Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bazant

Grafiki z mechanizmami w ramkach.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bazant

Miałem chwilę czasu to narysowałem kilka mechanizmów. Założenie było takie aby to wydrukować na jakimś fajnym białym lub kremowym papierze i oprawić w drewnianą ramkę.  Wspólnymi siłami może udało by się to ogarnąć.
 

Wielkość myślę że byłaby około 15-20 cm w kwadracie. Zakładam że w miarę wolnego czasu i chęci kolekcja mogłaby rosnąć.

 

Poniżej wrzucam zdjęcia tego co zrobiłem. Grafiki odzwierciedlone na tyle ile to było możliwe, liczyłem zęby gdzie to było możliwe, kąty itd. Jak widać w przypadku werku Grand Seiko zrobiłem w kilku wariantach i zastanawiam się które zostawić.

 

Jeżeli ktoś ma pomysł na fajny i ciekawy mechanizm to niech śmiało tu wrzuci. Ważne jest również aby było jakieś bardzo dobre zdjęcie z góry samego mechanizmy bez koperty (minimum 1600x1600 pixeli).

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez bazant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Doprecyzuję. Moją intencją jest zebrać grupę osób aby wspólnie w ramach forum to zrobić. Jeżeli ktoś zna lub ma namiar na kogoś kto produkuje drewniane ramki lub wie gdzie kupić dobre jakościowo ramki to już jest połowa sukcesu. 

 

Kiedyś kupiłem przez internet ramki ale były kiepskie a tu gdzie mieszkam nic nie znalazłem w stacjonarnych sklepach.

 

Zostaje jeszcze kwestia druku, czy drukować na zwykłej drukarce czy gdzieś w jakiejś drukarni sitodrukiem?

 

Jeżeli jest tu ktoś z branży poligraficznej to może coś podpowie. 

 

Ostatnia rzecz to kwestia praw autorskich. Chciałbym aby to się udało zrobić po kosztach bez zarabiania na tym.  Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej. 

Edytowane przez bazant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oprawy - pytanie czy jest sens je oprawiac odgornie. Jest tyle mozliwosci oprawy ze moze lepiej pozostawic decyzje o formie oprawy odbiorcy koncowemu. Przykladowo u mnie co moge biore bez obramowania aby moc dobrac wedle swojego uznania (albo zmieniam ramy/oprawe) chyba ze oprawa jest autorska lub naprawde fajnie dobrana. Oczywiscie zdarzalo sie ze oprawa byla drozsza niz to co oprawialem ale czasem trzeba.

 

Co do "praw autorskich" - wydaje mi sie ze jesli chodzi o takie rysunki to nie sa to plany techniczne mechanizmow ktore zapewne sa chronione jako wzory przemyslowe/uzytkowe/itp (nie mam pojecia jak to wyglada w prawie Japonii itd.). Na podstawie dziel Kolegi nie jestesmy w stanie skonstruowac takich mechanizmow. Sa one odwzorowaniem tego co Kolega widzi patrzac na nie.

Nie mamy przy tym sytuacji takiej jak np. przy namalowaniu portretu jakiejs osoby - tej osobie bowiem przysluguja prawa osobiste - tutaj np do wizerunku - i chcac powielic i dystrybuowac takie dzielo trzeba sie z taka osoba dogadac.

Gdyby namalowac zegarek samochod budynek. Wydaje mi sie ze nie ma tu koniecznosci dogadywania sie z tworca obiektu budowlanego czy przedmiotu - ani go po takim rysunku nie odtworzysz ani nie ma on cech uzytkowych jak ten przedmiot.

A prawa autorskie - zarowno majatkowe jak i osobiste - przysluguja Koledze jako autorowi prac. Narysowal je Kolega bardzo "technicznie" ale taka mial wizje. Moim zdaniem gdyby Kolega zrobil to w bardziej "artystyczny"/swobodniej zinterpretowany sposob (nie byloby takiej dokladnosci) nic by to pod tym wzgledem nie zmianialo.

