie poza Polską. Nazwisko jest typowo polskie i wywodzi się ponoć od nazwy miejscowości. Najwięcej osób o takim nazwisku jak moje mieszka w okolicach Płocka. Ja nigdy w Płocku nie byłem :)

 

Ojciec oraz dziadkowie umarli dawno i kontakt z rodziną ze strony ojca urwał się całkowicie, więc nie ma kogo spytać, ale raczej wszyscy pochodzili z Wielkopolski.

 

Od strony matki nie było nikogo, kto pochodził by spoza Polski.


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile teraz dają za złapanego nołpliska? ;)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie pracujemy, skąd pochodzimy, jak wygladamy, czym sie interesujemy .... za chwile z tego forum to będzie taka zegarkowa wersja PEGASUSA :P

Takie jest moje zdanie :) 

 

Oczywiście rozumię ze mogę być jedyny z podobnym myśleniem

 

Dziękuję, ale sie nie wpisze, bo w sumie nic o swojej rodzinie nie wiem..natomiast z ciekawością będe czytał wasze historie

 

Sorko Ladek22, bo napewno nie takiego wpis chciałeś przeczytać

Edytowane przez -mrovka-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, -mrovka- napisał(-a):

Dziękuję, ale sie nie wpisze, bo w sumie nic o swojej rodzinie nie wiem..natomiast z ciekawością będe czytał wasze historie

 

Sorko Ladek22, bo napewno nie takiego wpis chciałeś przeczytać

 

Liczę na to, że ktoś opowie coś ciekawego o sobie i kulturze swoich przodków :) Myślę, że w dziale „PO GODZINACH” jest dużo miejsca na takie tematy. Nie samymi zegarkami człowiek żyje :)

 

EDIT: Mamy Polskich Tatarów na Podlasiu. Mamy w Polsce sporą społeczność osób pochodzących z Azji, głównie z Wietnamu, przybyłych w latach 90-tych, więc przynajmniej teoretycznie, teraz rodzi się w Polsce już drugie pokolenie. Te osoby, które urodziły się w Polsce 25 lat temu, teraz sami mają dzieci. Pewnie w ich domach przetrwały jakieś tradycje z krajów w których mają korzenie. Czy nie ciekawe to wszystko? :)

 

Edytowane przez ladek22

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno pochodzę od Adama i Ewy.Tak mówił ksiądz na religii,ale ja jestem niewierny i sądze,że moje korzenie sięgają znacznie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ekskalibur napisał(-a):

Podobno pochodzę od Adama i Ewy.Tak mówił ksiądz na religii,ale ja jestem niewierny i sądze,że moje korzenie sięgają znacznie dalej.

 

Od Adama i Ewy? A ja myślałem, że od króla Artura 😀


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ekskalibur napisał(-a):

Podobno pochodzę od Adama i Ewy.Tak mówił ksiądz na religii,ale ja jestem niewierny i sądze,że moje korzenie sięgają znacznie dalej.

Podobno pochodzisz od małpy... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to od małpy. Po twarzy widać 😁😁😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadek od strony ojca był z pochodzenia... strzemieszyckim chłopem (tzn Zagłębie Dąbrowskie).

Babcia pochodziła z Wieliczki, ale jej rodzice przeprowadzili się tam z przedwojennej Warszawy. 

Pradziadek pochodził z bogatej mieszczańskiej rodziny i popełnił mezalians żeniąc się z służącą... za co został wydziedziczony.

 

Mama pochodziła z Kalwarii Zebrzydowskiej, a jej rodzice - babcia z Beskidów, a ojciec gdzieś ze wschodu...

 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to coś  o moim pochodzeniu...

Podobno koś z praszczurów przybył do Jędrzejowa wraz z Cystersami..( czy to pewne?? nie wiem)

 Jeden z dawnych krewnych i dwa pokolenia wstecz prowadził własne badania i budował drzewo  genealogiczne.... ale odszedł...

 Wiem tyle , że mój pra-pradziad i  pradziad byli "Gajowymi we Dworze.." . potem  pradziadek przenióśł  się na Śląsk, a dziadek zaś wrócił do COP.

Ojciec już  urodził się naśląsku i nie wrócił do Jędrzejowa,,,

  Babcia i Mama pochodziła z CK. Potem Mama przyjechała na Śląsk...

 Mieszkaliśmy koło "Oheim Grube" i tam pracował Ojciec  a ja także, ale wytrzymałem  tylko jescze dwa lata po sławetnym  16 grudniu ......

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie.Moja kuzynka wydała książkę o pochodzeniu rodziny mojej mamy.Sięgnęła o ile pamiętam 18 wiekuPochodziła z okolic Bochni.Nazwisko szlacheckie..O rodzinie taty niewiele wiem.Tylko tyle,że pochodzili z Gdowa,a w czasie wojny emigrowali do Chojnic i tam osiedli .Mama została wydelegowana jako nauczycielka na północ Polski i tutaj poznali się z tatą.Na zdjęciu mój dziadek.Pochodził z zaboru austriackiego i walczył w austriackim wojsku.Został odznaczony bardzo wysokim odznaczeniem,złotym medalem za waleczność.

 

DSC08887.JPG

Edytowane przez ekskalibur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ekskalibur napisał(-a):

A tak na poważnie.Moja kuzynka wydała książkę o pochodzeniu rodziny mojej mamy.Sięgnęła o ile pamiętam 18 wiekuPochodziła z okolic Bochni.Nazwisko szlacheckie..O rodzinie taty niewiele wiem.Tylko tyle,że pochodzili z Gdowa,a w czasie wojny emigrowali do Chojnic i tam osiedli .Mama została wydelegowana jako nauczycielka na północ Polski i tutaj poznali się z tatą.Na zdjęciu mój dziadek.Pochodził z zaboru austriackiego i walczył w austriackim wojsku.Został odznaczony bardzo wysokim odznaczeniem,złotym medalem za waleczność.

