Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Janek56

Zegary kominkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę potwierdzać autentyczności, może dlatego, że jak pisałem przedstawiając się ojciec był historykiem sztuki. Chciałbym natomiast zrobić opracowanie dwóch zegarów o sygnaturach:

1. Marino Evile A Roma 1739 (napis na werku)

2. Joseph Weigart aTarnow (napis z cyferblatu - brak oznaczeń werku).

Szukam literatury na temat tych zegarów, może albumów lub opracowań.

Może ktoś coś wie i zna. Będę wdzięczny za informacje.

Edytowane przez Janek56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bes sęsu. Nic nie widać, logika szwankuje. Może historycy sztuki pomimo tego umią

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez zdjęć nie gadam...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro jest tak rozmawiać ale ok. Może na werku... OK

Dołączam zdjęcia zegarów. Nadal proszę o informacje.

P1040777.JPG

P1040782.JPG

108.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa, to rozmawiać z sensem...

Brain Loomes, w najobszerniejszym jak dotąd spisie zegarmistrzów europejskich nie wymienia Marino E...no właśnie, pisownia w tamtych latach była zmienna Er(v)s(b)le (?) z wszelkimi kombinacjami, ani też Josepha Weigarda z Tarnowa. Pierwszy zegar wydaje się być kompletny i pasować do podanego roku, drugi wygląda (1 zdjęcie...:( ) na nieco młodszy, ale też z XVIII wieku, z utraconą podstawą.

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Pamiętam, że ojciec przedstawiał mi książkę (dziś już nie pamiętam tytułu lub autora) w której był opis firmy zegarmistrzowskiej z Tarnowa i jej właśnie szukam. To odnośnie drugiego zegara. Odnośnie pierwszego nic nie pamiętam, dlatego zwracam się do Was o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, jaka książka mogła dotyczyć zegarmistrzów z Tarnowa. Jurgen Abeles, autor najobszerniejszej publikacji o zegarmistrzach na ziemiach niemieckich/niemieckiego pochodzenia  takowego nie wymienia. Nalegam na lepsze zdjęcia zegara, w tym mechanizmu.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Austrowęgier bardziej (bo to ten okres 😉), ale na pewno widziałem... Zdjęcia mechanizmu podeślę tylko zegary są w innym miejscu niż ja i to wymaga czasu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesława Siedlecka "Polskie zegary" strona 101 ryc. 109, 110... no, to jeden już jest...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Jeden kompletny i jeden werk.

20220109_115312.jpg.305d5f54f89de1db9733aeac93d101b4.jpg20220109_115358.jpg.3387df6303129a1440c3ea8a3775f54e.jpg20220109_115424.jpg.6e6c3d789c06dc327a1619e8f88459ba.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda na to, że zegar z Tarnowa jest dużą ciekawostką... Fotki werku nadal oczekiwane... ;) Choć podejrzewam, że jest to mechanizm z CK Monarchii, podpisany przez Weigart'a i zamontowny w skrzynkę z lokalnego warsztatu...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie, właśnie o to mi chodziło 😀. Oczywiście zrobię zdjęcia mechanizmu i podeślę tutaj. A odnośnie tego włoskiego zegara macie jakąś informację?

Znalazłem też Katalog Zegary na zamku pszczyńskim Macieja Kluss str. 50 gdzie również jest opisany zegar Weigart'a a także Zegary mechaniczne w Polsce tradycja i współczesność Katalog wystawy Muzeum Okręgowe w Toruniu. Toruń 2000, str. 140.

Edytowane przez Janek56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kiniol napisał(-a):

że jest to mechanizm z CK Monarchii,

 

Tak będzie na pewno. Robiłem dwa takie zegary i w obydwu były bliźniacze mechanizmy. Taniej się nie da🙂. Handlował z czeskimi rzemieślnikami. Natomiast kwadransowe budował sam. Oglądałem te w Tarnowie i naprawdę przednia robota.

20 lat temu dość często pojawiały się w krakowskich desach, ale ostatnio wyparowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem przesyłam zdjęcia zegara Weigart'a. Łącznie z werkiem na którym jest napis LK - to pewnie podpis konkretnego zegarmistrza (?). Zegar z repetierem 😃 A odnośnie tego włoskiego zegara macie jakąś informację?

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.JPG

5.JPG

P1140615.JPG

Edytowane przez Janek56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedł kiedyś świetną konserwację 👍 Jak dla mnie , to lepiej nie może wyglądać👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ocenę konserwacji. Oba zegary były dobrze zakonserwowane :) Odnośnie tego włoskiego ponieważ tutaj nic nikt nie wie zapytałem Włochów ;) też niewiele się dowiedziałem oprócz takiego stwierdzenia "szczerze mówiąc, nie znamy się zbyt dobrze na „zegarkach aktówkowych”, takich jak twój. są tak nazywane, ponieważ były noszone w dłoni, aby ustawić godziny innych stałych zegarów. dokładnie specjalizujemy się w tych dużych do salonu, a na tych małych niewiele lub nic. Mogę jednak dać wskazówkę odnośnie tego zegara, jak jezuici zarówno w Japonii, jak iw Chinach zostali „przyjęci” przez cesarza na dworze i wykorzystali go do ewangelizacji tych ziem wieki temu."

Niewiele i nic o zegarmistrzu... A co Wy o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.