Ale moze za krotko nad tym myslalem i jak sie z tym przespie cos mnie natchnie ze zmienie zdanie (jak cos napisze). Oczywiscie bardzo jestem tez ciekaw opinii madrzejszych od siebie :)

 

Co do kwestii wydruku - pewnie zalezy tez od tego jaka Kolega ma te drukarke. Jednak mysle ze co druk profesjonalny to profesjonalny. Zrobil Kolega kawal porzadnej roboty i w pelni zasluguje ona na porzadny wydruk. A w dzisiejszych czasach to chyba (nie orientuje sie bowiem) nie jest az taki duzy koszt. Trzeba by zapytac. Poza tym moze by cos doradzili co do wymiarow/papieru/etc.

 

Prace sa kapitalne :) sam bym je bardzo chetnie powiesil i nawet nabyl dla Przyjaciela w prezencie :D

 

Trzymam kciuki! A jak mi cos dodatkowego przyjdzie do glowy to dam Koledze znac.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega sprawa - gratuluję pomysłu i wykonania.

Osobiście kupując takie grafiki wolałbym "wolne od oprawy"  :)

Jeszcze raz gratuluję wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby takie wydruki wykonywać białym tuszem, na czarnych lub niebieskich akuszach, w 2-3 rozmiarach, na aliexpress i na ebay czy amazonie jest dużo grafik technciznych udajacych jakieś plany, dla bearzo róznych i czasem dziwnych przedmiotów i mają wzięcie - IMO to jest fajny kierunek i sam z setki mechanizmów jakie mam - widze wiele różnic - niestety nie zawsze jestem w stanie je zidentyfikować (czasem brak oznaczeń bez rozbierania - a  tego nie robię przy inwentaryzacji tylko przynaprawianiu).. czasem widac podpobieństwa i wiemy co to jest, czasem nie.

 

Patrzę na te obrazki dwojako - raz jako bardzo fajny kawłek dzieła i pracy włożonej - jako uzupełnieni miejsca na ścianie w domu czy w gabinecie gdzie pracuję nad swoimi zegarkami (nie mam oddzielnego pokoju na pracownię, odkąd żona też pracuje z domu - poza warsztatem przy garażu, który jest jednak bardziej do prac z drewnem czy prac mechanicznych stricte).

 

Zaś z drugiej strony - gdyby dodać cieniowanie / kolorystykę do mostków i kamieni, jako swego rodzaju katalog identyfikacyjny dla najbardziej rozpowszechnionych i charakterystycznych mechanizmów.

Gdyby wtedy tylko dodac czcionką techniczną kilka notek poniżej - dla każdego charakterystycznego obrazka.  Można tez dodac kilka typów mchanizmów z dużymi, niemal pojedynczymi mostkami, ajk i takie gdzie mostków jest kilka - z odnośnikami i nazwami poszczególnych mostków tak po polsku,angielsku, niemiecku i francusku. ;)

 

Powidzenia, ja byłbym zainteresowany takimi grafikami u mnie w domu - chyba na czarnym papierze białym tuszem, względnie na szarej bibule technicznej kolorem ołówka lub kalki (lekko granatowy, lekko techcnizny), ale zachowując czystośc i porzadek jaki tu u Ciebie widać.

 

Pozdrawiam

Mysław

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

.

Edytowane przez bazant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

 

 

 


 

Edit. Doszło ok 40 kolorów po dwa arkusze papieru więc będzie można bardzo ostrożnie dobierać kolory.

 

Edytowane przez bazant
Extra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysunki mechanizmów bardziej do mnie gadają, niż tarcz, a paski jakoś w ogóle mi nie leżą 🙂 Podziwiam umiejętności i cierpliwość 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Nad mechanizmami to trzeba siedzieć dziesiątki godzin, zegarek jestem wstanie narysować o wiele szybciej. To taka odskocznia od mechanizmów. 
 

Wpadła mi ostatnio monografia Richard Mille może coś fajnego się znajdzie do narysowania. 
 

Przy rysowaniu np. paska to nie mogę zbyt dużo szczegółów rysować  aby rysunek nie wyszedł źle. Nieraz po wydrukowaniu widać błędy mimo że na bieżąco staram się eliminować błędy.

 

Ponarzekam trochę😉😀 

 

W tym kraju jest bardzo duży problem aby kupić wzorniki papieru, człowiek musi kupić wszystkie kolory z oferty aby się zorientować jak to wygląda na żywo. 
 