 

DSC08887.JPG

 

Bardzo ciekawa historia! Ja mieszkam, z dziada pradziada, w Wielkopolsce. Byliśmy w zaborze rosyjskim, ale kilka kilometrów od nas była granica z zaborem pruskim. Zawsze się mówiło, że dziadek urodził się w "Pyrzach". Kiedyś spotkałem jednego pana, który mnie oświetlił i dowiedziałem się, że to nie "Pyrze" tylko Cienin Perze. Stamtąd było niedaleko do obszaru zaboru pruskiego. W Strzałkowie było przejście graniczne, a do Strzałkowa mam jakieś 17 kilometrów.


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja babcia ze strony mamy pochodziła z wielkopolskiej szlachty. Pradziadek był przymusowo wcielony do armii pruskiej co podczas wojny uratowało mu życie gdy gestapo przyszło po niego i podczas przeszukania znaleźli jego foto w pruskim mundurze. Był też powstańcem wielkopolskim. Dziadek ze strony mamy urodził się chyba w Rzymie, to była wieś gdzieś za Koninem. Nie ma już jej, poszła pod kopalnie. Dużo osób o tym nazwisku mieszka w okolicach Pleszewa. dziadek ze strony taty urodził się w Niemczech, Klausdorf, z tego co pamiętam. Pradziadek był spod Warszawy, miał brata w Brodnicy. Dziadek był jeńcem wojennym jako plutonowy, następnie zbiegiem, potem miał papiery na inne nazwisko, znowu niewola, tym razem robotnik przymusowy na terenie Niemiec. Znał biegle niemiecki, rosyjski. Jeszcze po wojnie tłumaczył ludziom papiery z niemieckiego. Babcia ze strony taty urodziła się w pod Chwalowicami, parafia Pniów. To blisko Zawichostu, Sandomierza. Jej ojciec, a mój pradziadek wyjechał z najstarszą siostrą mojej babci do USA. Mieszkali i krewni do dzisiaj w Michigan. reszta miała dopłynąć później. Wybuchła wojna i nigdy się nie spotkali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.01.2022 o 18:24, wisniap napisał(-a):

Jej ojciec, a mój pradziadek wyjechał z najstarszą siostrą mojej babci do USA. Mieszkali i krewni do dzisiaj w Michigan. reszta miała dopłynąć później. Wybuchła wojna i nigdy się nie spotkali. 

 

Mój dziadek ze strony mamy był najmłodszy z rodzeństwa. Czworo rodzeństwa mojego dziadka wyjechało do USA, gdzieś na początku XX wieku. Kontakt urwał się w latach 60-70. Nie mam pojęcia, gdzie zamieszkali? Nie mam się skąd dowiedzieć. Nie ma starych listów czy adresów. Najstarsze listy są z lat 70-tych i są to listy od mojego ojca i od mojej cioci (siostry ojca) do mojej mamy.


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pięciu znanych mi pokoleń moja rodzina mieszka w obszarze około 20-30 km. W granicach tej czerwonej kropki. Tylko w czasie wojny dziadkowie poszli piechotą nad morze czarne ale zaraz wrócili, też piechotą.

 

1390914882_mapa(2).thumb.png.772dc1faf6c18e7f323ed2c07e74b287.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to bywa śliski temat... takie pochodzenie może być w odpowiednim momencie wyciagnięte... Ja w połowie pochodzę z Breslau, a w połowie z Posen... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.01.2022 o 19:00, loco50 napisał(-a):

Ja to od małpy. Po twarzy widać 😁😁😁

 

Z makaków. Z racji wesołego usposobienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem że się po prostu z małego miasteczka wywodzę i w rodzinie nic ciekawego się nie działo. Aż się przypadkowo dowiedziałem od ojca dopiero niedawno, że pradziadek był bohaterem Powstań Śląskich, dostał Virtuti Militari oraz w nagrodę licencję na sprzedaż alkoholu na Śląsku oraz że ma nawet swoją ulicę w Piekarach Śląskich. Do tego, część rodziny ze strony ojca przybyła na Śląsk w 19 wieku (tak, Niemcy emigrowali do Polski za pracą!), zarobili spore pieniądze na kopalniach i mieli spory majątek. A potem komuna zabrała wszystko. Pytam się ojca dlaczego dopiero teraz o tym opowiada, a on na to, że nigdy nie myślał że to ważne i interesujące.

Tak więc nie wisi u mnie na ścianie herb rodowy, dworku nie ma, ze szlachty się nie wywodzę (podobno większosć Polaków się wywodzi, zanim naprawdę sprawdzą geneaologię🤣), ale przynajmniej coś ciekawego się w rodzinie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, beniowski napisał(-a):

Tak więc nie wisi u mnie na ścianie herb rodowy, dworku nie ma, ze szlachty się nie wywodzę (podobno większość Polaków się wywodzi, zanim naprawdę sprawdzą geneaologię), ale przynajmniej coś ciekawego się w rodzinie działo.

 

W rodzinie mówiło się, że mój dziadek był spokrewniony z jenerałem Sowińskim, tym co walczył w powstaniu listopadowym w okopach Woli. Sowiński to dość ważna postać historyczna. Słowacki napisał o nim wiersz. Ile jest w tym prawdy to nie wiem. Dowodów czy dokumentów oczywiście nie ma. Może to tylko zbieżność nazwisk? Nie ma kogo zapytać o szczegóły. Dziadek zmarł w 1971 roku, czyli dwa lata zanim się urodziłem.


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.