Kontaktowałem się z przedstawicielami firm co produkują papier aby mi sprzedali wzorniki to albo nie odpisują albo zwodzą a wiem że takie wzorniki są na rynku. 
 

Ramki kupiłem po jednej w dwóch rozmiarach i przyszły prawie wszystkie wadliwe i porysowane. Reklamowałem zobaczymy co odpiszą ale cudów się nie spodziewam.
 

Jak żyć?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysunki super ale pozwole sobie zwrocic uwage na jedna rzecz.

 

Kiedy poczatkowo Kolega pokazywal rysunki byly to czysto mechanizmy i informacja co to za mechanizm. Teraz widze dodatkowo doszly nazwy producentow o konkretnym kroju czcionki/logotypy - a to juz troche ryzykowne. Kazdy z nich zapewne stanowi zastrzezony znak towarowy.

 

Jak z logotypu/ nazwy z konkretnym krojem czcionki na rysunku calego zegarka mozna probowac sie wybronic (z roznym skutkiem) tak logotypy/napisy z dolnych prawych rogow rysunkow nie do obronienia moim zdaniem... Duze ryzyko ze zarzuca Koledze bezprawne wykorzystywanie zastrzezonych znakow.

 

Wyglada to super. Wiem ze jest tak zrobione bo Kolega wszystko przemyslal i dopracowal by bylo spojne i estetyczne. Ale jak Kolega nie robi tego hobbystycznie dla siebie a zacznie sprzedaz... to moze sie zrobic nieciekawie...

 

Przykladowo nie bez przyczyny w materialach telewizyjnych (filmy/seriale) zaklejaja/usuwaja znaczki samochodowe.

 

 

Co do ramek - przypomne jak powyzej: moim zdaniem nie ma co oprawiac.

Rysunki kupia bardziej pasjonaci niz "klient masowy", a tutaj kazdy bedzie mial pewnie wlasne upodobanie i wymagania co do oprawy. Poza tym rysunki sa swietne wiec warto byloby je odpowiednio oprawic. Przy takich najprostszych/najtanszych ramkach praca Kolegi bardzo traci wizuanie. Poza tym Kolega wlozyl w to mnostwo pracy i serca. Materialy i sposob druku stara sie wybrac jakosciowe i porzadne. A potem byle "jaka ramka"? One zasluguja na wiecej! A oprawa ma wydobyc z obrazu jak najwiecej walorow. Dobra oprawa tak zrobi i praca bardzo zyska - zla wszystko spapra... Ale to tylko moje skromne zdanie :)

Abstrachujac od powyzszego - brzy braku oprawy ile mniej problemu po Kolegi stronie :)

 

Pozdrawiam!

 

Ps:

Kurcze te logotypy byly juz na zdjeciach z 15 lutego... Nie zauwazylem wtedy tego przepraszam 😕 Gdybym widzial napisalbym od razu swoje przemyslenie. A tak to skupilem sie na pieknie rysunku i juz myslenie wylaczone :D

Edytowane przez WaCz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Rysunki robię dla siebie aby je powiesić na ścianie, w żadnym przypadku nie są na sprzedaż. Ramki kupiłem aby mieć pogląd jak poszczególne kolory będą wyglądać na żywo. 

 

Dla spokoju pousuwam logotypy z tych zdjęć aby nie było z tego afery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E bez przesady zeby usuwac kiedy sie ktos chwali piekna praca :)

Mysle ze jakby ktos szukal dziury w calym po zalaczonych zdjeciach Kolegi to by grubo przesadzali. Az wizerunkowo niefajnie.

 

Jedynie gdyby Kolega "szedl z tym dalej" co by bylo oficjalnie dostepne to bym sie troche obawial czy sie nie doczepia jak kiedys na to trafia.

 

I tak jak mowie - to moje skromne zdanie moge przesadzac i nie miec racji. Ze mnie stary czarnowidz :D

Niemniej wolalem podzielic sie przemysleniem ktorego nikt nie poruszyl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i 23 marca obrazki znikły... zanim je zobaczyłem...

Można je gdzieś jeszcze zobaczyć???

 

Chętnie też służę zdjęciami mechanizmów zegarków kieszonkowych - w każdej ilości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.